TRANSNATIONAL meetings
ERASMUS + w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi
czyli 3rd Transnational meeting
W Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi w ramach realizowanego projektu Erasmus + Healthy Herbs Outlook w dniach od 5 do 9 czerwca 2017 roku miało miejsce międzynarodowe spotkanie, czyli Transnational meeting. Uczestniczyli w nim nauczyciele ze szkół z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji, z którymi realizowaliśmy projekt.
Program obejmował przede wszystkim omówienie końcowego raportu. Zazwyczaj obowiązkiem szkoły goszczącej jest zaznajomienie partnerów z pracą szkoły oraz zapoznanie ich z kulturą
i historią kraju goszczącego. Przez dwa dni gościliśmy wszystkich koordynatorów projektu
w szkole. Trudno opisać słowa zachwytu, które wypowiadali pod adresem naszej szkoły, nauczycieli, uczniów jak również pracy dyrektora szkoły Pani Haliny Mąka - podkreślając zadbane sale, wystrój, organizację i bazę dydaktyczną szkoły.W poniedziałkowy wieczór goście zostali zaproszeni na obiad z nauczycielami naszej szkoły oraz rodzicami naszych uczniów, którzy wyjeżdżali do Litwy, Cypru i Rumunii. Smaczne polskie potrawy, wykwintne ciasta upieczone przez mamy uczniów oraz śpiew polskich piosenek umilały nam wieczorny czas.
Przed obiadem w ramach integracji zespołu z polskimi nauczycielami goście brali udział
w warsztatach decoupage.We wtorek na oficjalnym powitaniu gości w szkole obecni byli wicewójt Gminy Limanowa Pan Marian Mąka oraz dyrektor GZOS-u w Limanowej Pani Edyta Król, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów oraz cała społeczność szkolna. Akademię rozpoczęto filmem przedstawiającym historię Polski, znanych Polaków i polskie krajobrazy. Następnie w szkolnym „Mam Talent” zaprezentowali się nasi uczniowie.
Goście odwiedzili, również Urząd Gminy Limanowa, zobaczyli kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi, Bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz Sanktuarium Maryjne w Pasierbcu.
W środę zwiedzali Pieniny, kończąc wizytę grillem w bacówce w Bukowinkach. W czwartek kolejką wyjechali na Kasprowy Wierch i zwiedzili Zakopane, a w piątek zauroczyła ich Wieliczka oraz Kraków.
Pożegnania były bardzo gorące i pełne nadziei, że się spotkamy się jeszcze w niedalekiej przyszłości.
Pragnę nadmienić, że z nauczycielkami z Litwy przyjechały również cztery uczennice, które mieszkały u rodzin naszych uczniów. Dzięki uprzejmości rodziców naszych uczennic Gabrysi, Izy, Karoliny i Marty dziewczynki z Litwy spędziły w ciekawy sposób pierwszy tydzień swoich wakacji. Ich przyjazd do polskiej szkoły nie wiązał się bezpośrednio z projektem, ale przede wszystkim z przyjaźnią , którą dziewczynki nawiązały między sobą w ramach projektu Erasmus + .
Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za pomoc w przygotowaniu spotkania w ramach projektu Erasmus+. Szczególnie dziękuję mojemu zespołowi, w skład którego wchodzą dyrektor szkoły Pani Halina Mąka oraz Magdalena Cepielik, Agnieszka Pałka i Kinga Tomaszek. Bez was byłoby ciężko.
Szkolny koordynator projektu
Maria Kita
2nd TRANSNATIONAL MEETING
Drugie międzynarodowe spotkanie projektowe miało miejsce w greckiej szkole 1o OLOIMERO DIMOTIKO SHOLIO VERDIKOUSSAS, w miejscowości Verdikoussa w dniach od 29 lutego do 4 marca 2016 roku. Brali w nim udział nauczyciele i pracownicy szkół z Cypru, Litwy, Polski, Rumunii i Turcji. Mieliśmy tak naprawdę dopiero pierwszy raz okazję spotkać się w pełnym składzie koordynatorów. W sumie do Grecji przybyło 16 osób.
Grecka szkoła znajduje się w górskiej miejscowości, 64 km od miasta Larissa. Jest ona najwyżej położoną szkoła w tym obszarze do której uczęszcza 52 uczniów i pracuje w niej 11 nauczycieli. Uczniowie pochodzą z bardzo licznych rodzin gdzie niejednokrotnie jest od 8 do 12 dzieci. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali dla nas program artystyczny połączony z zaprezentowaniem kultury i obyczajów ludności greckiej mieszkającej w regionie Tesalia. Natomiast rodzicie towarzyszyli nam w spacerze po wiosce i zaprosili na lunch, na którym serwowali tradycyjne potrawy greckie. Spotkanie odbywało się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze.
