- Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019
- Włącz z nami historię!
- VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
- Obchody Europejskiego Dnia Języków obcych w naszej szkole
- Miejsca Pamięci Narodowej
- Pierwsza wizyta na strzelnicy sportowej
- Święto Szkoły 2018
- Happening patriotyczny w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi
- Historia jednego zdjęcia...
- Audycja radiowa
- Wieczornica patriotyczna
- BohaterON - włącz historię
- Rekord dla Niepodległej
- "Listy do przyszłości"
- Widowisko artystyczne z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości
- „Chciejmy Polski, a będzie! Wyjazd do Muzeum.
- Wieczór andrzejkowy
- Wielki sukces pływaczek
- CZYSTA WODA ZDROWIA DODA!
- Program "Wychowanie przez czytanie"
- „Cicha noc” coraz bliżej…
- Freestyle'owy koncert i warsztaty z raperem MIKSEREM
- CYBERPRZEMOC – zapobieganie i reagowanie
- Piękno Dalekiego Wschodu
- Zabawa choinkowa
- IV Powiatowy Konkurs Zawodowy GP
- Dzień Babci i Dziadka
- Szkoła Niepodległej
- Etap szkolny Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Maria Konopnicka - mistrzyni słowa
- Spotkania ze sztuką
- III Gminny Konkurs Recytatorski Poezja to MY. Maria Konopnicka - mistrzyni słowa
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Gminny etap konkursu "Młodzież zapobiega pożarom"
- Wyniki MWO!
- Dni otwarte w Liceum w Wiśniczu
- Do Hymnu
- Dzień Ziemi
- Prelekcja dla rodziców
- Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- VI rajd dzieci i młodzieży „ Beskidzkie Wyspy”
- Do Hymnu!
- Wycieczka do Krakowa kl. IV, Va oraz Vb.
- Wycieczka szkolna na Pomorze
- Muzeum Auschwitz i Birkenau - Oświęcim
- Wizyta w Klubie Jeździeckim
- Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
- ,,Maszyna pracuje a dziecko obserwuje”
- Szkolny Piknik Rodzinny
- Pożegnanie absolwentów
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Wycieczka szkolna na Pomorze
SZKOLNA WYCIECZKA NA POMORZE
We wtorek 14 maja 2019 r. uczniowie z klas III gimnazjum, VIII, VIII oraz VI szkoły podstawowej wraz z opiekunami wyruszyli w niezapomnianą podróż na drugi koniec Polski - Pomorze. Młodzież w strugach deszczu, ale pełna entuzjazmu pożegnała się z rodzicami na cztery dni.
Na trasie do Trójmiasta, zatrzymaliśmy się w Malborku, gdzie zwiedzaliśmy prawdopodobnie największy średniowieczny zamek zbudowany z cegły. Historia zamku malborskiego nierozerwalnie związana jest z zakonem krzyżackim. Przewodnicy opowiadali nam wiele ciekawostek i tajemnic związanych z tym miejscem. Wszystkich zachwycił cały kompleks, który jest olbrzymi.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Gdynia i spacer po Skwerze Kościuszki z charakterystycznym Molem Południowym, gdzie znajduje się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie oraz największa atrakcja - cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie, m.in. polski niszczyciel "ORP Błyskawica", "Dar Młodzieży" oraz najsłynniejszy polski trzymasztowy żaglowiec szkolny "Dar Pomorza", na którego pokład weszliśmy. Wędrówkę po statku rozpoczęliśmy od wystawy opowiadającej o jego historii, a następnie przechodziliśmy kolejno przez najciekawsze pomieszczenia: międzypokład (gdzie mieszkali praktykanci), maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię oraz górne pokłady. Żaglowiec został zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 jest zacumowany w Gdyni jako statek-muzeum i stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Na koniec dnia udaliśmy się do miejscowości Jantar, w której znajdował się nasz nocleg. Deszczowa pogoda rozmyła nasze plany wyjścia na pobliską plażę, jednak bardzo miło spędziliśmy wspólny wieczór w gronie kolegów i koleżanek.
Drugiego dania pobytu nad morzem zawitaliśmy do Gdańska. Kluczowym punktem wizyty w tym mieście był rejs po Motławie w kierunku niezwykłego symbolu polskiej waleczności - półwyspu Westerplatte. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy spacer śladami historii. Na początku oglądaliśmy plenerową wystawę zorganizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, która w czterech odsłonach prezentuje historię Westerplatte. Złożona z archiwalnych powiększonych zdjęć, map i opisów oraz cytatów w bardzo przystępny sposób pokazuje początki powstania Westerplatte - od czasów, gdy było ono jeszcze wyspą, przez Kurort, po dalsze wydarzenia, które doprowadziły do powstania w tym miejscu Wojskowej Składnicy Tranzytowej, aż do wybuchu II wojny światowej. W zadumie przeszliśmy na Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego nazywany, również Cmentarzykiem Poległych Obrońców Westerplatte. Punktem kulminacyjnym było dotarcie pod "Pomnik Obrońców Wybrzeża" oraz Pomnik-napis "Nigdy więcej wojny!" W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny koszar.
Następnie odkrywaliśmy uroki Głównego Miasta. Podziwialiśmy najcenniejsze zabytki wzdłuż Drogi Królewskiej, Katownię, Wieżę Więzienną, budynek Wielkiej Zbrojowni. Kontynuowaliśmy wędrówkę przez Ulicę Maryjacką, wstępując do Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Ulicę Długą (Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta Gdańsk) i Długi Targ (Fontanna Neptuna, Dwór Artusa) prowadzący nad Długie Pobrzeże, docierając do Gdańskiego Żurawia.
W kolejnej części dnia odwiedziliśmy malowniczy Sopot, gdzie spacerowaliśmy po jednym z najbardziej znanych deptaków w Polsce - Monciaku, czyli ulicy Monte Cassino. Następnie przeszliśmy w kierunku sopockiego molo, które jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. To symbol miasta i zarazem jego atrakcja. Pod koniec wspięliśmy się na szczyt sopockiej latarni morskiej po spiralnych schodach. Docierając na szczyt, dech zaparł nam nie tylko przebyty dystans, ale przepiękny widok na Sopot i Zatokę Gdańską.
W ostatni wieczór pogoda bardzo nam dopisała więc udaliśmy się na pobliską plażę w miejscowości Jantar, która znajduje się na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy gród Kopernika - Toruń. Zwiedziliśmy zabytkowy średniowieczny zespół miejski - jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie, co znalazło wyraz we wpisaniu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jednocześnie obowiązkowym punktem naszego spaceru było wstąpienie do sklepu z wyrobem najbardziej toruńskim z toruńskich - słynnymi piernikami toruńskimi.
Trójmiasto w osobliwy sposób łączy nowoczesność z tradycją i historią. Gdynia, Gdańsk i Sopot składające się na nasze fantastyczne Trójmiasto i są doskonałym kierunkiem dla wycieczki szkolnej. Nasz wyjazd jako uczniów szkoły, której patronują Bohaterowie Westerplatte, miał szczególny cel - plenerowej lekcji o odwadze i męstwie polskich żołnierzy w pierwszych dniach II wojny światowej oraz dramatycznej historii obrony Westerplatte. Jak również głęboki wymiar wychowawczy zakotwiczony w słowach Jana Pawła II: „Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. (...)."
Ten wyjazd pozostanie w pamięci każdego z uczniów. Nad gdańskim morzem można zobaczyć wiele miejsc związanych i upamiętniających rozpoczęcie II wojny światowej. Warto odwiedzić Westerplatte, które jest symbolem walk z hitlerowskim najeźdźcą. Tutaj znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża, który widnieje na awersie sztandaru naszej szkoły. Edukacja w plenerze pomaga w kształtowaniu postaw uczniów i zmusza do refleksji. Spacer po miejscu nierozerwalnie związanym z wybuchem II wojny światowej jest doskonałym uzupełnieniem lekcji historii. Znaczenie tego miejsca pozwala w przystępny sposób poczuć jego klimat, przenieść się na chwilę do pierwszych dni września 1939 r., zrozumieć, co się wówczas właściwie stało.