• 2022/2023

        •  

           


            
                     ------  ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE  ------             

           

          „Przedszkolaki kodują – myślenie trenują”
          – 
          innowacja pedagogiczna w grupie 0b

          Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci są to cenne zajęcia analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań. Ten sposób pozyskiwania wiedzy, niesie bardzo dużą różnorodność i zmusza dziecko do bycia uważnym i pobudza do działania. 

          W oddziale przedszkolnym 0b przez cały rok przedszkolny trwały zajęcia z kodowania, które korzystnie wpłynęły na wszechstronny rozwój przedszkolaków. W ramach kolejnych zajęć podjęto następującą tematykę:
          1) SŁONECZNIK – obrazek odkodowany na podstawie słownej, rymowanej instrukcji. Podczas wykonywania zadania pracowaliśmy między innymi nad skupieniem uwagi, słuchaniem ze zrozumieniem, orientacją na macie i określaniem stron. Przedszkolaki świetnie wykonały polecenia, słonecznik został wyczarowany. Brawo!


            

          2) KOLOROWE FIGURY – kodowanie na kartce papieru, umożliwiło każdemu dziecku samodzielne działanie. Przedszkolaki wykazały się umiejętnością odczytywania, rozumienia symboli i znaków.


             
          Zabawy z kodowaniem są pełne radości: otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania. Kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci. Zachęcają je do działań grupowych, dzięki czemu już kilkulatkowie rozwijają się społecznie. Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu, pozwala im polubić kodowanie, traktować zabawy z nim jako naturalną część edukacji i wychowania. Dla efektywnej realizacji procesu wychowawczego bardzo ważną cechę zabaw z elementami kodowania stanowi fakt, że trudności, które mogą pojawić się w ich trakcie, są przez dzieci traktowane raczej jako wyzwania, a nie jako problemy czy bariery. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań (jednego lub wielu), przez co wzrasta ich poczucie własnej wartości. Czują się zauważone i docenione, co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

           

          GALERIA



          BIBLIOTEKA i KSIĘGARNIA - kąciki książki w naszym przedszkolu

          Rysunek chłopiec i dziewczynka z książką 

          Nasze Przedszkole wzięło udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem był zakup książek będących nowościami wydawniczymi do placówki oraz realizacja działań promujących czytelnictwo. Nasz księgozbiór powiększył się o nowe pozycje - książki dla dzieci. Są to między innymi książki przyrodnicze, o rodzinie, bezpieczeństwie, zawodach, podróżnicze, lubiane, znane bajki, baśnie, legendy i wiersze, które panie wychowawczynie czytały dzieciom, ale też dzieci chętnie same po nie sięgały. Przez cały rok przedszkolny dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i czytały książki, dzięki czemu rozbudzały swoje zainteresowania książką. Czas poświęcony na czytanie był bezcenny, dlatego w salach przedszkolnych stworzono dla przedszkolaków przestrzeń umożliwiającą rozwój czytelnictwa, powstały kąciki książki: BIBLIOTEKA i KSIĘGARNIA, bo wiemy i pamiętamy jak ważne jest już od najmłodszych lat rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych.

          Codzienne czytanie dzieciom wpływało na rozwój emocjonalny, rozwijało słownictwo, pamięć i wyobraźnię, a ponadto uczyło logicznego myślenia i zapamiętywania, poprawiało koncentrację, wzmacniało poczucie własnej wartości i uczyło m.in. odróżniania dobra od zła.
          W naszym przedszkolu staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, tworzenie wystawek książek, „kącików książki ‘’, gdzie dzieci w wolnej chwili mogą obcować z książką. 

              
           

           

          GALERIA



          Program grupowych zajęć logopedycznych
          "Gimnastyka buzi i języka", zrealizowany w grupie 0b

          Mowa ma istotny wpływ na rozwój dziecka. Daje możliwość precyzyjnej komunikacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, własnych opinii i uczuć. Stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie własnych opinii, emocji i upodobań. Przedszkole jest najlepszym miejscem dla najpełniejszego rozwoju mowy dziecka. Wykorzystując odpowiednio sytuacje naturalne w przedszkolu, możemy w znaczny sposób pomóc swoim wychowankom. Okres przedszkolny to czas, kiedy terapia jest najbardziej efektywna.
          Program grupowych zajęć logopedycznych "Gimnastyka buzi i języka" skierowany był do dzieci 5 i 6-letnich i stanowi formę profilaktyki logopedycznej. Został zrealizowany w postaci ćwiczeń i zabaw i był zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. W ramach zajęć prowadzono:
          · ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
          · ćwiczenia oddechowe
          · ćwiczenia ortofoniczne
          · ćwiczenia słuchowe
          · ćwiczenia słownikowe 

              

               

          W wyniku prowadzonych zajęć dzieci usprawniły narządy artykulacyjne, wyćwiczyły właściwy tor oddechowy, udoskonaliły syntezę i analizę słuchową, pamięć słuchową oraz wzbogaciły zasób słownictwa.

          GALERIA



           

          ​​​ 

           

          NOC W PRZEDSZKOLU

                    W ciągu 3-4 letniego pobytu dzieci w przedszkolu staramy się wyposażyć je w wiedzę i umiejętności, które będą im potrzebne w życiu codziennym i przygotują je do podjęcia nauki w szkole.  Chcielibyśmy również, by opuszczając przedszkole zabrały ze sobą ogromny bagaż miłych wspomnień. Dlatego też zrodziła się myśl zorganizowania niecodziennego wydarzenia "NOC W PRZEDSZKOLU". Z piątku na sobotę - 16/17 czerwca - dzieci ze starszych grup 0A i 0B miały taką okazję. Od samego rana w salach starszaków tematem przewodnim było „nocowanie”. Emocje były ogromne, dzieci cały dzień dyskutowały, co będzie się działo i tylko odliczały czas….. a  wszystko rozpoczęło się w piątek o 20.00 – wtedy to każdy uczestnik przybył obładowany solidnym bagażem, w którym musiał się znaleźć: poduszka i koc, przytulanka, smakołyki na wieczór filmowy, ulubiona zabawka oraz obowiązkowo piżama oraz pasta i szczoteczka do zębów. W drzwiach witała przedszkolaków Pani Dyrektor radosnym uśmiechem, by następnie zostać świadkiem składania przysięgi uczestniczących w nocowaniu. Każdy zobowiązał się do bycia odpowiedzialnym, prezentować dobry humor oraz niepohamowaną chęć zabawy. Ponadto  obiecali nie marudzić i narzekać, a na znak akceptacji każdy przypieczętował słowa przysięgi własnoręcznym odbiciem palca. Po części oficjalnej Pani Dyrektor zrobiła sobie z dzieciakami pamiątkowe zdjęcie, życząc udanej
          i bezpiecznej zabawy. Następnie przyszła pora na wieczorne szaleństwa na placu zabaw.....ile było radości....aż trudno opisać...nikt wcześniej z przedszkolaków o tej porze nie miał okazji korzystać z przedszkolnego placu zabaw i to w takim składzie! Kiedy dzieci dały upust energii magazynowanej od  samego rana, nadeszła pora na zabawy swobodne z wykorzystaniem swoich ulubionych zabawek przyniesionych z domu, a następnie pora na kolejny punkt wieczoru: dyskotekę na sali gimnastycznej z wykorzystaniem kolorowych świateł :). Przy dźwiękach muzyki, którą dzieci same wybierały, wszyscy bawili się znakomicie - tym bardziej, że za oknami było już ciemnooooo! Kiedy zmęczenie dało o sobie znać przyszła kolej na założenie piżamek. Wszyscy podziwiali swoje stroje na seans filmowy, po czym milusińscy zabrali przyniesione smakołyki, ułożyli się wygodnie na materacu, otulili milutkim kocykiem  i cierpliwie czekali na rozpoczęcie "seansu kinowego". Nie trudno się domyślić, że niektórym - po tym wieczorze pełnym atrakcji oraz emocji - nie udało się obejrzeć filmu do końca....zmęczenie dało się we znaki :)
          Tak więc nie czekając do końca filmu przedszkolaki rozpoczęły wieczorną toaletę, po czym ułożyły się wygodnie do spania. Ogłoszono   c
          iszę nocną – ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie... Nic nie było! Noc przebiegła bardzo spokojnie. Dzieci pod stałą opieką spały jak susły. Każdy spał rano tak długo jak chciał; nie było tradycyjnej pobudki. Dzieci wstawały według własnego zegara biologicznego, a potem budziły się nawzajem. Gdy wszyscy byli już ubrani, przyszła pora na poranne porządki, odkładanie materacy, składanie koców itp. Została  jeszcze chwilka na swobodną zabawę, piękną fryzurę, a później już tylko oczekiwanie na stęsknionych Rodziców ;)
          Podsumowując: wszystkim bardzo się podobało. Dzieci szczęśliwe i uśmiechnięte....no może trochę niewyspane, ale kolejnej nocki nadrobią zaległości; Panie zadowolone i dumne z wychowanków, a Rodzice zestresowani i zdziwieni, że ich pociechy były tak dzielne.
          Pani Dyrektor, proszę się nie martwić: budynek szkoły nadal stoi!
          Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkim tak niezapomnianych wrażeń.
          Już zapewne na zawsze  zostaną w dziecięcej pamięci!

          Przeżyjcie z nami to jeszcze raz...zapraszamy do galerii :)

            
                        

           

          GALERIA



          DZIEŃ PRZYJACIELA
          9 CZERWCA

          Dzień Przyjaciela to idealny moment na spędzenie wolnego czasu z najbliższymi. Przyjaźń jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, dlatego również w naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. Przedszkolaki podczas zajęć próbowały określić jakie cechy powinien mieć  prawdziwy przyjaciel, przybliżaliśmy wartość przyjaźni w życiu każdego człowieka, a następnie dzieci  stworzyły portrety przyjaciół. W czasie wspólnych zabaw dotyczących koleżeństwa, nie zapominaliśmy również o tym że nie tylko warto mieć przyjaciół, ale także niezwykle cennym jest samemu być dobrym przyjacielem czy kolegom. Dzień ten upłynął nam pod znakiem uśmiechu i wspólnej zabawy.

          W DNIU PRZYJACIELA życzymy wszystkim naszym wychowankom, aby przyjaźnie zawarte w przedszkolu
          bez względu na drogi jakimi pójdą dzieci przetrwały całe życie 😊

          GRUPA 0a
            

           

          GRUPA 0b
            

          GRUPA 0d

           

          GALERIA

           



          LEKCJA TERENOWA 

          -ścieżka edukacyjna "Ostra"

          W czwartek 1 czerwca dzieci z  grupy 0a i 0b  wybrały się na zajęcia terenowe z leśnikiem na ścieżkę edukacyjną: przyrodniczo – leśną „Ostra". Korzystając z pięknej pogody dzieci podziwiały bogactwo florystyczne otaczających lasów i pilnie słuchały ciekawostek przyrodniczych. Przedszkolaki nie tylko poznały faunę i florę, utrwaliły zasady zachowania w lesie, ale także zapoznały sie pracą leśnika, poznając narzędzia, które wykorzystuje w swojej codziennej pracy. Była to świetna okazja do prowadzenia obserwacji przyrodniczych: dzieci z uwagą wyszukiwały ślady zwierząt oraz nietypowe rośliny. "Zajęczy szczawik" stał się przysmakiem wszystkich milusińskich , a wrażenia i emocje towarzyszące dzieciom podczas wyprawy na długo zapadną w pamięci.
          Jeszczcze raz dziekujemy za współpracę NADLEŚNICTWU W LIMANOWEJ - był to wspaniały i niezapomniany czas. 

            

          GALERIA



          DZIEŃ DZIECKA

           W słoneczne, czwartkowe przedpołudnie, dzieci z grup 0c i 0d obchodziły swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. W tym dniu wspólnie udały się na pyszne, kolorowe lody, a później na boisko gdzie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. 

           

          GRUPA 0C

            

           

          GRUPA 0D

            

          GALERIA



          Wycieczka przedszkolaków
          do Teatru Lalek "Rabcio" oraz sali zabaw AleKlocki


          Autobus Żółty Napędowy - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay - Pixabay W dniu 29.05.2023 r. dzieci z grupy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce - Zdrój. Celem wyjazdu było zapoznanie się z teatrem jako miejscem kultury i sztuki oraz obejrzenie spektaklu
          pt. „Tygrys Pietrek ” opowiadającego o przygodach małego tygryska Pietrka. A tak naprawdę mówiącego o małym, przerażonym otaczającą je rzeczywistością dziecku. Małemu Piotrkowi odebrano paski – zewnętrzne oznaki tygrysiej odwagi, ponieważ bał się dosłownie wszystkiego. Po wielu przygodach w poszukiwaniu odwagi i dzielnemu sprowadzeniu lekarza do ciężko chorej matki, tygrysek ze zdumieniem spostrzega, że odzyskał swoje paski i zrozumiał, iż:

          „strachu pozbędzie się zaraz,
          bardzo odważny się zrobi,
          ten, kto o innych się stara,
          a zapomina o sobie…”

          Rozpromienione i uśmiechnięte twarze dzieci świadczyły o tym, iż spektakl bogaty w wiele humorystycznych wątków bardzo im się podobał, nagrodziły więc aktorów dużymi oklaskami. 

               Kolejnym celem przedszkolnej wycieczki była wizyta w sali zabaw AleKlocki, dlatego prosto ze spektaklu wyruszylismy w drogę do Myślenic. W sali zabaw znajdowało się m. in. ponad pół tony klocków LEGO, ponad 100 zestawów do składania, basen z klockami LEGO Duplo i wiele innych. Na początku dzieci wzięły udział w warsztatach na dywanie, podczas których zapoznały się z różnymi rodzajami klocków i wytrwale uczestniczyły w aktywnościach proponowanych przez animatorów. Następnie po krótkiej przerwie w czasie której zjadły pyszny, świeżo prażony popcorn i wypiły wodę przedszkolaki przystąpiły do samodzielnych działań. Dzieci składały wybrane przez siebie zestawy, tworzyły wspólne projekty, budowały konstrukcje według własnych pomysłów lub takie, które musiały spełnić określone warunki. Budując, konstruując dzieci ćwiczyły swoją cierpliwość, sprawność manualną, a także mogły puścić wodzę fantazji, uwolnić wyobraźnię i kreatywnie się bawić. Zadowolone, uśmiechnięte i z nowymi pomysłami przedszkolaki wróciły do domów. Wspomnienia zostaną z nami na długo, a my chętnie wrócimy tam jeszcze raz.

          GRUPA 0b:

             

          GRUPA 0a: 
             

           

          GALERIA



          "Mama i tata najpiękniejsze słowa świata..."

          KOCHAMY WAS!

           ​​​​​​Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. To również pierwsze słowa każdego dziecka, dla którego rodzice to najważniejsze osoby w życiu. Należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też, co roku w naszym przedszkolu dzieci wyrażają miłość do rodziców przygotowując dla nich upominki. Jest to czas szczególny dla każdego przedszkolaka - najmłodsi wkładają wiele wysiłku w przygotowanie prezencików "od serca". Jest to okazja do kształtowania postawy szacunku do Rodziców i wzmacniania więzi rodzinnych.

                                                       Dziękujemy Wam Mamo i Tato!


           0a       

          0b  


          GALERIA



          WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO AGROTURYSTYKI
          "WIŚNIOWY GAJ" W KOBYŁCZYNIE

          W dniach 25.05.2023 roku dzieci z grup 0c i 0d wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Wiśniowy Gaj” w Kobyłczynie. Całodzienny pobyt w gospodarstwie dostarczył dzieciom wspaniałych wrażeń. Nasi milusińscy mieli okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: daniele, króliki i bohatera dnia kucyka. Każde chętne dziecko mogło odbyć przejażdżkę na jego grzbiecie. Dzieci poznawały zasady zdrowego odżywiania i z pomocą gospodyń wykonały biały ser. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wydoić krowę i mogły sprawdzić się w tej niełatwej umiejętności. Po tylu ciekawych zajęciach apetyt rośnie, więc podana zupa pomidorowa i naleśniki szybko znikały z talerzy. W otoczeniu gospodarstwa zorganizowane były miejsca zachęcające do aktywności ruchowej:drewniany domek, zjeżdżalnia, huśtawki, dmuchana zjeżdżalnia, piakownica itp.  Dzieci z uśmiechem na buziach wróciły do przedszkola, długo jeszcze dzieląc się między sobą wrażeniami z wycieczki.

                                                   

                                                                                    GRUPA 0D

           

           

                                                                       GRUPA 0C

           

           



          Wizyta przedszkolaków

              w Ochotniczej Straży Pożarnej     

                                                                           Strazak Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik

          22 maja dzieci z grup 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Starej Wsi. Na miejscu powitali nas Druhny i Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary. Przy okazji spotkania przedszkolaki utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112, a także przypomniały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przez chwile wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy przymierzając hełm czy obsługując węża gaśniczego. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakiem. 

          Z całego serca dziękujemy przedstawicielom OSP Stara Wieś za tą
          niezwykle wartościową lekcję oraz poświęcenie nam swojego cennego czasu.

           

          Życzymy wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu.

           

          GALERIA



           

             Czytanie na dywanie w Starowiejskiej Bibliotece

           W dniu 12 maja 2023 w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15.05.2023 r.: „Moja Twoja Nasza Biblioteka” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie pt.: Czytanie na dywanie” oraz akcja „Podaruj książce drugie życie. Do biblioteki wybrały się przedszkolaki z grupy Od i dzieci z klasy 2a. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, stąd spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z zasadami korzystania  z biblioteki. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Następnie maluchy wysłuchały książki  Anity Głowińskiej „Kicia kocia w bibliotece”, czytanej przez bibliotekarkę Lidię Piegzę. Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry. W tym roku przypada 230. rocznica urodzin tego pisarza w związku z czym, dyrektor biblioteki Jacenty Musiał przeczytał wiersz „Paweł i Gaweł”. Wychowawcy i starsze dzieci chętnie przyłączyły się do głośnego czytania. Czytane były wiersze Mari Konopnickiej z „Antologii poezji dla dzieci” oraz „ Poczytajki 3-latka”. W trakcie spotkania dla dzieci została przygotowana zgaduj-zgadula dotycząca postaci bajkowych. Ponadto najmłodsi musieli znaleźć 10 szczegółów, którymi różnią się obrazki dotyczące biblioteki. Czas minął bardzo szybko. Na zakończenie pełnego wrażeń spotkania dzieci otrzymały książki z wierszami w ramach akcji „Podaruj książce drugie życie” oraz drobne upominki. Zapewniły, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. 

          Serdecznie dziękujemy dyrektorowi biblioteki Panu Jacentemu Musiał za miłe powitanie i gościnę oraz

          Pani Lidii Piegza za ciepłe przyjęcie w tym jakże przyjaznym dzieciom miejscu.

           

          GRUPA 0D

          GALERIA

           



           

          "Łąka w maju"

           

          Jest coraz cieplej, przedszkolaki chętniej przebywają na dworze i podziwiają, jak wszystko rozkwita wokół nas. Soczysta zieleń traw, słoneczna pogoda, lekki ciepły wiatr to dla większości z nas miłe skojarzenia.  A ponieważ maj, to miesiąc kiedy przyroda jest niezwykle piękna wybraliśmy się  na spacer na łąkę, aby poznać i podziwiać z bliska kolorowe kwiaty, posłuchać odgłosów łąki, przyjrzeć się z bliska jej mieszkańcom. Dzieci wyposażone w lupy obserwowały przyrodę, spacer umożliwił praktyczne poznanie roślinności występującej na łące i owadów żyjących w trawie, o których rozmawialiśmy w trakcie zajęć. Obcowanie z przyrodą, to ważne i cenne doświadczenie. Do przedszkola powróciliśmy bogatsi o nowe wiadomości i umiejętności oraz pełni pozytywnej energii.

           

           GRUPA 0B:
           

          GRUPA 0A:

           

           

          GRUPA 0D:

          GALERIA



          ​​​​

              

           

           

           

           

           

           

           

           

          OBCHODY DNIA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

          „Książka to słońce.
          Książka to świat.

          Bibliotekarzu, żyj nam 100 lat.”

          Z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek obchodzonego 8 maja,
          dzieci z grup starszych 0a i 0b wybrały się ze specjalną wizytą do biblioteki szkolnej,
          by podziękować miłym paniom bibliotekarkom za ich wspaniałą pracę.
          Od samego rana trwały prace nad przygotowywaniem laurek.

          Pani Paulinka z uśmiechem przyjęła gości, opowiedziała o swojej pracy
          oraz funkcjonowaniu biblioteki szkolnej. Przedszkolaki z uwagą słuchały ciekawostek
          na temat jej pracy; dowiedziały się w jaki sposób mogą również oni - najmłodsi czytelnicy - wypożyczyć książki oraz przypomniały sobie "kodeks dobrego czytelnika".
          Na zakończenie wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że będą częściej odwiedzać to miejsce, a chętne dzieci przeczytały wybraną książkę przed całą grupą. 
          Dla dzieci biblioteka to przede wszystkim miejsce magicznych spotkań z ulubionymi bohaterami bajek, więc sprawmy, aby ta magia trwała jak najdłużej…

          Grupa 0a:

            


          Grupa 0b:

           

           

           

           

          GALERIA



           

          MAJOWE ŚWIĘTA 
                                             
          - Moja ojczyzna, mój dom.

           
          W
           ostatnim tygodniu kwietnia zajęcia w przedszkolu poświęcone były świętom majowym: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja- Uchwalenie Konstytucji 3 maja.
          To była dobra okazja do rozmowy z naszymi przedszkolakami o ojczyźnie. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas bliskie i ważne.
          Dzieci z grup 0a i 0b wysłuchały legend związanych z historią Polski, utrwaliły symbole narodowe, śpiewały polski hymn i patriotyczne piosenki, a także wykonały przeróżne prace plastyczno – techniczne, prezentujące symbole narodowe. Przedszkolaki były dumne z  wykonanych prac, które pięknie się prezentowały w salach i na korytarzach naszego przedszkola.  Ponadto starszaki poznały dawne stolice Polski i obecną stolicę - Warszawę wraz z jej najważniejszymi zabytki. W celu pogłębienia wiedzy o naszej ojczyźnie zapoznaliśmy się z  sąsiadującymi z Polską krajami, a także z Unią Europejską i państwami członkowskimi, dzięki tym działaniom dzieci miały możliwość nauczyć się pracy z mapą.
          Punktem kulminacyjnym całego tygodnia był udział dzieci w szkolnej akademii z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja, przybliżającej to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

          Natomiast dla najmłodszych przedszkolaków z grupy 0d  był to czas poznawania symboli narodowych. Dzieci dowiedziały się co to jest flaga, godło i hymn, rozpoznawały i wskazywały w sali przedszkolnej poznane symbole narodowe, okazując im należyty szacunek. Niewątpliwą przyjemność sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie pięknych serduszek w barwach ojczystych.


          GRUPA 0B:

           

           

           

          GRUPA 0A:

           

           

           

          GRUPA 0D:

           

           

           

          GRUPA 0C

           

           

          GALERIA



           

          DBAMY O ZIEMIĘ! 

          Realizacja programu edukacyjnego
          "Czyste powietrze wokół nas"

          Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. To święto jest szczególnie uroczyście obchodzone na całym świecie. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ! Dlatego też w przedszkolu tematyka zajęć edukacyjnych w ostatnich dniach koncentruje się wokół ekologii celem budowania proekologicznych postaw oraz budowaniu wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nasze kochane przedszkolaki, przypomniały sobie zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne. Miały okazję poznać pomniejszony model  Ziemii - globus, a takze porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna /zanieczyszczona/ oraz co możemy zrobić dla niej aby była szczęsliwa /czysta/. Oprócz tego przypomniały sobie co to jest "recykling" oraz utrwaliły zasady segregacji śmieci.  Każdy przedszkolak już wie, że recykling to ponowne wykorzystanie i przetworzenie odpadów. Dzięki takiemu podejściu wszyscy będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku, oddychać świeżym powietrzem i pić czystą wodę. Aby teoria została wcielona w życie dzieci wzięły udział w akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA". Z entuzjazmem, zapałem i wielką radością wyruszyły na wilekie sprzątanie, by choć troszkę pomóc naszej planecie, stać się czytszą, a tym samym szczęśliwszą. Warto zaznaczyć, iż w działalność naszej placówki są na stałe wpisane działania ekologiczne poprzez systematyczne zbieranie zużytych baterii, plastikowych nakrętek czy opakowań po klejach "AMOS".  Nie tylko w tym tygodniu, ale w ciągu całego roku wykorzystujemy wiele materiałów odpadowych do prac plastycznych, by już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach nie tyle konieczność co wewnętrzną potrzebę dbania o środowisko.  Ponadto w nawiązaniu do tematyki ekologicznej starsze grupy realizowały dodatkowo Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas" o charakterze profilaktycznym w ramach współpracy ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Limanowej. Była to świetna okazja do zwiększenia wiedzy i świadomości najmłodszych w tym temacie. Zapraszamy do galerii. 

                                                                     Grupa 0A

            

          Grupa 0B

           

          Grupa 0C

            

          Grupa 0D

           

           

           

           

           

           

          GALERIA

          ł


           

          WIELKANOC to czas wyjątkowy!Zbliża się Wielkanoc, radosny czas na który czekają dorośli i dzieci. W kończącym się tygodniu przedszkolaki szykowały się do świąt. Poznały tradycje związane z Wielkanocą, dowiedziały się w jaki sposób można zrobić piękne pisanki i kraszanki, z jakich potraw składa się wielkanocne śniadanie i wiele innych ciekawych rzeczy. 
          W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w naszym przedszkolu, był to czas pełen uśmiechu, wspólnych zabaw i świątecznego nastroju. Dzieci przygotowały świąteczne stroiki, nie zabrakło  siania owsa i rzeżuchy, sadzenia bratków oraz prac plastycznych: koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek, wielkanocnych baranków, kurczaczków i zajączków. Wszystkim świątecznym przygotowaniom towarzyszyły zabawy dydaktyczne, a także świąteczne piosenki, które wprowadziły nas w wyjątkowy czas Wielkanocy. 

          Z okazji nadchodzących Świąt życzymy wszystkim dzieciom i Rodzicom,
          aby te Święta Zmartwychwstania przyniosły radość i wzajemną życzliwość,
          by były źródłem nadziei, pokoju i siły do przezwyciężania trudności.
          Niech pozwolą nam wszystkim spojrzeć w przyszłość z ufnością i optymizmem.
          Wesołych Świąt, wszelkiej pomyślności oraz mnóstwa wiosennego słońca. 


          Wzory i szablony kartek wielkanocnych z życzeniami


          GRUPA 0a:

                 

           

          GRUPA 0b:
             

          GRUPA 0d:

            

           

          GALERIA



           

             II gminny konkurs plastyczny
          EKO-KARTKA WIELKANOCNA”-
          rozstrzygnięty!  🐣

                 4 kwietnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych w II gminnym konkursie plastycznym „EKO-KARTKA WIELKANOCNA” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, który wraz z Radą Rodziców tej szkoły ufundował nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.
                      Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowało troje dzieci z oddziałów przedszkolnych: Alicja Odziomek, Dorota Szewczyk oraz Mateusz Ziemianek. Uczestnicy konkursu zostali docenieni za piękne i pomysłowe prace, otrzymując wyróżnienia, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które sprawiły im ogromną radość. Wójt Gminy Limanowa wręczył także podziękowania nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do tego konkursu.      

          GALERIA



           

             OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Chojnicach

          Dnia 3 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły
          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
          W związku z tym wszystkie przedszkolaki ubrały się w tym dniu na niebiesko - znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. 
          Celem akcji było zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu; kształtowanie właściwych postaw wobec drugiego człowieka, budowania prawidłowych relacji, opartych na empatii, otwartości, akceptacji i tolerancji.
          Przedszkolaki na zajęciach 
           oglądały filmy edukacyjne, dzięki którym dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mają autyzm, poznały sławne osoby, których dotknęło to zaburzenie, poznały symbole związane z autyzmem oraz brały udział w rozmaitych zabawach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami: chodziły po ścieżkach sensorycznych,  rozpoznawały przedmioty za pomocą dotyku, wykonały piękne prace plastyczne i jeszcze wiele więcej... Zobaczcie sami :)
          Zapraszamy do galerii.


          Grupa 0a:

              

          Grupa 0b:

           

          Grupa 0d:

           

          Grupa 0c
          ​​

           

          GALERIA



           

             „Przedszkolaki kodują – myślenie trenują”
          innowacja pedagogiczna w grupie 0b

          W grupie 0b od listopada realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Przedszkolaki kodują – myślenie trenują”. Kodowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia, to ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. Uczenie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Innowacja ta  jest odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby i zainteresowania dziecka. Ma ona na celu rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia. Ponadto pozwala na trening pamięci i  rozwój umiejętności matematycznych. W czasie zajęć z kodowania przedszkolaki usprawniają rozwój analizy i syntezy wzrokowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, uczą się odczytywać oraz rozumieć symbole i znaki, a także kształtują umiejętności społeczne, w tym współpracę w parach, w zespołach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach z kodowaniem, odczuwają radość i zadowolenia z pokonywania trudności, nabywają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz rozbudzają swoją  inwencję twórczą i kreatywność.

          Treści i dobór pomocy do zajęć zgodny jest z realizowanym aktualnie blokiem tematycznym. Podczas zajęć kodowania wykorzystywane są następujące ćwiczenia i zabawy: kodowanie na macie, kodowanie na płaskich powierzchniach (na podłodze, szablonach, dywanie, kodowanie przestrzenne, kodowanie z chustą animacyjną.


          1. Droga do przedszkola.
                       

          2. Dary jesieni.
                

          3. Odwiedził nas Mikołaj.
                    

          4. Składniki pogody – TĘCZA.
                         

          5. Bajki na różne sposoby. 
                        

          6. Wiosenne kwiaty.
                 

          7. Mamy różne domy.
                         

          GALERIA



           

          Spotkanie promujące książkę
          „Bajka o niezwykłej wiewiórce Rudce” Jadwigi Marzec

          29 marca 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się spotkanie promujące książkę „Bajka o niezwykłej wiewiórce Rudce”, z udziałem pisarki i autorki Pani Jadwigi Marzec, młodych ilustratorów i licznej publiczności. Ilustracje do książki Pani Jadwigi powstały na wakacyjnych warsztatach bibliotecznych. Spotkanie, w którym wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1a i 2a było bardzo dynamiczne i angażujące wszystkich. Na początku dzieci zapoznały się z literacką bohaterką Rudką, poznając kilka ciekawostek z jej życia. Następnie głos zabrała pisarka – Pani Jadwiga, która wtajemniczyła słuchaczy w fabułę książki i zaprezentowała autorów ilustracji. Na koniec przyszedł czas na autografy, wspólne zdjęcia i rozmowy. Było to spotkanie pełne wrażeń. 

            

          GALERIA



          Sadzimy i siejemy czyli wiosenne prace w kąciku przyrody

          Zimne i ponure  dni ciągnęły się w tym roku bardzo długo. Nie mogliśmy się doczekać nadejścia wiosny. Pomyśleliśmy zatem, że wiosna przyjdzie do nas szybciej, jeżeli zobaczy zwiastuny zapowiadające jej nadejście. Stąd też przedszkolaki z grupy 0b postanowiły założyć wiosenny ogródek w sali będący namiastką tej uroczej pory roku. Wspólnie ustalaliśmy kolejność działań i zabraliśmy się do pracy. Wcześniej przypomnieliśmy od czego zależy wzrost roślin i jak należy dbać o nasiona, aby pięknie schodziły. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze. Przedszkolaki nauczyły się sadzić kwiaty cebulowe - hiacynty, a także siać szczypiorek , owies, pietruszkę. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w sadzenie i sianie roślin . Kiedy wyrosną zasadzone zioła i kwiaty, to z pewnością nadadzą kolorów naszemu kącikowi przyrody. Teraz będziemy codziennie podlewać rośliny z naszego ogródka oraz obserwować ich wzrost.

           

             

           

          GALERIA



           

             OBCHODY DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA

           

           

          Saint Patrick's Day to irlandzkie święto narodowe oraz religijne obchodzone 17 marca.

          Dzień Patrona Irlandii jest jednym z najhuczniej obchodzonych wydarzeń na zielonej wyspie. W wielu krajach odbywają się wówczas pokazy irlandzkich tańców, parady oraz koncerty.
          Najważniejszą tradycją Dnia Św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, gdyż zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu oraz symbolizujący trójlistną koniczynę (shamrock) przypisywaną tradycyjnie św. Patrykowi.
          Tego dnia lekcje języka angielskiego w oddziałach przedszkolnych uatrakcyjniły tematyczne karty pracy oraz zabawy językowe, jak również prezentacje o św. Patryku i legendy o irlandzkim skrzacie (Leprechaun). Kolejne zajęcia językowe przypadły na 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny. Ubrani na zielono uczniowie utrwalali poznane wcześniej słownictwo podczas zabaw taneczno-ruchowych przy piosenkach: Leprechaun Dance, I'm a Little Leprechaun, The Colors of the Rainbow🌈.

          Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          GALERIA



           

              Obchody 21 marca

          21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Jak przystało na tak radosny dzień, w przedszkolu królowały zabawy związane z nadejściem tej długo wyczekiwanej pory roku. Dzieci w swoich strojach zaakcentowały motywy wiosenne, dzięki temu w salach przedszkolnych zrobiło się kolorowo i wiosennie. Podczas zajęć przedszkolaki rozwiązywały zagadki, szukały zwiastunów, śpiewały piosenki oraz wykonywały prace plastyczne - a wszystko to w tematyce wiosennej. Na zakończenie dnia wszyscy stwierdziliśmy zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre. 

                  GRUPA 0B             

          GRUPA 0A  
            

          GRUPA 0D 
           

           

                             GRUPA 0C 

                                                             

           

          GALERIA

           

          W tym dniu obchodziliśmy w przedszkolu także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
          Dzieci miały okazję pokazać, jak bardzo solidaryzują się z osobami, które cierpią na tą chorobę
          - dlatego też na ich stopach znalazły się 2 różne skarpetki.

          GRUPA 0B  
          GRUPA 0A  

                                   GRUPA 0C 

          GALERIA



           

          Rozstrzygnęcie konkursu plastycznego pt. „Poznajemy polskie legendy

          W naszym przedszkolu na przełomie stycznia i lutego został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Poznajemy polskie legendy". Koordynatorem konkursu była pani Anna Szubryt - wychowawca oddziału przedszkolnego 0b. Konkurs skierowany był do wszystkich chętnych dzieci z naszego przedszkola i miał na celu:
          - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci poprzez lekturę polskich  legend,
          - zachęcanie do czytania i rozwijanie wyobraźni;
          - popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych;
          - rozwijanie radości tworzenia i odkrywania możliwości własnych dziecka;
          - umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu.

          Zadaniem każdego uczestnika było stworzenie z pomocą rodziców, rodzeństwa ilustracji do wybranej legendy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, powstało wiele ciekawych i wyjątkowych prac plastyczno – technicznych. Łącznie do koordynatora konkursu wpłynęły 34 prace, wykonane różnymi technikami i na zróżnicowanym poziomie.
          Komisja konkursowa w składzie pani Paulina Wygoda i pani Agnieszka Mamak - Golonka oceniła prace i przyznała  trzy miejsca (I, II, III) i wyróżnienia.
          Oto wyniki konkursu:

          I miejsce :
          Mikołaj Liszka           grupa 0b
          Wojciech Liszka         grupa 0d
          Aleksandra Mamak    grupa 0a

          II miejsce :
          Kacper Czaja             grupa 0a
          Gabriel Postrożny     grupa 0a
          Lena Sąsiadek            grupa 0c

          III miejsce :
          Lena Majda             grupa 0b
          Szymon Sekuła        grupa 0b
          Weronika Setlak      grupa 0a

          Wyróżnienia :
          Fabian Król               grupa 0b
          Karol Mąka               grupa 0c
          Lena Sikoń                 grupa 0d
          Dorota Szewczyk       grupa 0a
          Maria Wojcieszak     grupa 0a
          Milena Zoń                grupa 0b

          Pozostałe również piękne i kreatywne prace konkursowe wykonali:

          grupa 0a:  Nadia Miśkowicz, Maja Zelek, Mateusz Ziemianek;
          grupa 0b: Magdalena Białoń, Bartłomiej Bieda, Antonina Dutka, Judyta Golonka, Marcel Młynarczyk, Alicja Odziomek, Szymon Postrożny, Martyna Rodzińska, Ksawery Rosiek, Adam Staszak;
          grupa 0c: Emilia Król, Kamila Mamak, Marcel Staszak, Martyna Szumilas;
          grupa 0d: Liliana Bieda, Tomasz Szumilas

          Laureaci, a także wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, zakupione ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w naszym przedszkolu w roku szkolnym 2022/2023.
          Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje oraz podziękowania za udział w konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do Rodziców, którzy zmobilizowali dzieci i współtworzyli prace konkursowe.


          Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej w holu Szkoły i  galerii zdjęć.

            

          GALERIA



           

          Dzień Piekarzy i Cukierników

          15 marca obchodzony jest Dzień Piekarzy i Cukierników. Była to świetnia okazja, aby przedszkolaki poznały różnicę między tymi dwoma zawodami. Dzieci z grup 0a i 0b miały też możliwość wczuć się w rolę cukierników i spróbować swoich sił w czasie wspólnego pieczenia muffinek.  Przedszkolaki dowiedziały się jakich składników potrzeba do wypieku muffinek oraz w jakich proporcjach, po czym przystąpiły do pracy. Z uśmiechami na twarzy łączyli i mieszali poszczególne składniki. I już po chwili nasze babeczki trafiły do pieca. Zapach wypieków roznosił się po całym przedszkolu.
          Największą radość sprawiła wszystkim degustacja słodkiej przekąski
          - dzieci jednogłośnie stwierdziły, że muffinki smakują  przepysznie. 

          Grupa 0a:
           

          Grupa 0b:
           

          Dzień ten równie słodko przebiegał u najmłodszych przedszkolaków.
          Dzieci z grupy 0d uczestniczyły w zajęciach cukierniczych w czasie, których
          wykonały słodkie przekąski w postaci wafli smarowanych masą kajmakową i powidłem śliwkowym.
          Nie obyło się bez degustacji. Wszystkim bardzo smakowało.

          Grupa 0d:
            


          Dzień ten był zdecydowanie najsłodszym dniem w tym tygodniu! 

          smileysmileysmiley

          GALERIA



          Wyjazd do LDK na spektakl pt. "Baśnie Pana Andersena"

          W poniedziałek 13.03 przedszkolaki i dzieci z klas 1-3  wybrały się na przedstawienie teatralne pt. "Baśnie Pana Andersena" w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
          Była to niezwykła sceniczna adaptacja kilku najpiękniejszych baśni Andersena: 
          DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI, BRZYDKIE KACZĄTKO, NOWE SZATY CESARZA, DZIELNY OŁOWIANY ŻOŁNIERZYK, CALINECZKA, KRÓLOWA ŚNIEGU.
          Autor pełnił rolę narratora i przewodnika, który zabrał widzów w niezwykłą podróż
          w świat wrażeń osobistych opisywany językiem pełnym ciepła i humoru.
          Teatr oglądany na żywo był dla wszystkich widzów prawdziwą kulturalną ucztą.
          Piękne dekoracje, wspaniałe stroje, muzyka, gra świateł i dialog aktorów
          z dziecięcą publicznością – wszystko to sprawiło, iż przez ponad godzinę byliśmy w świecie fantazji, do którego zaprosił nas sam Pan Andersen.
          Pisarz miał pewien problem – smuciło go zbytnie unowocześnianie bajek.
          Sądził, iż dzieci nie znają jego twórczości. Na szczęście publiczność,
          Brzydkie Kaczątko oraz Gerda i Kaj udowodnili Panu Andersenowi,
          że doskonale znają i uwielbiają wszystkie jego dzieła!
          Przy okazji  przypomniano widzom kilka cennych prawd.
          Brzydkie Kaczątko nauczyło nas, że nie wolno krytykować innych,
          Ołowiany Żołnierzyk pokazał nam potęgę odwagi, zaś Calineczka udowodniła,
           iż o wielkości świadczą: dobre serce i pokora.
          Czekamy na kolejną przygodę z teatrem!

           

            

          GALERIA
           



          Inscenizacja teatralna
          pt. ,,Jak Pani Zima bałwanka w lesie zostawiła"
          w wykonaniu przedszkolaków z grupy 0b.


                    Dziecko w wieku przedszkolnym ma naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie. Małe dziecko chętnie bawi się w dom, w sklep, w przedszkole, wciela się w różne role, odgrywa postacie, odtwarza lub stwarza sytuacje i umieszcza w nich siebie. Nie zdając sobie sprawy bawi się w teatr rozwijając umiejętność współdziałania, podporządkowania i obcowania z innymi.
                    Zabawy w teatr wszechstronnie i intensywnie wpływają na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości.
                   Mając na uwadze te wszystkie korzyści,  a także w celu promowania i wspierana rozwój czytelnictwa przedszkolaki
          z grupy 0b przygotowały dla swoich kolegów z przedszkola oraz  klas Ib i IIb inscenizację teatralną pod tytułem ,, Jak Pani Zima bałwanka w lesie zostawiła". Dzieci zabrały widzów w piękną, emocjonującą i wzruszającą opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i życzliwości.
                  Mali aktorzy pod czujnym okiem wychowawczyni Anny Szubryt wytrwale ćwiczyli swoje role, dzięki temu podczas
          występu zaprezentowali swoje zdolności aktorskie oraz recytatorskie, za co otrzymały gromkie brawa i podziękowania.

            

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które najlepiej oddają atmosferę dzisiejszego występu.

             

          GALERIA



          Lekcja biblioteczna w Gminnej Bibliotece Publicznej 

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz w celu pogłębienia współpracy przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi, gdzie zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz z jej księgozbiorem. Dowiedziały się też, w którym miejscu mogą szukać książek dla siebie i co trzeba zrobić jeśli zgubią bądź zniszczą książkę z biblioteki. Przeprowadzona dla nas lekcja biblioteczna zatytułowana „Legendy polskie” miała na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci poprzez lekturę legendy "Bazyliszek". Dzieci wysłuchały opowieści z zainteresowaniem, a następnie rozwiązywały zagadki dotyczące poznanej legendy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowanki dotyczące Bazyliszka oraz zakładki, które będą mogły wykorzystać czytając swoje ulubione opowieści.
          Miło spędzony czas w bibliotece na pewno pozostanie w pamięci przedszkolaków i zachęci ich  do wypożyczania i czytania bajek, baśni, legend i opowiadaSerdecznie dziękujemy panu Jacentowi Musiałowi, dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi za przemiłe przyjęcie, a pani bibliotekarce Lidii Piegzie za przeprowadzoną lekcję biblioteczną, która była świetną okazją do odkrycia jak niezwykłym, ale i przyjaznym miejscem dla kilkulatka może być biblioteka. Dziękujemy za miłe spotkanie i do zobaczenia. 

            

          GALERIA



          🦕🦕🦕 "Dzień Dinozaura" 🦕🦕🦕

          27 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Udaliśmy się w podróż do prehistorycznych czasów, a w każdej sali poprzez zabawy i zadania poznawaliśmy życie dinozaurów. W tym dniu utrwaliliśmy wiele ciekawostek na temat dinozaurów, ich wyglądu, nazw oraz sposobu odżywiania. Sale przedszkolne zamieniły się niezwykłe kąciki: „jurajskie parki”, w których oglądaliśmy przyniesione przez dzieci zabawki- dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach dzieląc się swą wiedzą i wiadomościami na temat świata dinozaurów. Starszaki podczas zajęć o dinozaurach bardzo zainteresowało zjawisko erupcji wulkanu - dowiedziały się co to są wulkany, jak powstają i dlaczego wybuchają. Przedszkolaki zainspirowane zajęciami przeprowadziły eksperyment "Wybuch wulkanu", do którego wykorzystały: wodę, sodę, ocet, barwnik spożywczy oraz płyn do naczyń. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonego doświadczenia.

          Dinozaury królowały w naszym przedszkolu przez cały dzień, także podczas 
          zabaw swobodnych. Na koniec tego niezwykłego dnia przedszkolaki  otrzymały
          pamiątkowe odznaki lub opaski z wizerunkami dinozaurów 🦕.
          Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.
          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji 📸. 

             GRUPA 0A:

            

             GRUPA 0B:

            

          GRUPA 0C:

            

          GRUPA 0d:

            

          GALERIA



            ZABAWA

              KARNAWAŁOWA

           

          Karnawał to niezwykle miła tradycja, bardzo lubiana przez każdego począwszy od tych najmłodszych, aż do tych w sile wieku. Jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą, gdzie ważnym elementem są bale, maskarady i pochody. Dla naszych przedszkolaków bal karnawałowy to dzień wyjątkowy, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się 15 lutego przy współpracy z Radą Rodziców. Tego dnia już od rana rozbrzmiewała wesoła muzyka, a w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać: wróżki, księżniczki, delikatne motylki, pszczółki, kotki, rycerzy, indian, piratów, policjantów, strażaków, Spider-Mana, Batmana... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas prezentacji wyjątkowych strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Radości przedszkolaków nie było końca, świetnie bawiły sie przy rytmicznych przebojach, chętnie uczestniczyły w przygotowanych przez panie konkursach, pląsach, grach sprawnościowych i zabawach muzyczno- ruchowych. Po tej sporej dawce ruchu Rodzice zadbali, by dzieciom nie zabrakło energii na dalsze szaleństwo. Każdy ze smakiem częstował sie pizzą, drozdźówkami i pączkami. Gdy brzuszki się  nasyciły i dzieciaki wróciły do sił.... przyszła pora na pociągi, tańce z balonami oraz szalone pląsy przy muzyce. Nikt nie mógł się nudzić i narzekać, a dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się wyśmienicie. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, spędziły czas w miłej, bajecznej atmosferze. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.To ich energia i gotowość sprawiły, że tegoroczny karnawał zostanie  w pamięci na długo.

                             GRUPA 0a                                                                 GRUPA 0b

                               

                              GRUPA 0c                                                                   GRUPA 0d 

                                   

          GALERIA



          WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

          „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
          Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
          Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
          A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

          heartheartheartheartheartheartheart

          Walentynki to dzień, podczas którego można najbliższym osobom pokazać jak ważni są dla Nas. Z takiej okazji skorzystały również przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych. 14 lutego był dla najmłodszych prawdziwym, czerwonym dniem przyjaźni oraz miłości. Dzieci  pięknie ubrane na czerwono, z niecierpliwością czekały na przybycie Poczty Walentynkowej, reprezentowanej przez starsze koleżanki z samorządu uczniowskiego. Najmłodsi wzajemnie obdarowywali się samodzielnie zrobionymi kartkami. Wśród licznych walentynek nie zabrakło oczywiście sercowych lizaków. Dzień ten był pełen różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukanie drugiej połówki serca, tańce i zabawy ruchowe przy walentynkowych piosenkach. Przedszkolaki wykonały też pracę plastyczne z sercem w roli głównej. Tegoroczne Walentynki z pewnością można zaliczyć do udanych, dzień upłynął nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

           heartheartheartheartheartheartheart

                                   0d:

           

                                   0c:

           

                               0b:

           

                                0a:  

           

           

          heartheartheart GALERIA heartheartheart



          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

          Grafika wektorowa, ikony, ilustracje Dziadek I Babcia na licencji  royalty-free - iStock
                                                 

                                                     „Jest taki jeden, no może dwa dni w roku,

                                                    kiedy wzruszeń wiele, łza kręci się w oku...

                                                    O tym ważnym Święcie dobrze pamiętamy  

                                                i dla naszych Dziadków niespodzianki mamy”

           

          W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje.
          To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków,
          oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki,
          ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.
          Dlatego uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to bardzo ważna tradycja w naszym przedszkolu.
          Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno – miłość babci i dziadka,
          za którą dzieci serdecznie chciały podziękować.
          Przedszkolaki dołożyły wszelkich starań, aby ten dzień był wyjątkowy:
          zaprezentowały programy artystyczne, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki 
          życząc im dużo zdrowia, cierpliwości i dziękując za dobre słowo, troskę i opiekę.
          Był to czas niezwykły, który na długo zapadnie w pamięci zarówno Dziadków, jak i wnuków.

          GRUPA 0a
           
           

          GRUPA 0b

             

          GRUPA 0c 

          ​​​​​

          GRUPA 0d

          GALERIA



          Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka 

          W naszym przedszkolu w najbliższym czasie odbędzie się Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji już od początku stycznia przedszkolaki wraz z paniami przygotowywały się do tej niezwykle ważnej uroczystości. Dzieci nie tylko uczyły się wierszy, piosenek i tańców, ale także wykonały piękne laurki i upominki dla swoich Babć i Dziadków. Czas ten był dla wszystkich bardzo pracowity, lecz przyniósł też wiele radości. Już nie możemy się doczekać, kiedy nasi dziadkowie zjawią się w przedszkolu, by wspólnie z nami świętować. 

           

           

          GALERIA



          Zapraszamy do udziału w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. "Poznajemy polskie legendy"

           

          konkurs.pdf
           



          Gdy nadejdą Święta
          niech nadzieja i radość
          zastukają do Państwa drzwi,
          a Nowy Rok przyniesie
          pomyślność, szczęście
          i piękny uśmiech każdego dnia

          Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 
          Rychłego spełnienia każdego marzenia. Ciepła, wiary i miłości 
                życzą wychowawcy oddziałów przedszkolnych

                  



          Jasełka bożonarodzeniowe
          w wykonaniu przedszkolaków

          Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami,
          pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół.
          Zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia.

          Ten magiczny czas, tę piękną atmosferę dało się odczuć również w naszej szkole. We czwartek, 22 grudnia odbyły się jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego 0b. Na widowni zasiedli Rodzice, Nauczyciele, a także wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy z zainteresowaniem obejrzeli występ przedszkolaków. Dzieci w pięknej scenerii, ubrane w charakterystyczne stroje odegrały barwne widowisko złożone z kolęd i scenek z dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Przedszkolaki na moment przestały być zwykłymi dziećmi i i zamieniły się w Najświętszą Rodzinę, anioły, pastuszków i królów, przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Dzieci na scenie i przy mikrofonach poradziły sobie świetnie - mimo tego że z powodu sezonu przeziębieniowego na wspólne próby nie było dużo czasu. Mali artyści z przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role. Za swój występ otrzymali gromkie brawa od publiczności. Całej tej uroczystości towarzyszyły przepiękne kolędy, które obudziły we wszystkich radość i sprawiły że uczestnicy jasełek poczuli magię zbliżających się świąt. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nami.

          Świąteczny nastrój podkreślały dopracowane stroje dzieci, za co niezmiernie dziękujemy Rodzicom, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie tegorocznych, bożonarodzeniowych jasełek.

           

           

          GALERIA



          Wigilia w naszym przedszkolu. 

          Ostatni, przedświąteczny tydzień był w naszym przedszkolu prawdziwie magicznym, a to za sprawą wspólnego świętowania przy jednym stole. Po wysłuchaniu przez przedszkolaków historii o narodzinach Jezusa, dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia, by następnie wspólnie przystąpić do wigilijnego poczęstunku. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje przedszkolaków tylko podkreślały rangę tego ważnego dnia. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania polskich tradycji
          i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

           🎄

          Grupa 0b

          Grupa 0a

          Grupa 0d

          GALERIA



          Świąteczny, radosny czas. 

          Bożego Narodzenia i przygotowania do nich, to dla przedszkolaków czas bardzo oczekiwany i źródło radości. W tym roku wszystkie dzieci, jak zawsze, bardzo chętnie brały udział w wykonywaniu ozdób, dekorowaniu choinek i sal w swoich grupach, słuchaniu bożonarodzeniowych utworów, nauce wierszy, pastorałek i kolęd. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy na poznawaniu tradycji i zwyczajów świątecznych. Wykonywaliśmy ciekawe prace plastyczne, dekorowaliśmy pierniczki, ale też nie zapomnieliśmy o swoich najbliższych, dla których przygotowaliśmy własnoręcznie wykonane niespodzianki. Czas przedświątecznych przygotowań upłynął nam w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuliśmy zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. 

          Grupa 0b

            

          Grupa 0a

            

          GALERIA



          Akcja czytelnicza „Tydzień z książką”

                   W grudniu w naszym przedszkolu została przeprowadzona akcja czytelnicza pt. ”Tydzień z książką”, promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Od poniedziałku do piątku przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dotyczących książki i jej niezwykłych mocy. Podczas zajęć bardzo pomocne okazały się książeczki zakupione w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki którym przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych przez wychowawców zajęciach czytelniczych, a także plastycznych. Ponadto dzieci wybrały i przyniosły książeczki z domowych biblioteczek, ponieważ potrafią się dzielić i chcą aby ich ulubione bajeczki, opowiadania i wierszyki poznały również ich rówieśnicy. Literatura w kącikach czytelniczych była naprawdę różnorodna i ciekawa. Nikogo nie trzeba było przekonywać jaką wartość niesie ze sobą książka, dlatego też nasza przedszkolna biblioteczka pękała w szwach. Dzieci codziennie chętnie sięgały po książki, słuchały bajek, opowiadań, wierszy. W czasie trwania akcji dzieci dowiedziały się między innymi: jak powstają książki?, Jak dbać o książki? Skąd się bierze papier? A także gdzie trafiają książki, które potem pojawiają się w naszych domach. Wspólnie zaprojektowaliśmy też strony tytułowe dla naszej książki, a potem dzieci samodzielnie wykonały swoje mini książeczki, tworząc piękne ilustrowane opowieści. Starszaki urządziły przedszkolną bibliotekę oraz przygotowały wielki plakat z zasadami korzystania z książek. Natomiast maluszki uczestniczyły w zabawach parateatralnych, tworząc w oparciu o poznane bajki - miniprzedstawienia z wykorzystaniem pacynek.

           ​​​​
                   
          Do udziału w tym nietypowym tygodniu książki przedszkolaki zaprosiły również swoich rodziców, którzy czytali dzieciom wybraną bajkę i w ten sposób wprowadzali je w magiczną krainę bajek, baśni i opowiadań. W „Tygodniu z książką” towarzyszyli nam:
          - pani Ania – mama Antosi;
          - pani Małgorzata – mama Miłosza;
          - pani Ania – mama Oliwki;
          - pani Małgorzata – mama Marysi,
          - pan Rafał – tata Nadii.

                 Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za zaangażowanie w rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Zachęcamy również do codziennego czytania swoim dzieciom, ponieważ głośne czytanie uczy mowy, wzbogaca wyobraźnię, rozwija pamięć, buduje i wzmacnia więź z rodzicem, a także pobudza chęć do zdobywania wiedzy.

              
           

          Cieszymy się, że możemy rozwijać u najmłodszych zainteresowania czytelnicze
          wiedząc, że sprzyja to harmonijnemu rozwojowi każdego malucha,
          ale przede wszystkim dostarcza dużo frajdy.

          GALERIA



          I MIEJSCE
          W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
          "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

          W związku realizacją programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" przedszkolaki ze starszych grup wzięły udział w konkursie plastycznym,
          którego celem było utrwalenie wiadomości zdobytych podczas realizacji programu,
          tzn.: propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie umiejetnosci wyboru produktów ekologicznych oraz zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne.
          Ponadto była to doskonała okazja do rozwijania umiejętnosci społecznych: zgodnej współpracy
          w grupie oraz dążenia do wspólnie obranego celu.
          Praca nad projetem makiety trwała już dobre kilka tygodni.
          Dzięki uprzejmości naszych Rodziców, dzieci z radością przyniosły różnego rodzaju materiały potrzebne do jego realizacji. Od poczatku z zapałem przystąpiły do pracy, na bieżąco poddając coraz to nowe pomysły do wykorzystania. Przyznać musimy, że w trakcie trwania prac nad tworzeniem makiety w sali nie do końca zawsze panował taki ład i porządek jaki powinien... było bardzo gwarno ale
          i radośnie :) co potwierdzić mogą Rodzice i pracownicy szkoły, którzy obserwowali codzienne starania dzieci. Ale teraz z dumą możemy stwierdzić, że było warto :)
          Przedszkolaki bardzo przeżywały wyniki konkursu, bardzo marzyła im się wygrana...
          Niemniej jednak była to także świetna okazja do uświadomienia im, że w życiu nie zawsze odnosi się sukces...czasami ktoś jest lepszy od nas i trzeba umieć się z tym pogodzić. Nie należy się zniechęcać,
          a wręcz przeciwnie nadal podejmować wyzwania, bo przecież najważniejsza jest wspólna zabawa i czerpanie radości z podejmowanych działań.
          Finalnie marzenia dzieci się spełniły :) zajęły upragnione i zasłużone I MIEJSCE!

          Radości nie było końca....Zobaczcie sami :)

           

          GALERIA



          Odwiedził nas Św. Mikołaj 

          Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku, przygotowują się do niego  starannie. Już pod koniec listopada przedszkolaki pod okiem swoich pań ,,pisały” listy, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. We wtorek 6 grudnia w przedszkolu już od rana wypatrywano Św. Mikołaja. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka i już wiadomo było, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać, wszystkim przedszkolakom osobiście przekazał piękne prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! 

          GRUPA 0D

           

          GRUPA 0C

           

          GRUPA 0B

           

          GRUPA 0A

          GALERIA



          SKĄD SIĘ WZIĄŁ WĘGIEL?
          ŚWIETO GÓRNIKA

          W piątek 2 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Górnika zwany- „Barbórką”.
          Cały tydzień tematycznie skoncentrowany był wokół prehistorii. Dzieci bardzo lubią tą tematykę.
          Z wielkim zaciekawieniem słuchały ciekawostek na temat dinozaurów oraz "łamały języki" wypowiadając ich skomplikowane nazwy.  Dowiedziały się jak powstał węgiel oraz do czego jest on wykorzystywany w życiu codziennym...co więcej same mogły się o tym przekonać: 
          poznały nową technikę plastyczną: rysowanie węglem, co sprawiło im wiele radości.
          Ponadto była to świetna okazja do przybliżenia dzieciom pracy górnika oraz ich patronki
          Świętej Barbary, która przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni.
          Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o pracy w kopalni, poznały strój górnika,
          akcesoria, które wykorzystuje w swojej pracy, a następnie wykonały czapki- czako. 
          Ten dzień był dla naszych podopiecznych ważną lekcją, która uświadomiła im jak ważna,
          niebezpieczna i trudna jest praca górnika.

          GRUPA 0A
           

           

          GRUPA 0B


          GRUPA 0C

           

          GRUPA 0D


           

          GALERIA



          Obchody Dnia Pluszowego Misia

          W dniu 28.11.2022 r. przedszkolaki z grup 0c i 0d uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
          W tym wesołym dniu dzieci czekało wiele atrakcji, zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiające ilustracje i imiona różnych misiów. Przedszkolaki bawiły się przy misiowych przebojach, m.in: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Brały też udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, a także wykonywały prace plastyczne, których głównym bohaterem był MIŚ.
          Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić ze swoimi pluszowymi ulubieńcami dużo czasu oraz z możliwości zabrania maskotek do przedszkola i pokazania ich swoim koleżankom i kolegom z grupy. Już teraz z niecierpliwością odliczamy dni do kolejnego świeta Pluszowego Misia.

          GRUPA 0C 

          GRUPA 0D 

          GALERIA



          Andrzejki 2022

          W naszym przedszkolu dzieci wiedzą, że zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

          We wtorek, 22 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych symboli, magicznych przedmiotów, sprawdzały kim zostaną w przyszłości, ustawiały buty, aby dowiedzieć się, który chłopiec pierwszy się ożeni lub która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Dużo radości przyniosły dzieciom wróżby najbardziej kojarzone z Andrzejkami czyli lanie wosku, a także przebijanie serduszek w celu sprawdzenia imienia swojego przyszłego wybranka/wybranki. W ten sposób wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Radosna muzyka i kolorowe dekoracje zachęciły przedszkolaków do uczestnictwa w tańcach, zabawach i konkursach andrzejkowych.

          Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny przedszkolny bal!

          GRUPA 0A 

                                                            

           

          GRUPA 0B 


          GRUPA 0C 
           

           

          GRUPA 0D

          ​​​​​

          GALERIA



          Spotkanie edukacyjne z zakresu edukacji
          przyrodniczo-leśnej

          21 listopada 2022 roku dzieci z grup starszych 0a i 0b odwiedził niecodzienny gość: pani Magdalena Tomasiewicz z Nadleśnictwa w Limanowej,
          która zapoznała nas z charakterem pracy leśnika.
          Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania o środowisku leśnym, wzbogaconego prezentacją multimedialną. Głównym celem spotkania było zachęcenie dzieci
          do opiekowania się oraz dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, 
          pogłębienie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym, a także zapoznanie ze sposobami wykorzystania i zastosowania drewna w życiu codziennym.
          Przedszkolaki dowiedziały się, że człowiek jest jedynie gościem w lesie, dlatego musi szanować zwyczaje zwierząt i ptaków w nim żyjących. 
          Spotkanie zakończyło się miłym akcentem:
          Pani Madzia zaprosiła nas na spacer edukacyjny po lesie

          zakończony pieczeniem kiełbasek na ognisku :)
          Już nie możemy się doczekać!


          Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu :)

             

           



          Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          w naszym przedszkolu

          Nie od dziś wiadomo, że
          dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.
          Chociaż jest to istotne nie tylko od święta,
          istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.
          I w naszym przedszkolu dzieci o dniu życzliwości pamiętały,
          magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.

          21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
          dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie
          ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
          W naszym przedszkolu również uczciliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
          Tego dnia przedszkolaki ubrały się na niebiesko, sale zostały ozdobione kolorowymi
          i uśmiechniętymi buźkami. W tym dniu dzieci uczestniczyły w wielu zabawach grupowych i koleżeńskich; podawały cechy charakteru osoby życzliwej; mówiły sobie miłe, ciepłe słowa oraz obdarowywały się uśmiechem. Ponadto przedszkolaki tworzyły kodeks życzliwości oraz ordery uśmiechu.
          Ponadto dzieci zapoznały się ze swoimi prawami i obowiązkami, w oparciu o film edukacyjny. Z zaciekawieniem słuchały, a później dyskutowały na ten temat.
          Ważne, by już od najmłodszych lat wśród dzieci kształtował się prawdziwy obraz otaczającego nas świata, rzeczywitości, w której nie tylko coś nam  się należy i czegoś oczekujemy, ale również mamy pewne powinności i obowiązki. Całokształt tychże zasad sprawia, że wszystkim żyje się lepiej i milej z czym jednomyślnie zgodziły się przedszkolaki. To był dzień pełen radości i dobrej zabawy, ale rówinież nauki!

           Grupa 0a

               Grupa 0b


           Grupa 0d



                        

          GALERIA



          "Magiczny kuferek"
          - innowacja pedagogiczna realizowana
          w naszym przedszkolu

          W roku szkolnym 2022/2023 w oddziałach przedszkolnych realizujemy innowację pedagogiczną, której głównym celem jest rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania książką, rozwijanie i promowanie czytelnictwa, wyrabianie nawyku czytania
          i szanowania książki, a także inspirowanie twórczych działań dzieci. 
          Nowatorstwo innowacji polega między innymi na wprowadzeniu do programu różnorodnych zajęć opartych na czytelniczych spotkaniach przedszkolaków z Dyziem, mieszkańcem Magicznego Kuferka.

          W ramach dotychczasowych spotkań odbywało się cotygodniowe czytanie przez nauczycieli przyniesionych przez Dyzia bajek, baśni czy opowiadań. Przedszkolaki rozmawiały na temat poznanych treści oraz wykonywały zadania proponowane przez naszego gościa - słonika Dyzia.

          Były to:

           

          1. Nauka wierszyka o Brzydkim Kaczątku.

          2. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące głównych bohaterów bajek.

          3. Wykonanie zakładek do książek.

          4. Wykonanie portretu Kubusia Puchatka - bohatera przyniesionej przez Dyzia książeczki. 

          5. Ćwiczenie buzi i języka na podstawie wierszyków logopedycznych. 


               GRUPA 0a                                                            GRUPA 0b               

           

          GRUPA 0C       

                                         GRUPA 0D  

           

          Moment czytania listu i bajeczki przyniesionej przez słonika
          Dyzia wzbudza w każdej grupie mnóstwo pozytywnych emocji, wywołuje radość
          i uśmiech na twarzach przedszkolaków. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne odwiedziny naszego nietypowego gościa.

           

          GALERIA



          Zdrowym być!

          W minionym tygodniu dzieci z grupy 0d wzbogaciły swoją wiedzę o temat zdrowia – zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, dbałości o higienę oraz odpowiedniego ubioru dostosowanego do pogody. Zajęcia dydaktyczne kładły nacisk na szeroką profilaktykę zdrowotną. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często, a jakie rzadziej. Dzieci dowiedziały się, że bardzo ważniejsze są: ruch i picie dużej ilości wody. Ponadto maluszki ćwiczyły umiejętność prawidłowego szczotkowania zębów, po to aby ich uśmiechy były nie tylko piękne, ale i zdrowe. Dzieci zapoznały się również ze sposobami na naturalne podnoszenie odporności - wspólnie z wychowawczynią przygotowały syrop z cebuli.
           

             
           

          GALERIA



          DBAMY O ZDROWIE!
          Realizacja programu edukacyjnego
          "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

          Okres przedszkolny jest etapem intensywnego rozwoju dziecka, jak również kształtowania postaw zdrowego stylu życia. Stąd szczególnie istotnym w tym wieku jest podjęcie działań edukacyjnych, które umożliwiają nabycie określonych umiejętności, a także przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych. Dlatego też w minionym tygodniu dzieci z grup starszych realizowały treści dotyczące zdrowia, w szczególności zdrowego żywienia oraz żywności ekologicznej w ramach programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" Zajęcia edukacyjne zaplanowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać ze zdobytej wiedzy. Rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie co to jest "piramida żywności", po czym przeszliśmy do dyskusji na temat tego co to jest żywność ekologiczna. Przedszkolaki chętnie zabierały głos, mając już pewną wiedzę na ten temat, ale uzupełnieniem wiedzy stał sie film edukacyjny.

          W ramach zajęć, dzieki współpracy z Rodzicami, dzieci z grupy 0a przygotowały zdrowe śniadanie: omlety na słodko z owocami i syropem z agawy" oraz samodzielnie  wykonały kanapki. Apetyty były ogromne, a ile przy tym emocji....Sami możecie sie domyślić :) 

           

          Natomiast dzieci z grupy 0b miały możliwość degustacji produktów mlecznych, spróbowały m.in.: maślankę, kefir, jogurt naturalny, jogurt owocowy, ser żółty, ser twaróg, ser biały z ziołami, ser feta, ser camembert. Przedszkolaki rozpoznawały różne smaki, opisywały kolor oraz konsystencję degustowanych produktów, a na koniec samodzielnie przygotowały smaczne desery z jogurtu naturalnego, płatków zbożowych i owoców. Było mlecznie, pysznie no i ZDROWO!

           

          Kolejnym ważnym punktem zajęć stała się dyskusja na temat tego, co oprócz prawidłowego odżywiania warunkuje nam zdrowie i dobre samopoczucie. "Burza mózgów" przyniosła wiele  trafnych pomysłów. Przypomnieliśmy sobie o tym, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna,  dbałość o higienę i dostosowanie ubioru do warunków pogodowych. Oprócz tego zwróciliśmy uwagę na profilaktykę zdrowotną, domowe sposoby leczenia i zapobiegania chorobom. Dzieci wykonały syrop z cebuli i cytryny, degustując przy tym wspomniane produkty. Miny były zabawne, a śmiechu co nie miara!

                             GRUPA 0A                                                                             GRUPA 0B   

                                                            
          Dziękujemy Rodzicom za współpracę :)

          GALERIA 0A                                                 GALERIA 0B

           



          Jestem małym patriotą

          Wychowanie patriotów jest procesem długofalowym i zaczyna się już od najmłodszych lat. W wychowaniu patriotycznym dzieci chodzi o kształtowanie postaw emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, o rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych i cech charakteru dobrego Polaka - patrioty.
          Nasze przedszkolaki podczas zajęć zapoznały się z  symbolami narodowymi, śpiewały hymn Polski, a starszaki ponadto utrwaliły wiersz „Katechizm Polskiego Dziecka” Wł. Bełzy. W każdej sali powstały kąciki patriotyczne.
          Dzieci we wszystkich grupach rozwijały sprawności manualne, wykonując przepiękne, prace plastyczne, m. in. kotyliony, mapy Polski, godła, a także polskie flagi.
          W dniu barw narodowych, wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w biało - czerwonych strojach i w ten sposób wyraziły swoje przywiązanie do symboli narodowych oraz poszanowanie świąt państwowych i rocznic. 

          Cały tydzień  w temacie „Polska – moja Ojczyzna” zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do Hymnu", które miało miejsce  na sali gimnastycznej 10 listopada o symbolicznej godz. 11.11.

          GRUPA 0A   

          GRUPA 0B   

                 GRUPA OC​​​​

          GRUPA 0D    

          GALERIA



          Dzień Postaci Bajek

          Co prawda Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada,
          ale nie chcąc o nim zapominać w naszych oddziałach przedszkolnych 0a i 0b obchodziliśmy go7 listopada. Od samego rana na korytarzach można było spotkać wiele bajkowych postaci. Było wesoło, radośnie i kolorowo, a ile przy tym emocji to już same dzieciaki wiedzą najlepiej!

          W grupie 0a wątkiem głównym zajęć stali się bohaterowie polskich bajek nawiązujac do tematyki tygodnia "Jestem małym patriotą". Zajęcia rozpoczęły sie od rozdania biletów na to niecodzienne wydarzenie oraz odczytania listu do dzieci od bohaterów polskich bajek. Później nadszedł czas na zaprezentowanieich sylwetek dzieciom. W roli głównej byli: BOLEK I LOLEK, REKSIO, MIŚ USZATEK, KOZIOŁEK MATOŁEK I KOT FILEMON. Dzieci ze skupieniem słuchały informacji na ich temat, niektóre przedszkolaki już je znały, więc sami chętnie wypowiadali się na ich temat. Ci, którzy nie spotkali się z nimi wczesniej mieli okazję obejrzeć krótkie odcinki, dzięki wysoko rozwiniętym narzędziom multimedialnym. Była to świetna okazja porównywania bajek "dawniej i dziś", wyszukiwania podobieństw i różnic. Pomimo upływu lat i szeroko pojmowanych zmian jakie dokonały się na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat - pocieszające jest to, że i teraz bohaterowie z bajek naszego dzieciństwa - dzieciom w dzisiejszych czasach  również przypadły do gustu.  Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna "W starym telewizorze": każdy wybierały ulubionego bohatera z polskich bajek i przedstawiał scenkę z bajki z jego udziałem.
          Zobaczcie sami jakie powstały cudowne prace :)

             

           

          Natomiast w grupie 0b dzieci przypomniały sobie jak wiele bajkowych postaci można spotkać w znanych i lubianych przez nie baśniach i bajkach. Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Bajki towarzyszące dzieciom rozweselają i bawią, często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, chęci niesienia pomocy innym, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. W grupie 0b przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych tańców i zabaw na sali. Wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i na ich podstawie rozpoznawały tytuły, z których pochodzą. W czasie zajęć i zabaw nie zabrakło czasu na ćwiczenie umiejętności czytania i dopasowywania tytułu bajki/baśni do ilustracji. Wiele radości przyniosła dzieciom zabawa parateatralna „Kto rozśmieszy króla?”, a także bardzo emocjonująca gra „Zatrute jabłko Śnieżki”. Na koniec bajkowego, pełnego radości i dobrej zabawy dnia, wszystkie dzieci wykonały prace plastyczną z ulubioną bajkową postacią w roli głównej oraz pozowały do pamiątkowego zdjęcia na tle bajkowej dekoracji. 

           

          W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje.  Nie zabrakło więc: księżniczek, Czerwonego Kapturka, Spider-Mana, Tygryska, Biedronki, Calineczki, Elzy i wielu innych bajkowych postaci. 

           

          GALERIA gr. 0A

          GALERIA gr. 0B



          Kap, kap, kap...jesienne zabawy

          "Czy to słońce czy to deszcz - w przedszkolu fajnie jest".
           W minionym tygodniu dzieci poruszały tematykę jesiennej pogody.
          Poznały zjawiska atmosferyczne występujące jesienią i nie tylko, rozpoznawały symbole pogody, przypisywały im określone emocje oraz wskazywały różne sposoby radzenia sobie ze złością.
          Nie zabrakło również działań rozwijajacych umiejetność cięcia nożyczkami,
          układania elementów w logiczną całość, rozwijania kompetencji matematycznych
          czy uwielbianych przez przedszkolaki zajęć muzyczno-rytmicznych. Okazało się, że można do tego wykorzystać parasole. Jak widać, nie musi padać deszcz, by się przydały.
          Można wykorzystać je na wiele sposobów, czasem nawet nie trzeba wychodzić na podwórko.
          Było wesoło i kolorowo. Zobaczcie sami :)

           
          GALERIA grupa 0a 



          Pamiętamy o tych,
          którzy polegli w obronie naszej ojczyzny

          2 listopada w Dzień Zadusznych przedszkolaki z grupy 0a i 0b uczciły pamięć
          poległych, którzy zginęli walcząc na frontach podczas II wojny światowej.
          Dzieci zapaliły znicze i pomodliły się przy pomniku - miejscu pamięci dziewiętnastu zakładników z II wojny światowej w Starej Wsi. Dzień Zmarłych, choć smutny, stanowi jedno z ważniejszych polskich świąt. Istotne jest zatem, aby dzieci poznały jego znaczenie i sens. Wyniesiona z tego nauka pozwoli im zrozumieć istotę pamięci, szacunku i tradycji. W przedszkolu rozmawiamy z dziećmi na temat tych ważnych świąt, podczas zajęć tłumaczymy, jak ważna jest pamięć i szacunek dla zmarłych, odwiedzanie grobów, zapalanie zniczy. Temat jest trudny, ale śmierć i pamięć o zmarłych nie powinny być tematami tabu. 

          GALERIA



          Pokaz "Magia na wesoło"

          Dzień 24 października okazał się „ magicznym” dniem dla naszego przedszkola. Odwiedził nas bowiem Iluzjonista, który zgromadzonych widzów przeniósł we wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki. Triki z tajemniczą pałeczką, która zamienia się w bukiet kwiatów, kolorowymi wstążkami, które łączyły się w jedną całość, pojawiającymi się i znikającymi węzłami oraz innymi przedmiotami, wprawiły w zachwyt naszą małą widownię. Magiczne sztuczki zapierały dech w piersiach i wywoływały zachwyt na twarzach przedszkolaków. Dzieci wypowiadały za czarodziejem magiczne zaklęcia, a wybrani asystenci osobiście brali udział w magicznych sztuczkach. Pokaz wzbudził szczery zachwyt u dzieci.
          Po zakończonym pokazie przedszkolaki wzięły udział w jesiennej sesji zdjęciowej.


                                                                                    

          GALERIA



          JESIENNE EKSPRESJE MUZYCZNO-PLASTYCZNE

          W minionych dniach przedszkolaki utrwalały wiadomości na temat charakterystycznych
          cech jesieni oraz przedstawiały ją za pomocą artystycznych form wyrazu.
          Dzięki temu miały okazję do odkrywania własnych możliwości twórczych w kontakcie
          z muzyką poważną, jak również rozwijać ekspresje muzyczno-plastyczną. 
          Powstało wiele ciekawych prac, pełnych jesiennych barw,
          które aktulanie zdobią nasze przedszkolne sale.
           

             

          GALERIA



          DEGUSTACJA OGÓRKÓW!

          I wreszcie......Nadszedł oczekiwany dłuuugo dzień:
          degustacji własnoręcznie wykonanych przetworów: OGORKÓW KISZONYCH :) Przedszkolaki nie mogły sie go doczekać. Jedni ochoczo je zajadali, inni troszkę nieśmiało, bez przeknania zabrali niewielka porcję do spróbowania...Każdy według własnego uznania, ale chętych do zajadania nie brakowało. 

          Zobaczcie sami :)

           

          GALERIA



          Święto Drzewa w naszym przedszkolu

          Dnia 11 października 2022 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Święto Drzewa".
          Tego dnia dzieci zdobyły obszerną wiedzę na temat: budowy drzew, poszczególnych gatunków oraz funkcji pełnionych przez nie w przyrodzie. Przedszkolaki rozpoznawały wybrane drzewa iglaste i liściaste po liściach, owocach. Ponieważ bezpośrednie obcowanie z eksponatami sprzyja nauce, dlatego dzieci wybrały się na spacer w okolice przedszkola, aby omówić napotkane po drodze drzewa, dotknąć ich i przeprowadzić obserwacje. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały prace plastyczne, których głównym bohaterem było oczywiście drzewo. Obchody Dnia Drzewa przyczyniają się przede wszystkim do kształtowania wrażliwości i szacunku dla środowiska naturalnego oraz kształtowania postawy odpowiedzialności za zieleń wokół nas.

            

                                                        

          GALERIA




          Wyjazd przedszkolaków na
          spektakl teatralny pt. "Kopciuszek"

           

          Dnia 10 października 2022 r. dzieci z grupy 0a i 0b uczestniczyły w wycieczce do Limanowskiego Domu Kultury, gdzie obejrzały spektakl teatralny pt. "Kopciuszek". Barwne kreacje oraz niezwykła sceneria, wzbudziły wiele emocji wśród przedszkolaków. Widać było, że oglądają z dużym zainteresowaniem, a przedstawienie zapewnia im niezapomniane przeżycia. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie spektaklem nie malało, a uśmiech nie schodził z twarzy naszych małych widzów. Dzieci spędziły w kinie wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa i owacje na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane wrażenia. Do przedszkola dzieci powróciliśmy zadowolone, z nową wiedzą oraz odrobiną teatralnej magii.

             

          GALERIA




          Kisimy ogórki

          Dzisiaj dzieci z grupy 0a i 0b uczestniczyły w niecodziennych zajęciach:
          KISZENIA OGÓRKÓW. Wzbudziło to w nich wiele pozytywnych emocji...
          Z uwagą wysłuchały wiersza, w którym zawarte były poszczególne etapy kiszenia ogórków, po czym zgromadziły potrzebne produkty.  Z radością poznawały ich zapachy oraz wkładały wymienione składnki do słoików. Teraz trzeba tylko uważnie się przyglądać, jak będzie przebiegał proces kiszenia, a następnie przystąpić do degustacji. Dzięki takim działaniom już od małego kształtujemy u dzieci nawyki zdrowego odżywiania i świadomości wartości własnoręcznie zrobionych przetworów, jednocześnie rozwijając umiejętność cierrpliwego oczekiwania na efekty własnej pracy.

            

           

          GALERIA
           




          Dzień języków obcych w przedszkolu

           

           

          GALERIA




          Jesień, jesień kolorowa...

          Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W sali powstały kąciki jesienne, w których zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez dzieci. Przedszkolaki poznały rożne gatunki drzew, porównywały ich liście
          i owoce. Podczas jesniennego spaceru z radością wypatrywały znajome drzewa
          i zbierały ich owoce, które później wykorzystaliśmy do zabaw matematycznych. 
          Nie zabrakło rownież prac plastycznych, ktore dzieci zawsze chętnie wykonują,
          a później pięknie ozddabiaja nasze sale.  Przedszkolaki bardzo polubiły jesień i jej skarby, ale również z niecierpliwością czekają na kolejną porę roku.

            

          GALERIA




          Zdrowe przysmaki jesieni:

          OWOCE I WARZYWA

          Jesień do doskonały czas na owocowo-warzywne zbiory oraz kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. W salach pojawiły się kąciki pełne pachnących świeżych owoców. Dzieci poznawały ich nazwy, degustowały smaki, dowiedziały się, jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać.  
          Ponadto wzięły udział w przygotowaniu soku owocowego oraz owocowo-warzywnego.
          Wszyscy przecież dobrze wiedza, jak bogate w witaminy są soki owocowe. Dlatego warto dziecku pomóc je polubić. Dzięki takim działaniom dzieci kształtują swoje nawyki prozdrowotne, które w przyszłości będą procentowały.
          Podczas zajęć dzieci zapoznały się z etapami produkcji soku, urządzeniem do jego wykonania oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa.  Pełne zainteresowania i entuzjazmu przystąpiły  do pracy, a na twarzach malował sie uśmiech i radość ze wspólnego działania. 

             

              

          GALERIA




          Spotkanie czytelnicze
          w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

           

                   „Radość czytania”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie czytelnicze zorganizowane 29 września przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klasy I a, II a, oraz III. 
                    
          Dzieci wysłuchały wierszy polskich autorów czytanych przez dyrektora biblioteki pana Jacentego Musiała, panią bibliotekarkę Lidię Piegza, specjalnego gościa Jakuba Czachurskiego - studenta prawa, oraz nauczycieli. Oprócz dorosłych wystąpili również uczniowie z klasy II i III, którzy wykazali się umiejętnością pięknego czytania. W nagrodę otrzymali od publiczności gromkie brawa. Podczas występów publiczność świetnie się bawiła, włączając się do recytacji znanych utworów. Panowała wspaniała, radosna atmosfera.
               
          Spotkanie czytelnicze z pewnością zachęciło dzieci do sięgania po książkę w wolnym czasie. Pokazało również, że czytanie może sprawiać radość.

               

           




          „Bezpieczna droga do przedszkola”
           

          W minionym tygodniu nasze przedszkolaki poznawały zasady ruchu drogowego. W trakcie zajęć wykorzystywano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Przedszkolaki poznały i utrwaliły znaczenie kolorów sygnalizacji świetlnej, poznały numery alarmowe, podstawowe znaki drogowe i sposób prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Wykonały też różnorodne prace plastyczne związane z ruchem drogowym.
          Aby utrwalić poznane zasady dzieci wybrały się na spacer, gdzie doskonaliły umiejętność chodzenia po chodniku oraz przechodzenia przez jezdnię.


            

           

           

          GALERIA




          DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA
          w grupie 0d

           

                 23 września br. na zajęciach języka angielskiego najmłodsze przedszkolaki radośnie witały nową porę roku, świętując Dzień Spadającego Liścia. Zajęcia uatrakcyjniły zabawy rytmiczno – słowne (The Colour Flash!), muzyczno – ruchowe (I Spy) oraz manipulacyjne podczas których utrwalano kluczowe słownictwo dotyczące kolorów liści: red... yellow... green leaves.
                 Ponadto dzieci utrwalały obcojęzyczne zwroty oraz obrazowały ruchem treść jesiennej historyjki w trakcie mini teatrzyku.

            

           

          GALERIA




          Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

           

                  W związku z trwającym w dniach 12-16 września 2022 r. „Tygodniem profilaktyki chorób zakaźnych” zainicjowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nasze przedszkole podjęło działania dotyczące profilaktyki zdrowotnej i efektów wczesnego zapobiegania chorobom zakaźnym.
                  W czasie zajęć przeprowadzano pogadanki, gry i zabawy o właściwych zachowaniach prozdrowotnych. Przedszkolaki poznały i utrwaliły zasady prawidłowego mycia rąk oraz podstawowe zasady mające wpływ na zahamowanie rozwoju epidemii, a także wykonały prace plastyczne, których tematem przewodnim był WIRUS.
                  Głównym celem podjętych działań było utrwalenie zachowań prozdrowotnych związanych z profilaktyką chorób zakaźnych oraz w
          drażanie dbałości o własne zdrowie i higienę osobistą.


              
                          
                                                                 

          GALERIA





          WITAJ PRZEDSZKOLE!

          Kolejnych przygód nadszedł czas...

            
                

          Minął 1 września, dzieci przekroczyły po wakacjach próg przedszkola.
          Dla wielu z nich to już kolejny rok przygód, a dla niektórych to początkowo
          trudny czas - rozstania z rodzicami. Ale nie ma co sie martwić,
          trudne chwile już wkrótce pójdą w zapomnienie, a przedszkole stanie się
          drugim domem dla najmłodszych przedszkolaków.
          W grupach starszych pierwsze chwile  mijają na wspólnej zabawie
          i rozmowach na temat wrażeń wakacyjnych.
          Każdy dzień mija bardzo wesoło i radośnie,
          dostarczając możliwości do zdobywania  nowych  doświadczeń i wiadomości.
          Tutaj nie ma czasu na nudę...a tym bardziej teraz,
          kiedy pogoda sprzyja i zachęca do korzystania z atrakcji na placu zabaw.

          Dzieci zawsze chętnie bawią się na zewnątrz. Zabawy na świeżym powietrzu
          to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie motorki 
          i lepsze poznanie otaczającego świata.
           Oprócz tego dziecko,
          przebywając na dworze, dotlenia się, hartuje, staje się sprawniejsze fizycznie.
          Co tu wiele pisać przecież każdy przedszkolak i Rodzic wie,
          że aktywność ruchowa to samo ZDROWIE!


          GALERIA

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie