2024/2025
Edukacja wczesnoszkolna
CZAS ZADUMY I PAMIĘCI
1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas szczególny, w którym wspominamy tych, którzy odeszli. Dlatego też dnia 29 października uczniowie klasy Ia wraz z nauczycielkami odwiedzili historyczne miejsce w Starej Wsi Pożary - Pomnik ofiar niemieckiej egzekucji dziewiętnastu zakładników z II wojny światowej.
Była to niepowtarzalna lekcja wychowania w duchu patriotyzmu i szacunku dla polskiej historii. Uczniowie w ciszy i zadumie zapalili znicze i pomodlili się w intencji ofiar. W ten symboliczny sposób uczcili pamięć o zmarłych.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny konkurs pn. "Jesienny stroik ekologiczny"
Uczniowie klas I - III wzięli liczny udział w konkursie organizowanym przez Urząd Gminy Limanowa pn. "Jesienny stroik ekologiczny". Jesienne kompozycje oddawały urok i piękno, jakie daje nam jesienna przyroda i jej niesamowite dary. Kompozycje cechowały się różnorodnością, pomysłowością i estetyką wykonania.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rozsrzygnięcie konkursu, które miało miejsce
21 pździernika w budynku Urzędu Gminy w Limanowej. Wtedy właśnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród, podczas którego okazało się, że uczennica klasy IIb: Nadia Miśkowicz zdobyła pierwsze miejsce, a
Kacper Czaja - wyrożnienie. Uczeń klasy Ia Marcel Staszak również otrzymał wyróżnienie. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dypolomy za udział.Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii zdjęć.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt edukacyjny
"Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki"W roku szkolnym 2024/2025 klasa 2b przystąpiła do realizacji zadań projektu edukacyjnego "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”, który jest zgodny z podstawą programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025.
Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu. W ramach podejmowanych działań uczniowie będą realizowali kolejne moduły (jeden moduł w miesiącu). Przewidziane jest oglądanie filmów przygotowanych przez organizatora, wykonywanie zadań praktycznych, a także powiązane z tematem zadania z kart pracy. Za wykonanie zadań uczniowie będą otrzymywali naklejki, które będą wklejali w specjalnym „Dzienniczku wielkiego matematyka”. Efekty zajęć będą przesyłane w formie fotorelacji do organizatora projektu.
W październiku klasa 2b przystąpiła do realizowania MODUŁU I:
MATEMATYKA W GRACH PLANSZOWYCH,
w ramach którego rozwijane są następujące kompetencje kluczowe:
- kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
- umiejętność uczenia się,
- porozumiewanie się w języku ojczystym,
- kompetencje społeczne i obywatelskie.
zapraszamy do śledzenia fotorelacji.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Żyj zdrowo - jedz smacznie i kolorowo!" - cz. II
OWOCOWE SZASZŁYKI
W ramach drugiej części naszych jesiennych działań prozrdrowotnych uczniowie przygotowali przepyszne szaszłyki owocowe. Sprawdziły się one zarówno jako zdrowy deser, ale i przekąska międzylekcyjna dodająca energii w te jesienne dni. W takiej postaci dzieci chętniej sięgają po owoce, a w szczególnosci wtedy, gdy przygotują je sobie samodzielnie. Nie trzeba wtedy nikogo namawiać do ich spożywania. Każdy chętnie komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce, tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe.Taka forma zajęć nie tylko zachęca do zdrowego stylu odżywiania, ale jest zarazem świetną zabawą i odskocznią od codzienności edukacyjnej. Podczas przygotowywania pyszności witaminowych uczniowie mieli okazję do uczenia się współpracy i współddziałania, rozdzielenia zadań w grupie, organizacji pracy sprzyjającej bezpieczeństwu, ale także była okazją na miłą rozmowę w gronie rowieśników podczas spożywania owocowych przekąsek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Żyj zdrowo - jedz smacznie i kolorowo!" - cz. I
KANAPKI Z WARZYWAMIW naszej szkole edukacja prozdrowotna zajmuje jedno z ważnieszych miejsc. Chcemy , aby od najmłodszych lat uczniowie kształtowali prawidłowe nawyki żywieniowe oraz mieli świadomość ich wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. W związku z tym w ubiegłym tygodniu dzieci z klas I-III samodzielnie przygotowały zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki pod hasłem "ŻYJ ZDROWO - JEDZ SMACZNIE I KOLOROWO!". Uczniowie przynieśli do szkoły potrzebne produkty i po starannym umyciu rąk oraz przygotowaniu stanowisk z entuzjazmem i wielką radością zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, pięknie ozdobione, ale przede wszystkim przepełnione witaminami i wartościowymi składnikami odżywczymi. W trakcie przygotowywania kanapek nie tylko kształtowały odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię ale również dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
30 września na zaproszenie Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Pana Jacentego Musiała, uczniowie naszej szkoły z klas Ia, Ib i IIa wraz z wychowawcami brali udział w wydarzeniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które w tym roku przypadało dzień wcześniej, 29 września.
Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na korzyści i zalety płynące z głośnego czytania, popularyzację czytelnictwa, wprowadzenie młodych słuchaczy w świat słowa czytanego, a także przypomnienie twórczości Janiny Porazińskiej i jej wkładu w polską literaturę dziecięcą.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać tekstów czytanych przez zaproszonych gości, fragmenty z klasyki literatury dziecięcej – „Dwie Dorotki” autorstwa Janiny Porazińskiej przeczytała pani Iwona Koczanowicz. Następnie wójt Jan Skrzekut zaprezentował dzieciom fragment z książki „Pamiętnik Czarnego Noska” tej samej autorki. Dyrektor biblioteki, wybrał wiersz Janiny Porazińskiej „Dorotka” ze zbioru „Psotki Śmieszki”, a pani Lidia Piegza zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy "Na wyspach Bergamutach".
Do wspólnego czytania włączyli się również uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły. Dzieci przygotowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Na zakończenie spotkania na dzieci czekała niespodzianka przygotowana przez tytułowego bohatera – misia Czarnego Noska. Przygotował on dla najmłodszych jesienne zagadki, które uczniowie z radością rozwiązywali.Dziękujemy serdecznie za zaproszenie Panu Dyrektorowi Jacentemu Musiałowi i możliwość wzięcia udziału w tym radosnym wydarzeniu. Czekamy na kolejne.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPOTKANIE Z URZĘDNICZKĄ POCZTOWĄ
W dniu 27.09.2024 r. uczniowie z klasy 2 b uczestniczyły w spotkaniu z Panią pracującą na poczcie. Pani Magdalena zapoznała dzieci z historią Poczty Polskiej, jej symbolem i jego genezą, jak również opowiedziała w interesujący sposób o specyfice swojej pracy wzbogacając swój przekaz zdjęciami
i ciekawostkami poprzez wykorzystanie prezentacji multimedialnej. Dzieci miały okazję utrwalić swoje wiadomości związanie z wysyłaniem listów i pocztówek, a tym samym pojęć "nadawca i odbiorca", które często są mylone przez najmłodszych. Atrakcją było sformułowanie krótkich pozdrowień dla Dyrekcji szkoły, podpisanie się przez dzieci i zaadresowanie pocztówki, którą Pani Magdalena obiecała nadać w urzędzie pocztowym. Z niecierpliwością oczekujemy, aż listonosz zapuka do drzwi sekretariatu :). Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał kopertę ze znaczkiem do samodzielnego napisania i nadania listu do wybranej przez siebie osoby. Zwieńczeniem zajęć był "mini konkurs wiedzy" zdobytej podczas spotkania, za co każdy z uczniów otrzymał symboliczną nagrodę. Bardzo dziękujemy za wartościowe i merytoryczne spotkanie oraz poświęcony czas.