• Wymagania edukacyjne

NA POSZCZEGÓLNE ŚRÓDROCZNE I ROCZNE OCENY KLASYFIKACYJNE

Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA

DLA KL. VIII

1. Podczas oceny wiadomości i umiejętności ucznia bierzemy pod uwagę:

a) wiadomości przedmiotowe:

- zgodnie z programem nauczania i kryteriami wynikającymi z podstawy programowej

b) umiejętności przedmiotowe:

- analizowanie i interpretowanie wyników obserwacji i eksperymentów

- gromadzenie danych

- dostrzeganie związków przyczynowo - skutkowych

- porównywanie i wnioskowanie

- posługiwanie się środkami technicznymi

- korzystanie z różnych źródeł informacji

c) postawę ucznia i jego aktywność:

- pracę w grupie

- dyskusję

- aktywność na lekcji

- odpowiedzialność za podjęte zadania

- kreatywność.

2. Formy podlegające ocenie:

odpowiedzi ustne – przynajmniej jedna w semestrze

formy pisemne:

- kartkówki obejmujące materiał z trzech ostatnich lekcji (nie muszą być wcześniej zapowiedziane)

- testy, sprawdziany podsumowujące poszczególne działy (zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem)

-wkład pracy w przyswojenie wiedzy na lekcji bieżącej

3. Kryteria oceniania:

W przypadku prac pisemnych przyjmuję się skalę przeliczaną na oceny wg. kryteriów:

niedostateczny                                        0-32%

dopuszczający                                        33-50%

dostateczny                                             51-74%

dobry                                                       75-90%

bardzo dobry                                          powyżej  90%

celujący                                                  powyżej 90% i właściwie rozwiązane zadanie  dodatkowe

Klasyfikacji semestralnej i rocznej dokonuje się na podstawie ocen cząstkowych, przy czym większe znaczenie mają oceny ze sprawdzianów i testów, w drugiej kolejności są odpowiedzi ustne i kartkówki.

4. Wymagania ogólne na poszczególne stopnie:

Ocena celująca – uczeń inicjuje dyskusję, przedstawia własne (racjonalne) koncepcje rozwiązań, działań, przedsięwzięć; systematycznie wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności, dzieli się tym z grupą; odnajduje analogie, wskazuje szanse i zagrożenia określonych rozwiązań; wyraża własny, krytyczny, twórczy stosunek do omawianych zagadnień; argumentuje w obronie własnych poglądów.

Ocena bardzo dobra – uczeń sprawnie korzysta ze wszystkich dostępnych źródeł informacji; samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy postawione przez nauczyciela;  jest aktywny na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych (zawodach, konkursach); bezbłędnie wykonuje czynności ratownicze, koryguje błędy kolegów;  odpowiednio wykorzystuje sprzęt i środki ratownicze; sprawnie wyszukuje w różnych źródłach informacje o sposobach alternatywnego działania (także doraźnego); umie pokierować grupą rówieśników. Na ocenę bardzo dobrą uczeń zdobywa pełen zakres wiedzy przewidziany w programie; sprawnie wykorzystuje wiedzę z różnych przedmiotów do rozwiązywania zadań z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa.

Ocena dobra – uczeń samodzielnie korzysta ze wskazanych źródeł informacji; poprawnie rozumuje w kategoriach przyczynowo – skutkowych; samodzielnie wykonuje typowe zadania o niewielkim stopniu złożoności; podejmuje wybrane zadania dodatkowe; jest aktywny w czasie lekcji; poprawnie wykonuje czynności ratownicze, umie dobrać potrzebny sprzęt i wykorzystać niektóre środki ratownicze. Na ocenę dobrą uczeń opanowuje materiał programowy w stopniu zadowalającym.

Ocena dostateczna – uczeń pod kierunkiem nauczyciela wykorzystuje podstawowe źródła informacji; samodzielnie wykonuje proste zadania w trakcie zajęć; przejawia przeciętną aktywność. Na ocenę dostateczną uczeń opanowuje podstawowe elementy programu pozwalające na podjęcie w otoczeniu działań ratowniczych i zabezpieczających.

Ocena dopuszczająca – uczeń przy pomocy nauczyciela wykonuje proste polecenia, wykorzystując podstawowe umiejętności. Na ocenę dopuszczającą uczeń wykazuje braki w wiedzy, nie uniemożliwiają one jednak dalszej edukacji i mogą zostać usunięte.

Ocena niedostateczna – uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności na wyżej wymienione oceny.

5. Zasady poprawiania ocen:

a) uczeń może poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu lub testu w terminie 14 dni od otrzymania pracy

b) uczeń może poprawić ocene wyższe od niedostatecznej po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem

c) uczeń który był nieobecny na zapowiadanym sprawdzianie lub teście musi napisać pracę zaliczeniową

d) oceny uzyskane z kartkówek nie podlegają poprawie

6. Sposoby informowania uczniów i rodziców:

- na pierwszej lekcji uczniowie zostają zapoznani z powyższym PSO oraz wymaganiami na poszczególne oceny

- oceny cząstkowe są jawne, oparte o kryteria oceniania

- wszystkie prace pisemne nauczyciel przechowuje w szkole, przy czym są one do wglądu przez uczniów jak i ich rodziców

- o ocenach cząstkowych informuje rodziców wychowawca

- miesiąc przed końcem semestru, bądź roku szkolnego nauczyciel informuje ucznia o przewidywanej ocenie.

Opracowała: mgr Małgorzata Florek                                        04.09.2023 r.