Happening
Udział uczniów naszej szkoły
w Światowym Dniu bez Zakupów
Na limanowskim rynku ze złotą rybką czyli panem Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja.
„Ryby mają głos”
„Ryby mają głos” – tak brzmiało hasło happeningu, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi. Happening zorganizowany został 27 listopada 2009 r. w Limanowej przez Klub Gaja we współpracy z Powiatowym Centrum Ekologicznym przy Starostwie Powiatowym w Limanowej z okazji Światowego Dnia bez Zakupów przypadającego na 28 listopada. Partnerami programu była także Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego.
Uczniowie naszej szkoły starannie przygotowali się do tego wydarzenia. Sami wykonali rekwizyty – kolorowe makiety ryb, gazetkę ścienną nt. zagrożonych gatunków ryb. Udział naszych uczniów w happening został poprzedzony wykładem i prezentacją ekologiczną zorganizowaną w naszej szkole i poprowadzoną przez pracowników Klubu Gaja.
W piątek 27 listopada ponad 30 uczniów naszej szkoły, w tym członkowie koła ekologicznego, z przygotowanymi „rybami” wyruszyło na plac przed LDK w Limanowej, aby tam z innymi kolegami, nauczycielami i władzami samorządowymi wziąć udział w happeningu. Nasz barwny korowód przywitała „złota rybka” w osobie pana Jacka Bożka inicjatora akcji. Uczestnicy spotkania utworzyli ogromną rybę i na dany znak wszyscy jednocześnie podnieśli w górę barwne makiety ryb. Potem z placu przed Limanowskim Domem Kultury uczestnicy happeningu przemaszerowali na limanowski rynek, aby tam ponownie utworzyć znak ryby z żywych ludzi i ponownie wznieść okrzyk ”Ryby mają głos”. Wszyscy zgromadzeni z okazji Światowego Dnia bez Zakupów apelowali o świadome wybory konsumenckie, szczególnie podczas zakupu ryb. Już blisko połowa gatunków ryb, które konsumujemy zagrożona jest wyginięciem, ponieważ są one często pozyskiwane metodami rabunkowymi, na przykład poprzez kłusownictwo, albo połowami znacznie przewyższającymi normy połowowe dopuszczalne na danym terenie. Podstawowa wiedza na temat wody, morza, zagrożonych gatunków ryb jest nadal mało znana, ale idąc na zakupy możemy zastanowić się jakie ryby kupować.
Dla uczniów naszej szkoły happening był nowatorską formą przekazu informacji na temat ochrony przyrody i zagrożonych gatunków. Wzbudził on niewątpliwie wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkim uświadomił nie tylko dzieciom ale i dorosłym, że tematyki zrównoważonego rybołówstwa nie można lekceważyć nawet jeśli jest się tylko konsumentem.
W naszej szkole „Ryby będą mieć głos”.
opracowała: Dorota Młynarczyk- opiekun koła ekologicznego w szkole