• IX rocznica śmierci Jana Pawła II - Pamiętamy ...

• Wspomnienie o Janie Pawle II w świetle zbliżającej się kanonizacji

02 kwietnia 2005r. o godzinie 2137 cały chrześcijański świat zamarł. Nastąpiła ta bolesna chwila, w której odszedł z ziemskiego padołu Karol Wojtyła – Polak – papież – Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy uczniowie naszej szkoły zebrali się w Kościele Parafialnym, aby uczestniczyć w uroczystości poświęconej tak znamienitej postaci, jaką był ten „słowiański papież”. Wizję tej osoby przedstawił w swoim utworze Juliusz Słowacki.

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza

W ogromny dzwon,

Dla słowiańskiego oto papieża

Otworzył tron.

Twarz jego, słońcem rozpromieniona,

Lampą dla sług,

Za nim rosnące pójdą plemiona

W światło, gdzie Bóg

Na jego pacierz i rozkazanie

Nie tylko lud

Jeśli rozkaże, to słońce stanie,

Bo moc to cud!

(…)

A trzebaż mocy, byśmy ten Pański

Dźwignęli świat

Więc oto idzie – Papież Słowiański

Ludowy brat

(…)

Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć wspaniałe widowisko przygotowane przez grupę młodzieżową prowadzoną przez księdza Sebastiana Sójkę, działającą w parafii pw. Św. Józefa Rzemieslnika w Starej Wsi oraz uczniów klasy I i II Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Starej Wsi. Młodzież w sposób plastyczny, w krótkich scenkach przedstawiła życie Karola Wojtyły z okresu kiedy był zwykłym księdzem, potem kardynałem. Oczom dzieci ukazał się młody człowiek, potem dojrzały mężczyzna, który całym swoim życiem dowodził swojej świętości. Na prezentowanych zdjęciach można było zobaczyć młodego Karolka w ramionach matki, młodzieńca stojącego obok ojca, potem mężczyznę jeżdżącego na nartach czy pływającego kajakiem. Obrazy te uświadomiły młodemu pokoleniu, które nie miało okazji zobaczyć Jana Pawła II na żywo, że do świętości dorasta się od najmłodszych lat, i że każdy papież był kiedyś zwykłym, małym chłopcem uczącym się modlitwy i Boga od swoich rodziców i katechetów.

Obrazom przedstawionym w scenkach aktorskich towarzyszyły pieśni religijne i piosenki o błogosławionym Janie Pawle II. Całość wieńczyła śpiewana „Litania lednicka do błogosławionego Jana Pawła II”

Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie.

Świadku Chrystusa – módl się za nami.

Patronie małżeństw.

Orędowniku pokoju.

Świadku nadziei.

Przyjacielu młodych.

Drogowskazie życia.

Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie.

Rybaku ludzi – módl się za nami.

Nadziejo zgubionych.

Niestrudzony pielgrzymie.

Wzorze ojcostwa.

Siewco radości.

Wierny synu Maryi.

Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie.

Apostole jedności – módl się za nami.

Towarzyszu cierpiących.

Apostole miłosierdzia Bożego.

Obrońco życia.

Apostole miłości.

Ty który czekasz na nas.

Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie.

Spotkanie to było okazją, aby przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka, który wpisał się na stałe do historii nie tylko chrześcijaństwa ale całego świata. Ta specjalna lekcja religii była jednocześnie lekcją historii i patriotyzmu bowiem wszyscy możemy być dumni z papieża – Polaka – Jana Pawła Wielkiego.

„Tobie oddaję wszystkie owoce mojego życia i posługi;

Tobie zawierzam losy kościoła;

Tobie polecam mój naród;

Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję:

Totus Tuus, Maryja!

Totus Tuus. Amen”.