Gościnność dyrektora szkoły Charalampos-a Valdoumas, nauczycieli, rodziców i uczniów była dla nas widoczna na każdym kroku. Grecy to ludzie niezwykle mili, gościnni, uczynni i bardzo religijni. Nasze spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z duchownymi kościoła grekokatolickiego, który wspiera działalność szkoły.
W międzynarodowych spotkaniach projektowych biorą udział nauczyciele i pracownicy szkół realizujący wraz z uczniami zadania projektu, współpracując ze sobą i tworząc drużynę Erasmus+Healthy Herbs Outlook. Najczęściej są to nauczyciele, którzy mogą i chcą poświęcić bardzo często swój prywatny czas, bowiem za to nikt z nich nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia. Na tego rodzaju spotkaniach partnerzy projektu wymieniają między sobą wiedzę i doświadczenie oraz opracowują zespołowo programy kolejnych wizyt i zadania, które realizują uczniowie zarówno u siebie w macierzystej szkole jak i w czasie tygodniowego pobytu u partnerów. Nie mniej jednak część wizyty przeznaczona jest przede wszystkim na poznaniu uczniów i szkoły, która realizuje projekt. Również ważne jest poznawanie kultury, zwyczajów i obyczajów a także spotkania ze społecznością lokalną. Nie zapomina się ponadto o głównym wiodącym temacie projektu i o przygotowaniu dla uczestników spotkania warsztatów związanych z tematem projektu jakim jest Healthy Herbs Outlook czyli Perspektywy zdrowych ziół.
Na każdorazowym spotkaniu ekspertem wiodącym jest oczywiście główny koordynator projektu. W naszym przypadku jest to Manuela z rumuńskiej szkoły. Ostatnie trzecie międzynarodowe spotkanie odbędzie się na zakończenie projektu w naszej szkole.
1st TRANSNATIONAL MEETING
W dniach od 11 do 16 października 2015 roku w odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów projektu Healthy Herbs Outlook w Rumunii. Na spotkanie przybyli koordynatorzy z Litwy, Cypru i Polski. Nie otrzymali pozwolenia na wyjazd koordynatorzy z Turcji oraz nie stawili się koordynatorzy z Grecji, ponieważ do ostatniej chwili wachali się czy brać udział w projekcie. Z projektu niestety odpadła Hiszpania .
Głównym celem spotkania było zawiązanie przyjaźni między koordynatorami. Tak naprawdę wszyscy poznaliśmy się przez Facebook i to było nasze główne źródło kontaktu przy pisaniu projektu. Kolejnym zadaniem było ustalenie nowego planu działania całej grupy i wyznaczenie terminów zadań związanych z projektem a także kalendarza następnych spotkań. Nie było łatwo, bowiem bardzo często przeszkadzały nam różne terminy egzaminów w szkołach, rozbierzności w długości trwnia wakacji czy w końcu sam kalendarz szkolny inny dla każdego z krajów. Nie mniej jednak udało sie dojśc do porozumienia.
Miałam ponadto możliwośc zobaczenia szkoły w Rumunii. Nie jest może ona tak piękna jak nasza ale ma cudownych ludzi i to nie tylko tych którzy w niej pracują, sa zwykłymi nauczycielami lecz poza tym a może przede wszystkim są w niej bardzo życzliwi uczniowie ubrani w piękne barwne mundurki, uśmiechnięci i pełni radości zafascynowani możliwością reaizacji nowego projektu i korzyści z nim związanych. Dla niejednego z tych uczniów udział w projekcie to jedyna okazja by poznać Europę. Jest to nietypowa szkoła, nietypowa bowiem w tym roku szkolnym realizuje aż 5 międzynarodowych projektów a wszystko to po to by polepszyc warunki w szkole, która w 2015 roku obchodziła swoje 50 urodziny.
Z naszej szkoły aż 16 uczniów weźmie udział w wyjazdach międzynarodowych. 6 uczniów pojedzie na Litwę (czerwiec 2016), 4 na Cypr (październik 2016) i 6 do Rumunii ( marzec 2017). Teraz najwazniejsze dla nas to realizacja zadań, które wspólnie z pozostałymi szkołami musimy wykonywać. Jedyną pociechą jest temat projektu ZIOłA tak bliski nie jednej osobie z naszej miejscowości.
Szkolny koordynator projektu Erasmus+
Maria Kita