• ERASMUS + w naszej szkole

        •  

           

          Jeszcze raz o Erasmus+

          Nadszedł czas, by pochwalić się zakończonym przez nas międzynarodowym projektem Erasmus+ Healthy Herbs Outlook, który realizowała Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starej Wsi wspólnie ze szkołami z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji. Dwuletnia współpraca pozwoliła wzbogacić wiedzę naszych uczniów o ziołach, spotkać wielu ciekawych ludzi, zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z  europejskich szkół, poznać kulturę, obyczaje i piękne zakątki partnerskich krajów. W zakończonym projekcie 16 uczniów miało okazję wyjechać na tygodniowe zajęcia projektowe do Rumunii, na Litwę i Cypr. Wspólne warsztaty w ciągu dnia, wycieczki do najpiękniejszych miejsc oraz obcowanie z rodzinami nowo poznanych kolegów wzbogaciło naszych uczniów o nowe doświadczenia. Również te wyjazdy nie jednego z nich przekonały do celowości uczenia się języków obcych. Przygoda za każdym razem zaczynała się już na lotniskach,  gdy wsiadaliśmy do samolotów a kończyła się łzami, kiedy przychodził czas rozstania i powrotu do Polski. W tym projekcie  nasza szkoła miała przyjemność gościć jedynie nauczycieli z partnerskich szkół oraz 4 dziewczynki z Litwy. Polska gościnność zaskakiwała ich na każdym kroku, a piękne zakątki naszej ojczyzny urzekały do tego stopnia, że niektórzy z nich przedłużali swój pobyt w Polsce lub po prostu przyjechali jeszcze raz w wakacje. Prowadzona przez nas strona na eTwinning zdobyła bardzo duże uznanie nie tylko w polskiej Narodowej Agencji ale również w centralnym biurze eTwinning, bowiem otrzymaliśmy Krajową Odznakę Jakości i Europejską Odznakę Jakości. Zakończony projekt dodał nam skrzydeł i nie mówimy KONIEC tylko…a może następny by napisać?

           

           

           

          3rd Transnational meeting

          Relacja z 3 międzynarodowego spotkania

          w Zespole Szkól Nr 1 w Starej Wsi

          Nie zawsze jest taka okazja, by szkoła mogła zaprezentować się z jak najlepszej strony, by wprowadzić gości odwiedzających naszą szkołę w zachwyt, by tylko słyszeć słowa pochwały zarówno pod adresem dyrektora, nauczycieli, rodziców jak i uczniów. Nam się to udało i mogę o tym napisać trochę z nutą dumy. Pochwały oczywiście pod naszym adresem wypowiadali nauczyciele a więc którzy brali udział w 3 międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+, które miało miejsce w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi w dniach od 5 do 9 czerwca 2017 roku. To spotkanie kończyło naszą współpracę w projekcie Erasmus+ Healthy Herbs Outlook.  Wcześniej odwiedziliśmy szkoły w Rumunii, Grecji, Litwie i na Cyprze. Nie braliśmy udziału w spotkaniu w Turcji co zawsze będzie dla nas wielką stratą. Projekt Erasmus+ daje uczniom i nauczycielom możliwość poznania nie tylko innego państwa ale przede wszystkim innej kultury, szkół i  ludzi. Wspólne przebywanie integruje ludzi nie ważne z jakiej religii czy z jakiego państwa pochodzą, bowiem pokazuje, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy razem jedną europejską rodziną.   

          Przebywając u nas mieliśmy okazję pokazać im jak wiele mamy ciekawych zakątków kraju, ciekawych rozwiązań dydaktycznych, dobrą organizację pracy czy w końcu jak utalentowana jest młodzież z naszej szkoły.

          Poniedziałek 5.06.2017

          Oficjalne spotkanie miało się rozpocząć dopiero o godzinie 12:00, to też by nie marnowali czasu w hotelu zaprosiłam ich na strzelnicę sportową aby mogli spróbować swoich umiejętności strzeleckich jednocześnie zaznaczając, że w szkole mamy  szkolne koło LOK od kilku lat.

          O godzinie 12:00 w drzwiach szkoły powitała ich szkolna orkiestra zorganizowana przez Pawła Tomaszka. Przy muzyce Sebastian Dębski, Ania Janik i Marcin Kędroń wręczali przybyły, gościom kwiaty zerwane na łące przez Anetkę Kita, Anię Janik, Gabrysię Nowak i Dominikę Kutaj.

                                         

          Transnational meeting to przede wszystkim spotkania , których celem jest omówienie projektu oraz wspólne pisanie raportu już po zakończonych działaniach. Tak było i u nas. Rozmowy na temat planowanych jeszcze zadań oraz końcowym raportem trwały kilka godzin i ciągle nasuwały się nam kolejne pytania, które dręczyły każdego z koordynatorów a które wspólnie umieliśmy rozwiązywać. Fantastyczna współpraca, która trwała przez cały okres projektu i tutaj dała o sobie znać. Każdy starał się pomóc drugiemu i odpowiadać na pytania które nas nurtują przed oficjalnym raportem końcowym. Spotkanie prowadziła Manuela nasza koordynatorka z Rumunii.

          By wprowadzić trochę różnorodności i odpoczynku szkolny artysta i plastyk Agnieszka Pałka zaprosiła  gości jak również nauczycieli z naszej szkoły na warsztaty decupage, gdzie oczywiście motywem przewodnim były zioła. Chwila wytchnienia i spotkanie z polskimi nauczycielami zintegrowało grupę przed obiadem, który czekał na nas na szkolnej stołówce.

                                 

          Na obiad zostali również zaproszeni rodzice dzieci, które brały udział w wyjazdach na Litwę, Cypr i do Rumunii. Nasze mamy przyniosły przepyszne ciasta i ciastka co zostało zauważone przez koordynatorów. Kosztując polskie potrawy: żurek, pierogi,galaretki i polskie ciasta nie uszła uwadze wspaniała atmosfera, która wytworzyła się między biesiadującymi. Aby umilić czas zaśpiewaliśmy kilka piosenek biesiadnych jak również Yesterday w języku angielskim.

                              

                           

          Wtorek 6.06.2017

          Przed wejściem do szkoły zwiedziliśmy kościół na Starej Wsi. 

          O godzinie 9:00 pani dyrektor powitała oficjalnie przybyłych gości a wśród nich vice wójta Gminy Limanowa pana Mariana Mąkę jak również panią Edytę Król oraz przybyłych rodziców i uczniów.

                                                                                     

          Spotkanie rozpoczęto prezentacją którą pod czujnym okiem pani Magdaleny Cepielik zrobił Marcin Twaróg wraz z Filipem Biernatem. Miała ona zaznajomić przybyłych z historią, kulturą Polski oraz znanymi Polakami. Chłopcom nie szczędzono słów uznania za znajomość faktów oraz ciekawego zaprezentowania historii Polski. Po poważnych sprawach nadszedł czas relaksu. I tutaj w tym miejscu bardzo dziękuję wszystkim występującym uczniom w naszym szkolnym Mam talent. A wystąpili:

          • prowadzący Julia Sabura i Dominik Pałka 

                                                                 

          • zespół taneczny z klasy I-III prowadzony przez panią Ełłę Kruczek
          • Damian Górski – zaprezentował układy ze swoich treningów Taekwondo  

           

          • dziewczynki z klasy I i II gimnazjum zatańczyły układ taneczny w rytm WakaWaka

                                                                      

          • Monika Setlak zagrała na gitarze utwór "What a wonderful world" 
          • Marcin Tomaszek zagrał na akordeonie "Indifference" 
          • Trio w skład którego wchodziła Iza Trojanowska (gitara), Magda Młynarczyk i Dominik Zoń ( klarnet) zaśpiewali i zagrali "Alleluja"     
          • Paweł Tomaszek zaagrał na saksofonie "Różową panterę"  
          • Monika Setlak i Marcin Tomaszek zatańczyli walca a później jive-a                                        
          •                                   
          • Dominik Zoń zagrał na klarnecie Ragtime dance 
          • Marcin Szumilas zagrał na akordeonie Siedziała cyganka 
          • Marysia Mąka z klasy III zaśpiewała piosenkę pod tytułem Pięknie żyć 
          • Szkolny band w składzie Paweł Tomaszek(saksofon) Dominik Zoń (saksofon) Marcin Tomaszek ( akordeon) i Marcin Szumilas (bęben) oraz grupa tancerzy w składzie Iza Trojanowska z Sebastianem Dębskim, Magdalena Młynarczyk z Damianem Górskim, Patrycja Trojanowska z Marcinem Twarogiem oraz Aneta Duda z Krzysztofem Więckiem
          •               

           

          Mogłam się wami pochwalić :)

           

          Po zakończonym koncercie niestety koordynatorów znów czekała praca i dalsze omawianie kończącego się projektu oraz produktów projektu, które jesteśmy zobowiązani wytworzyć wspólnymi siłami.

          Po południu nadszedł czas na chwilę relaksu i spacer po Limanowej. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Gminy Limanowa gdzie bardzo serdecznie powitał nas vice wójt Gminy Limanowa pan Marian Mąka oraz sekretarz pan Marek Ziaja. By lepiej poznać Gminę Limanowa został zaprezentowany film, który zrobili uczniowie obecnej klasy III gimnazjum z ZS Nr1 realizując projekt w klasie II. Oprócz słów powitania wygłoszonych przez obu panów nasi goście zostali również zachęceni do małej dyskusji o szkołach w różnych krajach. Spacer po Limanowej rozpoczęliśmy od kościoła w Limanowej oraz Buzodromu.

                

          Po południu czekała nas jeszcze wycieczka na Pasierbiec, by podziwiać nie tylko piękny kościół , budowle i rzeźby ale również przepiękne widoki rozciągające się z tego miejsca. Kolację tym razem zjedliśmy w Karczmie Matras. 

                                                 

           Pełni wrażeń po drugim dniu oczekiwali z niecierpliwością kolejnego dnia. A tym razem czekały na nich Pieniny.

          Środa 7.06.2017

          Nasza wycieczka w Pieniny rozpoczęła się od przyjazdu do Czorsztyna. Tam mogliśmy poznać najwyższą w Polsce zaporę ziemną.  Spacer po zaporze uatrakcyjnił  widok  rozpościerającego się Jeziora Czorsztyńskiego.

             

          Następnie udaliśmy się na wyczekiwany przez naszych gości  rafting  przełomem  Dunajca.  To najpiękniejsza rzeka górska w Polsce – bardzo malownicza! Spływ rozpoczęliśmy od przystani flisackiej w Sromowcach, a zakończyliśmy w Szczawnicy.

               

          Podziwialiśmy piękne widoki wzdłuż granicy polsko – słowackiej. Przewodnik raczył nas ciekawymi, opowiedzianymi z humorem legendami, które pozostaną na długo w naszej pamięci.  Był to atrakcyjny wypoczynek z dala od zgiełku życia codziennego i ciągle spieszących się ludzi. W Szczawnicy przyszedł czas na posiłek oraz troszkę wolnego czasu na zwiedzenie okolicy.

           

           

          Kolejnym zaplanowanym etapem naszej podróży był Wąwóz Homole. Z miejscowości Jaworki wyruszyliśmy w jedną z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Trasa nie była trudna, a przejście uatrakcyjniały rożnego rodzaju mostki, głazy, po których spływały kaskady wody, malownicze skałki, kamieniste ścieżki.

           

           

          Po pokonaniu ostatnich stopni trasy, wyszliśmy z lasu na przepiękną polanę, na której znajdowały się „kamienne książki” – płaskie skały ułożone w formie otwartej księgi. Przewodnik opowiedział nam ciekawą historię związaną z tym obiektem. Mianowicie wg legendy, w skałach zapisane są losy wszystkich ludzi na świecie. Zaszyfrowane pisma odczytał jeden człowiek, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, żeby ludzie nie mogli poznać swoich losów. Kamienną ścieżką przeszliśmy jeszcze niewielki odcinek drogi i skierowaliśmy swoje kroki na rozwidleniu dróg w lewo, udając się do szałasu Bukowinki, przy górnej stacji kolei linowej.

