• ANDRZEJKI- NIEZWYKŁY WIECZÓR WRÓŻB

Andrzejki mają długą tradycję. Kiedyś uczestniczyły w nich tylko kobiety. 29 listopada czyli w wigilię imienin Andrzeja dziewczyny zbierały się, by wywróżyć sobie imię małżonka i przyszłość. Należy wspomnieć, że św. Andrzej jest opiekunem panien na wydaniu, i może stąd ta tradycja. Teraz dnia na wróżby umawiają się nie tylko dziewczęta, ale również panowie.

Jak mówi stare, polskie przysłowie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie.

Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada “W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.

Jak co roku zorganizowaliśmy dzieciom w naszej szkole zabawę Andrzejkową. Andrzejki obchodzone były przez 3 dni,  w pierwszym dniu bawiły się  klasy 4-6,  w drugim dniu dzieci młodsze, a trzeciego dnia gimnazjaliści. Samorząd szkolny przygotował dla dzieci zabawy  z wróżeniem, aby w ten sposób przybliżyć im tradycję Andrzejek. Na ogół nie traktujemy  tych zabaw na poważnie, wielu z nas uważa je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się sprawdzają.

Na zabawie oprócz wróżb nie zabrakło dobrej muzyki i pysznych ciast przygotowanych przez nasze kochane mamy.

Jednym słowem zabawa była tradycyjnie udana!!!

Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia.

zdjęcia z Andrzejek