- Spotkanie w Saint Egrève we FRANCJI The meeting in Saint Egrève in FRANCE
- Spotkanie w Cava de' Tirreni - WŁOCHY. The meeting in Cava de'Tirreni-ITALY
- Spotkanie w Ponta Delgada - AZORY. The meeting in Ponta Delgada -AZORES
- Opis zdjęć z Azorów. A description of photos from Azores.
- Spotkanie w Afyon - TURCJA. The meeting in Afyon -TURKEY
- Ciekawe miejsca w TURCJI. The interesting places in Turkey.
- Spotkanie w Starej Wsi - POLSKA. The meeting in Stara Wies-POLAND
- Przed wizytą partnerów Comenius w Polsce. Before the visit of Comenius partners in Poland
- Spotkanie w Brilon - NIEMCY. The meeting in Brilon-GERMANY
- Co nowego w Comeniusie- ZADANIA. What's new in Comenius-The TASKS
- It's My Nature - piękno polskiej natury. The beauty of Polish nature
- It's My Nature-konkurs wierszy do książki Comenius.The competition of poems to the Comenius book.
- Program spotkań w partnerskich szkołach. The schedule of meetings at partners schools
- Przygotowania przed spotkaniami The preparation before meetings
- Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej
- Konkurs na LOGO projektu The Competition for the project's LOGO
- Co to jest COMENIUS What is it Comenius
- Napisali o nas They wrote about us
- CZARODZIEJSKA NOC Z COMENIUSEM The FAIRY NIGHT with Comenius
- Ciekawostki z WŁOCH
- Wiersze pisane przez uczniów o przyjaźni Poems written by students about friendship
- Ciekawostki z TURCJI
- Ciekawostki z NIEMIEC
- Quiz wiedzy o Comenius Quiz about Comenius
- Czego nauczył nas COMENIUS ? What we learnt from Comenius?
- PREZENTACJE PowerPoint The presentations in PowerPoint
Ciekawostki z TURCJI
CIEKAWOSTKI
O parzeniu tureckiej kawy
Drobno zmielone ziarna kawy są gotowane w dżezwie - tureckim naczyniu do przygotowywania kawy i podawane w filiżance, gdzie fusy muszą opaść na jej dno. Do przygotowania prawdziwej kawy po turecku niezbędny jest mosiężny lub miedziany dżezie – czyli tygielek z długą rączką. Wsypuje się do niego kawę ewentualnie także cukier, zalewa wodą i gotuje. Najczęściej jest to łyżeczka kawy na filiżankę wody. Turecka kawa wymaga wiele zachodu. Należy obserwować jej zachowanie i gdy tylko pojawi się pianka, szybko zdjąć tygielek z gazu, nie dopuszczając do zagotowania. Po chwili znowu stawiamy tygielek na ogień i powtarzamy podgrzewanie. Standardowa procedura zakłada, że dobra kawa powstaje po trzykrotnym doprowadzeniu kawy do rosnącej pianki.
Baklava
Baklava składa się z warstw ciasta przekładanych siekanymi orzechami włoskimi, migdałami lub pistacjami oraz miodem lub syropem şöbiyet , który powstaje na bazie masła i cukru. Po wierzchu jest zazwyczaj polewana lukrem lub syropem i posypywana niesolonymi pistacjami.
Sztuka Ebru
Sztuka Ebru to dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór przenoszony jest na papier Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.
Ayran
Ayran – popularny turecki napój wytwarzany z jogurtu i wody. Podawany jest schłodzony, może też mieć pianę. Często spożywany jest razem z kebabem. Na tureckiej prowincji napojem tym podejmuje się gości. Ayran można kupić w restauracjach i sklepach, można też dodać do niego posiekaną miętę. Ten przepis jest popularny podczas upałów – gasi pragnienie i działa odświeżająco)
Turecka herbata
Klasyczny zestaw do tureckiej herbaty: szklaneczki w kształcie tulipana oraz podwójny imbryk Demli. Zasada działania Demli jest podobna do samo waru rosyjskiego: na dole baniak z wodą, u góry malutki czajnik z esencją. Imbryk z parzącą się herbatą umieszczany jest na części czajnikowej - tak by w trakcie procesu zaparzania para podgrzewała go. Herbatę parzy się od 10 do 15 minut a następnie wlewa do szklaneczek – do 1/3 objętości po czym szklaneczki uzupełniane są gorącą wodą. Można ja mocno słodzić bądź pić niesłodzoną w zależności od upodobań.
Oka Proroka
Pochodzenie Oka Proroka to starodawny przesąd o rzucaniu złego czaru czy też uroku. Aby ochronić się przed taką ewentualnością noszono niebieskie oko, które miało odbić zły urok. Jeżeli oko pęknie, to według tradycji jest to znakiem, że zadziałało właściwie, chroniąc nas przed złym spojrzeniem, którego nawet nie byliśmy świadomi. Zobaczyć go można w Turcji w środkach transportu czy hotelach, jako element wystroju wnętrza. Jest to amulet oko proroka czyli Nazar Boncuk,