           

          Przed nami ukazała się panorama Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. W szałasie przygotowano nam barbecu. Atmosfera podczas kolacji była bardzo pozytywna:  było smacznie i wesoło. Na parking dostaliśmy się kolejką linową i tym akcentem uwieńczyliśmy zakończenie całego dnia wycieczki.

             

          Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Limanowej, aby zregenerować siły na następny dzień planowanych atrakcji.

           

          Czwartek 08.06.2017

          Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przyjazdu do Zakopanego a dokładnie zmierzaliśmy w kierunku Kuźnic aby z stamtąd dostać się do kolejki na Kasprowy Wierch.

          W trakcie jazdy kolejką mogliśmy podziwiać nasze piękne Tatry, które przy wspaniałej przejrzystości powietrza prezentowały się zachwycająco. 

            

          Z Kasprowego Wierchu udaliśmy się na Przełęcz Liliowe gdzie nasi goście mogli podziwiać niezwykłą panoramę Tatr. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy zobaczyć między innymi  Świnicę, Czerwone Wierchy i majestatyczny Krywań słowacką górę narodową.

            

            

            

          W drodze powrotnej w  Kuźnicach wstąpiliśmy do Muzeum Tatrzańskiego gdzie mogliśmy obejrzeć bogate zbiory fauny i flory tatrzańskiej.

            

          Następnie spędziliśmy czas w części handlowej Zakopanego czyli na znanych wszystkim Krupówkach.Po południu skierowaliśmy się na Wielką Krokiew, na której nasi skoczkowie niejednokrotnie zwyciężali w skokach narciarskich. Mogliśmy zobaczyć z jej szczytu wspaniałą panoramę na część Zakopanego

             

             

          Po bardzo wyczerpującym ale i  bardzo ciekawym dniu udaliśmy się na kolację do Karczmy Bakowo Wyznio Zohylina gdzie mogliśmy posłuchać oryginalnej góralskiej kapeli, zakosztować smacznej góralskiej kuchni i nacieszyć się bardzo swojskim góralskim wystrojem karczmy. 

            

            

          Tym miłym i smacznym akcentem zakończyliśmy naszą podróż do krainy naszych pięknych polskich Tatr. Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni powróciliśmy późnym wieczorem do  Limanowej.

           

                  Piątek 09.06.2017 r.

          W piątkowy poranek wybraliśmy się na niezapomnianą wycieczkę do dwóch niezwykłych miejsc: światowej sławy Kopalni Soli w Wieliczce oraz historycznej i turystycznej perły Małopolski - Krakowa.

          Po dotarciu do Wieliczki rozpoczęliśmy wędrówkę po zjawiskowo pięknych solnych korytarzach Kopalni Soli "Wieliczka". Nasi zagraniczni goście, pod opieką przewodnika, mogli podziwiać wykute w soli piękne komory, w tym najbardziej znaną i najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Mieliśmy do pokonania blisko 3 kilometry krętych korytarzy i 800 schodów, aby zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Po zakończeniu zwiedzania kopalni na powierzchnię wyjechaliśmy specjalną górniczą windą.

          Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwolił odkryć naszej międzynarodowej grupie nauczycieli unikatowe piękno oraz tradycję i historię wielickiej kopalni. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem słuchając o legendzie księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię, siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników oraz podziwiając świetlny spektakl, do którego rozbrzmiewała przepiękna kompozycja Fryderyka Chopina, nad brzegiem jednego z solankowych jezior.

             

           

          Po wyjściu "na świat" z wielickich podziemi udaliśmy się na lunch do pobliskiej Karczmy HALIT, gdzie zaserwowano nam smaczne tradycyjne specjały.

          Następnie wyruszyliśmy w drogę, by nasi zagraniczni goście mogli odkryć magiczny Kraków - miasto królów, dawną stolicę Polski, jedno z najstarszych miast w Polsce.

          Po dotarciu na miejsce odwiedziliśmy jedne z najciekawszych miejsc i zabytków Krakowa. Na początku zwiedziliśmy Stare Miasto. Rynek Główny, Sukiennice wraz z Galerią Sztuki Polskiej XIX w. - oddziałem Muzeum Narodowego, Bazylikę Mariacką, pod którą wysłuchaliśmy muzycznego symbolu Krakowa, czyli hejnału granego na cztery strony świata. Następnie przeszliśmy fragmentem Trasy Uniwersyteckiej, która obejmuje najważniejsze obiekty związane ze szkolnictwem wyższym, a przede wszystkim z historią Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz częścią Drogi Królewskiej, którą udaliśmy się w stronę majestatycznego wzgórza wawelskiego. Zwiedzaliśmy gotycką katedrę oraz weszliśmy na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym największy, ważący 8 ton, dzwon Zygmunta. Podziwialiśmy, również renesansowy zamek królewski - słynący z arkadowego dziedzińca. Ciekawą atrakcją Wawelu, dla naszych zagranicznych gości, była jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Zaś ze wzgórza wawelskiego zachwycaliśmy się malowniczym widokiem na Wisłę i zachodnią część miasta.

             

            

            

           

          Spędzony wspólnie dzień upłyną nam miło, ale bardzo szybko. Niestety nieuchronnie zbliżał się czas pożegnania, ponieważ piątek był, także ostatnim dniem wizyty naszych zagranicznych gości w ramach projektu Erasmus+ Healthy Herbs Outlook w naszej szkole oraz naszej pięknej Polsce.

           

          GALERIA ZDJĘĆ - zobacz więcej :)



          Ostatnie spotkanie w projekcie Erasmus +

          Short Term Exchange of Pupils w Rumunii

           

           

          Nasze ostatnie spotkanie Short Term Exchange of Pupils odbędzie się w dniach od 26 marca do 1 kwietnie 2017 roku u koordynatora projektu w miejscowości VULCANA-BĂI w Rumunii. W spotkaniu będą brać udział uczniowie z klasy I gimnazjum Ania i Sebastian a także uczniowie z klasy II gimnazjum Dominika, Izabela, Dominik i Marcin. Podobnie jak ich koledzy, którzy byli na Litwie będą mieszkać u uczniów z rumuńskiej szkoły, a więc poznają nie tylko szkolne życie uczniów z Rumunii ale rownież ich życie rodzinne. Wyjazdy w projekcie to nie tylko fajna przygoda lecz również bardzo dużo pracy przed samym spotkaniem u partnera projektu. Naszym zadaniem jest między innymi przygotować krótki program artystyczny, w którym znajdzie się muzyka lub polski taniec. Musimy nauczyć naszych przyjaciół polskiej gry towarzyskiej i również czeka na nas mały Master Chef tak więc uczniowie będą wykazywć się znajomością ziół oraz ich zastosowaniem w potrawach. Chciałabym, by również po powrocie z Rumunii uczniowie jeszcze długo wspominali pobyt w tej małej miejscowości znajdującej się w gminie w Dambovita Country w południowej Rumunii gdzie mieszkają bardzo mili i życzliwi ludzie, pełni pasji i nowych wyzwań, które stawia przed nimi każdy dzień.

           

               

           

           

          http://www.ecomunitate.ro/en/vulcana_bai 

           

           

           

           

           

           

           

          Kreatywnie, inspirująco, na bieżąco. . . czyli

           

          platforma SElfie+

          to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programu Erasmus+. Edukacja szkolna i służy do prezentowania działań projektowych realizowanych podczas wizyt u zagranicznych partnerów oraz lokalnych inicjatyw. Nauczyciele i uczniowie pracujący z projektem w naszej szkole na bieżąco dodają informacje by społeczność szkolna oraz inne szkoły uczestniczące w projektach Erasmus+ wiedziały co się dzieje u nas i u naszych partnerów.

