- Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017
- XXXIV Złaz Turystów Górskich Golców
- Święto Szkoły
- Strażacy w szkole
- „Święty Jan Paweł Papieżem miłosierdzia”
- Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości oraz ślubowanie kl. I gimnazjum
- XV edycja KONKURSU POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
- Mikołaj w naszej szkole!
- „Bezpieczniej na drogach w powiecie Limanowskim 2016”
- Kolęda 2016
- Dzień Babci i Dziadka
- Spotkanie z podróżnikiem
- MAGICZNA KRAINA BAŚNI
- Przestrzeń kolor światło - wystawa
- Etap szkolny Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa
- Żołnierze Wyklęci, pamiętamy!
- I Gminny Konkurs Recytatorski Poezja to MY. Jan Brzechwa – Czarodziej Słowa
- Międzyszkolny Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej
- Ja i moi uczniowie
- Konkurs Zawód nie Zawodzi
- Szkolna wycieczka do Wrocławia
- Dzień Ziemi
- KRAKÓW nauką stoi ...
- Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Niezwykła podróż do Państwa Środka
- Teatr Młodego Pokolenia
- Wycieczka klasy IV do Krakowa
- Dzień biblioteki i świetlicy
- II Szkolny Piknik Rodzinny w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi
- Bezpieczne wakacje
- Pożegnanie trzecioklasistów
- Sukcesy naszych uczniów
- Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Żołnierze Wyklęci, pamiętamy!
Żołnierze Wyklęci, pamiętamy!
Od 2011 r. obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego data, wyznaczona na 1. marca, upamiętnia wyrok śmierci, wykonany tego dnia w 1951 r. na kierownictwie IV Komendy WiN.
,,Ten ból składam u stóp Boga i Polski (...) Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę”- pisał Ciepliński w grypsie do żony miesiąc przed egzekucją.
Rodziny ofiar zbrodni komunistycznych wielokrotnie z pogardą pozbawiane były informacji o losie najbliższych, oczekując ich wypuszczenia przy kolejnych przeprowadzanych amnestiach. Tysiące członków rodzin żołnierzy podziemia nigdy się ich nie doczekało, nie otrzymując nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku. Zrozpaczone matki gotowe były poruszyć niebo i ziemię, by dowiedzieć się o losach swoich synów.
Motywem przewodnim akademii z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole była historia losów jednego z bohaterów Polski podziemnej. Matka czeka na syna powracającego z wojny. Wie, że przeżył, ale niepokoi ją fakt, że nie wrócił do domu. Wciąż ma nadzieję, poszukuje go w różnych miejscach. Jedynym śladem w tych poszukiwaniach jest marynarka w kratę. Kobieta śledząc jej losy, poznaje prawdziwą historię życia swojego dziecka. Znając rzeczywistość musi zmierzyć się z kłamliwą postawą ludzi reprezentujących ówczesną władzę. Historia została opowiedziana za pomocą dramy, prezentacji multimedialnej i muzyki. Zaprezentowano pieśni chóru i podkłady utworów z okresu socjalizmu oraz kompozycje współczesnych twórców.
Oczywiście nie zabrakło wspomnień o miejscowym bohaterze tamtych czasów, ofierze komunistów i naszym rodaku - księdzu Ignacym Zoniu oraz rotmistrzu Witoldzie Pileckim, ,,Ince”.
W akademii oprócz szkolnej społeczności uczestniczył radny powiatu Limanowa- Stefan Hutek. Autorem scenariusza oraz reżyserem wspomnień o Żołnierzach Wyklętych jest Pan Marek Młynarczyk, chór poprowadziła Joanna Dutka, dekoracje wykonała Agnieszka Pałka. Wystąpiła młodzież z kl. I - III. gimnazjum oraz z kl. IV szkoły podstawowej - I gimnazjum- chór. BRAWO!