• Projekt EDUSCIENCE

        •  

           

          Innowacja pedagogiczna EDUSCIENCE
          w Zespole Szkół Nr 1
          w Starej Wsi

          W kwietniu 2012 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Zespole Szkół nr 1 w Starej Wsi została zakwalifikowana do projektu pt. "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii EDUSCIENCE". Na podkreślenie zasługuje fakt, że w projekcie tym bierze udział tylko 250 szkół z całej Polski. Realizacja projektu w naszej szkole jest równocześnie realizacją innowacji pedagogicznej o tym samym tytule. Projekt trwa dwa lata i jest współfinansowany ze środków  UE w ramach EFS. Realizują go: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Edukacja Pro Futuro spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, która od lat prowadzi szkoły i placówki niepubliczne,  a także realizuje wiele nowoczesnych projektów edukacyjnych, American Systems Sp. z o.o. specjalizująca się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu narzędzi e-learningowych, Colin Rose który jest założycielem i prezesem angielskiej firmy „Accelerated Learning Systems”, której misją jest popularyzowanie filozofii Przyspieszonego Uczenia Się oraz tworzenie praktycznych rozwiązań wspierających tę filozofię. Patronanatami projektu są: Minister Edukacji Narodowej - patronat honorowy, Telewizja Polska 1 - patronat medialny, Polska Agencja Prasowa - patronat Medialny.

          Projekt Eduscience jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce, jak również projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej. Zapewnia „żywe”
           i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach projektu powstała nowoczesna platforma e-learningowa, na której są zamieszczane lekcje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, stworzone przez nauczycieli praktyków pod okiem specjalistów metodyków w oparciu o zagadnienia udostępnione przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

          Uczestnikami projektu z naszej szkoły jest 21 uczniów klasy pierwszej z panią wychowawczynią mgr Anną Twaróg, a także nauczycielem zajęć komputerowych mgr Dorotą Młynarczyk, która pełni funkcję szkolnego koordynatora projektu.

          Klasa realizując projekt korzysta ze specjalnie przygotowanej platformy internetowej, gdzie każdy uczeń i nauczyciel ma założone własne konto. Z platformy mogą korzystać również inni nauczyciele naszej szkoły. Nasi mali uczestnicy projektu EDUSCIENCE mogą korzystać z bardzo ciekawych zasobów przygotowywanych na platformie zgodnie z podstawą programową przez naukowców- dydaktyków. Nauczyciele mogą także tworzyć własne zasoby  i lekcje wykorzystując interaktywne narzędzia platformy. Platforma tworzy niepowtarzalne dotąd środowisko pracy dla nauczycieli, naukowcy prowadzą dyżury on-line, dzięki którym nauczyciele mogą na bieżąco podczas własnych lekcji konsultować zagadnienia naukowe. Obok platformy e-learningowej w projekcie istnieją produkty multimedialne z zakresu science: podręcznik metodyczny dotyczący e-learningu oraz przyrodniczy portal internetowy. Dzieci biorące udział w projekcie mają okazję uczestniczyć w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Wszystkie zajęcia w trakcie realizacji projektu zmierzają do wykorzystania i wdrażania najnowszej wiedzy nt. budowy mózgu i potrzeb człowieka oraz motywowania go do działania i poznawania z własnej inicjatywy.

           Nasza szkoła w ramach projektu oprócz możliwości korzystania z platformy otrzymała tablicę interaktywną z multimedialnym oprogramowaniem, scenariuszami zajęć dydaktycznych podnoszących kompetencje w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, a także kamerę internetową. Każdy uczestnik projektu otrzymał nośnik USB, wkrótce szkoła otrzyma sprzęt do monitoringu przyrodniczego.


          W ramach projektu 14 listopada 2012 r. klasa pierwsza Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi uczestniczyła w pikniku naukowym na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszyszowej.

          W przyszłym roku w ramach projektu EDUSCIENCE nasza klasa I pojedzie na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Belska i Warszawy. Podczas tej wyprawy dzieci odbędą zajęcia w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym w Belsku, w Rezerwacie „Modrzewina” w Belsku, a także warsztaty w Laboratorium Paleomagnetyzmu w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i lekcje w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zapewne będzie to dla nich następna ciekawa przygoda w świecie nauki i techniki.

          Warunki edukacyjne tworzone przez dzisiejszą szkołę nie w pełni sprzyjają rozwojowi dziecka i  często są oderwane od  rzeczywistości. Tymczasem nauka może być efektywna tylko wtedy, kiedy ma kontakt z realnym światem, uczy myślenia, eksperymentowania, dostrzegania nowych możliwości. Nasze pierwszaki dzięki temu projektowi otrzymały taką szansę ich edukacja będzie łatwiejsza, szybsza i ciekawsza.

          Dorota Młynarczyk

          Szkolny koordynator projektu

           

          Źródło: www.eduscience.pl

           

          więcej o projekcie EDUSCIENCE na stronce www.eduscience.pl

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie