• Święto Drzewa

• „Święto Drzewa” 2008 w Szkole Podstawowej nr 1

w Starej Wsi

10 października 2008 r w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi obchodziliśmy VI edycję „Święta Drzewa”. Obchody te realizowane były we współpracy z Powiatowym Centrum Ekologicznym przy Starostwie w Limanowej i Nadleśnictwem w Limanowej, które dostarczyło do szkoły sadzonki drzew. Koordynatorem całej akcji w naszej szkole była pani mgr inż. Dorota Młynarczyk.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 r. Co roku inauguracją tego programu jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, co ma miejsce10 października. W tym roku w tę akcję włączyła się także nasza szkoła. Celem programu było podniesienie świadomości ekologicznej naszych dzieci

w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Uczniowie naszej szkoły włączając się w tę akcję podjęli już wcześniej pewne działania  ekologiczne, aby merytorycznie przygotować się do tego święta. Razem ze swoimi nauczycielami wykonali wiele prac związanych tematycznie z tym świętem. Wszyscy uczniowie klas od 0-III wykonali symboliczne dzrzewa, gdzie na gałązkach zawiesili wycięte, kolorowe papierowe liście. Uczniowie klasy II a wykonali  z makulatury wspólną, klasową wydzierankę przedstawiającą drzewo. Uczniowie klas IV-VI wykonali gazetki ścienne, a także obejrzeli krótki film zrealizowany przez Klub Gaja, dotyczący idei Święta Drzewa.

Na miejsce sadzenia drzew wybrano już  wcześniej obszar przy nowym, niedawno oddanym do użytku boisku położonym w pobliżu Potoku Starowiejskiego. We współpracyz panem nadleśniczym mgr Jerzym Legutko ustalono ilość i rodzaj sadzonek. Wytyczono i wypalikowano teren. W akcję sadzenia drzew zaangażowała się cała społeczność uczniowska, rodzice, nauczyciele i obsługa szkoły. Honorowymi gośćmi tego święta byli: Wójt Gminy Limanowa inż. Władysław Pazdan i Sołtys Starej Wsi pan Mieczysław Bulanda. W sadzeniu wspomagało nas także dwóch leśników z Nadleśnictwa w Limanowej: pani Urszula Pieczyńska i pan Maciej Byrczek , którzy wcześniej wygłosili dla dzieci krótkie prelekcje nt. sadzenia i pielęgnowania drzew.

10 października o godz. 9 uczniowie zaopatrzeni w łopaty, kilofy, niosąc transparenty i wykonane wcześniej symboliczne drzewa wyruszyli sprzed szkoły uroczystym orszakiem w stronę boiska. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem, przy pomocy dorosłych, sadziły drzewka. Każda klasa posadziła symboliczne „Drzewo Pokoju”. Pan Wójt posadził świerka wyhodowanego z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie Pielgrzymki do Polski w dniu 26 maja 2006 r.  podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Posadziliśmy także sosnę kalifornijską przekazaną nam przez Gminę Limanową za pośrednictwem pana Józefa Kosiarskiego. Łącznie nasza szkoła posadziła 82 drzewka: 50 olch, 21 sosen, 10 brzóz i 1 świerka.

Za kilka lat drzewka pielęgnowane przez naszych uczniów upiększą krajobraz naszego boiska, wzmocnią skarpę Potoku Starowiejskiego, a przede wszystkim będą pamiątką tej wielkiej edukacyjnej akcji - pamiątką dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

Wszystkim, którzy służyli nam pomocą  w  akcji  sadzenia drzewek w dniu Święta Drzewa składamy serdeczne podziękowania.

polecamy zdjęcia!      zdjęcia