• Monitoring przyrodniczy

• Monitoring przyrodniczy w naszej szkole

W lutym 2013 r. przy naszej szkole została zamontowana stacja meteorologiczna  meteo w ramach projektu EDUSCIENCE. Nasi pierwszoklasiści mają możliwość prowadzenia codziennych obserwacji meteorologicznych.

Stacja meteo jest profesjonalną stacją pogodową dostarczającą podstawowych danych pogodowych jak: temperatura, wilgotność, opad, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne oraz wielu danych dodatkowych jak temperatura odczuwalna czy temperatura punktu rosy. Stacja meteo z konsolą odbiorczą jak i konsola odbiorcza z komputerem komunikuje się drogą radiową. Oprogramowanie komputerowe umożliwia monitorowanie i rejestrowanie danych meteo oraz zapewnia dostęp do historii danych pomiarowych, analizowanie trendów i tendencji w czasie np. poprzez wykresy.

W skład zestawu wchodzi:
          konsola odbiorcza z wyświetlaczem LCD
          zewnętrzny czujnik temperatury i wilgotności
          deszczomierz
          wiatromierz
          bezprzewodowy interfejs USB do komputera

Głównym celem prowadzenia obserwacji i pomiarów jest przybliżenie uczniom zawodów o charakterze użyteczności społecznej w ramach tzw. „pracy w służbie”. Przygotowywanie do pracy w takich zawodach powinno następować już od szkoły podstawowej, przy jednoczesnym dostępie uczniów do sprzętu pomiarowego gwarantującego dobrą jakość uzyskanych wyników pomiarowych. Osoby te muszą także wykształcić w sobie poczucie systematyczności i dyscypliny. W projekcie proponuje się oswajanie uczniów z tym problemem oraz wyrobienie poczucia obowiązkowości od pierwszego etapu kształcenia.

Dodatkowym celem jest pogłębienie umiejętności wykorzystywania obserwacji naukowych w praktyce życia codziennego.

Szkoła ma możliwość nanoszenia swoich obserwacji i pomiarów na portalu Eduscience. Ponadto wszystkie szkoły biorące udział w  monitoringu w każdej chwili będą miały podgląd, które szkoły są aktywne i już przekazały swoje dane na specjalnej mapie w ramach portalu internetowego Eduscience.

Otrzymane ze szkół dane będą opracowywane i przedstawiane w formie graficznej dla większości zagadnień na oddzielnych mapkach tematycznych dostępnych także na portalu Eduscience.

Monitoring przyrodniczy w szkole podstawowej na pierwszym etapie kształcenia opiera się na wytworzenie nawyku obserwacji otaczającej przyrody w określonych porach dnia oraz zapamiętanie lub zanotowanie najważniejszych zaobserwowanych zjawisk.

Zakres tych obserwacji opiera się o typowe zdarzenia i fakty w przyrodzie związane między innymi z porami roku, łatwe do zdefiniowania, ale i charakterystyczne dla danego rejonu kraju. Możliwość obejrzenia rozkładu tych samych zdarzeń lub faktów na mapie Polski pozwoli uczniowi na własną ocenę różnic w środowisku jego miejsca zamieszkania lub bezpośredniego otoczenia.

Elementami dla takiego monitoringu jest codzienne określenie w tej samej porze dnia podstawowych warunków meteorologicznych:

• zachmurzenie – w trzech kategoriach: dzień słoneczny, całkowicie pochmurny bądź mieszany,
          • wiatr – stwierdzenie występowania lub braku wiatru, a w przypadku występowania wiatru określenie czy jest silny czy słaby,
          • opady atmosferyczne – w dwóch kategoriach: stwierdzenie występowania lub braku opadów atmosferycznych oraz dodatkowo określenie, czy jest to deszcz czy śnieg,
          • czy wystąpiły w ostatniej dobie burze lub pioruny,
          • czy zbiornik wodny (jeśli znajduje się w danej miejscowości) pokryty jest lodem.

Obserwacje powinny również nawiązywać do elementów otaczającej przyrody żywej:

• zanotowanie przylotu lub odlotu bądź przelotów bocianów,
          • pojawienie się pierwszych kwiatów (forsycji, kasztanowca i bzu),
          • pojawienie się żółtych liści na brzozach i ich całkowite opadnięcie,
          • zanotowanie okresu opadania kasztanów i żołędzi.

Pomiary parametrów takich jak prędkość i kierunek wiatru, wielkość opadu atmosferycznegoi grubość pokrywy śnieżnej, nie są wymagane w edukacji wczesnoszkolnej (I etap kształcenia).

Nasza szkoła prowadzi jednak wszystkie pomiary. Pierwsze dane meteorologiczne za miesiące: luty, marzec zostały wysłane w miesiącu kwietniu.