• Zostawić ślad... czyli 120 – lecie szkolnictwa w Starej Wsi

• Rytm życia naszej szkolnej społeczności wyznaczany jest w pewnej mierze kalendarzowym biegiem, gdzie szczególne akcenty przypadają w momentach ważnych rocznic i świąt. Obchodzimy właśnie 120 rocznicę powstania szkoły w Starej Wsi.

Dnia 31 października cała społeczność szkolna i  zaproszeni goście uczestniczyli w Mszy Świętej  celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Mariusza Nosala i ks. Piotra Siemka.

Szanowni goście i szkolna społeczność zostali przywitani przez Panią dyrektor Natalię Kordeczkę. Następnie poznali historię szkolnictwa w Starej Wsi w oparciu o kronikę szkolną oraz prezentację multimedialną wykonaną przez Panią Kingę Tomaszek i Jolantę Kordeczkę. Wyświetlane slajdy ukazywały historię placówki powiązaną z losami naszego kraju. Warto tutaj wymienić czasy wojen, komuny i współczesność. Ilustrowane były one piękną recytacją uczniów przygotowanych przez Panią Beatę Smorońską – Janczy i Iwonę Koczanowicz. Wielu wzruszeń dostarczyły pieśni wykonane przez chór szkolny pod dyrygenturą Pani Joanny Dutki. Swoimi umiejętnościami wokalnymi uświetniła akademię absolwentka – Magdalena Mól-Dutka.

Zaprezentowane zdjęcia i filmy ukazały także zmagania poszczególnych dyrektorów szkoły, które miały na celu poprawę warunków nauczania. Była to lekcja historii dla uczniów, którzy mając obecnie do dyspozycji świetnie wyposażone sale na miarę XXI wieku, z pewnością docenili warunki, w jakich mogą się kształcić.

Jednak szkoła to nie tylko ściany i dach, wspomniano również tych, którzy wychowali wiele pokoleń tutejszej młodzieży. Było ich wielu, nie sposób ich wszystkich wymienić czy uwiecznić. Utworzono galerię zdjęć (Pani Maria Kita i Pani Dorota Młynarczyk) nauczycieli, którzy w przełomowych dla narodu chwilach wychowywali mądrością, uczyli szlachetnej postawy niesienia pomocy potrzebującym, walki z nieprawością i złem.

Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do upamiętnienia rocznicy:

Pani Ewie Matras, która koordynowała pracę nauczycieli, Pani Agnieszce Mamak - Golonka za piękną dekorację, Paniom: Iwonie Koczanowicz, Annie Piwowarczyk, Lidii Kazior oraz Paulinie Wygodzie za przeprowadzenie konkursów okolicznościowych, Pani Angelice Pałce, Annie Sekule i Dobrosławie Sebastjańskiej za udekorowanie jadalni oraz całej obsłudze, wszystkim pracownikom szkoły, którzy nie szczędzili sił, żeby godnie uczcić 120-lecie szkoły. Na koniec, dziękujemy dzieciom z klas pierwszych, które rozpoczęły akademię brawurowo wykonując powitalny taniec.

Przede wszystkim serdecznie dziękujemy wszystkim Miłym Gościom, którzy uświetnili naszą uroczystość swoją obecnością. Mieliśmy honor i zaszczyt gościć m.in. Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta, Wice Wójta Gminy Limanowa Wojciecha Pazdana, Sekretarza Gminy Limanowa Marka Ziaję, przewodniczącego Rady Gminy Limanowa Stanisława Młyńskiego, radnego powiatu limanowskiego Stefana Hutka, radnych Gminy Limanowa: Cecylię Kochańczyk oraz Bogdana Pałkę, Panią Krystynę Trzupek jako przedstawiciela Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej – Panią Edytę  Król, kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Wojciecha Korabika, a także Panią sołtys Starej Wsi Roli - Urszulę Biernat.

Dziękujemy za miłe słowa i prezenty, których się nie spodziewaliśmy. Szczególnie ciepło pragniemy podziękować za przybycie emerytowanym pracownikom – bardzo miło było nam Państwa gościć. Zapraszamy częściej.