• Otwarcie nowego segmentu szkoły i sali gimnastycznej

• Otwarcie i poświęcenie nowego segmentu dydaktycznego i sali gimnastycznej

20 października 2010 r.

Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.”

Heraklit

Takie motto przyświecało uroczystości zorganizowanej z okazji otwarcia nowego segmentu dydaktycznego wraz z salą gimnastyczną i boiskiem przy Szkole Podstawowej Nr1 w Starej Wsi w dniu 20.10.2010 r. „Rzeczy” niemożliwe, długo wyczekiwane przez całą społeczność lokalną, stały się wreszcie rzeczywistością. Radość z nowego budynku, a przede wszystkim z sali gimnastycznej, jest tym większa, że na tę chwilę czekało kilka pokoleń uczniów. Na otwarcie nowych obiektów przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, oświatowych, a także rodzice i nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawianą w kościele parafialnym w Starej Wsi przez księży rodaków, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiktor Skworc. On także poświęcił nowe obiekty. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, dyrektor szkoły mgr Halina Mąka oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jarosław Florek.

W części artystycznej, przygotowanej przez panią Ewę Matras, Dorotę Młynarczyk, Agnieszkę Pałka, Marię Kita, Ewę Sewiło, wystąpili uczniowie naszej szkoły. Ich występ urozmaiciła prezentacja multimedialna przedstawiająca rozwój szkolnictwa na terenie Starej Wsi. Stworzyła ona okazję do podróży w minione czasy. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego i zespołu muzycznego prowadzonego przez pana Aleksandra Boruckiego. Na ręce Pani dyrektor zostały złożone listy gratulacyjne, liczne podziękowania, a także życzenia od zaproszonych gości.

Pani dyrektor witając wszystkich przybyłych na uroczystość gości przedstawiła w skrócie historię rozbudowy szkoły. Oto kilka wspomnień. W roku 1979  do niewielkiego budynku uczęszczało ponad 300 uczniów. Upływały  etap rozbudowy lata, a warunki nauki i pracy w placówce były wciąż bardzo ciężkie. Ta sytuacja wywoływała wśród mieszkańców ogólne niezadowolenie. Lata 90-te i problemy z dokumentacją projektową oddalały wizję rozbudowy szkoły. Po reformie oświaty w 1999 r. dla wielu mieszkańców rozbudowa szkoły stała się wręcz nierealna. Światło nadziei zapaliło się w grudniu 1999 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Budowę rozpoczęto dopiero w październiku 2001 r. Realizowano ją etapami. Niezbędny był również kapitalny remont istniejącego budynku szkolnego. Remontowano go sukcesywnie przy trwającej 9 lat rozbudowie szkoły. Ostatni etap rozbudowy był możliwy do realizacji dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. W ramach tego programu złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji pod nazwą „Wyrównywaniu szans edukacyjnych mieszkańców Starej Wsi poprzez rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1” i otrzymano dofinansowanie. 20 października sfinalizowano całą inwestycję, w wyniku której szkoła uzyskała nowy segment dydaktyczny, salę gimnastyczną i boiska przyszkolne.

Jaka jest nasza nowa szkoła? Posiada:13 sal lekcyjnych, nowoczesną pracownię komputerową, dużą bibliotekę z czytelnią i centrum multimedialnym, piękną świetlicę, kuchnię i jadalnię. Szkoła jest przystosowana do przyjęcia niepełnosprawnych uczniów dzięki specjalnym podjazdom i zamontowanej windzie. Przy szkole znajduje się wymarzona i długo przez nas oczekiwana sala gimnastyczna oraz dwa boiska sportowe. Szkołę okala nowe ogrodzenie i place z kostki brukowej. Ciepłą wodę pozyskuje się dzięki kolektorom słonecznym. Budynek posiada stały monitoring. Szkoła w Starej Wsi stała się budynkiem na miarę XXI wieku.

Zorganizowanie uroczystości poświęcenia było możliwe dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły, nauczycieli, pracowników szkoły, a także uczniów i ich rodziców. Dzień ten na trwałe zapisze się w kartach historii naszej szkoły i całej miejscowości. Kolejne pokolenia uczniów będą mogły uczyć się w pięknej szkole i korzystać z nowoczesnych obiektów sportowych.

Dzięki przychylności władz gminnych i pozyskanym z trudem funduszom unijnym oraz determinacji Pani Dyrektor mgr Halinie Mąka i radnego mgr inż. Józefa Mąka, udało się osiągnąć tak wiele, w tak krótkim czasie.

galeria fotograficzna - zapraszamy