• Dzień Biblioteki i Świetlicy

•             Dnia 13 maja 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi zgromadzili się na sali gimnastycznej z dwóch okazji. Pierwsza to Dzień biblioteki i świetlicy, druga to prezentacja gimnazjalnych projektów edukacyjnych. Na uroczystość tą zostali zaproszeni przedstawiciele władz Gminy Limanowa, Rady Rodziców, proboszcz Parafii św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi ksiądz prałat Marian Tyrka oraz sołtys wsi Pan Mieczysław Bulanda.

Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień biblioteki i świetlicy szkolnej. Tegoroczne święto obchodzone jest w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, które nawiązuje także do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, a cały rok 2014, który został ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Dzień biblioteki i świetlicy został poprzedzony szeregiem imprez, organizowanych przy współpracy nauczycieli pracujących w bibliotece i na świetlicy, takie jak: Szkolny Konkurs Recytatorski "Językołamacz",  konkurs fotograficzny „Czytający”, a także cykl spotkań czytelniczych dla najmłodszych uczniów, prowadzonych przez gimnazjalistów.

W kolejnej części obchodów Dnia biblioteki i świetlicy uczestnicy mieli okazję zobaczyć przedstawienie „W Krainie Książkolandii”. Piraci z V klasy zaprosili wszystkich na swój statek, który skierował się na wyspę Książkolandię. Tam znaleziono prawdziwy skarb, którym okazały się książki. Mimo posiadania tak szacownego skarbu przekazanego dla pokoleń, wyspę i jej mieszkańców opanował wirus NCT, z którym trzeba  było skutecznie walczyć. Lekarz postawił diagnozę stwierdzając, że wirus ten nosi  nazwę nieczytelnictwo, a jedynym możliwym antidotum jest systematyczne czytanie książek przez dzieci i dorosłych.  Występ został nagrodzony brawami.

Przedstawicielki świetlicy szkolnej, które zabrały głos po przedstawieniu, stwierdziły, że uczniowie naszej szkoły są bardzo dobrymi i systematycznymi czytelnikami, a także powiedziały o ogromnych, wręcz gigantycznych zaletach czytania książek.

W ramach naszego szkolnego święta oraz Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia" do odczytania słynnego wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” zaproszono przybyłych gości. Tak więc przed publicznością stanęli: Sekretarz Gminy Limanowa Pan Marek Ziaja, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi Pan Jacenty Musiał, proboszcz parafii ks. Marian Tyrka, Panie z Rady Rodziców - Pani Marzena Stach, Pani Anna Trela, Pani Małgorzata Mąka, nauczycielka Pani Paulina Wygoda oraz uczeń Krzysztof Tomaszek. Występ ten został przyjęty z ogromną radością i entuzjazmem. Uczniowie nagrodzili „aktorów” gromkimi brawami.

Potem nastąpił moment wręczenia przez Panią Dyrektor Halinę Mąkę nagród laureatom szkolnych konkursów: recytatorskiego „Językołamacz”, którego zwycięzcy ponownie zmierzyli się z arcytrudnymi polskimi językołamaczami, recytując wiersze przed naszą wspaniałą publicznością.

Panie z Rady Rodziców Pani Urszula Biernat i Pani Marzena Stach wręczyły uczniom upominki, głos również zabrali Pan Marek Ziaja i Pan Jacenty Musiał, którzy również obdarowali bibliotekę i świetlicę prezentami.

Na drugiej części uroczystości pozostali uczniowie klasy IV – VI oraz gimnazjum. Nastąpiła prezentacja projektów edukacyjnych, nad którymi uczniowie klasy II gimnazjum pracowali cały rok szkolny, w ramach europejskiego programu eTwinning.

eTwinning to społeczność szkół w Europie oferująca platformę za pomocą której partnerzy komunikują się, współpracują, dzielą się pomysłami i realizują projekty. Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko i długoterminowe partnerstwa. Portal eTwinning (www.etwinning.net) jest w tej akcji głównym miejscem spotkań oraz platformą pracy. Jest dostępny w 25 językach i przyciągnął do siebie blisko 230 277 członków i ponad 5462 projektów.

Uczniowie dzięki temu programowi: doskonalili kompetencje językowe, rozszerzali słownictwo, rozwijali ciekawość, tolerancję i otwartość wobec innych kultur. Projekty realizowano w dwóch grupach, które podejmowały różne obszary tematyczne:

1. Unser Leben – Nasze życie
          2. Meine eigene Welt – Mój własny świat

Uczniowie nawiązali współpracę ze szkołami partnerskimi z Grecji i Francji. Dzielili się z kolegami polskimi tradycjami, hobby, modą. Przygotowali filmy, prezentacje, prace plastyczne. Widać było ogromny wkład pracy i zaangażowania młodzieży.

Na koniec uroczystości zabrała głos Pani Dyrektor, która podziękowała Pani Magdalenie Cepielik i Pani Agnieszce Pałce za zorganizowanie Święta Biblioteki i Świetlicy oraz wychowawczyni klasy II gimnazjum Pani Kornelii Liszce za wkład w realizację projektów edukacyjnych.