2020/2021
Wycieczka do lasu
Uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Podczas wędrówki dzieci obserwowały napotkane rośliny. Po długim spacerze na polance pod lasem został zorganizowany piknik, podczas którego uczniowie wzięli udział w konkursie przyrodniczym oraz uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach ruchowych. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.
Wycieczka na łąkę
Czerwiec to piękny miesiąc, w którym rozpoczyna się lato, a wraz z nim piękna, słoneczna pogoda. W tym okresie w przyrodzie zachodzą różne zmiany, które warto zaobserwować. Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę, by podziwiać łąkę i jej mieszkańców. Z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem rozpoznawali i nazywali rośliny łąkowe, zwłaszcza kolorowe kwiaty. Dzięki zabranym lupom mogli oglądać w powiększeniu owady i inne drobne zwierzęta. Wycieczka przyniosła wiele radości, a przede wszystkim przyczyniła się do pogłębienia wiedzy przyrodniczej naszych najmłodszych uczniów.
Akademia programistów w naszej szkole
Zrozumienie tajników interakcji człowiek – maszyna jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne aby lepiej zrozumieć otaczający nasz świat.. Sposobem, aby rozpocząć tą przygodę były warsztaty z robotami Photon, które odbyły się w naszej szkole dnia 8 czerwca. Zajęcia z robotyki przeznaczone były dla klas 1-3 i zerówek na różnych poziomach trudności w zależności od grupy wiekowej. Odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Każde dziecko brało aktywny udział w zajęciach sterując robotem oraz interfejsem sterującym na tabletach ucząc się programowania.
Zestaw gier i zabaw był dla dzieci atrakcyjny i ciekawy dostarczając im zarówno wiedzy z zakresu programowania jak i dobrej zabawy. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.
Dzień Dziecka
Przygotowania do Dnia Matki w klasie I
Spotkanie z podróżnikiem
Uczniowie klas I – III oraz najstarsze przedszkolaki miały okazję posłuchać ciekawych opowieści o wędrówkach i poznać polskie cuda przyrody. Pan podróżnik Marcin Janik odwiedził naszą szkołę i z pasją opowiadał o swoich przygodach podczas podróży dookoła Polski.
To była bardzo interesująca lekcja!
Zajęcia rozwijające w klasie II
Pieski z ręcznika czyli kreatywne zajęcia w klasie III
Interaktywne spotkanie z bajką "Alicja - online"
Dnia 14 maja w naszej szkole gościł Katolicki Teatr Edukacyjny z interaktywną bajką. Uczniowie klas I – III oraz przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl „Alicja – online”, który połączył świat filmu ze światem teatru. Zgodnie z panującymi zasadami aktorzy pojawili się u nas, dzięki połączeniu online. Spektakl „Alicja online” uczył, bawił i śmieszył widzów. W przedstawieniu wzięli udział aktorzy i artyści cyrkowi. Dodatkową atrakcją, która szalenie przypadła młodym widzom do gustu, był pokaz baniek mydlanych. Na zakończenie każdy uczestnik oprócz wspaniałych wrażeń i pozytywnych emocji, od aktora wcielającego się w postać tajemniczego kota otrzymał upominek - książeczkę z labiryntami oraz okulary 3D.
Polska moja Ojczyzna!
„Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
chcemy byś kochał ją i ty i ty”
Słów i melodii tej pięknej piosenki uczyli się uczniowie klasy I w ramach realizacji bloku tematycznego „Moja Ojczyzna”. Podczas zajęć edukacyjnych obejrzeli również filmiki edukacyjne, dzięki którym utrwalili symbole narodowe, zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Polski, a także poznali piękne zakątki naszego kraju.
Z okazji zbliżających się świąt majowych uczniowie wykonali pracę plastyczną, przedstawiającą wizerunek Białego. Pracę wykonali techniką - malowanie dłońmi. Podczas realizacji tego zadania uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem. Praca twórcza dostarczyła im wiele radości.
Wszystkie te działania miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, a zwłaszcza wzmacnianie tożsamości narodowej.
Wielkanoc tuż, tuż!
„Pisanki, pisanki, jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.”
Słowa i melodia tej wesołej, świątecznej piosenki umilały uczniom klasy I czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. Dzieci z radością śpiewały ją podczas zajęć nauki zdalnej oraz podczas wykonywania w domu koszyczka wielkanocnego i zdobienia pisanek. Pierwszoklasiści wykazali się dużą pomysłowością. Powstały naprawdę piękne prace. Brawo!
Witaj Wiosno!
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły postanowili powitać wiosnę w nietypowy sposób. Zamiast topić Marzannę lub wagarować założyli do szkoły śmieszne, nietypowe stroje w wiosennych kolorach. Na głowach pojawiły się fantazyjne fryzury lub oryginalne nakrycia głowy. Nie zabrakło też wykonanych własnoręcznie ozdób kwiatowych czy kokard z bibuły. Poszczególne klasy prezentowały się naprawdę znakomicie! Widok przebranych dzieci wywoływał uśmiech na twarzach. I o to chodziło!
Szkolną zabawę zainicjował Mały Samorząd. Brawo!
8 MARCA
Poniedziałek w naszej szkole był dniem bardzo miłym i radosnym. Podtrzymując szkolną tradycję chłopcy z klas I – III złożyli życzenia swoim koleżankom z klasy i Paniom z okazji
Dnia Kobiet. Nie zabrakło również drobnych upominków. Dziewczynki także w tym dniu obdarowały swoich kolegów z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzn.
Takie działania wpłynęły pozytywnie na relacje koleżeńskie i na panującą w zespołach klasowych atmosferę.
„AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”
W bieżącym roku szkolnym wychowawca klasy I przystąpił do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, skierowanego do uczniów rozpoczynających naukę szkolną. W ramach tego programu uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć dotyczących bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w domu oraz w Internecie, realizowanych przez wychowawcę w oparciu o materiały edukacyjne XII - tej edycji programu.
26 lutego uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie, którego głównym celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów zdobytej podczas zajęć. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom imponującej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że tę wiedzę będą każdego dnia wprowadzać w życie.
Program został zakończony przyznaniem przez organizatorów certyfikatu dla naszej szkoły,
a uczniom dyplomów potwierdzających znajomość zasad bezpieczeństwa.
WALENTYNKI
15 lutego w naszej szkole królowała czerwień, ponieważ przedstawiciele Małego Samorządu zorganizowali szkolne WALENTYNKI. Do wspólnej zabawy zaprosili uczniów z klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zadaniem uczestników było wykonanie kartek walentynkowych dla osób, które darzą sympatią i przekazanie ich organizatorom do 12 lutego. Dodatkowo należało się ubrać w tym dniu w kolorach miłości. Zebrane kartki zostały rozdane przez szkolnych listonoszy w poszczególnych klasach. Okazało się, że walentynki dostarczyły dzieciom dużo radości.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przebieg uroczystości szkolnej!
Coś z niczego!
Uczniowie klasy I z wielkim zapałem i radością realizują prace techniczne wykonywane według własnego pomysłu. Bardzo chętnie podjęli się zaprojektowania własnego pudełka na „skarby”. Do jego wykonania użyli różnorodnych materiałów, a zwłaszcza niepotrzebnych. Wykorzystali pudełka np. po butach, po herbacie. Efekt ich pracy był zaskakujący nawet dla nich samych. Cieszyli się, z oryginalnych i niepowtarzalnych szkatułek, które zabrali do swoich domów.
Podczas realizacji tematyki związanej z kosmosem uczniowie wykonywali rakiety kosmiczne z materiałów, które miały trafić do kosza na śmieci np. plastikowe butelki, pudełka, zakrętki, rolki. Tym razem pracowali w kilkuosobowych grupach. Musieli uczyć się ze sobą współpracować, by uzyskać upragniony efekt. Wspólnie cieszyli się z rakiet kosmicznych.
Zajęcia rozwijające w klasie II
Karnawałowy czas
Tańcz, śmiej się, maskę włóż
Bo bawić się czas już
Karnawał zaprasza Cię
Jeśli tylko powiesz chcę.Baw się i tańcz
Śmiej się i klaszcz
Dopóki jeszcze
Siły masz!
Zima, zima, zima!
18 stycznia uczniowie powrócili do szkoły po długiej przerwie i z wielką radością rozpoczęli naukę już w tradycyjnej formie. Ten zimowy czas zainspirował uczniów klasy 1 do wykonania pracy plastycznej pt. „Śmieszne bałwanki”. Prace powstały podczas zajęć rozwijających aktywność i kreatywność uczniów, a do ich wykonania uczniowie mogli wykorzystać różnorodne materiały.
Zapraszamy do ich obejrzenia!!
Świąteczna twórczość
Każdego roku okres przedświąteczny jest czasem, w którym uczniowie chętnie podejmują się wykonania różnorodnych prac plastyczno – technicznych związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. I w tym roku, pomimo trwania nauki zdalnej, pierwszoklasiści również kontynuowali tą szkolną tradycję. Malowali farbami postać Świętego Mikołaja, aby otrzymać od niego prezenty. Własnoręcznie i z wielkim zaangażowaniem wykonali również piękne ozdoby, które wykorzystali do dekoracji własnej choinki. Kolejną pracą było zdobienie papierowej choinki z wykorzystaniem różnorodnych świecidełek.
Praca twórcza sprawiła wszystkim uczniom wielką radość.
Mała galeria
Czas nauki zdalnej nie zniechęcił pierwszoklasistów do brania udziału w zajęciach dodatkowych rozwijających aktywność i kreatywność uczniów. Chętnie podjęli się utworzenia małej galerii. Do wykonania swojej pracy wykorzystali gotowe ramy do obrazów oraz dostępny materiał przyrodniczy np. liście, kasztany, kwiaty, suche trawki.
Dzięki kreatywności uczniów powstały przepiękne obrazy.
Sami zobaczcie i oceńcie!
Lalki z łyżki
W ramach realizacji bloku tematycznego związanego z teatrem, uczniowie klasy 1 zwiedzili wirtualnie budynek teatru. Zobaczyli ogromną salę widowiskową, scenę, a nawet zajrzeli za kulisy. Dzięki filmikom edukacyjnym dowiedzieli się kto oprócz aktorów pracuje w teatrze i na czym polega ich praca. Wzbogacili także słownictwo o nowe pojęcia. Dowiedzieli się na czym polega animacja i poznali różnego rodzaju lalki.
Uczniowie zainspirowani tą tematyką wykonali kukiełki. Do ich wykonania potrzebowali drewnianej łyżki i różnych materiałów. Dzięki ich kreatywności powstały naprawdę prześliczne lalki teatralne.
Zapraszamy do ich obejrzenia!
Zajęcia rozwijające w klasie II
Mała książka - wielki człowiek!
6 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość przekazania pierwszoklasistom Wyprawek Czytelniczych przygotowanych i przesłanych przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiego projektu "Mała książka - wielki człowiek".
W wyprawce znalazły się:
- książka „Pierwsze abecadło - antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych”, - broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”,- Kreatywny alfabet.
Celem projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci poprzez samodzielne czytanie, jak
i z udziałem najbliższych.Przekazanie materiałów odbyło się w atrakcyjnej dla uczniów formie zabawy tropiącej, przygotowanej przez wychowawczynię Paulinę Wygodę. Pierwszoklasiści otrzymali list od Królowej Książek, w którym zaprosiła ich do swojego królestwa - Krainy Książki. Aby tam się dostać uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością i swoją wiedzą dotyczącą bohaterów bajek i baśni. Z wielkim entuzjazmem uczniowie wyruszyli na spotkanie. Drogę wskazywała im czarodziejska nić. Wędrując odnajdywali tajemnicze koperty z kolorowymi karteczkami, na których zapisane były kolejne zadania do wykonania. Po przejściu wszystkich etapów uczniowie dotarli wreszcie do Krainy Książek, gdzie czekała ich miła niespodzianka. W udekorowanej sali powitała ich sama Królowa Książek i obdarowała prezentami. Zachęciła uczniów do samodzielnego czytania książek, jak i z rodzicami, dziadkami.
Kreatywne pierwszaki
Dzieci z klasy I podczas zajęć podejmują wiele różnorodnych aktywności. Często wykonują interesujące prace plastyczne, które stanowią uzupełnienie wiedzy z innych dyscyplin, np. lepienie Plastusia z plasteliny, przy okazji omawiania lektury, czy wykonywanie prac zainspirowanych przyrodą np. jesienne drzewo. Uczniowie podczas działania rozwijają swoją kreatywność i czerpią radość z własnego tworzenia.
Tropiciele z 1 klasy
Uczniowie klasy I wybrali się z wychowawcą na wycieczkę do lasu, by podziwiać piękno złotej polskiej jesieni. W trakcie wędrówki dostrzegali zmiany, które zaszły w ostatnim czasie
w przyrodzie. Zatrzymywali się przy różnych gatunkach drzew, by z bliska zaobserwować koloryt
i kształt liści. Podziwiali najpiękniej wybarwione liście klonu. Każdy uczeń zabrał kilka z nich do szkoły, by umieścić je w klasowym kąciku przyrody. Dzieci wsłuchiwały się też w odgłosy lasu oraz oglądały piękne widoki krajobrazu własnej miejscowości.
Pasowanie na ucznia
Ślubuję uroczyście!
- Będę starał się być dobrym i uczciwym.
- Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
- Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
- Będę uczył się tego, co piękne.
- Będę kochał swoją Ojczyznę.
Takie słowa ROTY ślubowania wybrzmiały 16 października podczas uroczystości pasowania pierwszoklasistów na Uczniów naszej Szkoły. 23 dzieci w tym dniu zostało oficjalnie włączonych do społeczności uczniowskiej.
Uroczystość poprzedzona była ponad miesięcznym okresem przygotowań. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyni Pauliny Wygody poznawały zasady obowiązujące w klasiei w szkole. Starały się dowiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma uczeń, aby móc je wzorowo wypełniać. Z wielkim zapałem uczyły się także wierszy i piosenek, aby zaprezentować je podczas tej ważnej w ich życiu uroczystości.
Uczniowie ubrani w galowy, odświętny strój wspaniale zaprezentowali się w przygotowanym programie artystycznym, po którym nastąpił moment ślubowania na sztandar Szkoły. Następnie każde dziecko z wielkim przejęciem podchodziło do pani dyrektor Ewy Matras, by poczuć na swoim ramieniu dotknięcie wielkiego ołówka i usłyszeć te ważne słowa: „Pasuję cię na ucznia”. Na zakończenie uroczystości Pani dyrektor pogratulowała uczniom występu i złożyła serdeczne życzenia. W tym dniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Również rodzice, którzy z powodu panującej epidemii nie mogli uczestniczyć w tej ważnej dla ich dzieci uroczystości, obdarowali pociechy wspaniałymi upominkami.
Ten dzień z pewnością zapadnie uczniom na długo w pamięci.
Pasowanie na czytelnika
2 października uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Pauliną Wygodą udali się
z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Gości przywitał serdecznie dyrektor Pan Jacenty Musiał oraz Panie bibliotekarki.
Pierwszoklasiści zostali oprowadzeni po pomieszczeniach bibliotecznych, a następnie Pani Lidia Piegza zaprezentowała im bogaty księgozbiór bajek. Zachęciła do odwiedzenia biblioteki z rodzicami i wypożyczania książek. Uczniowie obejrzeli również wystawę dotyczącą czeskich i czechosłowackich twórców litertatury dla dzieci i młodzieży, oraz wysłuchali utworów czytanych przez Panią Marię Trzupek, Lidię Piegza oraz Paulinę Wygodę. Uczniowie wzięli także udział w bajkowym quizie. Najważniejszym punktem uroczystości było jednak pasowanie uczniów na czytelników. Ten moment z pewnością zostanie na długo w ich pamięci.
Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Złota polska jesień inspiruje
Jesień to czas, w którym chętnie spacerujemy i obserwujemy zmiany zachodzące
w przyrodzie. Lubimy również zbierać kasztany, żołędzie oraz kolorowe liście. Uczniowie klasy I są tego dowodem, gdyż do szkoły przynieśli mnóstwo "skarbów jesieni" znalezionych podczas spacerów z rodzicami. Materiały przyrodnicze wykorzystali podczas zajęć do tworzenia oryginalnych prac plastyczno - technicznych.
Pierwszoklasiści wykonali kasztanowe ludziki i koniki, które posłużyły im do wspólnej zabawy. Wykorzystali również jesienne liście, tworząc oryginalne prace plastyczne.
Wesołe jeżyki
"Oto jeż - mały jeż,
jeż to bardzo śmieszny zwierz..."Przy słowach tej wesołej piosenki uczniowie klasy I tworzyli jeżyki, wykorzystując ziemniaka i zapałki. Wytwale i z wielką precyzją umieszczali kolejne kolce, aby w końcu cieszć się efektem swojej pracy twórczej. Jeżyk bardzo im się podobał. Wykonane zwierzątko uczniowie zabrali do domu, by postawić go w swoim pokoju.
Pyszna i zdrowa sałatka owocowa
Uczniowie klasy 2 własnoręcznie przygotowali pyszną, witaminową sałatkę. Każdy przyniósł
z domu świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, pomarańcze, winogrona i wiele innych owoców. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy ręce, a następnie przystąpiliśmy do obierania i krojenia. Dzieci przyrządzając sałatkę owocową przestrzegały zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przygotowanie sałatek dało wiele satysfakcji
i jednocześnie uświadomiło jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.
Sałatka udała się, wyszła wspaniale!