• 2021/2022

        •  

          "Badam, doświadczam, eksperymentuję"

          - program własny skierowany do dzieci 4 i 5 – letnich,

          realizowany w oddziale przedszkolnym 0c

          Celem programu było rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz obserwowania i wnioskowania w oparciu o przeprowadzone eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze. Ponadto program miał za zadanie  wywoływać u dzieci zaciekawienie różnymi zjawiskami oraz dostarczać radości odkrywania. Głównym założeniem działań było wdrażanie dzieci do bezpośredniego kontaktu z przyrodą, obserwacji, eksperymentowania i działań praktycznych. Pomysł wprowadzenia programu powstał w wyniku wieloletnich obserwacji zainteresowań przedszkolaków. Zainteresowania dzieci niejednokrotnie wykraczają poza program wychowania przedszkolnego, bardzo często zadają pytania o zjawiska przyrodnicze, które je fascynują, a których nie rozumieją. W trosce o podniesienie jakości umiejętności poznawczych,  wdrożono program, który pozwolił w sposób czynny, poprzez doświadczenia, zaspokajać u przedszkolaków naturalną potrzebę zdobywania wiedzy i umiejętności o otaczającym świecie.

          HARMONOGRAM WDRAŻANIA PROGRAMU:

          1. Kolorowy świat.
          - Tęcza na talerzu.

          Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie na środek talerza powoli wlewamy wodę i obserwujemy co się dzieje. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób, już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.

            

          2. Woda.
          - Barwimy wodę.

          Dzieci otrzymują różnorodne materiały do badania właściwości wody w zakresie:  co  zabarwi, a co nie. Dzieci wrzucają plastelinę, kredkę, bibułę, barwnik spożywczy, farbę itp. i sprawdzają co zabarwi wodę, po czym wysuwają wnioski na temat zauważonych zmian.

             

          - Co pływa, co tonie?
          Do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty: ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy, co dzieje się z tymi przedmiotami. Następnie dzieci wrzucają: skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier i inne lekkie przedmioty – omawiają, co dzieje się z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują. Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie i które zatonęły. Zauważają, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na powierzchni wody. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na fakt, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy on pływa, czy tonie - duży kawałek styropianu pływał, mała moneta utonęła.

            

          - "Wędrująca woda"
          Do co drugiej szklanki wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje czyli barwienie papierowych ręczników zauważymy dość szybko. Woda wędruje. Nie ma żadnej pompy, która ją tłoczy ku górze. Sama, wbrew prawu grawitacji „wspina” się – w tym przypadku po papierze i przechodzi do drugiej szklanki. Jest to zjawisko analogiczne do pobierania wody przez drzewo – cząsteczki wody poprzez kapilary wędrują do góry.

            

          -"Tańczące rodzynki"
          Do szklanki z wodą mineralną gazowaną wsypujemy rodzynki. Podziwiamy teraz ich "taniec". Klika zostaje na dnie, inne unoszą się ku górze, aby po chwili z powrotem spadać powoli na dno. Przyczyną bąbelków w wodzie mineralnej jest gaz, dwutlenek węgla. Zbiera on się w postaci pęcherzyków na powierzchni rodzynek, dopóki siła wyporu nie będzie na tyle duża aby je unieść do góry. Na powierzchni wody pęcherzyki pękają a rodzynki opadają na dno naczynia. I cała zabawa zaczyna się od nowa.

            

          - Woda jako produkt spalania.
           Zapalamy świeczkę i stawiamy na stole. Przykrywamy ją szklanką i dokonujemy obserwacji. Staramy się określić czas, po którym świeczka zgaśnie. Na ściankach szklanki pojawiają się drobne krople wody (szklanka „zaparowuje”). Po zdjęciu szklanki przecieramy palcem jej wnętrze – palec jest mokry. Świadczy to o tym, że jednym z produktów spalania jest woda.

            

          3. Powietrze.

          ,,Czy powietrze ma ciężar?

             

          - Bulgotanie – udowadniamy ze powietrze istnieje.

          Bierzemy przezroczysty kubek napełniony wodą i dmuchamy na jej powierzchnię – na tafli wody ukazują sie małe fale. Następnie bierzemy słomkę i zanurzamy ją w wodzie i wydychamy powietrze woda bulgocze. Wydychane przez nas powietrze ukazuje się w postaci bąbelków i wypływa na powierzchnię. Powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne , dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.

            

          Pompujemy balonik.
          Napompowany lekko balonik, zawiązany sznurkiem lub wstążką, staramy się gnieść i nadawać mu inny kształt. Balonik bez problemu przybiera różne kształty. 

            

          - Złap bańkę.
          Puszczamy banki mydlane. Bańki unoszą w sobie powietrze, są leciutkie i przezroczyste.

             

          4. Jajko.
          - Czy jajko jest świeże? 

          Jajka delikatnie wkładamy do wody. Świeże jako tonie, nieświeże unosi się na powierzchni wody. Dlaczego? W świeżym jajku pęcherzyk z powietrzem jest na tyle nieduży, że nie ma wpływu na wyporność jajka. Z biegiem czasu (i psuciem się jajka) komora powietrza się powiększa. 

            
          „Gumowe jajko, czyli co potrafi zdziałać ocet".
          Do wysokiego naczynia wlewamy ocet. Umieszczamy w nim surowe jajko i rozpoczynamy obserwację. Niemal od razu na powierzchni jajka pojawiają się niewielkie bąbelki -  w ok. 90% szkielet jaja zbudowany jest z węglanu wapnia, gdy dochodzi do interakcji z octem, powłoka jaja zaczyna się rozpadać i uwalnia się przy tym dwutlenek węgla. Kwas octowy rozpuszcza skorupkę jajka, a jajko po ok. 10 godzinach staje się elastyczne. Pozostaje jedynie wyraźna, nienaruszona błona zewnętrzna. Jest dość delikatna, dlatego z jajkiem wciąż należy się obchodzić ostrożnie.  Jajko zachowuje się jakby było z gumy. 

             

          5. Magnetyzm.
          - Co przyciąga magnes?

             
          „Zgubiony przedmiot" - jak wyjąć spinacz ze szklanki z wodą bez dotykania spinacza i wody? 

          Przykładamy magnes do ścianki szklanki i wyciągamy zgubiony przedmiot bez dotykania go dzięki przyciąganiu magnesu. Magnes przyciąga metalowe przedmioty, które razem z nim się poruszają wychodząc nawet ponad powierzchnię wody. Siła przyciągania magnesu działa także przez szkło i wodę.     

            


          6. Zdrowe odżywianie.

              

           
           

          GALERIA



          Zabawy sztuką - podsumowanie projektu

          W roku szkolnym 2021/2022 przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych: 0a oraz 0c przystąpiły do II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką". Ten innowacyjny projekt nastawiony jest na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi. I tak w naszym przedszkolu zrealizowaliśmy następujące zadania:

          ZADANIE 1: "DRZEWO ŻYCIA "
          Było to zorganizowanie z okazji Dnia Drzewa (10.10.2021) zajęć w plenerze zainspirowanych obrazem Gustava Klimta „Drzewo życia” i stworzenie dzieła niemalowanego z użyciem darów jesieni i nie tylko.
              

          ZADANIE 2: „KOLOROWE KREDKI CZYLI WIELKI KREDKOWY RECYKLING”.
          Przez cały miesiąc w naszym przedszkolu trwała akcja charytatywno-ekologiczna „Kolorowe kredki czyli wielki kredkowy recykling”. Akcja ta polegała na zebraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek. Zebrane kredki następnie zostały wysłane do organizatorów akcji, którzy pracują nad ich obróbką i segregacją. Przez ten niewielki gest ofiarujemy małym pacjentom dużo radości. Ponadto proekologicznej akcji "KOLOROWE KREDKI" wspiera recykling i uczy dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.
            

          ZADANIE 3: "MATEMATYKA W OBRAZKACH"
          Zadanie to polegało na stworzeniu pracy plastycznej, która stała się dla przedszkolaków jednocześnie ćwiczeniem spostrzegawczości i umiejętności matematycznych. Praca ispirowana była dziełem Jaspera Johnsa, który stworzył serię 12 prac, w których nałożył na siebie cyfry od 0 do 9, tworząc liczne kompozycje.
             

          ZADANIE 4: "KARTONOWE MUZEUM"
          Przy pomocy materiałów odpadowych, a dokładniej kartonów wykonaliśmy wspólnie muzeum, w którym eksponatami były same przedszkolaki. Wszyscy dzielnie pozowali, czemu sprzyjała miła atmosfera obchodzonych tego dnia Walentynek.
             

          ZADANIE 5: "OBRAZY MALOWANE NOŻYCZKAMI"
          Przedszkolaki poznały piękne obrazy Henriego Matisse, przepiękne martwe natury, tańczące postacie, obrazy o intensywnych, wesołych kolorach. A także tworzone pod koniec życia artysty wycinane obrazki, nazywane przez niego "rysowaniem nożyczkami". Chcąc być jak Henri Matisse, dzieci z grupy 0c własnoręcznie przy użyciu nożyczek i kolorwego papieru storzyły kolorowe kompozycje nt. Kosmosu, natomiast przedszkolaki z grupy 0a wykonały pracę nt. powitanie Wiosny.
           

          ZADANIE 6: "WIEJSKA ZAGRODA"
          Tym razem przedszkolaki po zapoznaniu się z tematyką dotyczącą wiejskiego podwórka wykonały „Wiejskie zagrody” – makiety wsi zainspirowane obrazami Tadeusza Makowskiego. Artysta w swych pracach przedstawiał dzieci w scenach związanych z życiem teatralnym, karnawałowym oraz wiejskim. Postaci i otoczenie przedstawiane były bardzo często w sposób prymitywny, częściowo geometryczny. Na jego obrazach doskonale widać jak wytrawnym był kolorystą. Przedszkolaki inspirując sie obrazem olejnym "Wiejskie podworko" przy pomocy dostępnych materiałów (kartonów, materiałów odpadkowych, plasteliny) wykonały makiety wsi.
            

          ZADANIE 7: "NASTRÓJ WYRAŻONY KOLOREM"
          Zadaniem dzieci było stworzenie barometru emocji w postaci własnych dzieł sztuki. Przedszkolaki najpierw uczyły się nazywać i rozpoznawać swoje emocje, a następnie rozwijały wrażliwość emocjonalną - bawiąc się kolorem wyraziły swoje emocje na papierze.
            

          ZADANIE 8: "GOOGLE ARTS AND CULTURE"
          Korzystając z aplikacji mobilnej dzieci w atrakcyjny sposób poznały świat sztuki.
             

          GALERIA 1                   GALERIA 2

          GALERIA 3               GALERIA 4              GALERIA 5



          Pokaz mobilnego planetarium
           

          W niesamowitą kosmiczną podróż w odległe zakątki wszechświata zabrało nas mobilne planetarium ORBITEK, które gościliśmy 2 czerwca w naszej szkole. Dzięki technicznym możliwościom oraz profesjonalizmowi prowadzącego uczniowie mogli przenieść się w najodleglejsze zakątki kosmosu. Podczas kilku seansów oprócz odwiedzin Słońca i planet Układu Słonecznego, wylądowaliśmy też na Księżycu. Poznaliśmy pojęcia i zaobserwowaliśmy widnokrąg, górowanie Słońca w różnych porach roku. Porozmawialiśmy o znakach zodiaku i zaobserwowaliśmy Gwiazdę Polarną oraz inne gwiazdy na niebie. Na zakończenie każdego pokazu wszyscy mogli się przejechać wirtualną, kosmiczną kolejką górską.


            

           

           

          GALERIA



          „Chcesz być zdrowy, nie stroń od wody”    

          Kolejnym z działań jakie podjęła nasza szkoła w ramach programu profilaktyki zdrowotnej „ Zdrowo jemy - zdrowo żyjemy” było przeprowadzenie w oddziałach przedszkolnych i klasach I – II akcji pt. „Chcesz być zdrowy, nie stroń od wody”. Akcja promowała picie wody, zamiast słodzonych napojów.
          W ramach akcji w każdej grupie/klasie zostały przeprowadzone zajęcia nt. roli wody w organiźmie człowieka. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że woda jest niezbędnym elementem prawidłowej diety, a także głównym składnikiem organizmu człowieka (stanowi ok. 70% masy ciała). Dzieci dowiedziały się ile wody powinni spożywać w ciągu dnia oraz poznali źródła wody w diecie.
          Każdy w tym dniu przyniósł do szkoły butelkę wody, aby w ten sposób wyrabiać w sobie nawyk picia wody. Dzieci mogły z niej korzystać w dowolnym momencie dnia, nawet w czasie zajęć.

          GALERIA



          Wycieczka do "Wiśniowego Gaju"

          30 maja dzieci z grupy 0a, 0b, 0c wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Wiśniowy Gaj” w Kobyłczynie. Po przybyciu na miejsce przywitała nas miło gospodyni - pani Irena Szewczyk, jednocześnie zapraszając na pyszne śniadanie. Po posiłku przedszkolaki mogły poznać tajniki powstawania chleba – poznały rodzaje zbóż, mieliły ziarna oraz przygotowały zaczyn ciasta drożdżowego. Dzieci uczyły się też rozpalać ognisko i piec w nim ziemniaki.
          Nie obyło się też bez spotkania ze zwierzętami. Sympatycy zwierząt mogli pogłaskać i nakarmić puchate króliczki i wesołe kozy, a następnie każdy mógł przejechać się na kucyku.
          W „Wiśniowym Gaju” dzieci chętnie korzystały z wielkiego placu zabaw, boiska do gry w piłkę nożną, a także dmuchanej zjeżdżalni. Po zabawach i wielu atrakcjach przedszkolaki mogły nabrać sił odpoczywając w altanie i pałaszując pieczone ziemniaki oraz ciasto drożdżowe. 
          Do przedszkola dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone z wycieczki.
           

             

              

          GALERIA



          Dzień Mamy i Taty

          Mama – to słowo, które kryje w sobie wiele treści. Z nim związane są najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Każdy z nas odczuwa wielką wdzięczność dla mamy za to, że dała mu największy skarb – życie!  W trudzie wychowania towarzyszy mamie ktoś równie ważny– to tata! I on także jest bardzo kochany przez swoje pociechy za to, że robi wszystko, aby ich życie przebiegało w zdrowiu i szczęściu.
          Dzień Mamy – 26 maj i Dzień Taty – 23 czerwca,  to jedne z najpiękniejszych świąt w roku, pełne gorących życzeń, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także jak co roku, uczciliśmy te święta. Przedszkolaki pod okiem wychowawców przygotowały bukiety życzeń. Dzieci z pełnym zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenkę dla swoich rodziców. 


          broken heartheartbroken heart   Występ przedszkolaków  broken heartheartbroken heart

          Ponadto dzieci przygotowały dla swoich kochanych Rodziców własnoręcznie wykonane upominki i laurki.

           
           

          broken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheartbroken heartheart

          Drodzy Rodzice z okazji Waszego święta życzymy radości i uśmiechu, który daje otuchę, a nade wszystko docenienia wielkiego trudu jaki wkładają Państwo w wychowanie swoich pociech oraz miłości z ich strony. Niech zawsze towarzyszy Wam bezustanna wdzięczność i szacunek. Wszelkiej pomyślności!!!
           

          GALERIA



          CZOWY TYDZIEŃ DLA ZDROWIA

          To kolejna akcja przeprowadzona w ramach realizowanego w naszej szkole programu profilaktyki zdrowotnej „ Zdrowo jemy - zdrowo żyjemy”. Trwała ona cały tydzień i polegała na spożywaniu codziennie porcji warzyw i owoców. Głównym celem akcji było kształtowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, promowanie spożywania owoców i warzyw 5 razy dziennie oraz uświadomienie uczniom roli warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. 

          Kolejnym dniom tygodnia przyporządkowane były wybrane kolory, tzn.: 

          Czerwony poniedziałek

            

           

          Wtorek na pomarańczowo

            


          Zielona środa 

            


          Słoneczny czwartek

              


          Tęczowy/ fioletowy piątek

             
           

          Owoce i warzywa dzieci przynosiły z domu, aby następnie wspólnie smakować je w swoich klasach. Bardzo dziękujemy dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie w "Tęczowy tydzeń dla zdrowia".
           

          GALERA



          Zdrowe śniadanie na dobry początek dnia”

          W ramach realizowanego w naszej szkole programu profilaktyki zdrowotnej 
          „ Zdrowo jemy - zdrowo żyjemy” przedszkolaki samodzielne zrobiły zdrowe śniadania. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania zdrowych produktów, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie śniadanie. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin.

            
            

             

            

          GALERIA
           



          Dzień Ziemi

          Podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki zastanawiały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne oraz poznały trudne słowo recykling. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.

            
           

             

          GALERIA
           



          Makieta wsi – realizacja projektu edukacyjnego „Zabawa sztuką”

          Oddziały przedszkolne 0a oraz 0c przystąpiły do kolejnego zadania realizowanego w ramach projektu "Zabawa sztuką". Tym razem przedszkolaki po zapoznaniu się z tematyką dotyczącą wiejskiego podwórka wykonały „Wiejskie zagrody” – makiety wsi zainspirowane obrazami Tadeusza Makowskiego. Artysta w swych pracach przedstawiał dzieci w scenach związanych z życiem teatralnym, karnawałowym oraz wiejskim. Postaci i otoczenie przedstawiane były bardzo często w sposób prymitywny, częściowo geometryczny. Na jego obrazach doskonale widać jak wytrawnym był kolorystą. Przedszkolaki inspirując sie obrazem olejnym "Wiejskie podworko" przy pomocy dostępnych materiałów (kartonów, materiałów odpadkowych, plasteliny) wykonały makiety wsi.

           

           

             

          GALERIA



          Wielkanocny czas w Naszym przedszkolu

          Wielkanoc to czas wielkich przygotowań, malowania pisanek, pieczenia babeczek, strojenia wielkanocnych koszyczków. Taka wiosenna i świąteczna atmosfera zapanowała również w naszym przedszkolu. Był to doskonały okres na tworzenie prac plastycznych, na zabawy ruchowe oraz tworzenie kącików świątecznych. Dzieci z naszego przedszkola miały pełne ręce pracy, dzięki czemu w każdej grupie zapanowała świąteczna atmosfera. Przedszkolaki poznały zwyczaje i tradycje wielkanocne, malowały i wyklejały kolorowe pisanki, wysiewały rzeżuchę, robiły kurczaczki i zajączki oraz kartki świąteczne. Efekty ich pracy można było podziwiać w salach oraz na korytarzach naszego przedszkola.

           

            

           

            

           

          GALERIA




            Pierwsza pomoc przedmedyczna

          W miniony piątek tj.1 kwietnia w oddziałach przedszkolnych  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je strażacy z OSP Stara Wieś, jednocześnie będący Rodzicami naszych podopiecznych :) 

          Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która jej potrzebuje. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci natomiast często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.  
          Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życiaoraz obserwowały czynności ratownicze, które wzbudziły wiele emocji.
           Dzieci  mogły również samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. 
          Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt.  
          Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

            

             

          GALERIA



           

          Pierwszy Dzień Wiosny

          Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
          przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży..."

           

          W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny od rana w przedszkolu panowało wielkie poruszenie. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku, rozwiązywały wiosenne zagadki, odgadywały nazwy wiosennych kwiatów oraz wykonywały wiosenne prace plastyczne. Ponadto przedszkolaki chętnie uczestniczyły w sadzeniu wiosennych kwiatów. Jednak najwięcej radości sprawiło im poszukiwanie wiosny w plenerze. Już chwilę po wyjściu z przedszkola udało im się odnaleźć jej pierwsze zwiastuny: stokrotki, zawilce, bazie, kwitnącą leszczyne, pierwsze pąki na gałęziach i wiele innych. Świadczy to o tym, że wiosna już naprawde u nas zagościła, z czego wszyscy bardzo się cieszymy.

           

           

          GALERIA



          Wycieczka przedszkolaków - przedstawienie teatralne "Ja, Pinokio"

          W dniu 21 marca przedszkolaki udały się na spektakl pt. „ Ja, Pinokio” wystawiony przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania kulturą, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze, a także wzmocnienie więzi pomiędzy uczniami.
          W pięknej scenerii, przy doskonałej grze aktorskiej, barwnych kostiumach, dzieci mogły śledzić losy niesfornego pajacyka – Pinokia, który przeżył wiele niezwykłych często dramatycznych przygód. Oprócz tytułowego Pinokia pojawiło się również kilku innych bohaterów m. in. Mądra Wróżka, Gadający Chrząszcz oraz Przebiegły Kot i Sprytny Lis.

          Cała baśniowa przygoda, humoru, piosenek i magii opowiedziana była wierszem.
          Opowieść bawiła i wzruszała, a przy tym stanowiła wspaniałą formę edukacji w zakresie podstawowych zasad moralnych. Przedstawienie niosło ze sobą ważne przesłanie, Pinokio bowiem przekonał się w końcu, że starszym należy się szacunek, kłamstwo nie popłaca, a miłość czyni cuda.
          Dla dzieci było to kolejne ciekawe spotkanie z prawdziwym aktorem i żywym słowem.

           

               

          GALERIA



          W karnawale same bale

          24 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Od samego rana w całym budynku huczało od podekscytowanych głosów oraz tanecznej muzyki. Przedszkolaki przebrane za swoich ulubionych bohaterów bawiły się przy najlepszych dziecięcych przebojach. Atrakcją balu były zabawy i konkursy, w których nie zabrakło rywalizacji, śmiechu i dobrej zabawy. W przerwach przedszkolaki mogły zregenerować swoje siły przy poczęstunku. Wszyscy chętnie pałaszowali pączki, które zgodnie z tradycją – w tłusty czwartek- należy zjeść, a  przynajmniej jednego.

             

           

          GALERIA



          Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką"

          Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką" to projekt nastawiony na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi. Udział w nim pozwala na wspólną podróż przedszkolaków w głąb sztuki.
          I tak w ciągu kolejnych miesięcy roku szkolnego przedszkolaki zrealizowały dalsze z jego zadań. A były to:

          ZADANIE 3: "MATEMATYKA W OBRAZKACH"
          Zadanie to polegało na stworzeniu pracy plastycznej, która stała się dla przedszkolaków jednocześnie ćwiczeniem spostrzegawczości i umiejętności matematycznych. Praca ispirowana była dziełem Jaspera Johnsa, który stworzył serię 12 prac, w których nałożył na siebie cyfry od 0 do 9, tworząc liczne kompozycje.

          A o to dzieło stworzone przez przedszkolaków z grupy 0c:

           

          ZADANIE 4: "KARTONOWE MUZEUM"
          Przy pomocy materiałów odpadowych, a dokładniej kartonów wykonaliśmy wspólnie muzeum, w którym eksponatami były same przedszkolaki. Wszyscy dzielnie pozowali, czemu sprzyjała miła atmosfera obchodzonych tego dnia Walentynek.
          Zapraszamy do naszego "Walentynkowego kartonowego muzeum":

           

           

           

          ZADANIE 5: "OBRAZY MALOWANE NOŻYCZKAMI"

          Przedszkolaki poznały piękne obrazy Henriego Matisse, przepiękne martwe natury, tańczące postacie, obrazy o intensywnych, wesołych kolorach. A także tworzone pod koniec życia artysty wycinane obrazki, nazywane przez niego "rysowaniem nożyczkami". Chcąc być jak Henri Matisse, dzieci z grupy 0c własnoręcznie przy użyciu nożyczek i kolorwego papieru storzyły kolorowe kompozycje nt. Kosmosu. 

                    

           

          GALERIA



          Walentynki w przedszkolu

           

          W dniu św. Walentego panował wyjątkowy nastrój. W przedszkolu królował kolor czerwony. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka. Podczas świętowania walentynek dzieci doskonaliły umiejętności mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym.

          Przez cały tydzień dzieci mogły wykonać walentynki dla kolegów czy koleżanek i wrzucać je do walentynkowej poczty. A 14 lutego starsze koleżanki rozdały przedszkolakom mnóstwo kolorowych walentynek od cichych wielbicieli.  Dzień ten był pełen pozytywnych emocji.

           

           

          GALERIA



          Dzień Babci i Dziadka 2022

          Piątek 14 stycznia był dla wszystkich dniem wyjątkowym, innym od wszystkich dni w przedszkolu. Odbyły sie bowiem w każdej grupie nagrania występów dla Babć i Dziadków. Wszystkie przedszkolaki wytrwale pracowały, aby na czas przygotować nie tylko upominki, ale również wiersze i piosenkę dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Dzieci wiedziały, że nie można zaprosić  bliskich do przedszkola bo jest pandemia,  ale mimo to chętnie podejmowały każde zadanie. Wreszcie kiedy nadszedł ten dzień wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania. 
          Film z nagraniem występu już został rozesłany, mamy nadzieję, że będzie się podobał i wyciśnie niejedną łzę wzruszenia.  

          Sto lat i wszystkiego dobrego
          kochane Babcie i drodzy Dziadkowie!!!

           
          Występ z okazji Dnia Babci i Dziadka



          GALERIA
           



          Wigilia u przedszkolaków

          W środę 22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i świętowały przy pięknie udekorowanych stołach.
          Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie, serdeczne relacje.

           

           

            

          GALERIA



          W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

          Grudzień jest szczególnym miesiącem, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu jest to czas intensywnych, ale przede wszystkim radosnych przygotowań, które jeszcze bardziej wprowadzają nas w ten magiczny nastrój, na który większość z nas czeka cały rok.

            

                    

                     

           

          GALERIA



          Mikołajki w przedszkolu

          Jak co roku, 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Już od samego rana dzieci pięknie wystrojone z podekscytowaniem nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka, zwiastującego przyjście długo wyczekiwanego gościa. Święty Mikołaj dotarł na czas. Swoje wejście rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho!. Zmęczony dźwiganiem wielkiego worka z prezentami, ale jak zawsze uśmiechnięty usiadł razem z nami. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki przywitały Mikołaja wierszami i piosenkami, za co zostały obdarowane wspaniałymi upominkami. 

          GALERIA

           



          Dzień Pluszowego Misia w grupie 0d

          Jak co roku 25 listopada  wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego 0d uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień. Każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, wśród nich można było zobaczyć misie małe i duże. Wszystkie były śliczne i niezwykłe. Dzieci wspólnie ze swoimi maskotkami bawiły się przy piosenkach oraz brały udział w zabawach ruchowych. Ten dzień pełen był uśmiechu i wspólnej, wesołej zabawy.

          GALERIA

           



          Zdrowie, zdrowie, zdrowie - niech każdy się dowie!

           

             

           

          W ostatnim czasie tematyka zajęć koncentrowała się wokół edukacji prozdrowotnej.
          Była to doskonała okazja do kształtowania właściwych nawyków higieniczno-zdrowotnych połączona z propagowaniem zdrowego stylu życia.
          Umiejętności i nawyki związane ze zdrowym stylem życia kształtują się
          już we wczesnym okresie życia, dlatego tak istotne jest, by już od najmłodszych lat na poruszać owe treści - wtedy psychika dziecka jest wrażliwa na oddziaływanie otoczenia. Później trudno to zmienić, dlatego nabyte w tym wieku umiejętności, nawyki i postawy zachowane zostaną na dalsze lata życia.
          Podczas zajęć poruszano tematy higieny osobistej, zdrowego odżywiania się,
          propagowania ruchu oraz profilaktyki zdrowotnej (wizyty u lekarzy specjalistów).
          Dzieci poznały Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. 
          Dowiedziały się, jakie grupy produktów należy spożywać każdego dnia, aby mieć dużo siły do działania,
          a nasz organizm funkcjonował prawidłowo, a któr
          e ograniczać lub nawet unikać. 

          Mamy nadzieję, że nauka „nie pójdzie w las” i dzieci będą dbać nie tylko o własne zdrowie,
          ale również o zdrowie innych.

          GALERIA

           



          Andrzejki w przedszkolu

          „Hokus-pokus, czary-mary,
          niech się spełnią andrzejkowe czary”

          25 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ wszystkie grupy świętowały Andrzejki. 
          Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. W przerwach między tańcami i zabawami przedszkolaki częstowały się słodkim poczęstunkiem.
          Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym najmłodszym wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

               

           

          GALERIA

           



          Zabawy swobodne, nauka przez zabawę

          GRUPA 0b

            

          Zabawa to podstawowa forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym.
          Dzięki niej  dziecko robi ogromny krok w swoim rozwoju. Poprzez zabawę dziecko zdobywa umiejeętności, sprawności, doświadczenia. Wzbogaca zasób wiedzy o otoczeniu, rozwija wyobraźnię przestrzenną, myślenie przyczynowo-skutkowe. Aktywność zabawowa daje takze  młodemu człowiekowi możliwość kierowania swoim zachowaniem.
          Podejmując coraz to nowe działania w zabawie dziecko coraz lepiej będzie sobie radziło w nowych sytuacjach i to nie tylko tych zabawowych, ale również  z życia codziennego. W trakcie zabawy myślenie zaczyna wyprzedzać działanie, rozwija się motoryka dziecka (manipulacja, ruchy dłoni, palców), ma tu też miejsce emocjonalna ekspresja dziecka - następuje okazja do wyładowania nagromadzonych emocji. Zabawa ułatwia wyrażanie uczuć, tu tworzą się warunki do wypróbowania swych zdolności, umiejętności,tu też są podejmowane nowe czynności, które dziecko ćwiczy. Zabawa uczy dawać, brać, dzielić się, dzięki czemu kształtuje się w młodym człowieku świadomość konieczności dostosowania się do reguł i zasad obowiazujących w grupie, celem lepszego funkcjonowania wszystkich jej członków. Dziecko uczy się cierpliwości w dążeniu do celu, wytrwałości, umiejętności współpracy, koleżeńskości, chęci niesienia pomocy. To wszytko składa się na umiejętności społeczne - dziecko zaczyna sprawniej komunikować się z innymi oraz rozumieć potrzeby innych, nie tlko swoje.

          GALERIA

           



          11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
           

          "Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
          To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

          W naszym przedszkolu świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup zebrały się, aby uroczyście świętować to wyjątkowe dla Polaków święto. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu odśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

          https://www.youtube.com/watch?v=diGJ9wW6yW4

          Po uroczystym odśpiewaniu hymnu dzieci brały udział w zajęciach, w czasie których poznawały m.in. symbole narodowe: godło, flagę i hymn, a także z dumą recytowały „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Przedszkolaki wykonały też piękne, patriotyczne prace plastyczne.To był piękny i wzruszający dzień. Było dostojnie, wytwornie…
          Brawo mali Polacy!!! Jesteśmy z Was dumni!

          Uroczyste świętowanie 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości miało na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

           

          GALERIA

           



          KOLOROWE KREDKI czyli wielki kredkowy recykling

          ZADANIE 2 z ogólnopolskiego projektu "Zabawy sztuką".

          Przez cały miesiąc w naszym przedszkolu trwała akcja charytatywno-ekologiczna  „Kolorowe kredki czyli wielki kredkowy recykling”. Akcja ta polegała na zebraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek. Zebrane kredki następnie zostały wysłane do organizatorów akcji, którzy pracują nad ich obróbką i segregacją. Odrestaurowane kredki są przekazywane do szpitali, szkół przyszpitalnych. Przez ten niewielki gest ofiarujemy małym pacjentom dużo radości. 
          Ponadto p
          roekologicznej akcji "KOLOROWE KREDKI" wspiera recykling i uczy dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

           



          Bardzo dziękujemy wszystkim zbieraczom kredek. Paczka z kredkami została w listopadzie wysłana do organizatorów tej wspaniałej akcji.

          Dziękujemy również przedszkolakom, które dzielnie pomagały w temperowaniu i segregacji kredek.

            

           

          GALERIA
           



          Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką"

          W roku szkolnym 2021/2022 przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych: 0a oraz 0c przystąpiły do II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką". Ten innowacyjny projekt nastawiony jest na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi. Udział w nim pozwala na wspólną podróż przedszkolaków w głąb sztuki.

          Uczestnicy projektu realizują wybrane zadania związane ze sztuką.
          I tak w naszym przedszkolu  na początku października zrealizowaliśmy

          ZADANIE 1: "Drzewo życia"
          Było to zorganizowanie z okazji Dnia Drzewa (10.10.2021) zajęć w plenerze zainspirowanych obrazem Gustava Klimta „Drzewo życia” i
          stworzenie dzieła niemalowanego z użyciem darów jesieni i nie tylko.


           

           

          GALERIA

           



          Poznajemy jesienną pogodę
          - przedszkolaki z grupy 0d

          W ostatnim tygodniu przedszkolaki z grupy 0d zgłębiały temat jesiennej pogody. Dzieci zostały poproszone o przyniesienie wytłaczanek po jajkach. Jak myślicie, co z nich wyczarowały? 
          Z pomocą pań przedszkolaki wykonały chmury z kroplami deszczu. Dzieci malowały wytłaczanki na niebiesko, a potem nawlekały papierowe krople na sznurki. Zajęcia te miały charakter proekologiczny, ukazały dzieciom jak w łatwy sposób można nadać drugie życie różnym przedmiotom.

           

           

          GALERIA

           



          Intaktywne spotkanie z bajką

          W ostatnich dniach października dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały przedstawienie pt. ,,Interaktywne spotkanie z bajką”. Katolicki Teatr Edukacyjny przygotował dla młodszych widzów  spektakl, w którym aktorzy i  artyści cyrkowi pojawili się na scenie dzięki połączeniu on -line. Widzowie poznali bohaterów znanych bajek i baśni : Pinokia, Królową Śniegu, Sindbada Żeglarza i Pocahontas. Mieli okazję razem z Kajem i Gerdą przenieść się do krainy Królowej Śniegu, gdzie spadł na nich biały, miękki  puch. W czasie piosenki śpiewanej przez  Pocahontas na widzów leciały z góry bańki mydlane. 

          Na pamiątkę spotkania  wszyscy jego uczestnicy otrzymali ,, Baśniowe zagadki” i zakładki do książeczek.

           

            

           

          GALERIA

           



          Przedszkolaki pamiętają...

             

          1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych.
          Jest to dla nas Polaków czas szczególny, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.
          W związku z tym istotne jest, by dziecko wiedziało jaki jest sens i znaczenie tego święta. Dlatego 28.10. 2021 r. dzieci z grupy 0a i 0b  udały się pod starowiejski pomnik, by zapalić znicze. Była to okazja aby przekazać dzieciom choć cząstkę polskiej obyczajowości, jaką jest pamięć o zmarłych - tych najbliższych i tych, na których grobach nikt od dawna nie zapalił symbolicznego światełka. Ponadto była to także doskonała okazja do zaszczepiania w dzieciach postaw patriotycznych, pamięci o walczących o wolność dla kraju.

           

          GALERIA

           



          Serki smakowe - grupa 0a

             

          Od dawna wiadomo, że ser biały to samo zdrowie.
          W tym tygodniu przedszkolaki z grupy 0a miały okazję komponować własne smaki
          z wykorzystaniem twarożku. Każdy z zapałem przystąpił do pracy, by na drugie śniadanie zjeść zdrową kanapkę - nawet jeśli ser nie należał do jego ulubionych produktów.
           

          GALERIA

           



          Co z czego otrzymujemy? 
          - zajęcia w grupie 0d

          W październiku dzieci z najmłodszej grupy brały udział w zajęciach z cyklu: Co z czego otrzymujemy? Podczas zajęć przedszkolaki zapoznały się z produktami pochodzącymi z mleka, rozpoznawały je za pomocą węchu i smaku. Dzieci poznały również proces powstawania mąki oraz jej właściwości. 
          Ponadto przedszkolaki pod nadzorem wychowawczyni przygotowały ciecz nienewtonowską. Eksperyment ten przyniósł naszym maluszkom wiele radości i zabawy.

             

             

          GALERIA

           



          Od ziarenka do bochenka - pieczemy chleb

            

          Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt,, Od ziarenka do bochenka”, dzięki której dzieci poznały etapy  rozwoju i wzrostu ziarna, jego obróbkę oraz sam proces pieczenia chleba.
          Celem zajęć było zgromadzenie informacji skąd się bierze mąka, jak również zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba,
          a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. 
          Wspólnymi siłami dzieci przygotowały składniki potrzebne do upieczenia chleba. Z radością wsypywały i dokładały kolejne produkty, a kiedy ciasto było gotowe zostało odłożone w ciepłe, słoneczne miejsce - na parapet przedszkolnej sali. W tym czasie dzieci obserwowały  proces "wyrastania ciasta". Jakież było zdziwienie, gdy po tym jak ciasto zostało odstawione na parę minut podwoiło swoją objętość :).
          Zajęcia kulinarne bardzo dzieciom przypadły do gustu, były bardzo aktywne
          i zainteresowane. Po wyrośnięciu ciasto zostało zaniesione do przedszkolnej kuchni, gdzie Panie kucharki włożyły je do piekarnika. Na następny dzień przyszła pora na degustację "naszego" chlebka z dodatkiem różnych rodzajów serów. Była to kolejna porcja wiedzy dla przedszkolaków, bo przecież...tym razem - dowiedziały się z czego otrzymujemy SER.

          GALERIA
           



          Poznajemy nie tylko litery, ale również... GLINĘ I PIASEK!

          Przedszkole to nie tylko zabawa... Kto nie wierzy niech sam zobaczy  czego przedszkolaki  uczą się na zajęciach.
          Literki - rzecz jasna, ważna i oczywista....ale PIASEK i GLINA?
          Oooo tak!
          W tym tygodniu dzieci poznały właściwości piasku i gliny oraz produkty z nich otrzymywane. Na początek obejrzały film edukacyjny o garncarstwie (zapomnianym przez większość osób w dzisiejszych czasach) oraz procesie produkcji szkła.
          Następnie uważnie badały za pomocą zmysłów wymienione wyżej surowce, które  wydawałoby się zwykłe i powszechne...a jednak wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci. Z zaciekawieniem oglądały i dotykały glinę i piasek, porównując ją z ziemią,
          a następnie wykorzystały je do dalszych działań. Z gliny ulepiły to, co bujna  wyobraźnia im podpowiedziała, a piasek wysypany na tacki posłużył do utrwalania
          graficznego obrazu poznanej ostatnio litery "M,m".

          GALERIA
           



          Wycieczka do kina - grupa 0c

          Dnia 07.10.2021 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0c wybrały się na wycieczkę do kina Klaps na film animowany pt. „Rodzinka rządzi II”.

          Film opowiadał o przygodach Tima i jego rodzinki. Żona Tima pracuje, a on został w domu z dziećmi – niesamowicie inteligentną kilkuletnią Tabithą i niemowlakiem Tiną. Starsza z dziewczynek jest najlepszą uczennicą i uwielbia swego wuja Teda. Być taka jak on – to jej największe marzenie. Mała Tina natomiast ujawnia, że ​​jest tajną agentką BabyCorp. Jej misją okazuje się być odkrycie mrocznych sekretów szkoły, do której chodzi Tabitha. To z jej tajemniczym założycielem – dr Erwinem Armstrongiem musieli zmierzyć się bohaterowie.

          Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic wię dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci.

          GALERIA

           



          Pysznie, zdrowo, owocowo

          Miniony tydzień był dla przedszkolaków bardzo zdrowy i owocowy. Dzieci świetnie się bawiąc dowiedziały się wielu ciekawostek, badały owoce za pomocą zmysłu dotyku, wzroku i węchu. Przedszkolaki segregowały owoce, przeliczały zbiory, porównywały wielkości i odpowiadały na zagadki. Wspólnie sprawdzaliśmy, co owoce kryją w środku. Wiemy już jaka jest różnica pomiędzy owocami polskimi, a egzotycznymi. Dzieci wspólnie wykonały m.in. sok jabłkowy oraz owocowe desery. Powstało też wiele owocowych prac plastycznych.

             
          GALERA

           



          Wycieczka do Teatru Lalek "Rabcio" - grua 0a i 0b


          Dnia 08.10. 2021r. /piątek/ wszystkie przedszkolaki z grupy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalek "Rabcio"  w Rabce Zdroju na spektakl pt."Skrzaty domowe".
          Celem wycieczki było  rozbudzenie: wrażliwości na sztukę teatralną (kontakt ze sztuka
          i wielka sceną), zainteresowania kulturą,wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze, jak również integracja dzieci z grup 0a i 0b. Wszystkie dzieci były bardzo podekscytowane wyjazdem
          już od początku tygodnia.
          Każdy odliczał na paluszkach, ile to jeszcze dni do wycieczki.....W znacznej większości  była to ich pierwsza grupowa wycieczka autokarowa, więc emocji nie brakowało.
          Po przybyciu na miejsce przedszkolaki z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie zrobiła na nich wielka widownia z niezliczoną ilością foteli i oczywiście SCENA.  Nie mogły oderwać oczu od tego, co działo się na deskach teatru. Skrzaty zapoznały dzieci z różnymi zakątkami domu, które zachęcały wszystkich do uruchomienia wyobraźni. W przedmiotach codziennego użytku odnaleźć można było całą gamę skojarzeń. Niezauważalny na co dzień próg, stał się bohaterem opowieści, podobnie jak domowe przestrzenie: salon, sypialnia, łazienka, kuchnia, przedpokój. Któż by pomyślał, że tyle fantastycznych przygód czeka nas w każdym zakątku domu? Zwyczajna wycieraczka, słuchawka prysznicowa, lampka nocna, wieszak na ubrania czy czajnik mogą okazać się czymś niebywałym, wprost nie do uwierzenia...czymś dostępnym tylko dla... osób z ogromną wyobraźnią. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowałom, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

          GALERIA

           



          Wycieczka do lasu

          Korzystając ze słonecznej, pięknej pogody 27.09.2021r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do lasu. Głównym celem wycieczki było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci z roślinnością tam występującą. Przedszkolaki wyruszyły na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, a także grzyby.

            

          GALERIA



          Teatrzyk "Strażak - Maciuś"

          Marzeniem małych chłopców jest w przyszłości zostać strażakiem. I takie właśnie marzenie miał bohater bajki, którą przedszkolaki mogły obejrzeć w przedszkolu w dniu 22 września 2021 r. Spektakl pt: "Maciuś Strażak" opowiadał historię chłopca, który chciał zostać strażakiem, ale nie wiedział jak to zrobić. Maciuś otrzymał w prezencie od Pana Naczelnika sprzęt strażacki i wraz ze swoją zwierzęcą drużyną uczył dzieci, jak obchodzić się z ogniem i wodą. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Spektakl był bardzo ciekawy i pouczający, miał na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z ognia. Dzieci utrwaliły sobie również numery alarmowe. Przedstawienie bardzo się podobało o czym świadczyły głośne brawa na koniec występu. Po powrocie do sal przedszkolaki dzieliły się swoimi wrażeniami.

            

          GALERIA



          Zasady ruchu drogowego znamy !!!
           

          We wrześniu w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznawały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego. Na pobliskim przejściu dla pieszych uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. W trakcie zajęć wykorzystywano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Ponadto dzieci wykonały mnóstwo różnorodnych prac plastycznych związanych z ruchem drogowym.
          Podsumowaniem tygodnia zajęć było spotkanie z panem policjantem, który przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.

           

           

          GALERIA

           



          Zabawy na placu zabaw
          - grupa 0a i 0b

          Przedszkolaki uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu – każdy się z tym zgodzi, a po wakacyjnej rozłące z kolegami i koleżankami oraz sporej dawce deszczu w sierpniu dzieci czekały na ten moment z niecierpliwością. Oczywiście jak każdego roku przed wyjściem na plac zabaw przedszkolaki poznały zasady bezpiecznego korzystania z wszystkich urządzeń znajdujących się na placu, omówiły zachowania, które mogą zagrażać bezpieczeństwu ich samych, jaki i kolegów i koleżanek.
          Tak więc, korzystając z pięknej pogody dzieci z grup 0a i 0b z uśmiechami na twarzach korzystały z atrakcji placu zabaw. Szaleństwa na świeżym powi
          etrzu są nie tylko świetną zabawą,, ale także prawdziwą nauką. Plac zabaw jest dla dzieci miejscem codziennej aktywności zabawowej podejmowanej indywidualnie lub wspólnie z rówieśnikami. Jest dla nich także źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania wielu sprawności ruchowych i pokonywania przeszkód. Poprzez aktywność na placu zabaw dzieci ćwiczą wiele umiejętności, które przydadzą im się przez wiele następnych lat.

           

           

          GALERIA
           



          Pierwsze dni w przedszkolu
          grupa 0c i d

           

          Beztroski czas wakacji dobiegł końca. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Od 1 września przedszkole tętni życiem. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Starsze przedszkolaki z radością witały swoich kolegów. Najmłodsi z nutką niepewności poznawali swoje sale, kolegów i panie. Przez cały dzień dzieciom towarzyszyła zabawa i wesołe pląsy. Po krótkiej chwili wątpliwości i obawy, nawet u najmłodszych przedszkolaków na buzi zagościł szeroki uśmiech. 

           

          GALERIA

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie