Działania lokalne
Certyfikaty dla uczniów
W roku szkolnym 2020/2021 mieliśmy przyjemność organizować Learning Teaching Trening w ramach naszego projektu Erasmus+ Do Best With Waste. Niestety było to virtualne spotkanie. Uczniowie naszej szkoły pomimo że jeszcze w maju było hybrydowe nauczanie znacznie przyczynili się do organizacji tego spotkania o czym bardzo dokładnie jest napisane w dzienniku spotkania. Na koniec roku szkolnego wszyscy zostali nagrodzeni certyfikatami, które wręczyła im dyrektor szkoły mgr Ewa Matras oraz kubkami, które mam nadzieje będą jeszcze przez jakiś czas przypominać im o tym wydarzeniu. W naszych codziennych spotkaniach on-line z partnerami projektu z Bułgarii, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch uczestniczyło ponad 100 nauczycieli i uczniów od 17 do 21 maja 2021 roku. Zarówno dla nas jaki i dla naszych partnerów projektu było to wydarzenie bardzo nietypowe, bowiem zazwyczaj wszyscy spotykamy się w szkołach i miejscowościach partnerów jak to było w grudniu 2019 roku , kiedy to gościliśmy w tureckiej szkole w Ankarze.
Elektrownie wodne - prezentacja
Prezentację o Elektrowniach wodnych tym razem przygotowała dla młodszych i starszych kolegów Klaudia z klasy VII. Prezentacja przpomniała nam wszystkim skąd mamy światło w domach, które nie zawsze udaje nam sie oszczędzać.
Jak oszczędzać wodę?
Prezentację pod tytułem 10 sposobów oszczędzania wody przygotowała dla kolegów Marysia z klasy VII.Barwna prezentacja zaciekawiła nie jednego z uczniów i przypomniała nam w jak łatwy sposób możemy oszczędzić wodę.
Konkursu na najpiękniejszą choinkę w klasach I-III
W klasach młodszych został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszą choinkę. Mali uczniowie mieli bardzo ciekawe pomysły jak udekorować ekologicznie swoje choinki. A oto rezultaty i wyniki konkursu, które znajdują się w zakładce Edukacja wczesnoszkolna https://spstarawies1.edupage.org/text50/
Choinkowe szaleństwo
Niemal w kazdej klasie w tym roku mozna było zobaczyc swiateczna choinkę a na nich ekologiczne ozdoby. Gratulujemy pomysłów szczególnie najmłodszym uczniom naszej szkoły
Mikołaj inspiruje
6 grudnia trzecioklasistów odwiedził Święty Mikołaj. Wręczył im prezenciki w torebkach ekologicznych, które zainspirowały uczniów do pracy twórczej. Z wielkim zapałem i radością zabrali się do pracy. Wystarczyło kilka kolorowych kartek, nożyczki, klej i podobizny Mikołaja gotowe!
Makulaturę zbieramy, o nasza Gminę dbamy
– gminny konkurs proekologiczny
Do udziału w gminnej akcji zachęcili uczniów członkowie SK LOP oraz opiekunowie koła. Zbiórka makulatury trwała 2 tygodnie. W akcji brali udział uczniowie od klasy I –VIII. Akcja potwierdziła, że nie jest nam obojętny świat w którym żyjemy, a podejmowane tego typu działania wpływają pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego.
KLASY I – III
KLASY IV – VIII
I miejsce: kl. III b - 417,30kg tj. 26,08kg/1os.
II miejsce: kl. III a - 420,30kg tj. 22,12kg/1os.
III miejsce: kl. II - 331,10kg tj. 13,79 kg/1os.
Klasa I zebrała 264,60kg tj. 11kg/1os.
W klasach IV -VIII przedstawiają się one nastepująco:
I miejsce klasa VIa 25,93kg/1os. (259,3kg/10)
II miejsce kl. IV 20,47kg/1os. (307,1kg/15)
III miejsce kl. V 14,74kg/1os. (221,1kg/15)
IV miejsce kl. VIb 11,23kg/1os. (269,7kg/24)
V miejsce kl. VII 0,82kg/1os. (23,2kg/28)
VI miejsce kl. VIII 0,79kg/1os. (19kg/24)
https://spstarawies1.edupage.org/text/?text=text/text71&subpage=3
Wywiad z wójtem Gminy Limanowa
część 1
Weronika: Na czym polega segregowanie odpadów przez mieszkańców
Wójt Jan Skrzekut : Mieszkańcy dostają 5 worków, które są w różnych kolorach: żółty, zielony, niebieski i brązowy. Każdy worek jest opisany z kodem i zakupywany przez mieszkańców a wcześniej przez gminę limanowa. Mieszkańcy mają możliwość wrzucać odpowiednie śmieci do odpowiedniego worka które następnie są zabierane przez firmę która wygrała w formie przetargu wywóz śmieci z terenu gminy.
Adam Górszczyk : Segregacja podlega prostym zasadom i polega na tym, że odpady są zbierane do specjalnie oznakowanych pojemników. U nas stosuje się głównie worki i żeby było łatwiej to te worki czy też pojemniki są oznakowane odpowiednio kolorami. Mamy tych kolorów 5 żółty, zielony, niebieski, brązowy i czarny o czym wiecie doskonale, bo w domu zapewne też segregujecie odpady.
Wójt Jan Skrzekut: Najwięcej śmieci jest segregowanych w Gminie Limanowa do worków żółtych. Wrzucamy dużo śmieci też do czarnych gdzie można mieszać śmieci ale jest ich dużo mniej. Ludzie segregują śmieci czyli mamy bardzo świadomych mieszkańców Gminy Limanowa
Konrad: Czy mieszkańcy piszą również numer domu z którego pochodzą śmieci?
Adam Górszczyk : Nie ze względu na zaostrzenia prawne nie ma takich możliwości. To znaczy numer może być na kodzie natomiast nie może być innych identyfikatorów w postaci np. imienia czy nazwiska.
Weronika: Czy to jest tak, że dana ilość worków przypada na daną rodzinę?
Wójt Jan Skrzekut : Mieszkańcy mogą sobie spokojnie dobierać ilość worków. Na pierwszym etapie rozdajemy worki w określonej ilości na każdego mieszkańca ale jak później brakuje komuś worków, przychodzi do urzędu gminy i wydajemy i kody i worki zupełnie za darmo.
Konrad: Gdzie wywożone są odpady i różne śmieci?
Wójt Jan Skrzekut : Śmieci wywożone są tam gdzie jaka firma wygra. U nas na naszym terenie jest praktycznie taki monopol, który dzierży jedna firma. Ona przewozi śmieci do swojej siedziby a później tam już jest sort. Na te które można oddać do biodegradacji to wywożą w odpowiednie miejsce, część tych które da się doprowadzić do recyklingu są jako materiały wtórne oraz te które nie są przetwarzane wywożone są na składowisko. Najbliższe składowisko jest w Myślenicach.
Adam Górszczyk: To co my robimy w domach to naprawdę jest to taka wstępna selekcja, tak naprawdę tą segregację z prawdziwego zdarzenia dokonuje ta firma która te śmieci od na odbiera. Firma śmieci jeszcze raz segreguje. Na przykład odrębnie butelki plastikowe z których pijecie napoje, odrębnie właśnie szkło białe i odrębnie kolorowe.
Wójt Jan Skrzekut : Jako ciekawostkę podam, że mimo iż są segregowane śmieci to w naszym województwie dobrze posegregowane śmieci są na poziomie 10%. Wynika to z tego, że ludzie wiedzą że tam może być tylko plastik ale i tak wrzucą do tego worka i inne śmieci, które nie powinny znaleźć się w nim. Dlatego też firmy dopiero u siebie sortują jeszcze odpowiednio śmieci.
Konrad: Czy ceny wywozu śmieci segregowanych i niesegregowanych wzrosną czy zostaną obniżone?
Wójt Jan Skrzekut : No niestety wzrosną. Jest to zupełnie nie zależne od gminy. Jest to zależne od tego jakie warunki płacowe postawi nam firma a z roku na rok jest coraz więcej składników od których jest uzależniona cena śmieci. Cały czas ceny rosną do góry i nawet w tym roku spodziewamy się podwyżki cen za wywóz śmieci.
Weronika: Czy na terenie gminy limanowa są realizowane programy unijne związane z ekologią jeśli tak to jakie?
Wójt Jan Skrzekut : Programy unijne związane z ekologią, SPRZĄTANIE ŚWIATA to nie program unijny ale jest realizowany mamy też PSZOK na terenie Gminy oczywiście.
Adam Górszczyk :Staramy się o jego wyposażenie na dzień dzisiejszy. PSZOK czyli taki Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie dawał możliwość mieszkańcom by nie czekać na firmę, która odbiera śmieci 1 czy 2 razy w miesiącu, tylko każdy mieszkaniec sam będzie mógł na ten punkt podjechać i wyrzucić te odpady. Taki punkt selektywnych odpadów musi być odpowiednio wyposażony w pojemniki różnej wielkości oraz zatrudniać różnych pracowników przez co wymaga to troszeczkę czasu i jest to kosztowne.
Konrad: Czy Gmina ma program wymiany pieców
Wójt Jan Skrzekut : Tak. Uczestniczymy w programie w tej chwili jest to program wymiany picy węglowych na na gazowe. Są to piece 5 generacji i biomasy. Wymieniliśmy już ponad 200 w gospodarstwach i wszyscy są zadowoleni z tego
Konrad: A baterie słoneczne ?
Wójt Jan Skrzekut :Baterie słoneczne, foto-botanika jest też w programie czyste powietrze. To jest czysta dobra energia i indywidualni mieszkańcy mogą dostać 5,000 złotych dofinansowania jak złożą wniosek. My jesteśmy objęci takim programem razem z miastem Limanowa, Gminą Laskową, Gminą Słopnice, Gminą Tymbark oraz z Gminą Łukowica. Już powstał taki wspólny projekt, tylko że jest na liście rezerwowej. Jeżeli zostaną przyznane środki to wielu dachach w Gminie Limanowa pojawią się panele.
Konrad: Odchodząc od tematu segregowania śmieci czy w Gminie Limanowa powstanie sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych ze względu na zwiększoną liczbę aut elektrycznych przyjeżdżających oraz przebywających na terenie gminy ?
Wójt Jan Skrzekut : Niestety nie jest to w planie gminy. Tego typu rozwiązania czy stacje to już są zupełnie poza naszym zasięgiem
Adam Górszczyk :Ja wiem że to jest na etapie tak naprawdę prac rządowych czyli w Warszawie. Ktoś tam dopiero rozeznaje się w temacie i sprawdza czy są takie miejsca gminy gdzie ewentualnie mógłby powstać takie stacje do ładowania pojazdów elektrycznych .
Wójt Jan Skrzekut :Z tego co wiem przy stacjach benzynowych mają być takie miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Może jakby się ktoś zwrócił do wydziału gospodarki do pana kierownika czy do Wójta bezpośrednio to byśmy mogli wskazać czy zaproponować takie miejsca do ładowania ale obecnie nie będziemy angażować się w to.
Weronika Czy gmina limanowa włączy się w sieć komunikacji miejskiej w celu obniżenia CO2 przez samochody osobowe
Wójt Jan Skrzekut :Jak najbardziej jeżeli tylko moglibyśmy to uczynić to tak, bo jest to z korzyścią dla naszych mieszkańców.
Konrad: W różnych mediach słyszy się o programach gdzie ludzie tworzą na przykład okulary, oblamówki do okularów z trocin, przekształcają różne odpady na pożyteczne rzeczy, czy jeżeli w Limanowej ktoś wpadnie na taki pomysł to czy będzie miał na przykład obniżony podatek albo dofinansowanie od Gminy?
Wójt Jan Skrzekut :Na dofinansowania nie ma takiej możliwości, natomiast możemy pomóc przedsiębiorcy w ten sposób, że będzie miał dostęp do kanalizacji czy udostępnioną wodę.
Weronika: Czy uważa pan że ludzie mają wystarczające pojęcie o segregacji śmieci oraz innych metodach dbania o środowisko?
Wójt Jan Skrzekut :Trudno powiedzieć. Procentowo gdyby to ująć w Gminie Limanowa to na pewno by było nie dobrze. Natomiast ogólnie świadomość ludzi jest coraz większa. Osobiście zawszę uważałem, że należy postawić na edukację zanim cokolwiek będzie się od mieszkańców wymagać pierwsze trzeba ich wyedukować. Dlatego też w tym zakresie pracujemy na przykład drukujemy ulotki, piszemy o tym na stronie Gminy jak trzeba prowadzić segregacje. Zdarzają się dzikie wysypiska śmieci często obwinia się naszych mieszkańców o dzikie wysypiska a tu się okazuje że to są mieszkańcy nie z naszej gminy tylko przyjeżdżający z innych miejscowości je zostawiaj.
Adam Górszczyk: Ja jeszcze dodam, że ta firma która wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na przyszły rok ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia we wszystkich gminnych placówkach oświatowych. Tam są 2 godziny lekcyjnie przeznaczone w każdej szkole na to, by troszeczkę pod edukować naszą gminną młodzież
Wójt Jan Skrzekut :To jest taka bilateralna potrzeba bo z jednej strony oni będą mniej mieli pracy bo będą mieć lepiej wysegregowane śmieci a poświęcą ten czas dla wszystkich mieszkańców bo będą oni świadomi jak to robić
Konrad: Ile panu zgłosiło osób że segreguje w 100% śmieci
Adam Górszczyk: Nie wiem nie jest to na pewno 100%. Natomiast na pewno zdecydowana większość. 80 % osób deklaruje że je segreguje
Wójt Jan Skrzekut :Z tego co pamiętam w tamtym roku nie segregowanych było około 2-3 tyś ludzi
Adam Górszczyk : Tak, natomiast samych segregujących mamy 20 tyś
Wójt Jan Skrzekut : W sumie wszystkich mieszkańców mamy 26 tyś w Gminie Limanowa, no może troszkę więcej.
Część 2
Adam Górszczyk: Kompostowniki należą do zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, ponieważ tam się wyrzuca resztki jedzenia, trawy i z powrotem to jest wykorzystywane na przykład jako nawóz.
Wójt Jan Skrzekut: W obiegu zamkniętym też chcą zrobić plastiki. Czyli opakowania jakie kupujemy. Jest taki już projekt, kwestią jest tylko czas kiedy wejdzie w życie, bo to już jest rozrysowany schemat czyli ten co produkuje opakowanie, ten co sprzedaje opakowanie, oni mają w pewnym sensie brać odpowiedzialność za to co się z tym dzieje. A tak to się przenosi na nas konsumentów na samym końcu, my za to płacimy. A teraz będzie tak, że to będzie przechodziło przez urząd i będą miały możliwość powrotu te opakowania do producenta z powrotem.
Adam Górszczyk: To by było tak jak z butelkami po piwie, jest butelka zwrotna więc jest cały czas w obiegu i cały czas jest wykorzystywana i podobnie chcą zrobić z butelkami tak zwanymi ,,PET’’
Wójt Jan Skrzekut: Są już nawet automaty na wymianę butelek
Konrad: W Niemczech są już zainstalowane takie automaty. Wkłada się butelkę i otrzymuje za to pieniądze.
Adam Górszczyk: Tak, natomiast zasadniczym problemem jaki jest u nas to ilość tych odpadów, czyli wszystko co się da ładujemy w plastik, woreczki, to jest tak naprawdę nasz największy problem, ponieważ rocznie średnio na mieszkańca przyjmuję się, że mieszkaniec produkuje około 300 kilogramów tych odpadów. No i coś z tym odpadem trzeba zrobić
Weronika: Pan pewnie pamięta te czasy gdy wszystko było szklane.
- Wójt Jan Skrzekut: Tak oczywiście i wraca się do tego. Tak teraz zrobili ustawę, że wszystkie te folie do 50 mikronów mają być dodatkowo opłacane, no i producenci wyprodukowali cieńsze albo grubsze. Wtedy nagle się pojawiły reklamówki jednorazowe oraz reklamówki grubsze niż te byle by ominąć opłatę
Konrad : Jeśli stawia pan na to żeby uczyć w szkołach o segregowaniu mniejsze dzieci przez zabawę to można by było urządzać jakieś zabawy i konkursy żeby nauczyć ich segregacji.
Wójt Jan Skrzekut: Takie zajęcia edukacje dzieci przechodzą w szkołach bezpośrednio nawet już w klasach 1-3 gdzie nauczycielki mają materiały dydaktyczne zakupywane pod tym kontem. Jako ciekawostkę powiem że są takie pojemniki które ważą śmieci i są dostępne w różnych kolorach i do których każdy mieszkańcy miast ma kod i mają do nich dostęp dzięki kodowi czyli jak ma kod dostępu no to sobie otworzy pojemnik i jeżeli by się pomylił wrzuci odpad, i pojemnik zwarzy, jeśli waga się nie będzie zgadzała to znaczy że wrzucił odpad do nie odpowiedniego pojemnika oraz wtedy będzie wiadomo kto to wrzucił
Adam Górszczyk: Kiedy pracowałem jeszcze w innym samorządzie nie tutaj , to uczestniczyliśmy w takim pilotażowym programie, który zapoczątkował nie żyjący już były minister środowiska Prof. Jan Szyszko i on zapoczątkował system gospodarki w obiegu zamkniętym. I tą jedną z ciekawostek, którą chcieliśmy wprowadzić niestety nie udało się, to było zamątowanie przy szkołach wiat z możliwością wrzutu odpadów segregowanych, gdzie dany uczeń mógł sobie wrzucić dany odpad do poszczególnych tam frakcji a za to wrzucenie zbierał punkty. Miał kartę taką jak do bankomatu i sobie cały czas wbijał punkty a za te punkty mógł sobie pobrać wodę do picia taką uzdatnianą. Woda by była zamontowana obok tej wiaty ona była uzdatniana mogła by też być mineralna oraz mógł też uczeń nalać tą wodę do pojemniczka za te punkty czyli była to dodatkowa motywacja do tego by segregować.
Weronika: U nas w szkole są takie filtry - poidła z których można się napić
Wójt Jan Skrzekut: Jest też taka interwencja ludzie mogą pisać do gminy i pokazywać , że sąsiad pali odpadami, plastikiem, bo to zaraz wyczują i my mamy obowiązek sprawdzić. Jest taka powołana tutaj komisja która będzie wyjeżdżać do tych domów i z każdej interwencji z musimy pisać protokół i sprawdzić czy to prawda.
Konrad: Czy są w naszej gminie czujniki smogu, które mierzą smog?
Wójt Jan Skrzekut: U nas nie ma, nie mamy. Wiem, że w Laskowej jest w mieście są a u nas na gminie nie mamy takich pomiarów. Nie prowadzimy ich.
"Oszczędzamy wodę"
Włączając się w realizację programu Erasmus+ w klasach I i II zrealizowano zajęcia mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat wody- jej znaczenia, zanieczyszczania i oczyszczania. Uczniowie wykonali grupowe plakaty. Z każdej klasy został wybrany 1 plakat, którego autorzy zdobyli I miejsce.
Jesteśmy EKO
Tak mówią uczniowie klas młodszych w naszej szkole
Branzoletki z plastiku
A na kółku plastycznym robimy branzoletki z... plastikowych butelek.
Kwiaty z plastikowych butelek
Uczniowie klasy V na lekcjach plastyki zrobili przepiękne kwiaty z …plastikowych butelek. Czy można wykorzystać coś co jest już do wyrzucenia ? Jest śmieciem? Tak – odpowiada pani Agnieszka Mamak , która pokazuje uczniom co można zrobić z recyklingu.
C1 Water concern
Woda woda woda …
To temat naszego spotkania w Turcji. Dlatego też by
przygotować się do tematu w naszej szkole został przeprowadzony konkurs na plakat na temat „Jak oszczędzać wodę”. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas od IV-VIII. Prace oceniła Pani Agnieszka Mamak nasz szkolny plastyk.
I miejsce Wiktoria Chudy klasa VI B
II miejsce Marek Bulanda klasa VI A
III miejsce Oliwia Pałka klasa VI A
IV miejsce (wyróżnienie) Maria Mąka klasa VI B
Rozpowszechnianie projektu Erasmus + Do Best With Waste
Dnia 13 października 2019 roku odbywały się w naszym kraju wybory do sejmu i senatu. Jedna z komisji wyborczych była usytuowana na terenie naszej szkoły, dlatego też wykorzystaliśmy tą sposobność, by zaprezentować całej społeczności Starej Wsi nasz nowy europejski projekt Erasmus+ Do Best With Waste. Dziewczynki z klasy VI A Oliwka P, Oliwka K i Karina M, przygotowały gazetkę na której zaprezentowane zostały kraje z którymi realizujemy projekt jak również najważniejsze założenia projektu.
Powiatowy konkurs wiedzy o przyrodzie
10 października 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbył się „Powiatowy konkurs wiedzy o ochronie przyrody”. W konkursie brało udział 106 uczniów w trzech kategoriach. Naszą szkołę reprezentował Dawid Twaróg – uczeń klasy VIII gdzie uzyskał bardzo wysokie II miejsce w powiecie
https://spstarawies1.edupage.org/text/?text=text/text9&subpage=2
ERASMUS+
Wykład. Segregacja odpadów. Recykling
We czwartek 3 października 2019 r. uczniowie z klas IV-VIII szkoły podstawowej wysłuchali wykładu na temat ochrony środowiska ze szczególnym uwzglednieniem segregacji odpadów i recyklingu oraz czystości wód powierzchniowych, w ramch międzynarodowego programu Erasmus+ Do Best With Waste.
Wszyscy uczniowie otrzymali foldery zawierające wskazówki dotyczące prawidłowego segregowania odpadów oraz wynieśli cenne informacje na temat recyklingu. Prelegent podkreślał, że większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane tworzywo przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem. Uczniowie dowiedzieli się, także iż dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. To wszystko jest ze sobą powiązane i ma wpływ m.in. na czystości wód powierzchniowych.
Prelekcję przeprowadził pan Piotr Ociepka pracownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Limanowej.
CIEKAWE LUDZIKI
Zawsze coś oryginalnego można zrobić z kolorowych odpadów. Tym razem jak ciekawie wykorzystać puste plastikowe butelki, zakrętki, kartoniki po soczkach i wiele innych śmieci pokazała nam klasa II a podpowiadała pani Lidia Kazior.
https://spstarawies1.edupage.org/text50/
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z EKO - WIERSZAMI
Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania, którego celem jest promowanie książki i głośnego czytania dzieciom. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania czytelniczego była dbałość o Ziemię. Słuchając czytanych EKO-WIERSZY uczniowie dowiedzieli się dlaczego nie wolno niszczyć przyrody, co to jest recykling, jak postępować z górą odpadów i dlaczego segregacja śmieci jest tak bardzo ważna i potrzebna. Spotkanie czytelnicze było jednym z wielu działań w ramach europejskiego projektu Erasmus+ Do Best With Waste którego koordynatorem była pani Magdalena Cepielik.
https://spstarawies1.edupage.org/text/?text=text/text2&subpage=0