• Happening patriotyczny

Jak wszyscy wiemy, rok 2018 jest wyjątkowy ze względu na przypadającą właśnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę nieodległości. Aby godnie uczcić to znamienite wydarzenie, nasza szkoła podjęła szereg różnego rodzaju działań. Część z nich związana jest z programem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Niepodległa 1918-2018”. To właśnie w jego ramach 25 października Panie: Paulina Wygoda i Mariola Garncarz zorganizowały happening patriotyczny.

Tego dnia uczniowie wyrazili swoje przywiązanie do barw narodowych poprzez założenie biało - czerwonych strojów. O wyznaczonej porze wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy podziwiać występ szkolnego kółka teatralnego. Uczniowie z wielkim przejęciem przedstawili montaż słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej. Następnie przedstawiciele klas zaprezentowali wykonane przez nie plakaty poświęcone jednemu z Ojców Niepodległości. Przygotowane prace zachwycały starannością wykonania i wysokim poziomem artystycznym.

Po zakończeniu prezentacji każdy z uczniów otrzymał czerwoną kartkę, na której, miał namalować białego orła. Dzieci z zapałem przystąpiły do pracy. Efekt był imponujący: setki dumnych orłów w złotych koronach prezentowanych przez ich uśmiechniętych autorów. Ten widok zdecydowanie należało uwiecznić, dlatego ustawiliśmy się do pamiątkowej fotografii.

Pragnęliśmy podzielić się naszą radością z innymi, dlatego opuściliśmy mury szkoły i wyruszyliśmy przez wieś w biało – czerwonym pochodzie. Śpiewając patriotyczne pieśni, dotarliśmy pod pomnik poświęcony ofiarom drugiej wojny światowej. To miejsce dobitnie przypomina nam, że wolność, z której tak bardzo się dzisiaj radujemy, okupiona została najwyższą ofiarą. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o polskich bohaterach. Odmówiliśmy także modlitwę w ich intencji. Po złożeniu zniczy wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

Wszystkie opisane powyżej działania były wyrazem naszej miłości oraz przywiązania do Ojczyzny. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie wzięli w nich udział. Ten pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.