• Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej

        •  

            

           

          MOBILNOŚĆ SZKOLNEJ KADRY EDUKACYJNEJ

           

          Celem programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Beneficjenci mogą brać udział w kurach szkoleniowych, konferencjach lub seminariach oraz praktykach typu job-shadowing / work placement.Aby można było brać udział w tego typu szkolenia przede wszystkim należy znaleźć kurs lub inne działanie, które będzie zgodne z naszym profilem zawodowym. Można skorzystać z oferty zawartej w bazie kursów Comenius-Grundtvig lub znaleźć uprawnione szkolenie we własnym zakresie http://www.comenius.org.p

           

           

          Niezapomniane chwile w centrum  wielokulturowego Wiednia

          11.10.2010-22.10.2010

           

          Wiedeń to miasto, które zawsze wspominam z nutą  tęsknoty.  W tym wyjątkowym miejscu przebywałam jako studentka po otrzymaniu stypendium w ramach programu Erasmus Sokrates. Przez cały semestr zdobywałam wiedzę i doświadczenie, poznając wielu wspaniałych ludzi. Już wtedy zauważyłam, ze nie tylko Austriacy, ale również odwiedzający z najróżniejszych krajów, czują się tutaj jak u siebie. Nie bez powodu Wiedeń jest często wyróżniany za wyjątkową atmosferę i życzliwość mieszkańców.

          Po akceptacji mojego wniosku otrzymałam w ramach programu Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej grant na wyjazd szkoleniowy do Wiednia od 11.10.2010  do 22.10.2010.

          Actilingua, w której odbywały się szkolenia, jest uznawaną na całym świecie szkołą językową, oferującą różnorodne kursy. Wyróżnia się skutecznym programem nauczania i gwarantuje wspaniałą atmosferę oraz nowoczesne wyposażenie.

          Zajęcia w szkole językowej odbywały się w małych grupach- do 9 uczestników. Na zajęciach z zakresu metodyki nauczyciele z różnych krajów pracowali w niewielkich grupach roboczych. Korzystano z filmów, literatury, piosenek, stron internetowych oraz kart pracy w różnej formie, które testowano do wykorzystania na lekcjach. Niewątpliwie jedną z wielu zalet tego szkolenia była możliwość wymiany doświadczeń.

          W szkole zajęcia językowe połączone są z ciekawym programem kulturalno-rozrywkowym. W trakcie zajęć w formie odkrywczych wycieczek po mieście dokładnie poznawaliśmy architekturę Wiednia, od baroku aż po styl secesyjny oraz historię. Zabytki, pełne przepychu budowle cesarskie, bogate zbiory muzealne oraz liczne wystawy sprawiają, że historia w Wiedniu ponownie rodzi się do życia. Napotyka ona tutaj na nowoczesną oraz pełną energii scenę teatru, filmu i tańca. Dzięki temu Wiedeń ma dla każdego coś dla zaoferowania.

           W bogatym programie kulturalnym zawarto nie tylko wykłady z historii, geografii, sztuki Austrii ale także naukę Walca Wiedeńskiego.

          W Wiedniu mieszkali tacy znani kompozytorzy, jak Mozart, Beethoven, Schubert i Johann Strauss. Ta tradycja muzyczna kontynuowana jest do dziś przez znany na całym świecie wiedeński chór chłopięcy Wiener Sängerknaben, Filharmonię Wiedeńską, międzynarodowych laureatów Wiedeńskiego Konserwatorium Muzycznego oraz tętniącą życiem, nową scenę muzyczną.


                                                                                                                    Kornelia Liszka

           

           

           

          Spotkanie z Oxfordem w lipcu 2012 roku

           

          Będąc osobą zakwalifikowaną do grantu wybrałam Lake School of English w Oxfordziehttp://www.englishinoxford.com/ Ta szkoła to mieszanka profesjonalizmu z doświadczeniem, zarówno jeśli chodzi o kadrę jak i podejście do nauczania. Gorące powitanie, zakwaterowanie w angielskich domach, mnóstwo dodatkowych zajęć kulturalnych, nawiązanie kontaktów i przyjaźni z ludźmi z całego świata to główny cel tej szkoły. Pasja i doświadczenie nauczycieli zapewniają ciekawe zajęcia i efektywna naukę. Studenci czy też kursanci mogą wiele skorzystać od zawodowych nauczycieli doświadczonych w integracyjnych działaniach społecznych. Poza tym szkoła zapewnia różnorodne wycieczki weekendowe i wiele atrakcji kulturalnych w których można brać udział. Praktyczne, kreatywne pomysły i dynamiczne podejście doświadczonych profesjonalistów to udane i popularne kursy dla nauczycieli języka angielskiego na poziomie podstawowym, średnim lub zaawansowanym. Zajęcia prowadzone przez kilku doświadczonych nauczycieli zapewniają różnorodność na zajęciach oraz ciekawe pomysły na prowadzenie zajęć z własnymi uczniami. Dzięki niezwykłej pasji nauczania przekazywanej przez nauczycieli prowadzących zajęcia wydaje nam się, że nasza praca jest przesłaniem jakie nam przedstawiają lektorzy tej szkoły.

           

          Niektóre marzenia naprawdę mogą się spełnić i jeszcze mogą nas nic nie kosztować. Tak właśnie było z moim wyjazdem do Oxfordu. Zawsze marzyłam by móc zobaczyć Oxford kolebkę kultury angielskiej oraz miasto pełne niespodzianek, zaczarowanych ulic z ciekawymi ludźmi o różnych kolorach skóry i różnych rysach twarzy. No i oczywiście miałam okazje postudiować w słynnym mieście uniwersyteckim Oxford. Są to marzenia zwykłego człowieka, które nie zawsze się realizują. A jednak mnie się udało. Dzięki agencji Comenius mogłam brać udział w kursie metodycznym przez 2 tygodnie. Były to dla mnie niezapomniane chwile ciekawych spotkań, wspólnej zabawy i nieprawdopodobnych wrażeń.

           

          Oxford to miasto w południowej Anglii leżące nad rzeką Tamizą. Znane jest jako siedziba University of Oxford, najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" czyli city of dreaming spires.W mieście znajduje się wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem. W Oksfordzie siedzibę ma Oxford University Press, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie.Tutaj też udało mi się spotkać słynnego pisarza wspaniałych podręczników do nauczania języka angielskiego Michaela Swan na autorskim spotkaniu z czytelnikami i odbiorcami jego prac. 

           

          Korzystając z pobytu, które umożliwiała mi agencja Comeniusa zwiedziłam kilka ciekawych miejsc w wolnym czasie od zajęć w szkole. Czasem wędrowałam po ulicach miasta w asyście koleżanek z Hiszpanii, Włoch i Czech, które poznałam na kursie a czasem po prostu z mapą i aparatem. A były to:

           

          1. Ashmolean Museum of Art and Archaeology – pierwsze na świecie muzeum uniwersyteckie

          http://www.ashmolean.org/

           

          2. Bodleian Library – biblioteka uniwersytecka http://www.bodleian.ox.ac.uk/

           

          3. Christ Church Cathedral – katedra i College of theUniversity of Oxford http://www.cccs.org.uk/

           

          4. Oxford University Museum of Natural History – muzeum historii naturalnejhttp://www.oum.ox.ac.uk/

           

          5. Museum of the History of Science – muzeum historii nauki http://www.mhs.ox.ac.uk/

           

          6. University of Oxford Botanic Garden – ogród botaniczny http://www.botanic-garden.ox.ac.uk/

           

          7. Museum of Oxford- muzeum Oxfordu http://www.oxford.gov.uk/museumofoxford

           

          Jednego dnia przez Oxford przechodziła barwna grupa prowadząca olimpijski ogień na Olimpiadę w Londynie. Tłumy ludzi stojące wzdłuż ulic, sparaliżowane miasto a na koniec festyn w parku z widokiem na oświetlone miasto nocą. Wszystkie te zdarzenia tworzyły tajemnicę kolejnego historycznego dnia dla ludzi mieszkających w tym mieście.

           

          Powinnam także wspomnieć o lady Nicol u której mieszkałam. Na pewno zaskoczyła mnie niezwykłą gościnnością oraz wiarą w ludzi, którzy niemal bez przerwy mieszkają w jej domu. Otwartość i życzliwość to cechy Anglików. Mieszkając u niej przez dwa tygodnie zapamiętałam jej malutki domek położony 20 minut od centrum miasta pełen mebli i pamiątek z podróży i dzieciństwa jej córki. Poznałam u niej Martę z Hiszpanii, która podobnie jak ja mieszkała u Nicol, przyjaciółkę Nicol – Jany oraz jej brata, który na stałe mieszka w Australii. Późne obiady w licznym gronie oraz niekończące się rozmowy przy zapalonym kominku to zalety angielskich wieczorów.

           

          Mam nadzieję, że w przyszłości będe miała jeszcze kiedyś możliwość brania udziału w kolejnych takich kursach, które nie tylko odświeżają praktyczny język nauczycielom ale również pomagają głębiej poznać kulturę Anglii i poznać wielu ciekawych ludzi z którymi można później doskonalić swój język.

           

          Uczestnik

          Profesional Development Course,

          Creative Teaching in the Secondary English Language Classroom

           

          Maria Kita

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie