• Regulaminy biblioteki szkolnej

• Regulamin biblioteki

Szkoła Podstawowa Nr 1 im Bohaterów Westerplatte

w Starej Wsi

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz dzieci uczęszczające od oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi.
          2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

1)      wypożyczając  je do domu;

2)      czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma, inne zbiory znajdujące się w bibliotece);

3)      wypożyczając je lub przeglądając w pracowniach przedmiotowych (materiały przekazane do pracowni).

1. W bibliotece można korzystać z komputerów na zasadach określonych w odrębnym regulaminie.
          2. Czytelnik może wypożyczać materiały biblioteczne tylko na własne konto. Jednorazowo można wypożyczyć 4 książki oraz 1 materiał audiowizualny na okres dwóch tygodni. Wykorzystane materiały audiowizualne powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.
          3. Biblioteka wypożycza uczniom podręczniki oraz materiały edukacyjne na okres roku szkolnego na zasadach szczegółowo określonych w odrębnym regulaminie.
          4. Biblioteka przekazuje uczniom poprzez wychowawcę/nauczyciela przedmiotu komplety materiałów ćwiczeniowych dla poszczególnych klas bez konieczności ich zwrotu.
          5. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. Przed wypożyczeniem czytelnik powinien zwrócić uwagę na ich stan i zgłosić zauważone uszkodzenia nauczycielowi bibliotekarzowi.

8. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inny dokument ze zbiorów

bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez

nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości aktualnej antykwarycznej ceny

pozycji zagubionej (zniszczonej). Za zagubione/zniszczone podręczniki i materiały

edukacyjne rodzic ucznia zobowiązany jest do wpłacenia na konto szkoły

kwoty w wysokości kosztu zakupu zagubionej/ zniszczonej pozycji

9. Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać

zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego w terminie do  10 czerwca.

1. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką

Regulamin wchodzi w życie z dniem: 01.09.2022r.

Regulamin czytelni

w  Szkole Podstawowej Nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi.

1.  Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice uczniów oraz dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi.

2.  Pozycje z księgozbioru podręcznego oraz czasopisma udostępnia nauczyciel bibliotekarz.

3.  Do pracy przy komputerze potrzebna jest zgoda nauczyciela bibliotekarza. Zasady korzystania ze stanowiska komputerowego określa regulamin korzystania z komputerów.

4.  Podczas korzystania ze zbiorów czytelni nie wolno:

1)      przeszkadzać w pracy innym czytelnikom,

2)      korzystać z telefonu komórkowego, a jego sygnał należy wyciszyć,

3)      wnosić jedzenia,

4)      wnosić odzienia zewnętrznego.

5.  Czytelnik zakłócający spokój może zostać wyproszony z czytelni.

6.  Czytelnik odpowiada za zniszczenia w korzystnych materiałach oraz uszkodzenia sprzętu, zgodnie z ustaleniami określonymi w regulaminie biblioteki i regulaminie korzystania z komputera.

7.  Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki.

Regulamin wchodzi w życie z dniem: 01.09.2022 r.

Regulamin korzystania z komputerów

w bibliotece

w Szkole Podstawowej Nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi.

1. Komputer multimedialny służy do przeglądania edukacyjnych programów multimedialnych dostępnych w bibliotece oraz do wyszukiwania informacji         w Internecie. Korzystać z niego mogą wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły    na zasadach określonych w regulaminie.
          2. Przy stanowisku komputerowym mogą pracować najwyżej dwie osoby. Maksymalny czas pracy wynosi 45 minut.
          3. Do pracy przy komputerze potrzebna jest zgoda nauczyciela bibliotekarza.
          4.  Przed rozpoczęciem pracy należy się wpisać do zeszytu ewidencji.
          5. Użytkownik ma obowiązek:

1)      informować nauczyciela bibliotekarza o nieprawidłowym działaniu komputera i uszkodzeniach technicznych;

2)      uzyskać zgodę nauczyciela bibliotekarza na korzystanie z własnych płyt;

3)      stosować się do poleceń nauczyciela bibliotekarza.

1. Nie wolno:

1)      instalować własnych programów i dokonywać zmian w istniejącym oprogramowaniu;

2)      wyłączać i włączać urządzeń do sieci elektrycznej bez zgody nauczyciela bibliotekarza;

3)      wykorzystywać oprogramowania do celów komercyjnych, naruszających godność innych osób oraz niezgodnych z prawem;

4)      zakłócać pracy innym użytkownikom.

1. Za uszkodzenie sprzętu komputerowego i oprogramowania przez ucznia odpowiadają finansowo jego rodzice.
          2. Za nieprzestrzeganie regulaminu grozi kara w formie zakazu korzystania               z komputera  w okresie ustalonym przez bibliotekarza.

Regulamin wchodzi w życie z dniem: 01.09.2022 r.