• grupa ministrantów i lektorów

• Grupa Ministrantów i Lektorów - Liturgiczna Służba Ołtarza

Spotkania w soboty o godz. 9:00.

Opiekun i moderator grupy: Ks. mgr Paweł Szczygieł

Przewodniczący grupy: Mateusz Odziomek, Jan Wielowski

- Celem tej grupy jest formacja wychowawcza, liturgiczna i rekreacyjna.

Ministrant - (od łacińskiego ministrare - służyć, posługiwać, pomagać) w Kościele Katolickim: osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, oraz nabożeństw. Ministranci są wiernymi świeckimi w Polsce od 8 roku życia. Po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej funkcji.

Stroje ministrantów są różnorodne, lecz powinny być zatwierdzone przez biskupa. Wzorem, przewidzianym przez księgi liturgiczne jest alba, lub komża włożona na sutannę.

Można wyróżnić kilka stopni w formacji ministranckiej:

• aspirant - nie nosi jeszcze komży, ale uczy się w tym czasie posługiwania do mszy, odpowiedzi mszalnych itp., ten okres próby trwa zazwyczaj rok;
          • choralista - daje wiernym sygnały do przyjęcia odpowiednich postaw ciała za pomocą kołatek, dzwonków i gong;
          • ministrant światła (inaczej lucyferariusz; z łac. lux, cis - światło) - opiekuje się świecami, posługuje do nich;
          • ministrant księgi (inaczej librysta lub manduktor; z łac. libra - księga) - dba o księgi liturgiczne, przygotowuje je przed celebracją liturgiczną; może posługiwać celebransowi przy mszale.
          • ministrant ołtarza - posługuje przy naczyniach liturgicznych ; podaje chleb, wino i wodę do sprawowania Eucharystii, usługuje kapłanowi, a przy udzielaniu wiernym Komunii świętej, przytrzymuje patenę pod Ciałem Pańskim, by jego okruszyny nie spadły na ziemię;
          • ministrant krzyża (inaczej krucyferariusz z łac. crux, cis - krzyż) - nosi krzyż podczas procesji i drogi krzyzowej :
          • lektor - ministrant Słowa Bożego - proklamuje Słowo Boże (czytania z wyjątkiem Ewangelii) oraz odczytuje wezwania Modlitwy Powszechnej;
          • psałterzysta - wykonuje psalmy, zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym uzdolnienia muzyczne;
          • kantor - intonuje pieśni, dba o oprawę muzyczną liturgii i zaangażowanie wiernych w śpiew, ta funkcja rzadko już występuje w Polsce i jest często mylona z psałterzystą. Kantor zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym uzdolnienia muzyczne;
          • ceremoniarz - mistrz ceremonii - jego zadaniem jest koordynowanie działań pozostałych ministrantów; jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg liturgii, przeprowadza próby z ministrantami, musi być zaznajomiony z przepisami liturgicznymi;
          • animator liturgiczny - jest osobą dorosłą, po specjalnym kursie; opiekuje się grupą ministrantów.

Można wyróżnić także inne funkcje:

• turyferariusz - odpowiedzialny jest za kadzielnicę (trybularz): jej przygotowanie i utrzymanie w czystości;
          • nawikulariusz - służy razem z turyferariuszem - niesie kadzidła w naczyniu, zwanym "łódką";
          • ministrant wody - nosi kociołek z woda święconą: podczas aspersji (pokropienia wiernych woda święconą) oraz błogosławieństw i poświęceń
          • ministrant mitry - podczas mszy sprawowanej przez infułata lub biskupa - trzyma mitrę lub infułę w momentach liturgii, gdy ten jej nie używa;
          • ministrant pastorału - podczas mszy pod przewodnictwem biskupa trzyma pastorał w momentach liturgii, gdy ten go nie używa.

Od 1994 funkcje ministrantów mogą pełnić również kobiety, jeśli w danej diecezji zezwolił na to ordynariusz. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała 15 marca 1994 List ogólny do przewodniczących Konferencji Biskupów na temat posługi świeckich w liturgii, zgodnie z którym poszczególni biskupi mogą w swoich diecezjach zezwolić na posługę przy ołtarzu także kobietom. Warunkiem takiego zezwolenia są "prawdziwe potrzeby parafii i dobro wiernych".

Patronami Liturgicznej Służby Ołtarza są święci: Tarsycjusz, Dominik Savio, Jan Berchmans, Alojzy Gonzaga i Stanisław Kostka.

Oprócz liturgicznej służby w kościele grupa ministrantów i lektorów spotyka się na różnych spotkaniach, podejmując różne tematy i refleksje dotyczące uniwersalnych wartości w życiu człowieka. Podejmuje również działalność rekreacyjną i sportową, organizując wycieczki i zabawy celem rozwoju kultury fizycznej i duchowej.

Ślubowanie Ministranta:

Dziękując Bogu za łaskę powołania ministranckiego, przyrzekam święte czynności ministranta wypełniać chętnie, pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra całej wspólnoty parafialnej. Tak mi dopomóż, Panie, Boże wszechmogący.

1. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.
          2. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.
          3. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.
          4. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.
          5. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.
          6. Ministrant wnosi wszędzie prawdziwą radość.
          7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.
          8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.
          9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.
          10. Ministrant modli się z Ojczyznę i służy jej rzetelna pracą.

Uczniowie należący do Grupy w roku 2015/16

Liturgiczna Służba Ołtarza