KLASOWY KONKURS PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH
W JĘZYKU ANGIELSKIM
To stało się już tradycją, że dziewczynki z klasy III gimnazjum uczestniczące w zajęciach Youngster organizują konkurs piosenek świątecznych w języku angielskim dla klas od IV-III gimnazjum. W tym roku trochę nietypowo konkurs odbył się już po świętach nie mniej jednak dzięki zaangażowaniu klasach i ciekawych propozycjach konkurs jeszcze troszeczkę przedłużył nam kończący się okres świąteczny.
W tym roku konkurs wygrały:
- KLASA IV - w szkole podstawowej
- KLASA I G – w szkole gimnazjalnej.
Uczniowie klasy IV szczególnie zasługują na wyróżnienie, bowiem nie tylko pięknie zaśpiewali ale również zadbali o oprawę swoim strojem i tańcem w rytm piosenki. Mam nadzieję że starsi koledzy wezmą z nich przykład w kolejnych konkursach.
Do konkurencji nie przystąpiła klasa IIIG, ponieważ to oni wygrali konkurs w zeszłym roku w klasach gimnazjalnych nie mniej jednak na zakończenie przypomnieli nam swoja piosenkę, która dała im zwycięstwo poprzednim razem.
Tego rodzaju konkursy to tylko zabawa i zachęcenie innych do zrobienia czegoś niestandardowego co zazwyczaj nie ma miejsca w szkole.
GALERIA ZDJĘĆ
Wakacyjne szkolenia
Mogę powiedzieć, że jestem szczęściarą bowiem miałam okazję uczestniczyć w 2 szkoleniach dla nauczycieli języka angielskiego w czasie tegorocznych wakacji. Pierwsze to szkolenie w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - English Teaching, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA (z województwa warmińsko-mazurskiego) a partnerem Programu był Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To szkolenie odbyło się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca 2015 r. w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Miałam tam możliwość pogłębiać wiedzę uczestnicząc w wielu warsztatach i ciekawych wykładach.
Ponieważ i w tym roku nasza szkoła zakwalifikowała się do w IX edycji programu Youngster, który jest finansowany ze środków własnych Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej to też w dniach od 17 do 19 sierpnia brałam udział w szkoleniu w Jachrance k/Warszawy dla nauczycieli prowadzących grupy Youngster w szkołach. Uczestniczyłam w sesjach metodycznych, prowadzonych przez doświadczonych trenerów i znakomitych ekspertów, przyswajałam wiedzę i zaznajamiałam się z nowymi trendami w nauczaniu języków. Było to dla mnie szczególnie istotne szkolenie, bowiem z 330 nauczycieli , którzy brali udział w VIII edycji programu Youngster pozostało jedynie około 160.
Takie szkolenia to niezapomniane spotkania z ciekawymi osobowościami ze świata nauki, z byłymi wykładowcami i lektorami,, spotkania z koleżankami ze studiów a w końcu spotkania z ciekawymi nauczycielami z różnych polskich szkół. Mam nadzieję, że te nowe doświadczenia i wiedzę będą umiała przekazać moim uczniom w nadchodzącym nowym roku szkolnym.
Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego – Youngster
w roku szkolnym 2015/2016
Aż 9 uczennic z klasy III Gimnazjum w Zespole Szkól Nr 1 w Starej Wsi ukończyło dodatkowe zajęcia z języka angielskiego adresowane do gimnazjalistów klas III - Youngster, który miał miejsce po raz pierwszy w naszej szkole. Zajęcia były realizowane w wymiarze 90 godzin dydaktycznych w roku szkolnym 2014/2015. Spotkania odbywały się na życzenie uczennic w piątki po lekcjach, gdzie mogły w tym czasie skupić się tylko na ćwiczeniach językowych i nie myśleć o regularnych lekcjach bowiem przed nimi był weekend.
To, co wyróżnia program Youngster, to ukierunkowanie nauki na pobudzanie wewnętrznej motywacji ucznia. Służy temu również system nagradzania, w którym pod uwagę brany jest przede wszystkim przyrost wiedzy, a nie tylko wyniki końcowego testu. Obliczanie przyrostu wiedzy odbywa się za pomocą testów, które znajdują się na platformie edukacyjnej oddanej do użytku dla uczniów przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W tegorocznej edycji na podstawie testów napisanych przez uczennice zostały wyróżnione MP3: Ewelina Biernat, Iwona Włodarczyk i Karolina Kędroń. Wszystkie uczennice otrzymają także certyfikaty uczestnictwa w projekcie Youngster.
Dziewczynki były bardzo zaangażowane w zajęcia a ich frekwencja wynosi aż 91%.
Brały również udział w konkursach proponowanych przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz często włączały się w życie szkoły. Z ich inicjatywy został zorganizowany konkurs piosenek w okresie Bożego Narodzenia śpiewanych przez każdą klasę w języku angielskim. Przeprowadziły cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, realizując film „Ocalić od zapomnienia” oraz zorganizowały szkolny Mam Talent. Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu Mam Talent i zdobyli największą ilość punktów w nagrodę wystąpią na zakończenie roku szkolnego oraz zaprezentują nam swoje talenty. A są to
|
|
Klasa VI- II G
|
|
Klasa IV-VI
|
miejsce
|
Klasa
|
Imię i nazwisko
|
Klasa
|
Imię i nazwisko
|
I
|
VI
|
Dominik Pałka
|
IV
|
Jadwiga Mąka
|
II
|
IIG
|
Magdalena Mól
|
V
|
Kinga Nawalaniec
|
III
|
VI
|
Monika Setlak i Izabela Trojanowska
|
V
|
Weronika Kędroń
|
Uczniowie naszej szkoły również w przyszłym roku szkolnym będą mogli korzystać z tej formy doskonalenia swoich umiejętności językowych, ponieważ nasza szkoła została zaproszona do kolejnej edycji Youngster a złożyły się na to wyniki uczennic klasy III G w testach, które pisały oraz ich aktywność w ramach projektu.
W piątek 12 czerwca do pierwszego testu Progress 0 przystąpiły dziewczynki z klasy II G. Mam nadzieję, że polubią dodatkowe zajęcia językowe i również chętnie oraz aktywnie będą w nich uczestniczyć tym bardziej, że tutaj NIE MA
- ocen
- klasówek
- sprawdzianów
- prac domowych
- pytania na oceny
A jest przyjemność odkrywania tajemnic języka angielskiego.
Ocalić od zapomnienia
Grupa dziewcząt z klasy III gimnazjum była organizatorem kilku ciekawych spotkań dla uczniów naszej szkoły. Spotkania odbywały się cyklicznie z różnymi ciekawymi osobami, które zostały przez nich zaproszone do szkoły.
Youngsterki przygotowały dla kolegów z klas od 0 do III szkoły podstawowej legendę o Pożarach opowiadaną w gwarze starowiejskiej przez Sławka Pałkę u którego do dziś w domu rozmawia się na co dzień gwarą. Sławek posługuje się gwarą bardzo łatwo mimo, że w szkole mówi czystą polszczyzną.
Zaprosiły również na spotkanie młodszych uczniów z klas od IV-VI z panią Marią Franczak. Pani Maria jest znaną w naszej miejscowości gawędziarką, która bardzo często bierze udział w festiwalach folklorystycznych. Występuje na nich śpiewając solo swoje przepiękne stare i zapomniane pieśni ludowe. Pieśni te poznała jako dziecko od swoich przodków. Opowiadała również uczniom o starych zwyczajach i obrzędach wielkanocnych. Spotkanie z nią przypomniało wszystkim piękno mowy ludowej a także stare obrzędy i zwyczaje bardzo często w niektórych naszych domach już zapomniane bądź nie kultywowane. Pani Maria ma wnuki w naszej szkole. Jednym z nich jest Dominik Zoń z klasy V, który również zna te pieśni i śpiewa je razem z babcią w domu. Być może kiedyś przejmie tą tradycję od niej i będzie przekazywał ją kolejnemu pokoleniu.
Na warsztaty z rękodzieła artystycznego jakim jest robienie kwiatów z bibuły zostali zaproszeni uczniowie ze świetlicy. Kwiaty z bibuły towarzyszą Pani Janinie Postrożny od najmłodszych lat. Obecnie najczęściej robi je w okresie postu dla swoich wnuków do palm wielkanocnych. Pani Janina prowadząc zajęcia z uczniami nauczyła ich robić pięknie kwiaty. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie u młodszych dzieci ale również i starsze dziewczynki z gimnazjum były nimi zainteresowane. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik warsztatów mógł pochwalić się bukietem kwiatów.
