• Spotkanie w Starej Wsi - POLSKA. The meeting in Stara Wies-POLAND

        • Logo

          Relacja ze spotkania  Comenius'a  w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi 

          - projekt It's My Nature

           

          Gościć Europę u siebie to jest nie lada zaszczyt

           

          Poniedziałek

          Nasze spotkanie zaczęło się już w niedzielę 10 marca 2013 roku. Pierwsza grupa młodzieży wraz z opiekunami  przyleciała do Polski w godzinach popołudniowych z Turcji. Nie mniej jednak pierwsze kameralne spotkanie miało miejsce wieczorem, 11 marca w restauracji Stary Browar w Limanowej. Gościom podobał się wystrój restauracji, tworzący niepowtarzalny, czarodziejski klimat. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z Turcji i z Niemiec oraz nasz szkolny zespół Comeniusa. Jedząc kolację przy świecach rozmawialiśmy o różnicach w systemach edukacji w krajach partnerskich, szukając ich zalet i wad. Grupa z Francji dotarła do Limanowej na 22.00. Najpóźniej przyjechali uczniowie i nauczyciele z Włoch. Ich samolot lądował dopiero o 23.00 w Krakowie na Balicach. Na Starą Wieś dotarli dopiero o 1.00 w nocy. Nie mniej jednak ta późna godzina nie zaszkodziła naszym uczniom gorąco powitać swoich nowych kolegów z odległych krajów. Nauczyciele zostali zakwaterowani w hotelu Na Wesołej.

                 

           

          Wtorek

           W oficjalnym powitaniu towarzyszył nam zastępca wójta Gminy Limanowa Franciszek Bieda, dyrektor GZOS Edyta Król, ksiądz prałat Marian Tyrka - proboszcz Parafii w Starej Wsi, Prezes ZNP Elżbieta Mordarska, Prezydium Rady Rodziców, sołtys, radni, rodzice oraz cała społeczność szkolna. Gości przywitała Pani Dyrektor szkoły mgr Halina Mąka.

           

                

           

          Każda grupa goszcząca w naszej szkole przedstawiła się w swoim języku narodowym oraz w języku angielskim.

             

             

           

           

          Oficjalne rozpoczęcie wizyty uświęciła akademia przygotowana w trzech częściach.

          W pierwszej przybliżyliśmy gościom naszą ojczyznę, najwspanialszych rodaków oraz najpiękniejsze zakątki Polski. Tą część zakończył polonez w wykonaniu uczniów klasy IV.

           

            

           

          W drugiej części objęliśmy prezentacją Małopolskę, a w niej wymieniony został Kraków, Wieliczka i Bochnia, sakralne zabytki – czyli kościoły budowane na przestrzeni wieków i malownicze zamki. Prezentację zakończył krakowiak zatańczony przez klasę III. Największą furorę wzbudził krakowski Lajkonik.

            

           

          Na zakończenie nie mogło zabraknąć naszej małej ojczyzny, czyli  tego co ściśle jest związane z Gminą Limanowa, Limanową i oczywiście Starą Wsią. Nie zapomnieliśmy  wspomnieć o tym co jest u nas najpiękniejsze, o pięknych górach, naszej szkole, kościele parafialnym i tradycji,  którą staramy się podtrzymywać.

           

               

           

          Po zakończeniu oficjalnego spotkania rozpoczął się czas pracy zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nauczyciele zostali zaproszeni przez panią dyrektor na spacer po szkole. Wędrówkę rozpoczęliśmy od klas starszych. W klasach młodszych uczniowie z zerówek przedstawili swoje najnowsze piosenki, czym wzbudzili niezwykłą sympatię. Największe wrażenie wywarła na nich sala językowa.  Bardzo podobał się im ład, porządek oraz wystrój całej szkoły. Zwiedzanie, a właściwie spacer po szkole zakończyliśmy na stołówce jedząc smaczny lunch przygotowany przez nasze panie kucharki.

           

            

             

              

              

           

          W tym samym czasie uczniowie mieli zajęcia w dwóch grupach. Pierwsza grupa poznawała  zwiastuny wiosny, jakie mają miejsce w Polsce. Niestety zła pogoda przeszkodziła w wyjściu poza szkołę na podchody.  

            

           

          Druga grupa robiła palmę wielkanocną, którą po prezentacji, uczniowie zaniosą do kościoła w Niedzielę Palmową. Zajęcia w grupach zawsze odbywały się po 90 minut na zmianę, by wszyscy uczniowie mieli szansę w nich uczestniczyć.

             

            

             

           

          Przed wyjazdem na wycieczkę do Limanowej zwiedziliśmy kościół  parafialny w Starej Wsi, który ze względu na nowoczesną zabudowę  oraz figurę Chrystusa patrzącego w kierunku szkoły zrobił na zwiedzających niezwykłe wrażenie. Historię kościoła przybliżył nam ksiądz proboszcz Marian Tyrka.

              

            

           

          Następnie udaliśmy się do Urzędu Gminy Limanowa. Tam przywitał nas bardzo serdecznie Pan Wójt Władysław Pazdan razem ze swoim zastępcą Franciszkiem Biedą oraz Sekretarzem Gminy Limanowa Markiem Ziają. Powitanie było bardzo gorące przy stołach pełnych słodyczy i kolorowych napojów. Nasi zaproszeni goście nie zapomnieli o drobnych upominkach dla władz Gminy Limanowa.

              

              

          Zaprowadziliśmy także naszych gości do Miejskiej  Biblioteki  Publicznej by mogli zobaczyć najnowszą wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Swoje rysunki i grafiki prezentuje obecnie znany lokalny artysta Jan Plata z Tymbarku. Goście wpisali się do księgi pamiątkowej w swoich językach narodowych.

           

          Następnie udaliśmy się do tzw. "Buzodromu" gdzie  znajduje się Centrum Informacji Turystycznej. Tutaj, każdy zainteresowany mógł kupić sobie pamiątki z Limanowej, czy po prostu zebrać informacje na temat naszego miasta i okolicy w swoim języku.

                

           

          Kolejnym punktem zwiedzania Limanowej było Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, czyli popularnie  Bazylika Limanowska. Przewodniczka opowiedziała nam historię pierwszych kościołów w Limanowej oraz zwróciła naszą uwagę na to, co jest najcenniejsze i najpiękniejsze w Bazylice. Byliśmy również w muzeum parafialnym przy Bazylice gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękne eksponaty obrazujące bogactwo naszej małej ojczyzny.

               

                

           

          Na zakończenie pierwszego dnia uczniowie mieli zaplanowane zawody strzeleckie na strzelnicy sportowej. Dzięki uprzejmości pana Leszka Lacha,  prezesa LOK w Limanowej oraz członków klubu strzeleckiego Arkus pana Bogdana Kity i Macieja Twaroga uczniowie z zagranicy, pod ich czujnym okiem, strzelali do tarczy. Wynik zaskoczył wszystkich . A był następujący:

          Dziewczynki

          Chłopcy

          1 miejsce – Gizem Mine Turksever  (Turcja)

          1 miejsce – Luca Schluter (Niemcy)

          2 miejsce – Carolin Becker (Niemcy)

          2 miejsce – Antonin Bourgeois  ( Francja)

          3 miejsce – Katerina Vallecaro (Włochy)

          3 miejsce Johannes Schroder  (Niemcy)

                

           

          Nauczyciele w tym czasie zostali zaproszeni na kawę do modnej w Limanowej Charlotte Cafe.

              

              

          Uczniowie po strzelaniu udali się do polskich rodzin. Niektórzy z nich zostali zaproszeni przez kolegów na kręgle. Inni pozostali w rodzinach towarzysząc im w  wieczornych spotkaniach przy kolacji. Natomiast dla nauczycieli to nie był koniec spotkania. Wieczorem o 19.00 w szkole zebrali się  nauczyciele zarówno z wizytujących nas szkół jak i z naszej placówki na wspólne malowanie pisanek. Miał to być dla nas wieczorek zapoznawczy, który przeistoczył się we wspaniałą biesiadę ze  śpiewaniem piosenek w różnych językach przy akompaniamencie pana Olka, Lorenzo z Włoch oraz Marka, który wszystkich zaskoczył swoją umiejętnością gry na gitarze. Rozstawaliśmy się z uśmiechami na twarzach i z pogodą ducha w sercach.

