2018/2019
Wycieczka dziękczynna po Pierwszej Komunii Świętej
Dnia 6 czerwca 2019 r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami, księdzem katechetą oraz wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Częstochowy z okazji Pierwszej Komunii Świętej.
Głównym celem tego wyjazdu było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości, dary wotywne wiernych.
Już pływam
Zakończyła się kolejna edycja programu „Już pływam”. Grupa uczniów z klasy III naszej szkoły brała udział w zajęciach nauki pływania. Projekt obejmował 10 wyjazdów. Zajęcia nauki pływania odbywały się na krytej pływalni w Limanowej, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.Uczniowie dzięki temu programowi rozwinęli podstawowe umiejętności pływackie, poprawiali swoją kondycję oraz aktywnie spędzali czas wolny.Tego typu zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem w naszej szkole.
Wspólne grillowanie
Na początku czerwca klasa I i III zorganizowały wspólne grilowanie. Rodzice zajęli się przygotowaniem kiełbasek i przekąsek, a dzieci w tym czasie bawiły się beztrosko w swoje ulubione zabawy bieżne. Wspólne grillowanie, gry i zabawy zintegrowało uczniów klasy I i III. W tym dniu zarówno pogoda i humory dopisywały wszystkim.
Konkurs teatrzyków- MaGa
9 maja w świetlicy Domu Kultury w Starej Wsi już kolejny raz odbył się konkurs scenek teatralnych w ramach „Przeglądu Artystycznego Dzieci i Młodzieży z Gminy Limanowa MaGa - Młodzi artyści Gminy atakują”. Naszą szkołę reprezentowała grupa teatralna „Pluszaki” z klasy II a, przygotowana przez panią Paulinę Wygodę. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Niezwykła podróż”. Występ bardzo spodobał się publiczności i jury. Został nagrodzony gromkimi brawami i II miejscem w konkursie. Warto nadmienić, że był to pierwszy występ tej grupy na dużej scenie, a jednak mali aktorzy świetnie poradzili sobie z tremą i konkurencją.
Z wizytą w „OWIECZCE”
Dnia 24.05.2019r. dzieci z klasy 1 wybrały się na wycieczkę do ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego „OWIECZKA”, gdzie czekało na nie wiele atrakcji. Po przybyciu na miejsce i przywitaniu z gospodarzami, dzieci wzięły udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”. Dzięki czemu poznały etapy powstawania mąki i wyrabiania chleba, po czym samodzielnie formowały bułeczki, które następnie zostały upieczone w piecu chlebowym. Później przyszła kolej na spotkanie ze zwierzątkami hodowanymi w gospodarstwie. Dzieci z dużym zaangażowaniem karmiły daniele, kuce, kozy i owce. Niezwykle łagodne zwierzęta pozwalał się dzieciom głaskać i chętnie zjadały smakołyki z małych rączek. Po pełnym wrażeń spotkaniu ze zwierzętami wszyscy wyruszyli na spacer wyznaczonym szlakiem. W czasie wędrówki dzieci rozpoznawały rośliny, a także odnajdywały skarby ukryte przez leśne ludki.
Po czasie spędzonym na swieżym powietrzu wszyscy ze smakiem zjedli pyszny obiad, nabierając sił na kolejne warsztaty: „ Tradycja w mleku zamknięta”. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób robi się masło i każdy mógł spróbować ubijania śmietany z której powstanie masło. Przedszkolaki uczestniczyły też w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez właścicieli gospodarstwa, w czasie których własnoręcznie wykonały owieczki z papieru i waty – pamiątkę z wycieczki.
Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, tak, jak i nasza wizyta w gospodarstwie „Owieczka”. Żegnając się z gospodarzami, obiecaliśmy, że jeszcze do nich wrócimy, bo bardzo nam się u nich podobało. Wyczerpani wrażeniami wróciliśmy autokarem do szkoły, gdzie jeszcze długo będziemy wspominać to ciekawe miejsce i jego bardzo miłych gospodarzy.
Wkrótce Wielkanoc!
Wielkanoc to szczególny czas w naszym życiu, i zarazem najważniejsze święto w ciągu roku w życiu chrześcijanina, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uczniowie klasy 3 chcąc jak najlepiej przygotować się do świąt , działają w wielu obszarach: ozdabiają sale lekcyjne, wykonują kartki i ozdoby świąteczne, ale przede wszystkim rozmawiają na temat zwyczajów wielkanocnych.
Ziemia, wyspa zielona
Pod takim oto tytułem bohaterowie przedstawienia, oglądali zdjęcia przedstawiające planetę Ziemię w epoce wolnej od zanieczyszczeń i zniszczeń. Zobaczyli zwierzęta, których nigdy nie widzieli w naturalnym środowisku i wyjątkowe zjawiska przyrodnicze. Byli zdumieni i zachwyceni, tym co widzieli i nie mogli uwierzyć, że tak piękny świat istniał a ludzkość to zaprzepaściła…
Wizualizacja grupy teatralnej z klasy II a, miała uzmysłowić nam skalę zniszczeń planety, do jakich możemy dopuścić swym nierozsądnym i nieekologicznym zachowaniem. Uczniowie wcielili się w postaci dzieci żyjących w 3019 roku i przenieśli się pod wodzą szalonego naukowca (konstruktora wehikułu czasu) do roku 2019. Od naszych dzielnych bohaterów otrzymaliśmy cenne wskazówki, co robić, aby Ziemię nie spotkała naturalna zagłada.
Rewia na lodzie
29 marca uczniowie klas 0-III obejrzeli piękny spektakl pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”, który odbył się na tafli lodowiska w Krynicy Zdrój. Był to pierwszy kontakt naszych uczniów z tego rodzaju sztuką. Widowisko łączyło w sobie grę aktorską, taniec figurowy na lodzie, pokazy akrobatyczne oraz efekty specjalne. Całości dopełniła oprawa muzyczna i gra świateł. Widownia wielokrotnie nagradzała artystów gromkimi brawami. Spektakl bardzo podobał się dzieciom, dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo zapadnie w ich pamięci.
Kolorowe kanapki
W marcu w klasie 1 odbyły się zajęcia na temat zdrowego odżywiania. Głównym celem zajęć było wykonanie kolorowych kanapek z produktów bogatych w witaminy, a jednocześnie lubianych przez dzieci oraz uświadomienie dzieciom wpływu odżywiania na ich zdrowie i rozwój.
Uczniowie stworzyli na talerzach zaskakujące pomysłowością i apetycznie wyglądające kanapki, które potem z apetytem wszyscy zjedli. Okazało się, że najlepiej smakują dzieciom kanapki wykonane własnoręcznie.Witamy Wiosnę!
Topienie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Zgodnie z tą tradycją klasy I i III pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Uczniowie przygotowali Marzannę symbolizującą odchodzącą zimę i z uśmiechem na twarzy powitali najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.
Eksperymentujemy!
Trzecioklasiści w ramach zajęć poznawali świat za pomocą doświadczeń i eksperymentów. Chociaż niektóre eksperymenty wydawały się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to uczniowie świetnie sobie poradzili. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły uczniom klasy 3 odkryć i zgłębić fascynujący świata przyrody, a także rozwijały umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania. A dodatkowo dały mnóstwo radości.
„Jeżdżę z głową”
W lutym 2019 r. uczniowie klas II wzięli udział w kolejnej edycji projektu „Jeżdżę z głową” realizowanego przez Gminę Limanowa przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
W zajęciach wzięło udział 29 uczniów. W ramach programu dzieci miały zapewnionych 16 godzin nauki jazdy na nartach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, dowóz, sprzęt oraz opiekę nauczycieli w trakcie pobytu na stoku. Zajęcia odbywały się na stacjach narciarskich, gdzie uczniowie rozwijali podstawowe umiejętności jazdy na nartach. Projekt miał na celu przede wszystkim nabycie przez najmłodszych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, wzrost bezpieczeństwa poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich oraz nabycia nawyku jazdy w kasku, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, jazda na nartach przyniosła dzieciom mnóstwo radości i jako aktywność zimowa jest godna polecenia. Początki nauki tej dyscypliny sportowej okazały się dla dzieci niezwykle atrakcyjne i przyjemne.Walentynki w klasie II a
Uczniowie klasy II a i ich koledzy z klas I-III wzięli udział w szkolnych walentynkach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. Z wielkim zapałem wykonali oryginalne kartki dla swoich sympatii. 14 lutego wszystkie walentynki znalazły się u adresatów, doręczone przez szkolną pocztę walentynkową.
Spełniamy marzenie
Wszyscy uczniowie klas I-III chętnie włączyli się w niezwykłą akcję, mającą na celu pomoc w spełnieniu marzenia ciężko chorej Amelki. Marzeniem dziewczynki jest, aby na swoje piąte urodziny dostać dużo kartek z życzeniami. Powstały piękne, kolorowe i wyjątkowe kartki urodzinowe, ponieważ uczniowie włożyli w ich wykonanie całe swoje serce.
Zabawa karnawałowa
Świąteczne przygotowania
Świąteczny czas, magiczny czas...
Grudzień to miesiąc świąteczny, w którym
dużo czasu na zajęciach edukacyjnych poświęca się bożonarodzeniowej tematyce.W klasie 3 została ubrana choinka, uczniowie wykonali różne ozdoby oraz dekorowali pierniczki,
aby podkreślić niecodzienny nastrój tych świąt. W dniu Wigilii wszyscy przyszli odświętnie ubrani, przynieśli opłatek. Zgodnie z tradycją odbyło się wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem
i składanie sobie życzeń.Mikołajki - fabryka czekolady
„Niespodzianka od św. Mikołaja''
W tym roku Mikołaj obdarował uczniów klasy II a i II b nietypowym prezentem. W czasie odwiedzin w salach lekcyjnych wręczył im zaproszenia do Fabryki Czekolady. Dzieci zaskoczone i zachwycone podziękowały Mikołajowi i z ogromną niecierpliwością oczekiwały na wyjazd do Krakowa. 7 grudnia pod opieką wychowawców i rodziców wzięły udział w zajęciach warsztatowych, których efektem były własnoręcznie wykonane i ozdobione czekolady i praliny.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć prawdziwy owoc kakaowca i popróbować jego nasiona oraz obejrzeć film edukacyjny o produkcji czekolady. Mikołajkowy prezent był wielką atrakcją. Na pewno zapadnie dzieciom na długo w pamięci.
Poznajemy ginące zawody.
Uczniowie klasy III w ramach zajęciach poznawali dawne, ginące zawody, takie jak kowal czy garncarz. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała ich praca, jak olbrzymia role odgrywały te zawody w społeczeństwie, a także mialy możliwość samodzielnej próby ulepienia czegoś z gliny. Wyobraźnia i pomysłowość dzieci nie miały granic. W wyniku pracy uczniów powstały piękne gliniane cuda.
Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy".
W listopadzie uczniowie I i III klasy wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach akacji czytelniczej "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy". Warsztaty odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej, ich celem było rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną, a także promocja czytelnictwa wśród dzieci. W wyniku przeprowadzonych warsztatów powstalo biało-czerwone "Drzewo pamięci ", na którym uczniowie umieścili hasła i słowa ważne dla naszego kraju. Po zakończonych w bibliotece zajęciach uczniowie udali się do Parafialnego Muzeum, gdzie obejrzeli zbiory sztuki sakralnej, takie jak: repliki znanych budowli sakralnych, kolekcje wizerunków Matki Bożej.
Co można wyczarować z jajek?
W ramach zajęć dotyczacych zdrowego odżywiania uczniowie klasy 1 poznawali drogocenne właściwości jajek, bogactwo zawartych w nich składników odżywczych oraz ich pozytywny wpływ na nasz organizm. Uczniowie mieli okazję do stworzenia smacznych i zdrowych przekąsek, których głównym składnikiem było właśnie jajko. Powstało wiele pomysłów na udekorowanie jajek i wyczarowanie z nich prawdziwych arcydzieł. Tak pięknie wyglądające jajko zostanie z pewnością szybko zjedzone nawet przez największego niejadka.
Jabłoniec. Poznajemy miejsca pamięci narodowej.
„Gdzieś w Galicji na wzgórzu cichy cmentarz leży,
W nim w mogile śpi na wieki dwunastu żołnierzy…
Nie płacz matko, że twe dziecię w obcej ziemi…
Prawda matko, syn twój poległ, lecz ojczyzna żyje.”
(słowa węgierskiej pieśni żołnierskiej)
16 października uczniowie klas II a i II b, pod opieką wychowawców P. Wygody, M. Garncarz oraz księdza katechety B. Wilkosza, odwiedzili cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Cmentarz ten usytuowany jest na wzgórzu Jabłoniec, na którym doszło do tzw. bitwy pod Limanową w grudniu 1914 r, pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Uczniowie poznali krótką historię cmentarza i złożyli hołd poległym. Tego dnia uczniowie zwiedzili również Muzeum Parafialne przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Jesień w kl.II
Artystyczne kanapki. Czy wiesz, co jesz?
Podczas realizacji bloku tematycznego Kuchenne tajemnice uczniowie klasy II a oraz II b poznali piramidę zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. Dowiedzieli się, które produkty powinni spożywać najczęściej, a których powinni unikać, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Uczniowie zostali także tropicielami wiedzy i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Skąd się wzięło śniadanie? Aby uatrakcyjnić zdobywanie wiedzy przygotowali inscenizację humorystycznego wiersza T. Kubiaka pt. „Łyżka i widelec”. Poznali również twórczość włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo, który malował niezwykłe portrety. Tworzył bowiem postacie z warzyw, owoców, liści i kwiatów.
Kończąc realizację tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem się, uczniowie zostali zaproszeni do krainy Rondelkolandii. Ich zadaniem było wcielenie się w rolę artysty i przygotowanie ciekawej kompozycji z warzyw na drugie śniadanie. Praca ta dostarczyła uczniom wiele radości, a wykonane „dzieła” okazały się bardzo oryginalne i w dodatku smaczne i zdrowe.
Obserwujemy przyrodę
Las to wspaniałe miejsce do prowadzenia obserwacji, dlatego uczniowie klas drugich udali się tam pod opieką wychowawców, by poznawać życie przyrody. W prowadzeniu obserwacji owadów pomagały dzieciom lupy. Uczniowie rozpoznawali drzewa po ich liściach i owocach. Podczas wycieczki panowało znaczne ożywienie, ponieważ każdy uczeń chciał jak najwięcej zaobserwować. Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni także z grzybobrania, które w tym roku wcale nie było łatwe.