• Święto Szkoły

•               W każdym młodym, dorastającym człowieku, obok wrodzonego krytycyzmu, istnieje silna potrzeba ideału. To właśnie o tej potrzebie wskazania wzoru, który może być przykładem dla pokolenia młodych Polaków powiedział w swoim kazaniu ks. Katecheta Sebastian Sójka w czasie uroczystej mszy świętej, która zainaugurowała Święto Szkoły w Zespole Szkół Nr 1          w Starej Wsi

Coroczna uroczystość odbyła się 01.10.2014 r. W nabożeństwie, które rozpoczęło się o godzinie 1000 wzięła udział cała społeczność szkolna. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście skierowali się następnie do szkoły, aby uczestniczyć w uroczystej akademii. Po odśpiewaniu hymnu szkoły pani dyrektor Halina Mąka powitała wszystkich zgromadzonych. Mury szkoły gościły w tym dniu wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana, sołtysa wsi Mieczysława Bulandę, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacentego Musiała, proboszcza Mariana Tyrkę, radnych: Józefa Mąkę, Józefa Zonia, Stefana Hutka oraz przedstawicieli Rady Rodziców i rodziców uczniów składających w tym dniu ślubowanie.

Po przemówieniu pani Dyrektor odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony patronom szkoły - bohaterskim żołnierzom, obrońcom Westerplatte. Był to wzruszający moment refleksji nad ludzkim cierpieniem w czasie II wojny światowej.

A ciebie synu, kto opłakuje

Kto kwiaty na grobie składa,

Może Cię tylko Bóg pożałuje

Czy ptaków czarnych gromada,

Smutek dziś mgłami historii okryty,

Rozbłyśnie gminnym wspomnieniem,

Pamięć zostanie, pamięć zwycięży

Nad każdym ludzkim cierpieniem.

Po części poświęconej Patronom głos zabrali najmłodsi uczniowie szkoły, czyli klasy pierwsze, które w tym właśnie dniu składały ślubowanie. Występom maluchów towarzyszyły emocje starszych uczniów, wychowawczyń, ale największe budziły u rodziców. Błyskały flesze, a młodzi uczniowie byli autentycznie gwiazdami tego dnia. Nadszedł czas ślubowania, do którego przystąpiło 38 uczniów obu klas pierwszych szkoły podstawowej oraz 21 uczniów klasy I gimnazjum. Składający ślubowanie uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i otrzymali legitymacje szkolne. Również rodzice sprawili prezenty swoim dzieciom z okazji tego święta.

Po części oficjalnej gimnazjaliści, aby wejść do społeczności szkolnej, mieli do wykonania zadanie - sporządzić autoportret klasy. Chociaż wykonywali go z zawiązanymi oczami, to wzbudziło to aplauz wszystkich zgromadzonych.

Święto szkoły odbywa się corocznie, jednak każde takie święto jest jedyne i niepowtarzalne dla uczniów rozpoczynających szkołę, ich rodziców nauczycieli i przeżycie to pozostaje na długo w ich pamięci.

Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,

Co mi żywemu na nic, tylko czoło zdobi;

Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,

Aż was, zjadacze chleba – w aniołów przerobi.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, wybierz określony wyżej obraz.