• Innowacja pedagogiczna - kółko programistyczne


        • Rok szkolny 2018/2019

           

          Zajęcia w terenie - NOC NAUKOWCÓW 2018

          Noc Naukowców 2018 już za nami …. W zakresie kółka programistycznego, wybraliśmy się do PWSZ w Nowym Sączu do Instytutu Technicznego, aby zgłębić wiedzę z zakresu informatyki, matematyki, techniki i fizyki.

          Rozpoczęliśmy od warsztatów pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” .W czasie warsztatów uczestnicy zapoznali się z przepisami ruchu drogowego, analizowali przykładowe zdarzenia drogowe. Następnie mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach pt. „Symulacja totalnego dachowania”. Uczestnicy zapoznali się z możliwościami jakie daje urządzenie nazywane żyroskopowym symulatorem dla kierujących. Symulator zaprezentowali pracownicy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Urządzenie to zwane także „symulatorem totalnego dachowania” pozwala „bezkarnie” przekonać się o siłach i przeciążeniach, jakie oddziaływają na osobę prawidłowo zapiętą w pasy bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy pojazd w którym się ona znajduje zaczyna koziołkować we wszystkich kierunkach. Uczestnicy którzy wykazali się odwagą i mieli przepisowo powyżej 150 cm wzrostu, mogły wypróbować go „na własnej skórze”, aby poczuć jak reaguje ciało podczas kraksy samochodowej oraz jakim siłom jest poddane ludzkie ciało w czasie dachowania przy prędkości 7 – 10 km na godzinę.

             

          Następnie udaliśmy się na warsztaty komputerowe, gdzie w środowisku Logo, uczniowie wykonywali określone zadania. Imagine jest obiektowym środowiskiem programistycznym, dzięki któremu w sposób prosty można poznać zasady programowania strukturalnego i obiektowego. Wszyscy pracowali bardzo aktywnie i bez większych trudności wykonywali instrukcje wykładowcy, gdyż jest to środowisko już im znane z zajęć szkolnych. W ramach poprawnie wykonanych zadań zostali nagrodzenie dyplomami.

              

          Na koniec skierowaliśmy swoje kroki na pokaz doświadczeń fizycznych, gdzie uczniowie mieli możliwość obserwacji różnych eksperymentów z ciekłym azotem. Ciekły azot to najpopularniejsza ciecz kriogeniczna. Podczas widowiskowych pokazów, każdy z uczestników mógł zobaczyć jak ekstremalnie niskie temperatury oddziałują na otoczenie. Dzięki niskiej temperaturze ciekłego azotu oraz jego dostępności badano zmiany właściwości fizycznych przedmiotów znanych z życia codziennego w niskich temperaturach. 

           

              

              

          Niestety czas małopolskiej nocy naukowców dobiegła końca i pełni wrażeń i nowych doświadczeń udaliśmy się w drogę powrotną. Sądzimy, że ta wyprawa młodych naukowców spełniła nasz cel, którym było odmienne, doświadczalne spojrzenie na pracę naukowców i zachęcanie „młodych ludzi” do poznawania fascynującego świata nauki.

           

          Organizatorzy wyjazdu: Kędroń Dorota, Kinga Tomaszek, Magdalena Cepielik

           

          GALERIA 

           


          Rok szkolny 2017/2018

           

          Sprawozdanie z innowacji „Przyszłość jest w twoich rękach. Uczymy się myślenia komputacyjnego z wykorzystaniem komputera”
          za rok szkolny 2017/2018

           

                    Od września 2017 r. uczestnicy kółka przygotowywali się do międzynarodowego konkursu „Bóbr”. Rozwiązywali zadania konkursowe z poprzednich lat oraz archiwalne. Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia. Było to działanie długafalowe, wiele godzin zostało na to przeznaczonych, ale zapewne nie był to czas stracony. Konkurs odbył się na platformie edukacyjnej mCourser, tam też uczniowie zakładali swoje konta i poprzez platformę rozwiązywali test. Planowano przeprowadzenie dwóch konkursów, tj. Benjamin - dedykowany dla klas 4-6 oraz Junior dedykowany dla klas 7 i gimnazjum. Udało się przeprowadzić tylko konkurs Benjamin (kl. 4-6), niestety nie udało się przeprowadzić etapu dla starszych uczestników z powodów technicznych, niezależnych od nas. Mimo to, przygotowywanie się do konkursu i sam konkurs dał uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, zwiększył ich zaangażowanie w poszukiwanie odpowiedzi oraz przyczynił się do zdobycia umiejętności potrzebnych w dalszych etapach edukacji. Potwierdzeniem udziału były dyplomy dla każdego uczestniczącego w konkursie, które zostały wydrukowane i wręczone uczestnikom.

          Kolejnym działaniem, które zostało podjęte to praca z wykorzystaniem środków dydaktycznych: robota i gry interaktywnej: robot – Photon oraz innowacyjna gra do nauki programowania – ScottieGo!. Pomoce dydaktyczne zostały zakupione przez dyrektora szkoły, aby w sposób jeszcze bardziej atrakcyjny prowadzić zajęcia na kółku, jak i w trakcie regularnych zajęć z informatyki. Robot został przyjęty przez dzieci z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem, nawet został przez uczniów „ochrzczony” imieniem Stefan. Co dał dzieciom kontakt z robotem? Przede wszystkim zastosowanie tego typu środka dydaktycznego pomogło im rozwinąć kreatywność, zdolność logicznego myślenia, poznać zasady programowania, zrozumieć zasadę działania czujników, w które robot jest wyposażony. Interaktywny robot poprzez aplikację mobilną wprowadził dzieci w „namacalny” świat technologii. Pomimo niewielkich rozmiarów wyposażony jest w aż 10 czujników, które pozwalają na jego interakcję z otoczeniem. Dzięki nim może m.in. wykryć dotyk, światło, przeszkody czy dźwięk. Wykorzystując wszystkie możliwości dzieci programują go na wiele ciekawych sposobów.

           

           

          Drugim środkiem dydaktycznym, który skupił dużą uwagę wśród dzieci i bardzo się spodobał to gra innowacyjna – Scottie Go! Uczniowie łączyli kartonowe klocki za pomocą, których układali komendy programistyczne. Za pomocą aplikacji która wyznaczała zadania, skanowali ułożone rozwiązania i przekształcali je w ruch. Klocki służyły do pisania komend, które wykonywał Scottie. Gra pozwoliła przyswoić pojęcia programistyczne jak pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje. Gra realizuje również warunki podstawy programowej nauczania informatyki oraz wykorzystuje najnowsze zdobycze światowej metodyki nauki programowania poprzez wdrożenie myślenia komputacyjnego. – umiejętności rozwiązywania problemów z różnych dziedzin z wykorzystaniem technologii informatycznej oraz świadomego wykorzystana metod i narzędzi cyfrowych.

           

           

           

          Następnym działaniem była wyprawa do Centrum Zabawy i Nauki do Krakowa – do miasta nauki. Zaplanowano uczestnikom realizacje warsztatów programistycznych pt. „Poznaj Robota”. Część warsztatowa polegała na przybliżeniu zastosowania oraz budowy robotów. Następnie uczestnicy budowali samodzielnie robota z Lego Mindstroms Ev3, którego potem samodzielnie programowali. Uczniowie formułowali i zapisywali w wizualnym języku programowania polecenia. Po zaprogramowaniu mogli sprawdzić poprawność wykonania zadania, poprzez sterowanie robotem. Następnie dzieci spędziły czas na sali z niezwykłymi interaktywnymi instalacjami wykonanymi z klocków Lego. Wyjazd uświadomił uczestnikom jaką wartość mają w naszym życiu wynalazki oraz uświadomił pozytywne znaczenia technologii w życiu człowieka. Niewątpliwie został osiągnięty cel wycieczki, czyli rozwijanie myślenia, umiejętność formułowania wniosków opartych na własnych obserwacjach i świata technicznego.

           

           

          GALERIA

           

          Podsumowanie innowacji: Przez cały okres trwania innowacji (2 lata) uczniowie wiele się nauczyli. Starano stworzyć warunki umożliwiające swobodny rozwój przez zabawę, współpracę oraz umiejętność podejmowania działań i zdolności konstrukcyjnych. Zajęcia wniosły w rozwój dziecka pobudzenie i rozwijanie zdolności informatyczno – matematycznych. Uważamy, że innowacja była świetnym pomysłem, który pozytywnie i korzystnie wpłynął na naszych uczestników. Kluczowym celem innowacji było przekazanie uczniom wiadomości, umiejętności i sprawności, które będą mieć niewątpliwy wpływ na dalsze kształcenie. Ważnym aspektem w tym działaniu był nacisk na rozwijanie kompetencji myślenia logicznego, wyobraźni, rozumowania, analizowania problemu i wnioskowania, nieodzownych w nauce programowania i matematyki. Uważamy że cel został zrealizowany. W wyniku ewaluacji stwierdzono, że zainteresowanie uczniów zajęciami było duże, chętnie podejmowali zadania oraz uczestniczyli w corocznych edycjach konkursu, osiągając wyniki na miarę swoich możliwości. Wiedza, którą posiedli na pewno przyda im się i zainspiruje do głębszego poznawania tajników przedmiotu matematyka i informatyka.

           

          Opiekunowie:

          Kinga Tomaszek, Dorota Kędroń

           

           

           


           

          Rok szkolny 2016/2017

          Sprawozdanie z innowacji „Przyszłość jest w twoich rękach. Uczymy się myślenia komputacyjnego z wykorzystaniem komputera”
          za rok szkolny 2016/2017

          W I i II  okresie roku szkolnego 2016/2017 realizacja innowacji pedagogicznej z zakresu edukacji programowania i matematyki przebiegała systematycznie i rytmicznie. Jej uczestnikami byli uczniowie kl IV- VI oraz I gimnazjum. W sumie w innowacji uczestniczy 18 osób. Zrealizowano 36 h. Dzieci z zaangażowaniem i zainteresowaniem brały udział w zajęciach. W innowacji szczególną uwagę zwrócono na stawianie przed uczniami zadań problemowych, mających na celu stymulowanie rozwoju uzdolnień i postaw twórczych.

          Realizowano nastepujące tematy: poznanie pojęć: programowanie, komputer, rozkazy, algorytm; etapy rozwiązywania problemów; algorytmy w geometrii, rozwiązywanie zadań logicznych, budowanie algorytmów za pomocą programu komputerowego (Magiczne Bloczki), godzina kodowania, programowanie w wybranym środowisku programowania, zajęcia w terenie (Noc Naukowców w Nowym Sączu).

          Przez cały okres trwania zajęć można było zauważyć, że zadania - ćwiczenia realizowane w formie zabaw i łamigłówek przez uczniów z postaciami z ich gier i zabaw - były dla nich źródłem osiągania sukcesów. Potwierdzeniem tych działań były certyfikaty ukończenia godziny kodowania. W tym przedsięwzięciu brali udział wszyscy uczestnicy kółka. Osoby, które ukończyły dany etap tworzenia skryptów generowały certyfikat potwierdzający zrozumienie zadań i uwieńczający umiejętność ich rozwiązania.

            

            

           

          Kolejno uczestnicy brali udział w konkursie ogólnopolskim „Bóbr”. Był to konkurs przeprowadzony na mobilnej platformie konkursowej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów. Ze szkoły podstawowej najlepszy wynik otrzymał Bartłomiej Więcek (75 pkt.) zdobywając ok. 80% możliwych punktów.

            

           

          Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa w ogólnopolskim konkursie „Bóbr”. Podsumowując udział w konkursie, wyniki były zadowalające, biorąc pod uwagę krótki czas na przygotowanie się do tego konkursu oraz na wysoki poziom trudności zadań konkursowych.

           

             

          W II semsetrze kontynuujemy zdobywanie wiedzy i kształtujemy w dalszym ciągu takie umiejętności jak: myślenie logiczne, kojarzenie, wytrwałość, pracę w zespole oraz cierpliwość.  Podczas kodowania, programowania i zabaw matematycznych uczniowie przyswajają reguły i prawidłowości, zapamiętują je i stosują w odpowiednich zadaniach. Dostrzeżono, iż udział w tworzeniu skryptów i sterowanie obiektem na ekranie, realizowanych na zajęciach, pobudza aktywność uczniów, a rozwiązywanie zadań sprawia im przyjemność i satysfakcję. Nauka przez zabawę przyczynia się do rozwoju wyobraźni oraz myślenia algorytmicznego. 

          Głównym działaniem na kółku jest aktualnie analiza i rozwiązywanie zadań konkursowych "Bóbr", aby lepiej przygotować się na uczestnictwo w konkursie w roku 2017/2018.

           

            

           

          Opiekunowie: Kinga Tomaszek & Dorota Kędroń

           

           

          Zajęcia w terenie - NOC NAUKOWCÓW 2016

          Noc Naukowców 2016 już za nami …. W zakresie kółka programistycznego, które realizujemy w ramach innowacji pt. „Uczymy się myślenia komputacyjnego z wykorzystaniem komputera”, wybraliśmy się do PWSZ w Nowym Sączu do Instytutu Technicznego, aby zgłębić wiedzę z zakresu informatyki, matematyki, techniki i fizyki.

          Odwiedziliśmy Laboratorium obróbki elektroerozyjnej, gdzie uczniowie mogli zobaczyć pokaz procesu elektrodrążenia oraz działanie obrabiarki CNC.

              

           

          Następnie skierowaliśmy swoje kroki na pokaz doświadczeń fizycznych, gdzie uczestnicy wycieczki mieli możliwość obserwacji różnych eksperymentów, np. doświadczenia z ciekłym azotem.

           

              

           

          Kolejno odwiedziliśmy naukowców w pracowni informatycznej, gdzie uczniowie zdobyli wiadomości w zakresie sterowników programowalnych i robotów. Poznano urządzenie mikroprocesorowe przeznaczone do sterowania danego urządzenia poprzez wprowadzenie odpowiedniego algorytmu działania. Wykładowcy pokazali działanie robotów (zaprogramowanych przez swoich studentów), czyli konstrukcje pojazdów mechanicznych odpowiednio zaprogramowanych. Mieliśmy też możliwość zobaczyć drukarkę 3D.

           

              

          Na koniec udaliśmy się na warsztaty komputerowe, gdzie w środowisku Logo, uczniowie wykonywali określone zadania. Wszyscy pracowali bardzo aktywnie i bez większych trudności wykonywali instrukcje wykładowcy, gdyż jest to środowisko już im znane z zajęć szkolnych. W ramach poprawnie wykonanych zadań zostali nagrodzenie gadżetami. Na koniec zajęć prowadzący umożliwił im przeprowadzenie poprzez sterownie pilotem „wyścigu robotów”.

             

          Niestety czas małopolskiej nocy naukowców dobiegł końca i pełni wrażeń i nowych doświadczeń udaliśmy się w drogę powrotną. Sądzimy, że ta wyprawa młodych naukowców spełniła nasz cel, którym było odmienne, doświadczalne spojrzenie na pracę naukowców i zachęcanie „młodych ludzi” do poznawania fascynującego świata nauki.
          Należy nadmienić, że wraz z uczestnikami kółka programistycznego na ten szczególny wyjazd wybrali się uczestnicy kółka przyrodniczego, którzy zgłębiali tajniki wiedzy tematycznie dobranej w swojej dziedzinie. W sumie mieliśmy na wyjeździe 43 uczestników, dodatkowymi opiekunami były: P. Agnieszka Pałka oraz P. Anna Szubryt.

           

          Opiekunowie kółka: Kinga Tomaszek, Dorota Kędroń

           

          GALERIA

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie