• FITOTERAPIA czyli ziołolecznictwo

        •  

          FITOTERAPIA / ZIOŁOLECZNICTWO

          Źródło: http://hobby.pl/2015/03/rola-ziololecznictwa-w-zyciu-czlowieka-skryptorium/

          Ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem profilaktyce i terapii chorób. Zajmuje się poznaniem właściwości roślin leczniczych, poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań fitoterapeutycznych znanych nam roślin leczniczych

           

          "Przepisy na zdrowe ziólka"

           



           

          Niezwykłe zainteresowania Pani Urszuli Biernat

          Uczniowie naszej szkoły 20 marca 2017 roku mieli zaszczyt spotkać się z Panią Urszulą Biernat,  mamą Filipa i Emilki, która opowiadała o ziołach i ich  różnych właściwościach. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus + Healthy Herbs Outlook. Pani Urszula odkryła przed nami magiczny ogród, w którym niemal każda roślina jest ziołem o bardzo ciekawych cechach. Mogliśmy zobaczyć je jak wyglądają, podziwiać ich zapach, kolor oraz również dowiedzieliśmy się  jak je przechowywać,  by przez całą zimę nie zmieniły swoich właściwości i nadal były cudownymi dodatkami do przyrządzanych potraw w kuchni. Nie zapomniała napomknąć również o stosowaniu ziół w kuchni. Opowiedziała nam  o swojej Vegecie, którą sama komponuje z ziół przez nią zebranych w ogrodzie, by podnosić walory smakowe dań, które gotuje w domu dla swojej rodziny. Przypomniała nam także o ziołach od wieków wykorzystywanych i stosowanych w medycynie ludowej. Pokazała uczniom kilka kolorowych nalewek z orzecha, aronii, mięty, mniszka lekarskiego czy płatków białej lilli, które robione w domowym zaciszu niejednokrotnie lepiej leczą niż lekarstwa przez nas kupowane w aptekach, a które Pani Urszula bardzo często podaje swojej rodzinie w okresie zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienia. Wspomniała, że od dawna zioła były związane z magią ale tylko dlatego, że ludziom brakowało wiedzy na temat ziół. Pani Urszula nie tylko opowiadała o ziołach ale również pokazała uczniom wiele ususzonych i zebranych przez nią roślin oraz otworzyła nam oczy na to wszystko co daje nie tylko cudowny smak potrawom ale również leczy i rośnie blisko nas.

                

          Spotkanie było niezwykle ciekawe i bardzo zainteresowało naszą młodzież za co szczególnie dziękujemy Pani Biernat. 

          Galeria

           

          Apteczka spod beskidzkiej miedzy Pani Franczakowej

           

            

           

          14 grudnia 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi mieli zaszczyt gościć panią Marię Franczak gawędziarkę, zielarkę a przede wszystkim mieszkankę Starej Wsi i babcię kilku uczniów naszej szkoły. Pani Maria starała się przekazać młodym słuchaczom swoją niezwykłą wiedzę na temat ziół i ziołolecznictwa, którą odziedziczyła od swojej babci i mamy. Jest to wiedza tym bardziej niezwykła, bowiem niejednokrotnie ratowała życie mieszkańcom naszej miejscowości. Jako wielokrotnie nagradzana gawędziarka, pani Maria bardzo szybko nawiązała szczególną więź ze słuchaczami a jej opowieści o właściwościach leczniczych ziół przekazywane starowiejską gwarą dały obraz naszej młodzieży w jak pięknym zakątku Polski mieszkają, gdzie niejedna kryje się tajemnica i ciekawa historia nie tylko związana z ludźmi ale również z ziołami. Spotkanie z Panią Franczakową odbyło się w ramach realizacji projektu Erasmus+ Healthy Herbs Outlook, w którym bierze udział młodzież naszej szkoły z europejskimi szkołami z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji.

           

          GALERIA ZDJĘĆ

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi
      • (18)3329291
      • Stara Wieś 549 34- 600 Limanowa Poland
      • Osoby wnoszące wnioski i skargi przyjmowane są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących terminach: Wtorek w godzinach od 11:20-12:20 - dyrektor szkoły; Środa w godzinach od 10.00 do 11.00 - wicedyrektor. Skargi i wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie pisemnej lub ustnie z wpisem do protokołu. Nie rozpatruje się skarg i wniosków nie zawierających imienia, nazwiska oraz adresu wnoszącego a także skarg i wniosków wnoszonych telefonicznie.
      • poniedziałek: 7.30- 15.30 wtorek: 7.30 - 15.30 środa: 7.30 - 15.30 czwartek: 7.30 - 15.30 piątek: 7.30 - 15.30
    • Logowanie