• Realizacja projektu Eduscience 2012-2014

        •  

          Sprawozdanie z realizacji projektu Eduscience 2012-2014

           

          Okres wdrażania projektu i realizacji obejmował okres od 01.09.2012 r. do 30.06.2014 r. Odbiorcą projektu była obecna klasa II szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi. Tytuł projektu: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”

          Użytkownikami projektu byli nauczyciele zatrudnieni w szkole biorących udział w projekcie. Byli to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i zajęć komputerowych w szkołach podstawowych na I etapie kształcenia, w trakcie trwania projektu doszedł nauczyciel języka angielskiego uczący w tej klasie.

          Głównym celem projektu było zwiększenie zainteresowania uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi w oparciu o nowoczesne, innowacyjne metody i narzędzia – z wykorzystaniem interaktywnej platformy.

          Pierwszym krokiem było wdrażanie projektu Eduscience, które przebiegło pomyślnie. Nauczyciel uczestniczył w szkoleniu z zakresu obsługi platformy e-learningowej EDUSCIENCE. Kolejnym zadaniem było uzyskanie i zebranie zgód na udział w projekcie od rodziców uczniów objętych projektem. Następnie zgromadzono dane osobowe nauczycieli i uczniów korzystających z platformy e-learningowej, a następnie przekazano je partnerowi projektu. W dalszym etapie wdrażania założono konta na platformie e-learningowej nauczycielom realizującym projekt oraz uczniom. Ostatnim etapem wdrażania projektu było przeszkolenie nauczycieli w zakresie korzystania z platformy oraz korzystania z tablicy interaktywnej.

          Podczas trwania projektu trzeba było wypracować nie mniej niż 175h na każdego odbiorcę projektu. Za wypracowane godziny uznawało się: liczbę lekcji, na których wykorzystano platformę, liczbę godzin zajęć w czasie wycieczki dydaktycznej, pikniku EDUSCIENCE lub festiwalu nauki organizowanych w ramach projektu. Ogólny wskaźnik godzin został uzyskany, co dało w sumie 260h w tym edukacja wczesnoszkolna: 146h, zajęcia komputerowe: 84h i język angielski: 30h.

          Podczas trwania projektu tworzono atrakcyjne materiały interaktywne, dzięki wykorzystaniu przygotowanych w tym celu narzędzi – tworzono tzw. zasoby. Głównie tworzono zasoby typu: obraz, pokaz slajdów, krzyżówka, zestaw pytań, plik, gry dydaktyczne. W czasie trwania projektu wzbogacono platformę o dodatkowe narzędzie typu lekcja: Moduł ten umożliwiał zaplanowanie całej lekcji. W formie konspektu, podawano cele zajęć, treści wynikające z podstawy programowej, opis przebiegu zajęć, dodatkowo można było opatrzyć lekcję materiałem interaktywnym tematycznie związanym z realizowanym tematem. W trakcie trwania projektu korzystano z platformy na lekcjach matematyki, przyrody, zajęć komputerowych i na lekcjach języka angielskiego. Lekcje dla uczniów tym samym były atrakcyjniejsze i urozmaicone, dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej rozwiązywano quizy, krzyżówki, oglądano filmy i korzystano z transmisji video z przeprowadzanych eksperymentów i badań. Na lekcjach nauczyciele wykorzystywali własne jak i dostępne zasoby na platformie. Ponad to uczniowie prowadzili monitoring przyrodniczy, za pomocą konsoli znajdującej się w klasie odczytywali główne parametry pogodowe: temperaturę, opady, zachmurzenie, stwierdzali występowania lub brak wiatru oraz prowadzili obserwacje, pojawienie się pierwszych kwiatów, pojawienie się żółtych liści na brzozach i ich całkowite opadnięcie, zanotowanie okresu opadania kasztanów i żołędzi. Na tym etapie zakres monitoringu to było wytworzenie nawyku obserwacji otaczającej przyrody w określonych porach dnia. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Monitoring przyrodniczy wiosną" trwającym od 15.05.2013 r. do 14.06.2013 r. W ramach konkursu uczniowie zamienili się w „dyżurnych pogody” prowadząc codzienny monitoring przyrodniczy (tj. obserwacje meteorologiczne i przyrodnicze). Następnie nauczyciel umieszczał dane w postaci raportów na portalu www.eduscience.pl. Takich raportów udało się nam wysłać 20 (trzeba zaznaczyć, że raporty należało umieszczać codziennie nawet w weekendy i przypadające na ten czas święto), zwycięzcą była szkoła, która wysłała 31 raportów. W dalszym okresie trwania projektu również organizowano konkursy. Nasi uczniowie wzięli we wszystkich udział. Pierwszym z nich był wcześniej wymieniany „monitoring przyrodniczy”. Drugi konkurs zatytułowany „Ciekawe zjawiska przyrodnicze” – dzieci wykonywały pracę plastyczną, niestety nie osiągnęliśmy zadowalającego wyniku. Trzeci konkurs polegał na napisaniu wiersza w temacie „Bliskie spotkania z przyrodą”. Dwie uczennice zdobyły wyróżnienie, 7 miejsce – Karolina Więcek i 8 Katarzyna Twaróg zostały wyróżnione i otrzymały nagrodę rzeczowa, jaką była mp4, głośniki zewnętrze, książkę i dyplom.

           

          W ramach realizacji projektu uczestnicy wzięli udział w pikniku edukacyjnym - 14 listopada 2012 r. klasa uczestniczyła w pikniku naukowym na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przyszowej. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk przygotował dla dzieci i młodzieży specjalny całodzienny program, w którym uczestnicy mieli okazję zobaczyć: eksperymenty fizyczne i chemiczne. Ponad to na współpraca ze Szkołą Podstawową nr 1 w Przyszowej była cały czas kontynuowana pod względem wymiany doświadczeń i uwag związanych z realizacją projektu.

          W ramach projektu uczniowie odbyli wycieczkę do obserwatorium w Belsku oraz do Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie w dniach 29-30.05.2014r. Była to naukowa przygoda, przeniesienie metod naukowobadawczych na rzeczywistość szkolną. Ważnym elementem wycieczki był fakt, iż każdy uczeń mógł sam wykonywać określone eksperymenty. Wycieczka była niesamowitym przeżyciem dla naszych uczniów.

          W trakcie trwania projektu przeprowadzone 3 ewaluacje – testy CAWI badające poziom kompetencji uczniów/uczennic szkół podstawowych. Raport końcowy dotyczył ogółu uczniów piszących kompetencje.

          W celu poprawnego monitoringu projektu administrator czuwał cały czas nad realizacją projektu, a szczególnie nad przeprowadzanymi godzinami. Oprócz tego na bieżąco informował nauczycieli i uczniów – jeżeli była taka potrzeba o zmianach i nowinkach w projekcie. Konieczne i bardzo przestrzegane przez administratora było przesyłanie kopii dzienników lekcyjnych klasy uczestniczącej w projekcie (kserokopię tematów lekcji z dopiskiem Eduscience oraz frekwencji z przeprowadzonych w ramach projektu lekcji) 3 razy w ciągu każdego półrocza nauki. Istniała ścisła współpraca z koordynatorem wojewódzkim, w tym m.in. przekazywanie niezbędnych informacji dotyczących realizacji projektu w szkole. Uczestniczono w konferencjach w Tarnowie, gdzie dowiadywano się na bieżąco o zmianach, sukcesach i dobrych praktykach w szkołach z udziałem projektu. Dokonywano częstych przeglądów stacji metrologicznej, która działała awaryjnie. Natomiast dzięki częstemu resetowi stacji działała poprawnie, co dało możliwość obserwacji i odczytów danych.
          Dbano o promocję projektu w lokalnych mediach - na stronie internetowej limanowa.in, na stronie szkolnej internetowej oraz w społeczności lokalnej – umieszczano informacje w gazetce szkolnej

          Produktem finalnym dla naszych uczniów było zapewne inne podejście i pojęcie nauk przyrodniczo-matematycznych, bardzie namacalne. Doświadczenie jakie zdobyli, wrażenia jakie przeżyli, wiedzę jaką usystematyzowali i poszerzyli będą zapewne owocować w przyszłości.

          Resumując projekt zrealizowano wg wszystkich wytycznych, nie było po drodze żadnych problemów, wszystko było realizowane zgodnie z założeniami. Koniec Eduscience – koniec projektu, ale my się z nim nie żegnamy, teraz platforma będzie działa jako ogólnopolski portal przyrodniczy. Przekonani jesteśmy, iż często będziemy z niej korzystać.

           

          Kinga Tomaszek

          Anna Twaróg

           

          Poniżej link do krótkiej prezentacji podsumowującej realizację projektu

          Projekt_Eduscience_2012-_2014.ppt

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie