• Święto szkoły 2012

• Święto szkoły im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi

Święto szkoły w Starej Wsi odbywa się każdego roku w maju. Tym razem miało to miejsce 21  maja w poniedziałek. W tym uroczystym dniu łączy się współczesność z historią. Jest to okazja do refleksji i zatrzymania się we życiowym pędzie, aby mieć możliwość pochylenia się i oddania hołdu przeszłości, aby od tej przeszłości czegoś się nauczyć. W tym czasie przywołujemy także dawne dni i dawnych ludzi, aby podzielili się z nami swoją mądrością i doświadczeniem, tak często bolesnym i krwawym… „Przywołujemy was żołnierze z Westerplatte. Przyjdźcie do nas czwórkami z nieba. Nie dlatego, że „smutek krąży nad światem”. Przywołujemy jak dumna jest Polska, jak wspaniały jest nasz kraj ….a oczy wasze radosne.”
              Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, która została odprawiona w pobliskim kościele parafialnym. Po nabożeństwie uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście przeszli do sali gimnastycznej, a następnie wniesiono sztandar i odśpiewano hymn szkoły. Dyrektor szkoły Pani Halina Mąka przywitała przybyłych gości. Byli to: Proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi – ks. Marian Tyrka, Radny Gminy Limanowa – Józef Mąka, Radny Gminy Limanowa – Józef Zoń,  Sekretarz Gminy Limanowa – Marek Ziaja, Dyrektor GZOS (Gminny Zespół Obsługi Szkół) – Edyta Król, Sołtys wsi Stara Wieś – Mieczysław Bulanda, przedstawiciele rodziców, Prezes Oddziału ZNP w Limanowej – Elżbieta Mordarska, Prezes Kółka Rolniczego w Starej Wsi – Janina Dutka. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali montaż słowno-poetycki poświęcony patronom szkoły – Bohaterom Westerplatte. Szkoła w Starej Wsi nosi z dumą to imię od 1970 r.
              Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część mniej oficjalna obchodów. Najpierw uczniowie każdej klasy przygotowali pokaz talentów. Wybór był trudny, bo w każdym zespole było wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy mogli by się pochwalić swoimi osiągnięciami. Na scenie można było zobaczyć pokaz taekwondo, recytację, śpiew, posłuchać instrumentalnych wykonań utworów muzycznych. Od śmiechu, który wywołał kabaretowy występ uczniów pierwszej klasy gimnazjum do wzruszeń wywołanych refleksyjnymi piosenkami i poezją.
          Druga część była prezentacja projektów gimnazjalnych, w realizację których zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Można było zobaczyć różnorodność wybranych przez uczniów tematów od praktycznego projektu, jakim było przygotowanie rabat roślinnych, matematycznych analiz, do historycznych prezentacji. Ogromną wartością projektów była nie tylko zdobyta wiedza ale promocja miejscowości nie tylko w Polsce ale w całym świecie jaką umożliwił projekt e-twining. Dał okazję do podniesienia kompetencji językowych, umiejętności pokazania walorów miejscowości.
              Uroczystość wieńczyły przemówienia zaproszonych gości. Zapadły one w serca wszystkich zebranych. Wspomnieni zostali patronowie szkoły, doceniono osiągnięcia uczniów i nauczycieli. Padały słowa gratulacji i życzeń związanych ze świętem całej społeczności szkolnej. Cytując wypowiedź jednego z gości „Jeżeli miałabym kogoś zaprosić i pokazać jak wygląda szkoła XXI wieku to zaprosiłabym do szkoły w Starej Wsi”, naszym pragnieniem i życzeniem jest, aby nasza szkoła na takie miano zasługiwała. „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie może nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych”
                                      (Jan Paweł II Westerplatte 12.06.1987r.)

opracowała mgr M. Olesiak

galeria fotograficzna