Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR1 W STAREJ WSI W LATACH 2023- 2024 REALIZUJE:
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez :
W ramach realizacji programu szkolna biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 15000 zł na: zakup książek, zakup elementów wyposażenia do biblioteki, realizację działań promujących czytelnictwo.
****************************************************************************************************
Podejmowane działania
****************************************************************************************************
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pasowanie na czytelnika, to uroczystość, która cyklicznie odbywa się w naszej szkole od kilkudziesięciu już lat i zawsze ma na celu zachęcenie dzieci do wypożyczania i czytania książek. Dla pierwszoklasistów jest to duże przeżycie pomimo, iż prawie każdy z nich pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną ma już za sobą na początku nowego roku szkolnego.
Pasowanie, to jednak oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników naszej biblioteki. W roku szkolnym 2023/2024 miało ono miejsce 13 grudnia. Na tę uroczystość uczniowie klasy III b przygotowali przedstawienie pt. „Urodziny Kopciuszka”. Dzieci przeniosły się w krainę bajek w której królował Kopciuszek i jego przyjaciele: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia. Bibliotekarka pani Paulina Bodziona przypomniała uczniom zasady korzystania z biblioteki szkolnej i czytelni. Wspólnie razem ustalono jak trzeba obchodzić się z książkami. Pani dyrektor Natalia Kordeczka, która brała udział w uroczystości rozmawiała z pierwszakami o zaletach czytania książek. Na koniec dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.
Życzymy wszystkim nowo pasowanym czytelnikom wiele wspaniałych przygód z bohaterami książek, odkrywania nowych światów, pobudzania wyobraźni i rozwijania pasji.
Bibliotekarze: Ewa Matras, Paulina Bodziona
****************************************************************************************************
Konkurs czytelniczy „Dobry zwyczaj wypożyczaj”
16 listopada 2023 r. nastąpiło rozdanie nagród uczniom klas I- III, którzy brali udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Konkurs polegał na stworzeniu plakatu promującego czytelnictwo oraz nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i cieszył się dużą popularnością wśród młodszych dzieci. Nagrody, które otrzymali uczniowie w postaci książek, przyborów do malowania i pisania pochodzą z wyżej wymienionego programu, którego celem jest między innymi promowanie czytelnictwa.
Nagrodzeni uczniowie:
Pierwsze miejsce zajęła: Joanna Opyd z klasy IIIa,
Drugie miejsce: Artur Odziomek oraz Nikola Sikoń z klasy IIIb,
Trzecie miejsce: Dorota Szewczyk z klasy Ib.
Wyróżnienia otrzymali: Weronika Setlak kl. Ib, Mieszko Biernat kl. Ib, Kamil Zoń kl. Ib, Amelia Biernat kl. II b, Milena Krępic kl. IIIa, Kacper Górka kl. III a, Ireneusz Kędroń kl.IIIa.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
****************************************************************************************************
KONKURS RECYTATORSKI "WIOSNA...ach to Ty!"
"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty..."27 marca - dzień po przeprowadzonym w naszej szkolnej bibliotece konkursie recytatorskim o tematyce wiosennej, nastąpiło rozdanie nagród zwycięzcom konkursu oraz uczniom, którzy podjęli wyzwanie pięknej recytacji czy też recytacji w ogóle. Parafrazując, a właściwie przytaczając słowa wybitnego autora testów, a także wykonawcy wielu piosenek z gatunku poezji śpiewanej - Marka Grechuty - wokalisty zespołu ANAWA, przez którego piosenka o tym tytule została wykonana, przywitaliśmy wiosnę w tym roku jako społeczność szkolna.
Zanim przejdziemy jednak do ogłoszenia wyników warto nadmienić, iż najczęściej wybieranymi utworami do recytacji były wiersze Jana Brzechwy (co nadal pokazuje popularność tego autora) czy też Doroty Gellner.
Pragniemy również dodać, iż dziękujemy również Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w satrej Wsi za wkład materialny w sponsorowanie nagród dla zwycięzców konkursu.
Dziękujemy wszystkim klasom, które zgłosiły się do konkursu, wychowawcom - którzy dopilnowali, aby uczniowie byli solidnie przygotowani i trzymali nad nimi "pieczę", a klasie VI oraz klasie VIII dopingujemy, aby w przyszłości podejmowały jednak więcej inicjatyw szerzenia czytelnictwa oraz aktywności w zakresie podejmowanych działań.
Niniejszym informujemy, iż nagrody zdobyli:
Kategoria klas 0-1 SP:
I miejsce Zoń Milena (kl. I a)
II miejsce Król Mateusz (kl. 0 b)
III miejsce (ex aequo) Staszak Adam (kl. I a) oraz Pawlikowski Olaf (kl. I b)
Kategoria klas 2-4 SP:
I miejsce Pałka Bartłomiej (kl. III a)
II miejsce Ubik Patrycja (kl. III a)
III miejsce Zoń Emilia (kl. III b)
Kategoria klas 5-8 SP:
I miejsce Sabura Korneliaj (kl. VII b)
II miejsce Biernat Bartłomiej (kl. VII a)
III miejsce Biernat Jan (kl. VII a)
****************************************************************************************************
„Światowy Dzień Poezji”
Z tej okazji uczniowie brali udział w działaniach przygotowanych prze bibliotekę szkolną takich jak:
- Konkurs pt. „ Każdy pisać może …” . Była to zabawa literacka w której dzieci miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami pisarskimi. Zwycięscy zostali wyłonieni w wyniku głosowania uczniów na najładniejszy wiersz.
- Konkurs recytatorski „Wiosna…ach, to ty” , który organizowała pani Iwona Koczanowicz we współpracy z biblioteką szkolną.
- Akcja „ Poranek z poezją”. Polegała na codziennym czytaniu przez panie bibliotekarki znanych i lubianych wierszy i tych mniej popularnych wśród uczniów poetów i ich utworów. Czytaniu przysłuchiwały się dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Wiersze były umieszczane na gazetce w czytelni aby utrwaliły się wszystkim odwiedzającym bibliotekę.
- Zabawa pt. „ Poeci znani i mniej znani” związanej z odgadywaniem przez uczniów autora wylosowanego wiersza.
Na uczniów czekały liczne nagrody w postaci książek i gadżetów związanych z propagowaniem czytelnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
****************************************************************************************************
Wyzwanie czytelnicze „Klub Pożeraczy Książek”
9 lutego 2024 r. nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w wyzwaniu czytelniczym „Klub Pożeraczy Książek”. Akcja trwała od 1 grudnia 2023 do 2 lutego 2024 r. i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych. W jej trakcie uczniowie przeczytali po pięć książek i zrealizowali dwa wyzwania związane z czytaniem, jednocześnie zdobywając kolejne poziomy wtajemniczenia. Wyzwanie ukończyło 41 osób zdobywając tytuł Pożeracza Książek. Spośród wszystkich Pożeraczy wylosowano 10 osób, które otrzymały nagrodę w postaci książki i przyborów do malowania.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za dołączenie do Klubu Pożeraczy Książek :)
****************************************************************************************************