• Wymagania edukacyjne dla szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia

w roku szkolnym 2023/2024

Hist_SP_4_8_Historia_kl_4_PSO.pdf

Hist_SP_4_8_Historia_kl_5_PSO.pdf

Hist_SP_4_8_Historia_kl_6_Kryteria_wymagan.pdf

Hist_SPwymagania_edukacyjne_klasa_7.pdf

His_SPwymagania_edukacyjne_klasa_8.pdf

Cele kształcenia- wymagania ogólne:

1. Chronologia historyczna

1. Odróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

2. Posługiwanie się podstawowymi określeniami czasu historycznego: epoka, okres p.n.e., okres n.e., tysiąclecie, wiek, rok.

3. Obliczanie upływu czasu między wydarzeniami historycznymi.

4. Umieszczanie procesów, zjawisk i faktów historycznych w czasie oraz porządkowanie ich i ustalanie związków przyczynowo- skutkowych.

5. Dostrzeganie zmiany w życiu politycznym i społecznym oraz ciągłości w rozwoju kulturowym

2. Analiza i interpretacja historyczna.

1. Krytyczne analizowanie informacji uzyskanych z różnych źródeł (w tym kartograficznych), próba wyciągania z nich wniosków.

2. Lokalizacja w przestrzeni procesów, zjawisk i faktów historycznych przy wykorzystaniu map i planów w różnych skalach.

3. Rozróżnianie w narracji historycznej warstwy informacyjnej, wyjaśniającej i oceniającej.

4. Objaśnianie związków przyczynowo- skutkowych, analizowanie zjawisk i procesów historycznych.

5. Dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności.

3. Tworzenie narracji historycznej.

1. Konstruowanie ciągów narracyjnych przy wykorzystaniu zdobytych informacji źródłowych.

2. Posługiwanie się pojęciami historycznymi i wyjaśnianie ich znaczenia.

3. Przedstawianie argumentów uzasadniających własne stanowisko w odniesieniu do procesów i postaci historycznych.

4. Tworzenie krótkich i długich wypowiedzi: planu, notatki, rozprawki, prezentacji

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny śródroczne i roczne:

Stopień celujący otrzymuje uczeń, który:

1. w pełni opanował wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia, określone programem nauczania w danej klasie,

2. biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych w zakresie wymagań podstawy programowej danej klasy,

3. potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach,

4. myśli w kategoriach przyczynowo- skutkowych,

5. wiąże dzieje własnego regionu z dziejami Polski lub dziejami powszechnymi.

Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:

1. opanował w całości wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia, określone programem nauczania w danej klasie,

2. potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach,

3. myśli w kategoriach przyczynowo- skutkowych

4. wiąże dzieje własnego regionu z dziejami Polski lub dziejami historii powszechnej.

Stopień dobry otrzymuje uczeń, który:

1. w średnim stopniu opanował wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia, określone programem nauczania w danej klasie,

2. poprawnie posługuje się wiadomościami i umiejętnościami samodzielnie rozwiązując typowe zadania teoretyczne i praktyczne.

3. Zadania teoretyczne i praktyczne o większym stopniu trudności potrafi rozwiązać z pomocą nauczyciela,

4. wiąże dzieje własnego regionu z dziejami Polski.

Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który:

1. opanował na poziomie podstawowym wiedzę i umiejętności zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia, określone programem nauczania w danej klasie,

2. rozwiązuje z pomocą nauczyciela typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.

3. wiąże dzieje własnego regionu z dziejami Polski

Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który:

1. ma duże braki w opanowaniu umiejętności i wiadomości na poziomie podstawowym, które są zawarte w podstawie programowej przedmiotu historia i określone programem nauczania w danej klasie. Braki te, nie przekreślają jednak możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z przedmiotu w ciągu dalszej nauki.

2. rozwiązuje z pomocą nauczyciela typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o niskim stopniu trudności.

Śródroczną  lub roczną ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności zawartych  w programie nauczania  historii           w danej klasie.

Sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów są zgodne z zapisami zawartymi w Statucie Szkoły i obejmują:

1) odpowiedzi ustne;

2) sprawdziany wiadomości i umiejętności w różnych formach ( w tym kartkówki),

3) wszelkie efekty pracy ucznia na lekcji,

4) inne efekty pracy ucznia wykonywanej poza zajęciami lekcyjnymi (np. zadania domowe, prezentacje, projekty itp.)”

Dłuższa nieobecność ucznia w szkole

Uczniowie, którzy ze względu na nieobecność w szkole nie pisali sprawdzianu obejmującego szerszy zakres materiału mają obowiązek napisać ten sprawdzian (test) bądź zaliczyć treści, które ten sprawdzian obejmował w terminie ustalonym z nauczycielem. Uczniowi niewywiązującemu się z tego obowiązku nauczyciel obniża ocenę z zachowania.

Szczegółowe zasady oceniania i tryb przeprowadzenia egzaminów poprawkowych i sprawdzających, a także szczegółowe zasady i tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej są zawarte w Statucie Szkoły.

Stara Wieś: 04.09.2023 Opracowała: mgr E. Matras