Wszystkie działania zostały przez dziewczynki udokumentowane zdjęciami i 5 minutowym filmem, który został złożony w całość a następnie nagrany na CD i wysłany do wydawnictwa Macmillan przez Karolinę Kędroń i Anetę Więcek. Dziewczynki biorą udział w konkursie organizowanym przez YOUNGSTER i wydawnictwo Macmillan pod tytułem Ocalić od zapomnienia. Myślę, że dla Youngsterek nie tyle wygrana jest ważna co sama zabawa i chęć uczestniczenia w życiu szkoły.
Niesamowita noc z Youngster-em
Youngster jest szansą dla wiejskiej młodzieży na bezpłatny udział w dodatkowych zajęciach języka angielskiego.
Jest realizowany we wszystkich gimnazjach Gminy Limanowa dzięki przychylności Pana Wójta Władysława Pazdana takim programom, które są proponowane gminom i ich szkołom. Już na szkoleniu w Jachrance zorganizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dla nauczycieli prowadzących te zajęcia zorientowałam się po rozmowach z wieloma nauczycielami, że prawdopodobnie jesteśmy jedyną gminą w Polsce, gdzie w tego typu zajęciach będą brać udział wszystkie gminne gimnazja bez wyjątku. W szkoleniu w Jachrance od 18 - 20 sierpnia 2014 roku uczestniczyło, aż 7 nauczycieli z Gminy Limanowa.
W obecnym roku szkolnym do grupy Youngster w Zespole Szkól Nr 1 w Starej Wsi zapisało się 11 dziewczynek z klasy III gimnazjum, które popołudniami w każdy piątek dodatkowo spędzają w szkole 3 godziny ucząc się języka angielskiego. Spotkania nie przypominają typowej lekcji. Każde zajęcia rozpoczynają się od wspólnej herbaty, ciastek i rozmowy, oczywiście w języku angielskim. Dziewczynki coraz częściej wychodzą z nowymi pomysłami by zorganizować coś nietypowego na terenie naszej szkoły albo brać udział w konkursach, które organizuje Youngster. Poprzez zabawę dodatkowo uczą się, oglądają filmy, śpiewają piosenki a wszystko to robią w języku angielskim.
Tym razem spędziły noc w szkole, która została przez nich spontanicznie zorganizowana i zaplanowana. Postanowiły, że nagrają film o duchach , pośpiewają, zagrają późnym wieczorem w siatkówkę na szkolnej hali, pooglądają filmy, nagadają się do woli i może nad ranem zasną. Co ciekawe udało im się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Mam nadzieję, że to spotkanie jeszcze mocniej scementowało przyjaźń między nimi i zachęciło do kolejnych szalonych pomysłów.
W nocnym spotkaniu towarzyszyła im pedagog Małgorzata Florek oraz prowadząca zajęcia Youngster Maria Kita.
Korzyści
Udział w Programie Youngster to przede wszystkim korzyści dla wszystkich jego uczestników. Beneficjentami programu są:
- uczniowie gimnazjum – rozwój w zakresie umiejętności językowych, motywacji do samorozwoju, przełamywanie barier ekonomicznych i psychologicznych przy wyborze kierunku dalszej nauki, rozwijanie kompetencji kluczowych porzez udział w projektach międzyklasowych,
- nauczyciele języka angielskiego – podnoszenie kwalifikacji zawodowych i motywacji do efektywnej pracy, wymiana doświadczeń,
- szkoły uczestniczące w programie – podniesienie prestiżu szkoły poprzez udział jej uczniów w programie; poprawa warunków dydaktycznych poprzez wzbogacenie biblioteki szkolnej w pomoce i materiały przydatne uczniom i nauczycielom,
- gminy, których szkoły uczestniczą w programie – możliwość wykorzystania w innych szkołach w danej gminie kadry nauczycieli doszkalanych w ramach programu; nauczyciele jako aktywni liderzy lokalnych społeczności; wymiana doświadczeń między gminami uczestniczącymi w Programie.
MOŻESZ ODWIEDZIĆ CIEKAWE STRONY YOUNGSTER A CZASEM O NAS POCZYTAĆ :)
- http://youngster.pl/element/o-programie-geneza-i-historia
- https://pl-pl.facebook.com/youngsterpl