- Szkolny konkurs kolęd i pastorałek
- Szkolna Choinka Walentynkowa
- Kiermasz Wielkanocny
- Akademia za dar beatyfikacji Ojca Św. Jana Pawła II
- Dzień Dziecka
- Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
- Ślubowania I gimnazjum
- Inscenizacja III klasy o bezpieczeństwie
- Wiceminister edukacji w naszej szkole
- Ślubowanie pierwszaczków
- Dzień Nauczyciela
- 11 listopada 2011
- Andrzejki
- Listopadowa zaduma o zmarłych
- Mikołajki
- Szkolne spotkanie wigilijne
11 listopada 2011
„ Gdy wolności nadszedł czas …”
Akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania niepodległości.
11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Aby uczcić ten dzień i oddać hołd wszystkim tym, którzy z wielką determinacją i poświęceniem walczyli o wolność Ojczyzny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi pod kierunkiem pani Ewy Matras zorganizowali uroczystą akademię.
Przybyli na nią zaproszeni goście: wójt Gminy Limanowa-pan Władysław Pazdan, dyrektor GZOS-pan Marek Ziaja, proboszcz tutejszej parafii-ksiądz Marian Tyrka, sołtys naszego sołectwa-pan Mieczysław Bulanda a także rodzice, nauczyciele szkoły na czele z panią dyrektor-Haliną Mąką oraz wszyscy uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie prowadząca akademię przypomniała, że 11 listopada to dla współczesnych Polaków symbol miłości ojczyzny, walki o niepodległość, symbol wiary i zwycięstwa. W trakcie akademii dzieci przedstawiły najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią naszego państwa.
Na scenie pojawił się kronikarz podróżujący w czasie, który zawędrował do krainy zamieszkiwanej przez Lecha. Pokazał legendarnemu założycielowi naszego państwa przyszłość kraju leżącego nad Wisłą. Tak więc Lech, a wraz z nim widzowie, zobaczyli uczennicę przebraną za Polskę symbolizującą świetność naszego państwa oraz najwybitniejszych władców polskich: od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później przyszła kolej na magnatów rządzących Rzeczpospolitą w XVIII wieku i upadek naszego państwa. Widzowie z wielkim skupieniem słuchali modlitwy klęczących pod krzyżem polskich kobiet, które wołały: „…Wróć nam, o Boże! Ojczyznę kochaną w troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną…” Widzieli także rodziców, nauczycieli, księży i powstańców, którzy ratowali polski język, polską kulturę i wiarę chrześcijańską oraz nie wahali się oddać życia za Ojczyznę. Słuchali głosu legionisty, którego w bój wezwała „… Polska- matka, każda wioska, każda chatka…”. Mieli okazję uświadomić sobie, jaką tragedię przeżywali żołnierze polscy walczący w szeregach armii zaborczych podczas I wojny światowej, kiedy to brat musiał występować przeciwko bratu. W końcu kronikarz pokazał Lechowi i wszystkim zgromadzonym wielką radość, jaka zapanowała po odzyskaniu niepodległości. Jednocześnie podkreślił, że Polska była wtedy wolna tylko 21 lat, ponieważ wkrótce wybuchła II wojna światowa a po niej przyszły lata komunizmu. Tak, więc prawdziwą suwerennością możemy się cieszyć dopiero, od 1989 r.
Występ dzieci uświetnił chór szkolny, który pod kierunkiem pana mgr Aleksandra Boruckiego wykonał piękne pieśni patriotyczne. Na zakończenie doniosłym wydarzeniem dla społeczności szkolnej było odśpiewanie prze chór hymnu szkoły. Jego autorami są nauczyciele tutejszej placówki: pani Beata Smorońska- Janczy, która napisała słowa i pan Aleksander Borucki, który opracował aranżację muzyczną.
Hymn zaprezentowano po raz pierwszy nie przypadkowo w Święto Niepodległości gdyż Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi nosi imię Bohaterów Westerplatte a na sztandarze szkoły widnieją słowa „ Bóg, Honor, Ojczyzna”
Mamy nadzieję, że ładne stroje, symboliczna i wymowna dekoracja, patriotyczne wiersze i pieśni przybliżyły widzom dzieje naszego narodu a niecodzienna lekcja historii uświadomiła wszystkim, że „…wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.”
Ewa Matras
11 listopada 2010
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
w Szkole Podstawowej nr 1 i Publicznym Gimnazjum nr 1 w Starej Wsi
10 listopada uczestnicy zajęć "Praca z uczniem zdolnym i słabym zaprezentowali program artystyczny związany ze Świętem Niepodległości. Oprócz p. B. Smorońskiej-Janczy nad całością imprezy czuwał p. Aleksander Borucki i p. Marek Młynarczyk. Nie była to klasyczna akademia. Uroczystość prowadzona była w konwencji interaktywnego przedstawienia zulistrowanego multimedialną prezentacją, wierszem i pieśnią. Zachwycały stroje wykonawców, np. jedna z bohaterek - "Dama"- ubrana była w suknię ślubną, w ręku trzymała czarny wachlarz, całość dopełniała fryzura "prosto od fryzjera" i odpowiedni makijaż. Scenografię stanowił wystrój muzeum, mapa Polski w Unii Europejskiej oraz obrazy z rzutnika multimedialnego.
Wiele wzruszeń dostarczyła prezentacja kończąca uroczystość z piosenką Pietrzaka "Taki Kraj".
opracowała: mgr Beata Smorońska-Janczy
11 listopada 2011 r
11 listopada 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tym razem akademię przygotowali uczniowie klasy IV
Zarówno chłopcy jak i dziewczynki bardzo starali się, aby ta akademia była uroczysta. Przygotowania trwały niemal cały miesiąc. Próby nieraz były bardzo męczące, ponieważ musieliśmy każdą sekwencję powtarzać po kilka razy. Rekwizyty przygotowali uczniowie przy pomocy swoich rodziców lub starszego rodzeństwa. Zapewne zdarzyła się nam nie jedna wpadka ale chyba nikt tego nie zauważył. Oklaski na zakończenie były dla czwartoklasistów najlepszą nagrodą i słowa podziękowania skierowane przez Panią Dyrektor do klasy IV.
Maria Kita