• Exploring our hometowns

W obecnym roku szkolnym (2011/2012) młodzież klasy I  naszego Gimnazjum na Starej Wsi  realizuje project pod tytułem Exploring our hometowns wspólnie z młodzieżą z  2  Gimnazjum Ioannina z Grecji. Naszym zadaniem jest przedstawić młodzieży z Grecji nasze miasto. Szczególnie musimy się skupic na: zabytkach, interesujących miejscach, sklepach, zwyczajach które przetrwały do dziś, wydarzeniach kulturalnych które miały miejsce w naszym mieście oraz jedzeniu ( gdzie jeść i co jeść).

Po pierwszych tygodniach młodzież zaprezentowała kolego z Grecji: kraj, wojewódźtwo małopolskie, gminę Limanowa, miasto Limanowa no i oczywiście naszą szkołę na Starej Wsi. Młodzież z Grecji jest zachwycona pięknymi i pomysłowymi prezentacjami a to przecież dopiero początek naszej zabawy.

Obecnie uczniowie pracują w grupach.  Ich zadaniem jest  zbieranie  informacj o Limanowej dziś i dawniej. Oprócz tego muszą robić zdjęcia Limanowej. Następnie niektóre z tych zdjęć czy też faktów trzeba będzie porównać z kronikarskimi informacjami o Limanowej. Mam nadzieję, że w tym pomoże nam bardzo duży zbiór Alamachów Limanowskich, który znajduje się w bibliotece szkolnej.  Młodzież z Grecji także  wykonuje podobne zadania. Co tydzień mamy szczególowo zaplanowane zadania, które znajdują się na TwinSpace gdzie umieszczamy nasze zrealizowane zadani i informacje o tym co robimy a co będziemy robić.

Uczniowie także co tydzień spotykają się na umówionym chat-cie z kolegami z Grecji. Niektórzy z nich już nawiązali kilka znajomości i ich wspólne spotkania przez internet odbywają się częściej. Mam nadzieję, że te pogawędki zachęcą moich uczniów do doskonalenia znajomości języka angielskiego i przekonają się jak ważna jest znajomośc języka obcego.

Uczniowie klasy I G tworzą szkolny eTwinning team. Oczywiście pracują w grupach. Zajmują się cotygodniowym realizowaniem zadań. Przygotowują prezentacje i materiały, które następnie przesyłamy do Grecji. Administratorem uczniów został Rafał Franczak i Krzysztof Tomaszek. Ich główne zadanie polega na „wklejaniu” pracy kolegów i informacji na naszą specjalną eTwinning side (stronę eTwinning), gdzie uczniowie prowadzą blog, wiki oraz forum. Moja funkcja to tylko językowe nadzorowanie, bo tak naprawdę uczniowie wszystko potrafią zrobić samodzielnie. Mam nadzieję, że dzięki tej zabawie, nawiązane zostaną trwałe przyjaźnie, a uczniowie z naszej szkoły będą czynnie doskonalić swój język angielski.

Uważam, że jest to bardzo dobra forma doskonalenia języka obcego. Rozmawiając z kimś jesteś zmuszony bardzo szybko reagować, wyszukiwać kiedyś nauczonych słówek i zwrotów w swojej pamięci i wtedy na żywo doceniasz potęgę znajomości języka angielskiego, dzięki któremu świat nie jest dla Ciebie zagadką.

http://www.etwinning.net/en/pub/profile.cfm?f=2&l=en&n=62356 - tutaj możesz nas poszukać

http://2gym-ioann.ioa.sch.gr/?page_id=2  - link do szkoły z Grecji

Maria Kita