           

          http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/tag/healthy-herbs-outlook/

           

           

          Kalendarz na rok 2017

          i Erasmus +

           

          Było to nie małe wyzwanie dla nas, kiedy okazało się, że jednym z produktów projektu Erasmus+ Helthly Herbs Outlook,  jest kalendarz,  za który odpowiada w całości nasza szkoła. A więc nie tylko za informacje w nim zawarte ale również za jego szatę graficzna i druk. No i myślę, że podołaliśmy wyzwaniu,  chociaż właściwie nie powinnam mówić podołaliśmy,  bowiem w profesjonalny sposób cały kalendarz opracowała pani Kinga Tomaszek, która jest naszym szkolnym informatykiem oraz jednym z nauczycieli pracującym z uczniami przy realizacji zadań projektu. Kalendarz,  a właściwie jedynie niektóre jego elementy opracowywali uczniowie ze wszystkich partnerskich szkół; tak więc z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii, Turcji i Polski.  Nie mniej jednak naszym zadaniem był ostateczny wygląd produktu: KALENDARZ NA ROK 2017, który powinien być zapełniony nie tylko informacjami o ziołach,  ale również rysunkami uczniów i zdjęciami ziół. Informacji o wybranych ziołach czyli o krwawniku, rzepiku, bukwicy , czarnym bzie i kasztanowcu poszukiwali uczniowie, na różnych portalach, w atlasach ziół czy wreszcie u rodziców i babć. Pani Agnieszka Pałka na zajęciach plastyki ogłosiła konkurs na ilustracje do kalendarza. Nie było łatwo wybrać zarówno najlepsze informacje jak i najlepsze rysunki,  bowiem do pracy zaangażowali się nie tylko uczniowie gimnazjum ale i również klasy V i VI. Ostatecznie komisja wytypowała 2 polskie zioła, które zostały umieszczone w kalendarzu a były to bukwica i rzepik. Co zdecydowało, że właśnie te zioła zagościły w kalendarzu? Trudno powiedzieć ale może właśnie ich niezwykłość,  nie tylko jako rośliny ale przede wszystkim ich właściwości leczniczych. Podobnie zrobili nasi partnerzy. Poszukiwali ziół zapomnianych bądź też takich, obok których bardzo często przechodzimy zapominając o ich czarodziejskich właściwościach. Mam nadzieję, że każdemu spodoba się ten PRODUKT PROJEKTU, który jest dowodem owocnej współpracy i zaangażowania partnerów w obecnym realizowanym przez nasza szkołę projekcie Erasmus+ .

          W tym miejscu również bardzo dziękuję Pani Kindze Tomasze, za poświecenie wielu godzin domowego zacisza KALENDARZOWI, który już teraz w szkołach   naszych partnerów stał się nie małym przebojem.

          kalendarz_2017.PDF

          Szkolny koordynator

          Maria Kita  

           

          Short Term Exchange of Pupils - tym razem jedziemy na Cypr

          Młodzież z klasy 1 gimnazjum przygotowuje się do wyjazdu na Cypr, który będzie miał miejsce od 9 do 14 października 2016 roku w ramach projektu Erasmus + Helthly Herbs Outlook, który nasza szkoła realizuje już drugi rok ze szkołami z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji. Tym razem musimy przygotować się również do zajęć bowiem nie tylko uczniowie będą poznawać wyspę ale równocześnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych, które będą dla nich zorganizowane przez goszcząca nas szkołę na Cyprze. Tak więc już od 1 września praktycznie młodzież zajmuje się poszukiwaniem legend, które opowiadają o cudownych właściwościach ziół czy też ciekawych przepisów na dania w których zastosowano jak największą ilość ziół. Muszą także opracować harbarium, by podzielić się z kolegami wiedzą na temat rosnących u nas ziół. Czeka na nich również Master Chef, a więc konkurs gotowania, który ma się odbyć w jedno popołudnie w tamtejszej szkole. Równocześnie nagrywają filmiki, które pokażą naszym partnerom codzienne życie naszej społeczności szkolnej. Mam nadzieję, że i tym razem uda im się wspaniale bawić, wiele zobaczyć a przede wszystkim nawiązać przyjaźnie, które będą rozkwitać wraz z ich dorastaniem. Na Cypr wyjeżdża Aneta, Filip, Marcin i Marcin.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



           

          Short Term Exchange of Pupils – jedziemy na Litwę

           

           Już 5 czerwca młodzież z naszej szkoły po raz pierwszy będzie brała udział w Short Term Exchange of Pupils, które odbędzie się na Litwie w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 roku w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ Healthy Herbs Outlook. W zajęciach wraz z uczniami ze szkół z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji będą uczestniczyć uczniowie klasy II gimnazjum Karolina, Marta, Paweł, Filip i Łukasz oraz Gabrysia z klasy VI. Jest to niezwykle ekscytujący czas dla młodzieży nie tylko ze względu na sam wyjazd, przelot samolotami ale również ze względu na przygotowania przed tą wyprawą. Uczniowie musieli podkształcić się do zajęć, które czekają na nich w litewskiej szkole. Tam bowiem brać będą udział w różnych warsztatach, wykładach i spotkaniach. Wszystkie zajęcia oczywiście będą miały jeden najważniejszy przewodni motyw czyli zioła, bo o tym jest nasz obecny projekt. Dodatkowo poprzez Skyp przed wyjazdem mieliśmy cykl spotkań z kolegami z którymi zetkniemy się w miasteczku Katyčiai. Niezmiernie ważne jest pierwszy kontakt z kolegami z Litwy u których będą mieszkać uczniowie przez cały tydzień. Bardzo się cieszę, że to nie sprawiało im najmniejszych problemów i wykorzystując Facebook bez problemu porozumieli się z nimi . Mam nadzieję, że po powrocie będę mogła napisać jak cudowna przygoda nas spotkała i jak bardzo kształcące są dla każdego z nas podróże w nieznane.

           

           

              

           

           



           

          Co, gdzie, kiedy w projekcie Erasmus + Healthy Herbs Outlook

           

          Mogliśmy się nareszcie pochwalić rodzicom co, kiedy i jak było robione od września 2015 do lutego 2016 roku gdy w czasie tych kilku miesięcy realizowaliśmy zadania projektu Erasmus + Healthy Herbs Outlook. Prezentację na 2-gie Międzynarodowe Spotkanie przygotował uczeń klasy II gimnazjum Paweł Tomaszek. Spędził z nią kilka godzin nie mniej jednak rezultaty jego pracy bardzo nas cieszą, bowiem zrobił to bardzo szczegółowo jak profesjonalista. Podobnie było z Dominikiem Pałką, który postanowił nagrać podkład muzyczny do prezentacji Pawła. Nie małą pracę również wykonały dziewczyny z klasy II gimnazjum Karolina Zoń i Marta Kędroń, które przetłumaczyły teksty, by obrazowo przedstawić wszystko zebranym. Tak więc prezentację Pawła mogliśmy wykorzystać w 2 różnych, ważnych dla nas miejscach. Po raz pierwszy w Grecji gdy mogłam pochwalić się pracą moich uczniów koordynatorom z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji oraz po raz drugi, kiedy to uczniowie klasy II gimnazjum przedstawili swoje działania na zebraniu ogólnym przed śródroczną wywiadówką.

           

          Erasmus.ppsx

           

           



          Zadania i działania lokalne

          zrealizowane w pierwszym półroczu trwania projektu

          Realizując zadania związane z projektem Erasmus+ Healthy  Herbs Outlook  bardzo często młodzież nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę zioła są obecne w naszym codziennym życiu niemal każdego dnia.  Pozytywnym przykładem są panie kucharki gotujące obiady w naszej szkole, które starają się ziołami wzbogacić smak, podawanych nam dań obiadowych,  by zastąpić nimi cukier czy też sól. Tak więc działania, które miały miejsce w tym półroczu na terenie naszej szkoły, przybliżyły uczniom problematykę projektu i łatwość dostępu do ziół i ziołolecznictwa.

           

                       The Logo contest - Konkurs na Logo projektu      

                                                                                                                                                                         

          The workshop – Nasze polskie zioła

          A herbalist at school – Spotkanie z zielarką

              

          Tea around the Word – Herbaty świata

          The English  lesson – Nasz projekt na eTwinning

          The ICT lesson – Referaty o ziołach

          The  Art lesson – Zioła w ogrodach i na łąkach  

                

          The  Art lesson- Wystawa namalowanych ziół

          The  exhibition of herbs – Wystawa ziół w bibliotece szkolnej

              

          The extra English lesson – Angielski popołudniami  

              

          The Science lesson – Zioła pod mikroskopem

             

           

          ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W STAREJ WSI

          Ten krótki film to wizytówka naszej szkoły, którą miałam zaszczyt zaprezentować koordynatorom projektu Healthy Herbs Outlook na pierwszym spotkaniu w rumuńskiej szkole.

           



          ERASMUS +

          W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W STAREJ WSI

          W GMINIE LIMANOWA

          Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi w obecnym roku szkolnym przystępuje do realizacji programu Erasmus+. Jest to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Program Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat. Zmienia życie, otwiera umysły.

           

          Po zakończeniu projektu Comenius w 2014 roku, który okazał się dla naszej szkoły sukcesem niemal natychmiast przystąpiliśmy do poszukiwania kolejnych partnerów. Złożyliśmy 2 wnioski z dwoma różnymi grupami partnerskimi. W sumie pisząc 2 projekty jednocześnie komunikowaliśmy się z 13 szkołami w Europie.  Nie mniej jednak złożenie samego wniosku nie gwarantuje sukcesu ale my mieliśmy szczęście i jeden z nich uplasował się na 4 miejscu w Narodowej Agencji Rumunii, gdyż to szkoła z Rumunii jest naszym głównym koordynatorem. Przez 2 miesiące wspólnie z koordynatorami z Rumunii i Turcji napisaliśmy projekt pod tytułem Healthy Herbs Outlook, komunikując się głównie przez Messenger na Facebook do którego dołączyła w późniejszym czasie Grecja, Litwa, Hiszpania i Cypr. Biorąc udział w projekcie będziemy również mieli okazję wykorzystywać do komunikacji z partnerami platformę eTwinning, która nie jest obca uczniom z naszej szkoły, ponieważ już nieraz spotykali się z nią realizując projekty w języku angielskim czy niemieckim. Tym razem projekt jest skierowany do uczniów klas gimnazjalnych. Erasmus + to całkowicie inne zasady niż było to w projekcie Comenius, dlatego nie będzie łatwo, bowiem jest bardzo dużo nowych wymagań skierowanych zarówno do dyrekcji szkoły, szkolnego koordynatora, nauczycieli czy też do samych uczniów i ich rodziców. Ale wyzwania w naszej szkole to specjalność. Lubimy to, bo dzięki nim szkolne życie uczniów i nauczycieli jest ciekawsze a nas ciągle napędza konieczność poszukiwania nowych rozwiązań i nowej przygody. Mam nadzieję, że moi uczniowie znów spotkają rówieśników z którymi nawiążą przyjaźń i będą rozwijać swoje umiejętności językowe posługując się językiem angielskim nie tylko na lekcji ale również w różnych sytuacjach życiowych a także będą mieć okazję poznać piękne kraje Europy.

              

          Muszę również wspomnieć, że jesteśmy jedyną szkołą w Gminie Limanowa, która realizuje projekt Erasmus+ i drugą szkołą w Powiecie Limanowskim. Mam nadzieję, że na tym projekcie nie poprzestaniemy biorąc pod uwagę przychylność zarówno Pana  Władysława Pazdana Wójta Gminy Limanowa jak i dyrektora naszej szkoły Pani Haliny Mąka.

           

           

           

          Szkolny koordynator Erasmus+

          Maria Kita

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie