• Wymagania edukacyjne- klasa II

        • WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE ŚRÓDROCZNE I ROCZNE

          OCENY KLASYFIKACYJNE Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ - KL. II

          ROK SZKOLNY 2023/2024

          Oceny klasyfikacyjne śródroczne i roczne w edukacji wczesnoszkolnej dokonywane są przez nauczyciela
          w formie oceny opisowej. Opis wiadomości i umiejętności zdobytych przez ucznia w szkole jest przedstawiany w języku efektów uczenia się.
          Ocenianie bieżące oparte jest na skutecznej komunikacji nauczyciela z uczniem, który respektuje indywidualny charakter nauki każdego dziecka. Uczeń otrzymuje słowną bądź pisemną informację
          o sposobie i jakości swojej aktywności i o swoich osiągnięciach.

          Nauczyciel w ocenianiu bieżącym ucznia posiadającego opinię lub orzeczenie Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej  bierze pod uwagę w szczególności zawarte tam zalecenia i wskazówki.

          Podczas oceniania bieżącego w klasach I-III oprócz oceny opisowej stosuje się oznaczenia cyfrowe w skali 6-1

           

          1.   EDUKACJA POLONISTYCZNA
          2.  

          Mówienie, słuchanie:

           

          -wspaniale (6)- Posiada bardzo bogaty zasób słownictwa i je poszerza. W kulturalny sposób uczestniczy
          w rozmowie. Jasno komunikuje swoje potrzeby, spostrzeżenia, odczucia.  Prezentuje własne zdanie. Bierze udział w rozmowach inspirowanych literaturą. Samodzielnie formułuje pytania i odpowiedzi związane z tematem. Używa właściwej intonacji w zależności od rodzaju recytowanego tekstu. Zawsze uważnie słucha wypowiedzi innych osób.

           

          -bardzo dobrze (5)- Posiada bogaty zasób słownictwa. Chętnie wypowiada się na podane tematy, stosując zdania rozwinięte, poprawne pod względem gramatycznym i stylistycznym. Pytany, odpowiada pełnym zdaniem. Uważnie słucha wypowiedzi innych i chce zrozumieć co przekazują. Potrafi aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Recytuje wiersze z pamięci z odpowiednią intonacją.

           

          -dobrze (4)- Posiada przeciętny zasób słownictwa. Wypowiada się używając krótkich, pojedynczych zdań. Zachęcony potrafi ułożyć pytanie związane z tematem. Tekst z pamięci odtwarza z drobnymi błędami. Nie zawsze uważnie słucha innych rozmówców i aktywnie uczestniczy w rozmowie.

           

          -wystarczająco (3)- Posiada mały zasób słownictwa. Na pytania związane z wysłuchanym tekstem odpowiada jednym słowem. Wymaga ciągłej aktywizacji ze strony nauczyciela. Trudność sprawia mu uważne słuchanie innych i aktywne uczestniczenie w rozmowie. Przy recytacji popełnia liczne błędy.

           

          -pracuj więcej (2)- Posiada ubogi zasób słów, często je zniekształca. Ma trudność z samodzielnym wypowiadaniem się i z pamięciowym opanowaniem tekstu. Nie potrafi z uwagą słuchać innych i aktywnie uczestniczyć w rozmowie.

           

           

           

          Czytanie i praca z tekstem:

           

          -wspaniale (6)- Uczeń czyta płynnie, poprawnie i wyraziście zdania i teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym. Czyta w szybkim tempie uwzględniając znaki przestankowe. Prawidłowo czyta z podziałem na role. W pełni rozumie przeczytany przez siebie tekst. Samodzielnie wyszukuje w tekście potrzebne informacje. Interesuje się książką i czytaniem.  Chętnie i systematycznie korzysta z biblioteki szkolnej. Czyta lektury wskazane przez nauczyciela.

           

          -bardzo dobrze (5)- Czyta płynnie, poprawnie i wyraziście zdania i opracowane teksty podręcznikowe. Czyta cicho ze zrozumieniem krótkie teksty. Wyszukuje w tekście potrzebne informacje. Czyta poprawnie z podziałem na role. Interesuje się książką. W miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane przez nauczyciela. Chętnie korzysta z biblioteki szkolnej.

           

          -dobrze (4)- Czyta wolno, ale poprawnie opracowane wcześniej teksty. Przy czytaniu nowych tekstów popełnia nieliczne błędy. Czytając z podziałem na role, myli fragmenty odpowiadające bohaterom. Nie zawsze w pełni rozumie przeczytany przez siebie tekst. Z pomocą nauczyciela wyszukuje potrzebne informacje w tekście. Interesuje się książką, lecz niesystematycznie korzysta z biblioteki szkolnej. Z pomocą rodziców czyta lektury.

           

          -wystarczająco (3)- Czytając wyuczone wcześniej teksty popełnia liczne błędy. Nowy tekst czyta wolno głoskując, sylabizując. Ma trudności  ze zrozumieniem prostego, krótkiego tekstu. Przy czytaniu z podziałem na role wymaga pomocy nauczyciela. Zachęcany korzysta  z biblioteki szkolnej. Z pomocą nauczyciela wskazuje bohaterów i wydarzenia.

           

          -pracuj więcej (2)- Uczeń ma trudności z czytaniem nawet wcześniej wyuczonego tekstu. Czyta bardzo wolno, zniekształcając niektóre sylaby i głoski. Rozumie tylko fragmenty przeczytanego przez siebie tekstu. Mimo zachęty nauczyciela rzadko korzysta z biblioteki szkolnej.

           

           

           

          Pisanie, gramatyka i ortografia:

           

          6- Zawsze stosuje prawidłowy kształt liter mieści pismo w liniaturze. Prawidłowo łączy litery w  wyrazach przy odpisie z druku, pisaniu z pamięci. Pisze w szybkim tempie i bardzo starannie. Samodzielnie redaguje i pisze: życzenia, list, zaproszenie i swobodny tekst. Zapisuje ułożone teksty bez błędów. Rozpoznaje w tekście nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy, rodzaje rzeczownika i liczby. Rozpoznaje w tekście wyrazy oznaczające czynności, określa ich liczbę. Pisze poprawnie z pamięci opracowane wyrazy z ,,ó’’, ,,rz’’, niewymiennym , wyrazy z ,,ż’’, ,,h’’ i ,,ch’’. Zna reguły pisowni wyrazów z ,,ó’’ i ,,rz’’ wymiennymi. Zna alfabet i potrafi praktycznie go zastosować. Bezbłędnie pisze z pamięci i ze słuchy krótkie zdania. Posługuje się ze zrozumieniem pojęciami: wyraz, głoska, litera, sylaba i zdanie. Dzieli wyrazy na sylaby, oddziela wyrazy w zdaniach, zdania w tekście. Zawsze stosuje wielką literę i kropkę w zdaniach. Stosuje wielką literę w pisowni nazw własnych.

           

          5- Stosuje prawidłowy kształt pisma i poprawnie łączy litery w wyrazach przy przepisywaniu i pisaniu z pamięci krótkich zdań. Mieści pismo w odpowiednich liniach. Pisze estetycznie i w dobrym tempie. Starannie prowadzi zeszyt. Redaguje i pisze: życzenia, list, zaproszenie i swobodny tekst. Dba o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Rozpoznaje nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy ich rodzaj i liczbę. Rozpoznaje wyrazy oznaczające czynności i określa ich liczbę. Opanował pisownię poznanych wyrazów zawierających trudność ortograficzną. Posługuje się ze zrozumieniem określeniami wyraz, głoska, litera, sylaba zdanie. Dzieli wyrazy na sylaby, oddziela wyrazy w zdaniach, zdania w tekście. Stosuje wielką literę i kropkę  w zdaniach. Stosuje wielką literę w pisowni nazw własnych. Zna alfabet potrafi praktycznie go zastosować.

           

          4- Zachowuje kształty liter, ale nie zawsze dba o estetykę i poprawność graficzną pisma. Popełnia nieliczne błędy przy przepisywaniu, pisaniu z pamięci i ze słuchu. Pisze w umiarkowanym tempie. Z niewielką pomocą nauczyciela redaguje i pisze: życzenia, list, zaproszenie i swobodny tekst. Popełnia nieliczne błędy ortograficzne
          i interpunkcyjne. Opanował pisownię większości wyrazów zawierających trudność ortograficzną. Rozpoznaje
          w prostych zdaniach nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy oraz wyrazy oznaczające czynności. Zazwyczaj posługuje się określeniami wyraz, głoska, litera, sylaba i zdanie. Nie zawsze prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby, oddziela wyrazy w zdaniach, zdania w tekście. Nie zawsze stosuje wielką literę i kropkę w zdaniach i w pisowni nazw własnych. Zna alfabet.

           

          3- Zna kształt liter, jednak przy odpisie z druku, a zwłaszcza przy pisaniu z pamięci, popełnia liczne błędy. Ma trudności z łączeniem liter i mieszczeniem pisma w liniaturze. Pisze w wolnym tempie i mało starannie. Układa
          i zapisuje proste zdania z pomocą nauczyciela. Popełnia liczne błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Myli określenia wyraz, sylaba, głoska, litera. Z pomocą nauczyciela dzieli wyrazy na sylaby, oddziela wyrazy        

          w zdaniach, zdania w tekście. Z pomocą nauczyciela wyszukuje w zdaniach nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy oraz wyrazy oznaczające czynności. Ma trudności ze stosowaniem wielkiej litery i kropki w zdaniu. 

           

          2- Zniekształca litery, opuszcza i niepoprawnie je łączy. Nie mieści pisma w odpowiednich liniach. Pisze niestarannie i mało czytelnie. Ma trudności przy odwzorowywaniu. Nie potrafi prawidłowo napisać krótkiego zdania z pamięci. Popełnia liczne błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Opanował pisownię tylko nielicznych wyrazów z trudnością ortograficzną przewidzianych. Tylko z pomocą nauczyciela dzieli wyrazy na sylaby, oddziela wyrazy w zdaniach, zdania w tekście. Samodzielnie nie stosuje wielkiej litery i kropki w zdaniu.

           

           

           

          EDUKACJA MATEMATYCZNA

           

          6- Zawsze prawidłowo określa stosunki przestrzenne, klasyfikuje, porównuje i porządkuje obiekty. Bezbłędnie określa kierunki i wyprowadza kierunki od siebie i innych osób. Prawidłowo rozpoznaje i nazywa figury geometryczne i tworzy z nich rytmy. Dostrzega zjawisko symetrii na rysunku. Sprawnie liczy obiekty bez ograniczeń zakresu. Zapisuje liczby cyframi (zakres do 1000). Sprawnie liczy dziesiątkami do 1000. Zawsze prawidłowo porównuje liczby stosując znaki matematyczne. Sprawnie dodaje i odejmuje z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 100. Sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 50. Prawidłowo rozwiązuje działania z okienkiem. Samodzielnie rozwiązuje złożone zadania z treścią. Zawsze prawidłowo dokonuje obliczeń w zakresie pomiaru długości, ciężaru, płynów, czasu. Zna będące w obiegu monety i banknoty. Sprawnie dokonuje obliczeń pieniężnych. W sytuacjach trudnych zawsze dąży do wykonania zadania.

           

          5- Prawidłowo określa stosunki przestrzenne, klasyfikuje, porównuje obiekty. Bezbłędnie określa kierunki. Prawidłowo rozpoznaje i nazywa figury geometryczne. Dostrzega zjawisko symetrii na rysunku. Sprawnie liczy obiekty w zakresie 1000 i zapisuje liczby cyframi. Zawsze prawidłowo porównuje liczby stosując znaki matematyczne. Sprawnie dodaje i odejmuje z przekroczeniem progu dziesiątkowego do 100 i prawidłowo zapisuje te działania. Dodaje i odejmuje proste przypadki w zakresie 1000. Sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 50. Samodzielnie rozwiązuje zadania z treścią. Prawidłowo dokonuje obliczeń w zakresie pomiaru długości, ciężaru, pojemności, czasu. Zna będące w obiegu monety i banknoty. Sprawnie dokonuje obliczeń pieniężnych.
          W sytuacjach trudnych  dąży do wykonania zadania.

           

          4- Nie zawsze prawidłowo określa stosunki przestrzenne, klasyfikuje, porównuje obiekty, określa kierunki. Prawidłowo rozpoznaje i nazywa figury geometryczne. Liczy obiekty w zakresie 1000 i zapisuje liczby cyframi. Porównuje liczby stosując znaki matematyczne. Dodaje i odejmuje z przekroczeniem progu dziesiątkowego do 100, popełniając nieliczne błędy. Dodaje i odejmuje proste przypadki w zakresie 1000. Mnoży i dzieli w zakresie 50, jednak czasami popełnia błędy Samodzielnie rozwiązuje proste zadania z treścią. Nie zawsze prawidłowo dokonuje obliczeń w zakresie pomiaru długości, ciężaru, pojemności, czasu. Zna będące w obiegu monety
          i banknoty. Dokonuje prostych obliczeń pieniężnych.

          W sytuacjach trudnych, zachęcony przez nauczyciela, dąży do wykonania zadania.

           

          3- Z pomocą nauczyciela określa stosunki przestrzenne, klasyfikuje, porównuje obiekty, określa kierunki. Myli nazwy figur geometrycznych. Ma trudności  z  liczeniem obiektów w zakresie 1000 i zapisaniem liczby cyframi.
          pomocą porównuje liczby stosując znaki matematyczne. Dodaje i odejmuje do 100  najczęściej  w oparciu
          o konkret. Z pomocą nauczyciela  mnoży i dzieli w zakresie 50, często odwołując się do konkretów. Rozwiązuje proste zadania  tekstowe z pomocą nauczyciela. Trudność sprawia mu dokonanie obliczeń w zakresie pomiaru długości, ciężaru, pojemności, czasu. Zna będące w obiegu monety i banknoty lecz dokonując obliczeń pieniężnych popełnia błędy. W sytuacjach trudnych łatwo się zniechęca i nie  dąży do wykonania zadania.

           

          2- Myli kierunki, nazwy figur geometrycznych. Ma trudności  z liczeniem oraz wykonaniem działań nawet na konkretach i z pomocą nauczyciela. Myli cyfry i często nie potrafi ich prawidłowo odczytać. Rozwiązuje proste zadania tekstowe wyłącznie z pomocą nauczyciela.

          Nie potrafi samodzielnie dokonać pomiaru długości, ciężaru, pojemności, czasu. Myli monety i banknoty.
          W sytuacjach trudnych nie dąży do wykonania zadania.

           

           

           

          EDUKACJA PRZYRODNICZA  ORAZ  SPOŁECZNA

          1.  

          6- Uczeń rozpoznaje i nazywa liczne rośliny i zwierzęta żyjące w najbliższych środowiskach przyrodniczych. Zna podstawowe różnice w budowie ciała i sposobie rozmnażania ptakówi ssaków. Potrafi podać ciekawostki o ich życiu. Zna sposoby  ich przystosowania się do pór roku. Wymienia warunki do ich rozwoju. Wie jakie przynoszą korzyści  środowisku. Zna wybrane elementy typowych krajobrazów Polski. Potrafi samodzielnie podać zagrożenia jakie stwarza człowiekowi przyroda, zwierzęta oraz rośliny. Przejawia postawy proekologiczne. Aktywnie włącza się w organizowane przez samorząd szkolny akcje na rzecz środowiska. Potrafi dokonać obserwacji pogody, wie jakie niesie zagrożenia. Nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla danej pory roku. Zna kolejne pory roku i wskazuje typowe dla nich zachowania ludzi i zwierząt.

          Identyfikuje się z grupą społeczna, do której należy: rodzina, klasa, społeczność lokalna, naród. Respektuje normy
          i reguły postępowania w tych grupach. Szanuje  wszystkich bez wyjątku na wiek. Zawsze odróżnia dobro od zła. Chętnie i zgodnie  współpracuje z innymi, przestrzegając obowiązujących reguł. Dba o bezpieczeństwo swoje
          i innych. Wie czym zajmują się ludzie  wybranych zawodów. Wie w jakim mieszka kraju, zna i szanuje symbole narodowe. Zna swoją miejscowość, rodzinę i zdobywa samodzielnie informacje na ich temat. Zna niektóre ważne dla Polski wydarzenia historyczne. Zna wybrane legendy dotyczące historii Polski i regionu. Potrafi opowiedzieć
          o niektórych zwyczajach i obrzędach, typowych dla polskiej tradycji i kultury. Rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej. Wie, że Polska znajduje się w Europie.

           

          5- Uczeń rozpoznaje rośliny i zwierzęta żyjące w najbliższych środowiskach przyrodniczych. Potrafi wymienić charakterystyczne cechy w budowie ciała i sposobie rozmnażania ptaków i ssaków. Zna niektóre sposoby  ich przystosowania się do pór roku oraz warunki potrzebne do ich rozwoju. Wie jakie przynoszą korzyści  środowisku. Wie jakie zagrożenia stwarza człowiekowi przyroda, zwierzęta oraz rośliny. Szanuje przyrodę. Bierze chętnie udział w akcjach organizowanych przez samorząd uczniowski. Potrafi dokonać obserwacji pogody, wie jakie niesie zagrożenia.

          Identyfikuje się z grupą społeczna, do której należy: rodzina, klasa, społeczność lokalna, naród. Respektuje normy
          i reguły postępowania w tych grupach. Szanuje  wszystkich bez wyjątku na wiek. Odróżnia dobro od zła. Zawsze współpracuje z innymi, przestrzegając obowiązujących reguł. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych. Wie w jakim mieszka kraju, zna symbole narodowe, zna swoją miejscowość, rodzinę.  Zna wybrane legendy dotyczące historii Polski i regionu. Potrafi podać niektóre zwyczaje i obrzędy, typowe dla Polskiej tradycji i kultury.  Wie czym zajmują się ludzie  wybranych zawodów. Rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej. Wie, że Polska znajduje się w Europie.

           

          4- Rozpoznaje rośliny i zwierzęta tylko te, które były często utrwalane. Zna niektóre sposoby  ich przystosowania się. Potrafi wymienić tylko niektóre korzyści jakie przynoszą środowisku.  Potrafi podać nazwy kilku ptaków
          i ssaków.  stwarza człowiekowi przyroda, zwierzęta oraz rośliny. Bierze udział w akcjach organizowanych na rzecz ochrony przyrody. Stara się szanować przyrodę. Nie zawsze potrafi dokonać obserwacji pogody.
          Identyfikuje się z grupą społeczna, do której należy. Respektuje normy i reguły postępowania w tych grupach. Zna i szanuje osoby z najbliższego otoczenia. Odróżnia dobro od zła. Wie w jakim mieszka kraju, zna symbole narodowe, zna swoją miejscowość, rodzinę. Wie, że Polska znajduje się w Europie.

           

          3- Dostrzega istotne zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku. Nie zawsze rozumie istotę zjawisk przyrodniczych. Prowadzi proste obserwacje pod kierunkiem nauczyciela. Posiada podstawowe wiadomości o roślinach i zwierzętach. Wie, że należy dbać o przyrodę, ale nie zawsze rozumie znaczenie przyrody dla człowieka.
          Potrafi podać nazwę swojego kraju, miejscowości. Zna flagę, godło oraz hymn narodowy. Posiada podstawową wiedzę na temat swojej rodziny. Z pomocą nauczyciela i innych osób odróżnia dobro od zła. Wie, że Polska znajduje się w Europie.

           

          2- Myli  nazwy roślin i zwierząt  nawet tych, które były utrwalane. Nie zawsze szanuje przyrodę. Ma trudności
          z dokonaniem obserwacji pogody.  Zna, ale nie zawsze szanuje osoby z najbliższego otoczenia. Trudność sprawia mu odróżnianie dobra od zła. Wie w jakiej mieszka miejscowości.

           

           

           

          EDUKACJA  PLASTYCZNA  I  TECHNICZNA

           

          6- Uczeń prawidłowo wykonuje prace plastyczne i techniczne na podany temat. Samodzielnie poszukuje oryginalnych rozwiązań. Samodzielnie wykonuje modele przestrzenne zgodne

          z podaną instrukcją.  Jego prace są zawsze estetyczne i czyste. Potrafi opowiedzieć o swojej pracy w kilku zdaniach. Zachowuje ład i porządek w miejscu swojej pracy i nie tylko. Potrafi aktywnie i zgodnie pracować
          w grupie. Rozpoznaje wybrane dziedziny sztuki, także architekturę zieleni. Chętnie wypowiada się na temat poznanych obiektów.  Rozpoznaje wybrane dzieła malarskie. Samodzielnie wypowiada się na temat oglądanych dzieł sztuki plastycznej. Posługuje się wybranymi urządzeniami domowymi nie psując ich. Potrafi rozpoznać wybrane rodzaje maszyn i urządzeń wytwórczych. Wie jak ludzie dawniej i dziś wykorzystywali siły przyrody (wiatr, wodę).Wie jak wytworzono niektóre przedmioty codziennego użytku. Zawsze przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Samodzielnie potrafi poruszać się po drogach. Potrafi odczytać znaczenie wybranych znaków drogowych. Dba o bezpieczeństwo własne i innych. Bezbłędnie potrafi podać numery telefonów  alarmowych.

           

          5-  Prawidłowo wykonuje prace plastyczne i techniczne na podany temat, ale nie  zawsze poszukuje oryginalnych rozwiązań. Jego prace są zawsze estetyczne i czyste. Prawidłowo dobiera materiały i kolory. Potrafi ciekawie opowiedzieć o swojej pracy. Zachowuje ład i porządek w miejscu swojej pracy. Umie współpracować w grupie. Zachowuje ład i porządek w miejscu swojej pracy i nie tylko. Potrafi aktywnie i zgodnie pracować w grupie. Rozpoznaje wybrane dziedziny sztuki, także architekturę  zieleni. Wypowiada się na temat poznanych obiektów.  Zazwyczaj rozpoznaje wybrane dzieła malarskie. Wypowiada się na temat oglądanych dzieł sztuki plastycznej. Posługuje się wybranymi urządzeniami domowymi. Rozpoznaje wybrane rodzaje maszyn i urządzeń wytwórczych. Wie jak ludzie dawniej i dziś wykorzystywali siły przyrody (wiatr, wodę).Wie jak wytworzono niektóre przedmioty codziennego użytku.  Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Bezpiecznie  porusza się po drogach, dbając o własne bezpieczeństwo. Zna telefony alarmowe.

           

          4- Nie zawsze wykonuje prace plastyczno- techniczne używając odpowiednich materiałów

          i kolorów oraz podanej instrukcji. Pracuje szybko co powoduje, że jego prace  nie zawsze  są estetyczne i czyste. Niechętnie wypowiada się na temat  swojej pracy. Nie zawsze zachowuje ład i porządek w miejscu swojej pracy oraz współpracuje w grupie. Z pomocą nauczyciela rozpoznaje wybrane dziedziny sztuki, także architekturę zieleni. Zachęcony stara się wypowiadać na temat poznanych obiektów.  Rozpoznaje niektóre dzieła malarskie. Zna wybrane urządzenia domowe, ale samodzielnie i bezpiecznie nie potrafi się nimi obsługiwać.  Potrafi rozpoznać tylko nieliczne rodzaje maszyn i urządzeń wytwórczych. Potrafi podać tylko niektóre przykłady  jak ludzie dawniej
          i dziś wykorzystywali siły przyrody (wiatr, wodę).Wie jak wytworzono tylko nieliczne przedmioty codziennego użytku. Zna zasady bezpiecznego  poruszania się po drogach, ale nie zawsze je stosuje. Myli numery telefonów alarmowych.

           

          3- Prace ucznia są mało estetyczne oraz ubogie w szczegóły. Pracuje szybko, albo nie może ich skończyć. Nie wypowiada się na temat  swojej pracy. Często panuje bałagan w miejscu jego pracy. Trudność sprawia mu współpraca w grupie. Ma trudności z rozpoznaniem wybranych dziedzin sztuki, wypowiadaniem się na temat poznanych obiektów, rozpoznawaniem wybranych dzieł malarskich. Ma trudności z rozpoznawaniem maszyn

          i urządzeń wytwórczych, z podaniem jak ludzie dawniej i dziś wykorzystywali siły przyrody. Samodzielnie nie potrafi bezpiecznie poruszać się po drogach. Nie potrafi prawidłowo podać numerów telefonów alarmowych.

           

          2 i 1- Nauczyciel rezygnuje w tej edukacji z tych ocen, ponieważ nie wpływają one na ucznia motywująco.

           

          EDUKACJA MUZYCZNA

           

          6- Uczeń bezbłędnie odtwarza słowa i melodię poznanych piosenek. Świadomie i aktywnie słucha muzyki. Realizuje proste tematy rytmiczne, (tataizacją, ruchem całego ciała). Odtwarza rytmy głosem oraz na instrumentach perkusyjnych. Samodzielnie tworzy melodie do podanych tekstów. Potrafi wyrażać swe doznania związane poznawanymi utworami muzycznymi, ilustruje je. Chętnie wyraża nastrój i charakter słuchanej muzyki. Wie, że muzykę można zapisać. Zawsze przyjmuje właściwą postawę podczas śpiewania hymnu narodowego. Potrafi rozpoznać i nazwać niektóre znaki muzyczne. Umie odróżnić podstawowe elementy muzyki. Rozpoznaje różne rodzaje muzyki na podstawie nastroju, tempa i innych elementów. Potrafi tańczyć kroki i figury krakowiaka i polki. Kulturalnie zachowuje się na koncercie.

           

          5- Uczeń  odtwarza słowa i melodię poznanych piosenek po kilkakrotnym powtórzeniu i utrwaleniu. Świadomie
          i aktywnie słucha muzyki. Reaguje na zmianę tempa i dynamiki. Realizuje proste tematy rytmiczne. Odtwarza rytmy głosem oraz na instrumentach perkusyjnych. Próbuje tworzyć melodię do podanych tekstów. Ilustruje ruchem muzykę. Wyraża nastrój i charakter słuchanej muzyki. Wie, że muzykę można zapisać.  Potrafi przyjąć właściwą postawę podczas śpiewania hymnu narodowego. Umie odróżnić podstawowe elementy muzyki. Rozpoznaje różne rodzaje muzyki na podstawie nastroju, tempa i innych elementów. Tańczy kroki i figury krakowiaka i polki. Kulturalnie zachowuje się na koncercie.

           

          4- Uczeń nieznacznie zniekształca słowa i melodię poznanych piosenek. Nie zawsze świadomie i aktywnie słucha muzyki oraz reaguje na zmianę tempa i dynamiki. Realizuje proste tematy rytmiczne z pomocą nauczyciela. Próbuje gry na instrumentach perkusyjnych. Ilustruje ruchem muzykę. Zachęcony przez nauczyciela wyraża nastrój słuchanej muzyki. Nie zawsze potrafi przyjąć właściwą postawę podczas śpiewania hymnu narodowego.
          Z pomocą nauczyciela  odróżnia podstawowe elementy muzyki i rozpoznaje różne rodzaje muzyki  na podstawie nastroju, tempa i innych elementów. Potrafi tańczyć kroki krakowiaka i polki. Zazwyczaj kulturalnie zachowuje się na koncercie.

           

          3- Uczeń ma trudności z opanowaniem słów i melodii poznawanych piosenek. Śpiewa tylko z całą klasą. Niechętnie słucha muzyki i gra na instrumentach perkusyjnych. W niewłaściwy sposób reaguje na zmianę tempa i dynamiki. Realizuje proste tematy rytmiczne tylko z pomocą nauczyciela. Zachęcony przez nauczyciela stara się wyrażać nastrój słuchanej muzyki. Ma trudności z odróżnieniem podstawowych  elementów muzyki. Trudność sprawia mu opanowanie podstawowych  kroków  krakowiaka i polki. Wie jak należy  zachować się na koncercie, ale ma trudności z przestrzeganiem tych zasad.

           

          2 i 1- Nauczyciel rezygnuje w tej edukacji z tych ocen, ponieważ nie wpływają one na ucznia motywująco.

           

          Ocenie podlegają następujące formy pracy uczniów:

          - prace pisemne (sprawdziany, kartkówki, karty pracy),

          - wypowiedzi ustne,

          - prace praktyczne uczniów indywidualne i grupowe,

          - wytwory pracy ucznia np. prace plastyczne, techniczne,

          - zadania domowe,

          - prowadzenie zeszytu i ćwiczeń,

          - praca na zajęciach.

           EDUKACJA INFORMATYCZNA

           

          Głównym kryterium oceniania jest:

          • stopień indywidualnego zaangażowania ucznia,

          • wysiłek włożony w wykonywaną pracę,

          • systematyczna aktywność podczas lekcji.

          Nauczyciel będzie oceniać głównie  pracę uczniów na lekcji - w dowolnym momencie. Będzie prowadził i oceniał systematyczną obserwację wykonywanych zadań i poleceń. W trakcie zajęć nauczyciel będzie zwracał uwagę na zajmowaną pozycję przy komputerze, ćwiczenia rozluźniające i zasady bezpiecznej i higienicznej pracy przy komputerze. 

           

          Wspaniale (6). Uczeń:

          • nazywa i wskazuje elementy komputera
          • uruchamia i zamyka komputer
          • obsługuje mysz komputerową, klawiaturę i płytę CD
          • zna pojęcie ikony, wie z czego zbudowany jest pulpit
          • samodzielnie  korzysta z  poznanych narzędzi w edytorze grafiki Paint
          • zaznacza  i przesuwa całe obrazy lub jego fragmenty,
          • cofa wykonywane czynności,
          • zmienia szerokość linii i koloru
          • zna podstawowe klawisze z klawiatury
          • samodzielnie pisze litery, wyrazy i krótkie zdania, korzystając z edytora tekstu
          • formatuje tekst za pomocą poznanych narzędzi
          • samodzielnie i twórczo wykonuje rysunki
          • wie, że za pośrednictwem komputera można korzystać z Internetu
          • wie, jak trzeba korzystać z komputera, żeby nie narażać własnego zdrowia,
          • stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera
          • wykorzystuje dostępne oprogramowanie do nauki programowania i do utrwalania wiedzy z różnych dziedzin
          • słucha poleceń nauczyciela i systematycznie wykonuje ćwiczenia.

           

           Bardzo dobrze (5) Uczeń:

          • opanował podstawowe  programy, wykorzystuje poznane programy do wykonywania zadań
          • pisze programy.
          • bardzo dobrze posługuje się myszą i klawiaturą
          • zna pojęcia związane z obsługa komputera oraz nazwy klawiszy
          • wie, jak trzeba korzystać z komputera żeby nie narażać własnego zdrowia
          • wykorzystuje oprogramowanie  edukacyjne do utrwalania wiedzy z różnych dziedzin
          • słucha poleceń nauczyciela i systematycznie wykonuje ćwiczenia.

          Dobrze (4.) Uczeń:

          • nie opanował w pełni wiadomości określonych w podstawie programowej
          • posługuje się komputerem w podstawowym zakresie
          • potrafi uruchomić program korzystając z myszy
          • zna zagrożenia związane z pracą przy komputerze
          • zna większość pojęć związane z obsługa komputera
          • z pomocą nauczyciela pisze litery, cyfry, wyrazy
          • z niewielką pomocą korzysta z podstawowych narzędzi z Przybornika w programie Paint

          Wystarczająca (3). Uczeń:

          • posiada podstawowe wiadomości z zakresu obsługi komputera
          • potrafi nazwać podstawowe urządzenia zestawu komputerowego
          • zna niektóre pojęcia związane z obsługa komputera
          • w miarę poprawnie posługuje się klawiatura i myszka
          • potrafi uruchomić program graficzny oraz edytor tekstu z ikony oraz poprawnie zakończyć jego prace

          Słabo (2). Uczeń:

          • uruchamia komputer oraz kończy jego pracę tylko z pomocą nauczyciela
          • w słabym stopniu opanował umiejętności posługiwania się myszką
          • myli nazwy podstawowych urządzeń zestawu komputerowego
          • z dużą pomocą nauczyciela wykonuje ćwiczenia
          • wykazuje pozytywny stosunek do lekcji oraz stara się przy wykonywaniu ćwiczeń

           

          WYCHOWANIE FIZYCZNE

           

          Głównym kryterium oceniania jest:

          • stopień indywidualnego zaangażowania ucznia,

          • wysiłek włożony w wykonywane ćwiczenia i zadania,

          • osobiste predyspozycje ucznia.

          6- Uczeń zawsze aktywnie uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną. Jest bardzo zwinny, szybki i zręczny. Zawsze przestrzega ustalonych zasad i reguł gry. Współpracuje w zespole. Swoją postawą motywuje i mobilizuje kolegów do aktywności fizycznej. Posiada wiedzę na temat higieny osobistej oraz ochrony własnego zdrowia, którą wykorzystuje w życiu. Akceptuje sytuacje dzieci, które z uwagi na chorobę nie mogą być sprawne w każdej formie ruchu.

           

          5- Aktywnie uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną.Jest zwinny, szybki i zręczny. Przestrzega ustalonych zasad i reguł gry.Współpracuje w zespole. Ma świadomość znaczenia systematyczności i wytrwałości w wykonywaniu ćwiczeń. Posiada wiedzę na temat ochrony własnego zdrowia, którą często wykorzystuje w życiu.


          4- Zazwyczaj aktywnie uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną. Jest zwinny i szybki, ale nie zawsze prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne. Chętnie uczestniczy w grach i zabawach ruchowych, ale zdarza się mu nie przestrzegać reguł. Posiada wiedzę na temat ochrony własnego zdrowia, jednak nie wykorzystuje jej w pełni.

           

          3-  Uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną, jednak  często potrzebuje dodatkowej zachęty i mobilizacji.Często zdarza się mu nie przestrzegać obowiązujących reguł. Jego wiedza na temat ochrony własnego zdrowia jest niepełna.

          2 - Nauczyciel rezygnuje w tej edukacji z tej oceny, ponieważ nie wpływa ona na ucznia motywująco.

                                                                                                         

           

                                                                                                                     Język angielski
            Znajomość środków językowych
          Ocena: wspaniale (6)
          Uczeń opanowuje w pełni nowe słownictwo i zwroty, biegle się nimi posługuje. 

          Ocena: bardzo dobrze (5)
          Uczeń opanowuje  nowe słownictwo i poprawnie stosuje poznane struktury gramatyczne w zdaniach.                                                         
                      Ocena: dobrze (4)
          Uczeń opanowuje zdecydowaną większość nowego słownictwa. Popełnia drobne błędy w wymowie poznanych zwrotów.                                  Ocena: wystarczająco (3)
          Uczeń opanowuje większość  wyrazów oraz zwrotów. Popełnia błędy w wymowie poznanych zwrotów i wyrażeń.                                                 
          Ocena: pracuj więcej (2)
          Uczeń opanowuje nieliczne  wyrazy oraz zwroty.

           Rozumienie wypowiedzi ustnych i pisemnych
          Ocena: wspaniale (6)
          Uczeń znajduje w ustnej lub pisemnej wypowiedzi szczegółowe informacje.
          Ocena: bardzo dobrze (5)
          Uczeń znajduje w wypowiedzi  ustnej lub pisemnej większość szczegółowych informacji.
          Ocena dobrze (4)
          Uczeń znajduje w typowej wypowiedzi ustnej lub pisemnej ogólne informacje.
          Ocena wystarczająco (3)
          Uczeń rozumie sens krótkich wypowiedzi ustnych lub pisemnych, szczególnie gdy są wspierane np. obrazkami.
          Ocena: pracuj więcej (2)
          Uczeń rozpoznaje niektóre wyrazy w wypowiedziach ustnych lub pisemnych.

          Tworzenie wypowiedzi ustnych
          Ocena: wspaniale (6)
          Uczeń samodzielnie tworzy wypowiedzi ustne.
          Ocena: bardzo dobrze (5)
          Uczeń:
          - samodzielnie i bezbłędnie recytuje wiersze, rymowanki, śpiewa piosenki, odgrywa dialogi,
          - tworzy proste i krótkie wypowiedzi według wzoru.
          Ocena: dobrze (4)
          Uczeńrecytuje wiersze, rymowanki, śpiewa piosenki, odgrywa dialogi z niewielką pomocą nauczyciela
          O cena: wystarczająco (3)
          Uczeń recytuje wiersze, rymowanki, śpiewa piosenki z pomocą nauczyciela.
          Ocena: pracuj więcej (2)
          Uczeń powtarza wyrazy i proste zdania, rymowanki.

           Tworzenie wypowiedzi pisemnych
          Ocena: wspaniale (6)
          Uczeń tworzy samodzielnie wypowiedzi pisemne.
          Ocena: bardzo dobrze (5)
          Uczeń pisze bardzo proste i krótkie zdania samodzielnie.
          Ocena: dobrze (4)
          Uczeń pisze bardzo proste i krótkie zdania według wzoru.
          Ocena: wystarczająco (3)
          Uczeń pisze pojedyncze wyrazy i zwroty.
          Ocena: pracuj więcej (2)
          Uczeń przepisuje wyrazy i proste zdania.

           Reagowanie
          Ocena: wspaniale (6)
          Prawidłowo i biegle reaguje na wszystkie polecenia. Uczeń wyraża swoje upodobania.
          Ocena: bardzo dobrze (5)
          Uczeń samodzielnie zadaje pytania i udziela odpowiedzi zdaniami w ramach wyuczonych zwrotów.
          Ocena: dobrze (4)
          Uczeń zadaje pytania i udziela odpowiedzi zdaniami w ramach wyuczonych zwrotów z niewielką pomocą nauczyciela.
          Ocena: wystarczająco (3)
          Uczeń przedstawia siebie i innych, zadaje pytania z pomocą nauczyciela i udziela odpowiedzi używając pojedynczych wyrazów.
          Ocena: pracuj więcej (2)
          Uczeń reaguje werbalnie i niewerbalnie na polecenia.

           

                      Stara Wieś, dn. 04.09.2023 r.                                                     Opracowały: mgr Agnieszka Bieda

                                                                                                                                             mgr Kornelia Liszka                                                                                                                                                  mgr Dorota Młynarczyk

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie