• RUMUNIA

Zamek Pelec ma zaledwie 140 lat i łączy w sobie cechy niemieckiego neorenesansu, baroku, rokoko i różnych innych stylów. Został wybudowany na życzenie pierwszego króla zjednoczonej Rumunii Karola I z dynastii Hohenzollern- Sigmaringen. Karolowi I to miejsce przypominało jego rodzinne Niemcy. Nad wystrojem zamku pracowało kilku architektów, którzy stworzyli przepiękną budowlę łącząca różne style. W budowę zamku zaangażowanych było kilkuset pracowników reprezentujących około 14 narodowości. Po śmierci Karola I tron odziedziczył jego bratanek Ferdynand I, który kontynuował upiększanie letniej rezydencji rumuńskich królów. Zamek Peles to jeden z pierwszych w Europie zelektryfikowanych zamków, posiadał też wiele innowacji technicznych, nowości początków XX wieku spośród których wymienić należy windę czy salę kinową.

Zamek w miejscowości Bran jest uważany za siedzibę Drakuli chociaż prawdopodobnie Vlada Țepeș – Palownika nigdy nie była związana z tym miejscem. Wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym.

Târgoviște– liczy ok. 90 tys. mieszkańców.

Sobór w Târgoviște

Wybudowany w stylu bizantyjsko-rumuńskim którego budowa trwała kilka dziesięcioleci. Świątynia została wyświęcona w 1933. Jest to budowla trójdzielna, wsparta na 12 kolumnach.

Monastyr Cozia – z końca XIV w. jest jednym z najświetniejszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej.Był zbudowany w XIV w. ale wielokrotnie oblegany i niszczony.

Klasztor Cozia, Posta Romana, 1968

Wnętrze cerkwi ozdobione jest malowidłami, niektóre z nich pochodzą jeszcze z XIV w. Ściany cerkwi wykonane są z naprzemiennie układanych poziomych pasów kamienia i cegły, dodatkowo elewację dzielą dwa gzymsy.