              

              

                 

              

            

            

           

          Środa

          Śnieżna pogoda towarzyszyła nam na wycieczce do Krakowa. W Krakowie podążając Drogą  Królewską zobaczyliśmy Zamek Królewski i katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice - usytuowane na największym średniowiecznym Rynku Europy oraz pozostałości murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem. Wszystkie te pamiątki dziedzictwa kulturowego były dla nas  i zagranicznych gości bardzo atrakcyjne.

              

              

             

           

          Po lunchu w Krakowie udaliśmy się do kopalni soli w Bochni. Zwiedzając podziemia najstarszej polskiej kopalni soli i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na 223 m głębokości zobaczyliśmy unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Dostępna jedyna na świecie podziemna Ekspozycja Multimedialna ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii kopalni przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy  wyjątkową  przeprawą łodziami, która  odbywa się 230 metrów pod ziemią na  120 metrowym odcinku komory zalanej solanką. Płynąc łodziami oglądaliśmy ściany komory umilając sobie czas wspólnym śpiewaniem piosenek z przewodnikami.

              

          Na zakończenie udaliśmy się do Karczmy Pod Wielka Solą. Naturalny kolor drewna i jego zapach, jak też typowe dla karczmy stoły i krzesła tworzą miłą atmosferę, a w niej przepyszne serwowane dania były miłym zaskoczeniem dnia dla naszych gości.

               

           

          Czwartek

           

          Ostatni dzień spotkania rozpoczął się dla uczniów z krajów partnerskich  lekcjami wraz z polskimi kolegami. Później uczniowie pracowali na warsztatach w dwóch grupach.

          Pierwsza grupa miała zajęcia sportowe, przygotowane przez pana Marka,  a druga malowała pisanki i króliki wielkanocne. Malowanie tradycyjnych ozdób świątecznych zakończyło się spontanicznym malowaniem buzi w barwne bohomazy.

             

             

           

                         

             

             

           

          W tym samym czasie koordynatorzy oglądali lekcję matematyki a następnie lekcję języka angielskiego.

          Dla koordynatorów projektu nadszedł też czas na omówienie najważniejszych zadań projektu realizowanych od października po spotkaniu w Brilon – Niemcy. Zadania te są ściśle związane z projektem It's My Nature. Poszczególne zespoły przedstawiły prezentacje multimedialne obrazujące pracę ich szkoły w projekcie oraz realizowane przez nich zadania. Dominique – główny koordynator z Francji wyznaczyła kolejne zadania przed majowym spotkaniem w Turcji.

             

           

          Po południu nadszedł czas na układanie wierszy o naturze. Młodzież została podzielona na dwie grupy. Jedna z grup układała wiersze w  swoim ojczystym języku, a po zakończeniu zadania  próbowali się zmierzyć z polskimi łamańcami językowymi i wspólnie śpiewali karaoke.

          Druga grupa malowała plakaty. Plakaty, które nieodłącznie musiały się im kojarzyć z naturą.  Były wykonywane różnymi technikami. Po zajęciach uczniowie zjedli podwieczorek, a po nim nastąpiło nasze ostatnie spotkanie.

              

             

              

             

              

           

          Spotkanie miło trzy odsłony. W pierwszej zaprezentowane zostały produkty projektu wykonywane w czasie trwania spotkania w polskiej szkole. Młodzież odczytała również wiersze o naturze  ułożone na popołudniowych zajęciach.

             

           

             

          Kolejnym punktem było recytowanie wierszy przez poszczególne grupy w ich własnym języku narodowym. Była też prezentowana muzyka wybranego kompozytora. Najwięcej uwagi poświęciliśmy Turcji, która przed przygotowywanym spotkaniem w ich kraju chciała nam również przybliżyć swoja szkołę.

            

            

            

           

          W trzeciej części  w szkolnym Mam Talent zaprezentowały się nam uczennice z klasy VI Julia i Magda śpiewając piosenkę. Damian z klasy IV zapoznał nas ze  sztuką walki wschodu,  którą trenuje pod czujnym okiem swojego taty w klubie w Tymbarku. Na końcu wystąpił Kuba z klasy V dzieląc się z nami perkusyjną pasją grania na bębnach. Były to niewątpliwie mocne uderzenia. 

           

           

           

          Na zakończenie spotkania pani dyrektor wręczyła grupie z Francji, Niemiec, Włoch i Turcji certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu. Skierowała również wiele miłych słów i podziękowań  do rodziców goszczących w swoich domach dzieci z zaprzyjaźnionych europejskich szkół. Był to ciepły wieczór pełen łez i pożegnań – pomimo szalejącej śnieżycy na zewnątrz.  Dzień zakończył się smutno, ale uczniowie mogli ze sobą pobyć jeszcze w ten ostatni wieczór z nowo poznanymi przyjaciółmi w ich domach. 

                

             

             

          Kolacja pożegnalna.

                     

            

          Mamy nadzieję, że  pobyt w naszych polskich rodzinach, w naszej polskiej szkole był dla uczniów oraz nauczycieli wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. Być może niejedna zawiązana tutaj przyjaźń przetrwa przez wiele kolejnych lat. Oglądając wyjeżdżające grupy  i widząc oczy pełne łez mam nadzieję, że to nie jest jeszcze zakończona bajka i że dalej będzie trwać.

          GALERIA

           

          Tekst Maria Kita - szkolny koordynator projektu Comenius

          Zdjęcia i oprawa graficzna Magdalena Cepielik - członek zespołu Comenius

           

           

          Artykuł Piny - koordynatora z Włoch

          odpowiedzialnego za relacje ze spotkań w poszczególnych krajach

          o pobycie w Starej Wsi - Polska 

           

           

           

           

          Comenius project: “ It’s my Nature”- Second meeting

          The second meeting took place in Zespół Szkół Nr 1 in Stara Wieś near Limanowa, Poland from Monday 11th to Friday 15th March 2013. The first delegation of three teachers and four students (Gizem Mine TÜRKSEVER, Sedef Pınar MERT,Sema Naz ÖĞÜT, M. Nur YURDUNUSEVEN, Alperen Ertürk) and the teachers Mrs Nuray Sariboga, Mr. Ersen Kırıkkaya and Mr İbrahim Atay arrived  from Turkey on Sunday 10th of March 2013. From Germany Mr  Karl Waymer and Mrs Sarah Kreutz and their students  Patrick Kucharczyk, Johannes Schröder, Carolin Becker, Luca Schlueter arrived in the afternoon.

          On Monday most of the guests arrived and they gathered for the first official meeting in the evening in the restaurant Stary Browar in Limanowa. Guests liked the interior of the restaurant with a unique, magic climate. At the evening dinner teachers from Turkey and Germany, teachers from the school took part to the dinner. It was very familiar and it was easy and pleasant to talk about the different educational systems in the  partner countries, looking for advantages and disadvantages.  Mrs Dominique Chalansonnet form College Barnave in France and her colleague Mrs Maud Chevrol were accompanied by five students :  Benjamin Ayache , Morgan Baron, Alan Dabrowski, Yohann Micoud, Antonio Bourgeois and they arrived late in the evening they  arrived at Limanowa at 10 p.m. In the end the Italian delegation , Mrs Giuseppina Vitale, Mrs Angela Siano and Mr Lorenzo Serra with four students, Francesca D’Amico, Debora Della Rocca, Katerina Vallecaro and Giovanni Violante arrived:  their plane landed at 11 p.m. in Cracow. They arrived to Stara Wies at 1 a.m. Despite the late hour, the Polish host students welcomed their guests. All the delegations were accomodated in the hotel Na Wesolej. On Tuesday there was the first impact with the school community. A great welcoming ceremony was organized and a number of personalities took part to the event:    the vice mayor of the municipality of Limanowa, Franciszek Bieda,  the director GZOS Edyta Krol, the  priest Marian Tyrka- the leader of parish in Stara Wies, the president of ZNP Elzbieta Mordarska, the representatives of the parents’ council, councilors, parents and all school community. Guests were welcomed by school’s director, Halina Maka. The Comenius delegations introduced themselves both in their mother tongue and in English, as they agreed upon in their last meeting  because they consider the diffusion of the national languages a strong point of their programme. The official  Ceremony started with the presentation of the most interesting spots of Poland and of the most famous personalities of the Polish culture.Young pupils of the 4th grade, wearing their traditional costumes, performed „the polonaise”After, students presented their region Malopolska, which includes Cracow, Wieliczka and Bochnia, religious monuments- churches built during ages and beautiful castles. The show ended up with krakowiak, danced by 3rd class. The most spectacular was Lajkonik. At the end, they presented their small homeland, with everything that is connected with commune of Limanowa, Limanowa town and of course Stara Wies. They very proudly mentioned what is the most beautiful in the region: beautiful mountains, the school, the new church and all their traditions they are trying to keep alive. After the official part of the  meeting, the Director took the guests around the school. The visit  started from the  older classes. In younger classes, pupils from class “0”  performed their new songs and all guests were amazed by their singing. The biggest impression was made by language classroom where there were beautiful and big posters hanged on the walls . We all  noticed and liked the fact, that the school is clean and has a nice interior design. Our walk ended in the school canteen, where we ate tasty meal, prepared by their cooks. In the same time, students were organized in groups and took part to workshops and other motivating activities. The  first group got to know the signs of spring in Poland. Unfortunately, the weather didn’t let them go outside to see all of these signs: white, soft and unforgettable snow covered the forest and the hills around and that was amazing especially for the Italian people coming from the south of their country where they rarely see the snow! But the most creative workshop for teachers and students was” Creating Ester palm”, which students will take to the church during Palm Sunday. It was a great fun for young and adult people to make such new things: all the products were presented to the final ceremony!     After that the group left for a tour of Limanowa: we visited  the new church in Stara Wies,  just opposite the school, which revealed to be very  interesting, because it’s an example of temporary art  with its huge statue of Christ, who looks in the  school’s direction. Priest Marian Tyrka told  the guests the history of the  church.

          All of us were invited and welcomed by major Wladyslaw Pazdan, vice major Franciszek Bieda and Secretary of the Municipality Marek Ziaja.  They were really honored by the visit and received the guests with the table full of sweets and colorful drinks. The coordinators of the Comenius delegations offered small gifts to Limanowa’s authorities. We visited the Public Library with the newest art exhibition in the art gallery: there were drawings and graphics of the local artist Jan Plata from Tymbark. Guests wrote some sentences in their own languages in the commemorative book. After that we went to “Buzodrom”, where Tuorist Information Center is located.  Guests could change their money, could buy some souvenirs from Limanowa or just take some brochures about the town and the region in their own language. We visited also Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, popular called Bazylika Limanowska. The tourist guide told us the story of the first churches in Limanowa and showed us the most precious and the most beautiful things in the basilica. We went also to the museum near the basilica, where we could admire beautiful exhibits dating back to old times. After the cultural tour   students had the opportunity to take part in shooting competition taking place in the shooting range. Thanks to Mr Leszek Lach, the director of LOK in Limanowa and members of shooting club “Arkus”, Bogdan Kita and Maciej Twarog, foreign pupils could shoot to a target. The result was surprising :

          Girls

          Boys

          1st place- Gizem Mine Turkseyer (Turkey)

          1st place- Luca Schluter (Germany)

          2nd place- Carolin Becker (Germany)

          2nd place- Antonin Bourgeois (France)

          3rd place- Katerina Vallecaro (Italy)

          3rd place- Johannes Schroder (Germany)

          After the competition students went to the Polish families’ house. In the same time, teachers were invited for a coffee to Charlotte Cafe in Limanowa.  But…the day was still young!  At 7 p.m., all teachers went to school to paint Easter eggs. It was supposed to be an easy way to spend some time in a familiar way but it soon changed into a great feasting. We spent a nice and intercultural evening singing songs in different languages, while Olek, the Polish Music teacher and  Lorenzo from Italy and Marek were accompanying the songs playing the piano. At that time there weren’t any Polish, French, Italian, Turkish or German teachers, but the great European  Comenius Team with smiles on their faces and serenity in their hearts: one of the goals was achieved: we were a family!      On Wednesday when we got up there was snow all around, anyway  we went for a trip to Cracow. In Cracow, we were guided through Droga Królewska (Royal Road), we saw Zamek Królewski (Royal Castle) and cathedral on Wawel, Kościół Mariacki (Mariacki Church), Sukiennice- located at the biggest middle ages square in Europe and the  remains of the fortified walls with Brama Floriańska (Floranska Gate) and Barbakan. All those places belonging to the cultural heritage were very attractive for all the guests.    After lunch in Cracow, we went to Bochnia Salt Mine. We visited subterranean of the oldest Polish salt mine and the most interesting excavations located at 223 metres depth, we saw  a unique geological system, chapels with beautiful sculptures and paintings and mining tools, that were used many ages ago. The only one in the world Multimedial Exposition similar to a travel back into the ages: Polish kings, miners from Genua and even a ghost of Cystercian- a monk from the monastery connected with the beginning of the mine in Bochnia. At the end of the visit we were travelling by boats, 230 metres, under the ground, for 120 metres in the tunnels, flooded by salty water. While sailing, we were singing songs with our guides. At the end we went to Karczma Pod Wielka Sola. Natural color of wood and it’s smell, typical tables and chairs created a nice atmosphere. All of us were surprised by the delicious meals and the intimate and familiar atmosphere of that place.     Thursday was the last day of the meeting: we started with common lessons for students from partner countries and the Polish pupils all together. Later students worked in two groups. First group had sports activities, prepared by Mr Marek, while the second painted Easter eggs and rabbits. In the same time, coordinators watched a Maths lesson, and then an English lesson. Some hours were spent to discuss about the activities and the results of the project. Each group using multimedia presentations showed the way they had worked and the results. Dominique- main coordinator from France checked each step of the project and we realized that we had done a great job so far. During the afternoon we created poems about nature. Students were divided into two groups. One group tried to write poems in their national language. Later they tried to face Polish tongue twisters and they sang karaoke all together.          The second group painted posters, connected with nature. They used different techniques. After all activities, students ate lunch, and after we had our last meeting.  The meeting was made of three parts. There was the exhibition of all the products made during those days in the Polish school. Students read poems about nature, that had written in the afternoon activities.

          Then, all groups recited poems in their national languages. We paid a lot of attention to Turkey, because they wanted to present their school, their town to us, before the meeting in May in their country. Then came time for a school’s “Got talent”. Julia and Magda- students from 6th class, sang a song. Damian, from 4th class, presented eastern combat arts. At the end we could see Kuba from 5th class, who played drums as a professional artist. At the end, the head of the school, gave to each group the certificate of participation in the meeting. She thanked gratefully parents, who hosted kids from European partner schools in their houses. It was a very warm evening, full of tears and farewells- despite of bad weather outside. It was very sad, but students could stay with their new friends, that last evening in the Polish houses.                                           Farewell dinner: the last evening was really special as the Mayor invited all the delegations for dinner in a very elegant restaurant. The food was delicious: we tried all the traditional specialities and then the evening went on with music and songs. The  stay at the Polish families and in the  Polish school was a wonderful and unforgettable experience for all students and teachers. We hope that the same friendships will survive for a lot of years. At the leaving time all the students and teachers had eyes full of tears: we can, without any doubt, say that Limanowa and its community have become our town land!

          Autor Giuseppina Vitale

           
           
             

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie