- IMPREZY BIBLIOTECZNE
- KONKURSY/PROJEKTY
- WYSTAWY
- Klub NG Odkrywca
- Regulaminy biblioteki szkolnej
- REGULAMIN (darmowe podręczniki)
- Wykaz lektur
- Informacje dla nauczycieli
- Literatura dla rodziców
- BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI
- Program rządowy KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
- Program "Wychowanie przez czytanie"
- Informacja o funkcjonowaniu biblioteki szkolnej
BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI
BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI
Nasza szkolna biblioteka uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie „Biblioteka Przyjazna Uczniowi” - II edycja zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego i otrzymała tytuł:
Biblioteka Przyjazna Uczniowi
Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa i zachęcenie do udziału w imprezach organizowanych przez biblioteki szkolne oraz prezentacja różnorodnych i ciekawych działań nauczycieli bibliotekarzy.
W ramach konkursu należało wykonać dziewięć zadań: przeprowadzić sondaż wśród uczniów na temat „Czy czytanie jest trendy?”. Zorganizować cztery konkursy: czytelniczy, literacki, plastyczny i recytatorski, a także dzień wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Udokumentować pracę z uczniem zdolnym oraz mającym trudności w nauce. Poprowadzić zajęcia dotyczące umiejętności korzystania z tradycyjnego i elektronicznego warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej w wybranych klasach. Opisać działalność kulturalną biblioteki oraz jej promocję w środowisku szkolnym i lokalnym. Przeprowadzić pogadanki w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego i poznawczego ucznia. Ponadto nauczyciel bibliotekarz był zobowiązany do wzięcia udziału i ukończenia kursu doskonalącego przeprowadzonego w formie e-learning.
Wszystkie działania prowadzone w ciągu pięciu miesięcy były sukcesywnie opisywane i dokumentowane zdjęciami. Nasza biblioteka uzyskała 100 na 100 możliwych punktów.
Współczesna biblioteka szkolna to miejsce, gdzie nie tylko udostępnia się książki, ale także daje jej użytkownikom różnorodne możliwości wykorzystania bibliotecznej oferty – zbiorów, dostępu do Internetu, warunków do pracy intelektualnej i twórczego wykorzystania swoich zdolności. Uczniowie angażując się do udziału w różnych zadaniach konkursowych zmienili i nadal zmieniają swoje nastawienie do książek i czytania. Nie kojarzą już książki tylko z nudną lekturą obowiązkową i podręcznikami szkolnymi, ale spojrzeli na nią jak na źródło rozrywki, dobrej zabawy, inspirację do udziału w różnych formach konkursowych, a także świetny sposób spędzania wolnego czasu, czyli czytanie.
Otrzymany tytuł jest dużym wyróżnieniem dla biblioteki szkolnej i potwierdza jej ogromne zaangażowanie na rzecz rozwoju czytelnictwa, pasji i zainteresowań artystycznych, literackich oraz informatycznych uczniów. Stanowi, także dodatkową motywację do podejmowania kolejnych inicjatyw.